Northern Districts Kennel & Obedience Club Inc (SA)

Date of Show : 10-Aug-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Iain Hinde (VIC)

Best in Show & Aust Bred in Show: Airedale Terrier
Aust Ch Tjuringa Miss Marple (K L & P J Lovell / R & W Baker / A Eales)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Irish Wolfhound
Aust Ch Glenfels The Boy From Oz (AI) (Sarah Baker)
Minor in Show: Boxer
Phoenix Dark N Trendy (Maxine Carter & Liz Lee)
Puppy in Show: Pug
Obsidion Amaranth (Ben Luxton)
Junior in Show: Bull Terrier
Aust Ch Bullpatchy Rider Of Leon (Ms Cuthbert / Mrs Cook)
Open in Show: Bernese Mountain Dog
Rom Gr/ Rus/ Pol & Aust Ch JIM JUM z Deikowej Doliny (Imp POL) (Ben & Holly Taylor)
Open Neuter in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Neut Ch Kirarth Star Dust (Kirarth Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Pauline Grutzner (VIC)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Pug
Obsidion Amaranth (Ben Luxton)
Baby in Group: Lowchen
Lowensque Dance With No Pants (Miss Courtney Tulk)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foirfigh Fortune Cookie (R J Brown)
Puppy of Breed: Aust Ch Glanore Storm Breaker (Christine Faint)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tunamara Faerie Dae (Daniella Madalinski)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rondaglen Summer Breeze (Miss Courtney Tulk)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rondaglen That's Entertainment (Miss Courtney Tulk)
Baby of Breed: Lowensque Dance With No Pants (Miss Courtney Tulk)

Maltese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yourjana Elwin Opal Rose (Mrs Edna Simmons)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Erintoi Caseys Magic Dream (Fran Rose)

Papillon
Dog CC & Intermediate of Breed: Glengunn Geordie (P A Welk)

Pug
Puppy of Breed: Obsidion Amaranth (Ben Luxton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Iain Hinde (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Tjuringa Miss Marple (K L & P J Lovell / R & W Baker / A Eales)
Runner Up in Group & Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bullpatchy Rider Of Leon (Ms Cuthbert / Mrs Cook)
Baby in Group: Border Terrier
Stormvale Borda Ringmaster (Stormvale Kennels)
Minor in Group: Australian Terrier
Xanthorrhoea Finishd In Style (Karin Dressler)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Neut Ch Broomsquires Newbold Nan (Mrs Sandra Osborne)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tjuringa Miss Marple (K L & P J Lovell / R & W Baker / A Eales)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yeloman Just William (Suzanne Tennant & Megan McWaters)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anitefire The Main Event (AI) (Christina Tschutura)
Baby of Breed: Amstafomine Standing Ovation (Mrs D Hughes)

Australian Terrier
Minor of Breed: Xanthorrhoea Finishd In Style (Karin Dressler)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dunrobin Cruz N Into The Storm (Imp NZ) (Stormvale Kennels)
Baby of Breed: Stormvale Borda Ringmaster (Stormvale Kennels)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullpatchy Rider Of Leon (Ms Cuthbert / Mrs Cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Brasshead Gothic Goddess (Brasshead Kennels & Trahern Kennels)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Prefurabull Red Pearl (AI) (Tony & Charmaine Kaplanis)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Trahern Iti Lil Miss Poppet (Trahern Kennels)
Baby of Breed: Prefurabull Ice Man (Tony & Charmaine Kaplanis)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kanidor Eldar (G & S P Swalling)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silktrader Strike A Pose (Imp NZ) (Di Swann)

Staffordshire Bull Terrier
Minor (Bitch) of Breed: Mikinda Golden Embers (K Warren)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Broomsquires Newbold Nan (Mrs Sandra Osborne)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Gumhaven Chasing Stars (Maureen Schutt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gumhaven Rumour Mill (Maureen Schutt)
Baby of Breed: Gumhaven Cricket (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Alborada Tamborilero (Imp ESP) (Cathy Kuchel)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Whitebriar Jennifer Juniper (Imp NZ) (Louise Edson)
Junior of Breed: Bobbinray All Or Nothing (Cathy Kuchel)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Warren Greasley (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Haydengold High Hopes (Cate Williams)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Kynadie Time After Time (M Harvey)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Woodwych Dark Side Of The Moon (S/ R & L Schwerdt)

Clumber Spaniel
R/UP BOB & Puppy of Breed: Thaxmead Savoy Affair (Imp NZ) (D & F Bartels)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dizzyki CD Django In My Dreams (AI) (Dizzyki Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dizzyki CM Strzlecki Desert (Dizzyki Kennels)
Minor of Breed: Dizzyki SB Sundevil President (Dizzyki Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sailema Crusader Rider (Imp NZ) (Miss Surabhi Heitmann)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taraikha Tippi Hedren (Mrs Alex Heitmann)
Baby of Breed: Springdax Thorpeedo (Mrs K Callery)
Minor of Breed: Kynadie Time After Time (M Harvey)
Puppy of Breed: Kynadie Time Is Of The Essence (M Harvey)
Junior of Breed: Penita Turn Back Time (Mrs K M Callery)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Poweron Gunnabe Trouble (Kirstin Gurner)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Skyehaven All About Me (Tina Corbell)
Intermediate of Breed: Poweron Here Comes Trouble (Kirstin Gurner)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Poweron Tails Of Wonder (Kirstin Gurner)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Woodwych Globetrotter (S / R & L Schwerdt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Woodwych Dark Side Of The Moon (S/ R & L Schwerdt)
Puppy (Dog) of Breed: Heiderst UR My Wizard of OZ (Danny Jansen)
Intermediate of Breed: Heiderst Whispering Shadows (Megan Hannigan)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Haydengold High Hopes (Cate Williams)
Baby of Breed: Goldntropics Picture Perfect (Terri Breen)
Minor of Breed: Aust Ch Chaleur Naughty But Nice (Mrs Ruth Thompson)
Puppy of Breed: Chaleur Maximilian (Mrs Ruth Thompson)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Erdos Original Sin (Vicki Marsden)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Erdos Diamonds R Forever (Vicki Marsden)

Sussex Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Shevington Bentley (Dr GM Davies & M McCaffery)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Waldwieze Game Keepa At Poshvwei (Imp NZ) CCD RN (J Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waldwiese A Cause For Applause TD (Waldwiese Knls / K Christison)
Intermediate of Breed: Aust Ch Waldwieze Dirty Lil Secret (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)
Open of Breed: Aust Ch Waldwieze Don't Ask Why (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup & Dual Ch (T) Waldwiese Y Would You TSD (Waldwiese Knls)

Welsh Springer Spaniel
Dog CC: Aust Ch Tazlon Twice The Deal (P A O and L A Griffiths)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Kerry Cannon (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Glenfels The Boy From Oz (AI) (Sarah Baker)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Goldac Kk Tuppance (Mrs Kate Callery)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Wattswires Waltzing Matilda (Jill Thick and Linda Robinson)
Puppy in Group: Harrier
Aust Ch Fellhunters On The Scent (P & F Danaher)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suliman Poetic Justice (Kerin & Rachel Hutchings)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Suliman Suprima Ballerina (Kerin & Rachel Hutchings)
Minor of Breed: Cadiz Gold Rush (Christine Faint)
Junior of Breed: Aviva Mirror Image (AI) (A & J Janonis / R & P Bacich)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Langrigg Baby Cakes (L & H Gibson / R & K Hutchings)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wattswires Waltzing Matilda (Jill Thick and Linda Robinson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Springdax Wild Fire (Kate Callery)
Baby of Breed: Goldac Kk Tuppance (Mrs Kate Callery)

Harrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fellhunters On The Scent (P & F Danaher)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Fellhunters Scent of a Woman (P & F Danaher)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenfels The Boy From Oz (AI) (Sarah Baker)
Bitch CC & Puppy of Breed: Greycroft Irish Storm (J & S Lewington)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shakuru Hurt So Good (Rebecca Lamb)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shakuru Do U C What I C (Rebecca Lamb)
Minor of Breed: Inzara Bourne Supremacy (L Roberts & Inzara Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Inzara All Eyez On Me (AI) (Leah Moffatt & Brad Foch)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Grand Royale (A Jones & B Farrell / G & P Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Pazada Star View (G & P Russell / A Jones & B Farrell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Gr Ch Tuscamada LouLous Legend (Dr L and Mrs D Smith)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Thistledust Black Opal (Ms K Davis)
Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Neut Ch Kirarth Star Dust (Kirarth Kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landmaster I Did It My Way (R B & C J Redhead)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Landmaster He Is My Everything (R B & C J Redhead)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tuscamada LouLous Legend (Dr L and Mrs D Smith)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Sutter So Bedazzled (Imp NZ) (K Davis)
Dog CC: Aust Gr Ch Sutter's Special Edition (Imp NZ) (Karen Davis)
Baby of Breed: Sutter Spellbound (AI) (Imp NZ) (Mr G & Mrs H Simpson / Miss L Dawkins)
Puppy of Breed: Thistledust Black Opal (Ms K Davis)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Dual Ch(T) Neut Ch Shartooz Tale Ov Love PT (J A Miller & S J Baillie)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Peppagrove Onya Springtime (Ron & Doreen Green)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rowenglen Midnight Shift (Andrew & Caroline Catt / Jude Lowe)

Border Collie
Baby of Breed: Tullacrest Savethelastdance Fme (AI) (Tullacrest Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cathkin Howzat (Gaye Jones)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Robgai Last Tango in Paris (Mr S & Mrs M Almond)

German Shepherd Dog
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Alimanda Grey's Anatomy (Alimanda Kennels / Kunama Kennels)
Dog CC: Alimanda Fire Walker (Alimanda Kennels)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Grastone Mrs Rutherford (Ken & Vivien Murrell)
R/UP BOB: Aust Gr Ch Grastone Mrs Charlington (Ian and Wendy Hage)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Abbotthall Royal Rascal (Imp NZ) (B & K Baxter)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kirarth Black Brocade (M Kirss & J Arthur)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: NZ & Aust Ch Dwynella High Roller (Imp NZ) (P & K Flynn)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kirarth Star Dust (Kirarth Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Jeanette Lees (VIC)

Best in Group & Open in Group: Bernese Mountain Dog
Rom Gr/ Rus/ Pol & Aust Ch JIM JUM z Deikowej Doliny (Imp POL) (Ben & Holly Taylor)
Runner Up in Group & Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Eskydon League Of Shadows (Tahnee Dendy and Janet Dunbar)
Baby in Group: Rottweiler
Alchemy Chumpy Pullin (AI) (Alchemy Kennels)
Minor in Group: Boxer
Phoenix Dark N Trendy (Maxine Carter & Liz Lee)
Puppy in Group: Siberian Husky
Aust Ch Romeka Take That (David Harrop)
Intermediate in Group: Rottweiler
Loewenstark Madam Ava (Spyro Polymiadis)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Rom Gr/ Rus/ Pol & Aust Ch JIM JUM z Deikowej Doliny (Imp POL) (Ben & Holly Taylor)

Boxer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Phoenix Dark N Trendy (Maxine Carter & Liz Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Phoenix Special Edition (Mrs Maxine Carter)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullmighty Back To Black (Becci Dawson)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ikons One And Only (AI) (Imp NZ) (Don & Sheryle Pike)

German Pinscher
Minor of Breed: Masterkarn Some Like It Hot (Masterkarn Kennels)

Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toramis Flirtacious Fergie (P & J Buckley)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Loewenstark Madam Ava (Spyro Polymiadis)
Baby of Breed: Alchemy Chumpy Pullin (AI) (Alchemy Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Alchemy Torah Bright (AI) (Alchemy Kennels)
Intermediate (Dog) of Breed: Alchemy Tom Thumb (Alchemy Kennels)
Open (Bitch) of Breed: Alchemy Thumbelina (Alchemy Kennels)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Eskydon League Of Shadows (Tahnee Dendy and Janet Dunbar)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Kimskova Sparkle and Shimmer (Janet Dunbar)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Treuliebe Takit T Thlmit (J Chapman & S Foote)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Remporter Wild Child (M Reedman)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Volition Jackeroo (Foote / Helps / Slattery)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Treuliebe Kindred Spirit (S P & S K Foote)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Spritzee Uptown Flirt (Robyn Rogers)
Baby of Breed: Babetal Black My O My (S P & S K Foote)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Maharg Fuyu Yoshi (H Perret & K Martin)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Romeka Take That (David Harrop)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Asryn Always Forever (K Bryant / L Fox & A Wittenberg)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Kerry Cannon (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Kirada DJ Fontana (Jacqui McLeay)
Runner Up in Group & Open in Group: British Bulldog
Aust Sup Ch Bullyack Muskateller (M & B Ackland)
Minor in Group: Great Dane
Heloroy Benton Like at Tuxedo (S & C McLeod)
Puppy in Group: Peruvian Hairless Dog (Large)
Xioma Lobo Del La Sombra (S & S Johnson)
Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Sup Ch Miniatura Picture Perfect (Mr Rodney J Connelly)

Boston Terrier
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cherishem La Coquette (Dot Morgan)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bullyack Muskateller (M & B Ackland)
Puppy of Breed: Socialbull Beyond the Realm (S Hall)

Dalmatian
Baby of Breed: Ibadan It Aint Personal (A & J Janonis)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kiangsi Showem Howto Celebrate (Ms A Cadd)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Bullecourt Endeavour (Barb Loades & Angela McInnes)
Minor of Breed: Beautaureau Ov King Kong (Ms F Kearney)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kiangsi Showem How Its Done (Ms A Cadd)
Open of Breed: AM & Aust Ch Baring Nords Thryggve Viking (Imp USA) (Ms A Cadd)

Great Dane
R/UP BOB & Minor of Breed: Heloroy Benton Like at Tuxedo (S & C McLeod)

Keeshond
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tamaari Dontya Think Im Sexy (M Sawley)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Tamaari Talkin Too You (Mrs M Sawley)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Xioma Lobo Del La Sombra (S & S Johnson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Xioma Mi Corazón Es Tuyo (S & S Johnson)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kirada DJ Fontana (Jacqui McLeay)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Miniatura Picture Perfect (Mr Rodney J Connelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Miniatura The Game Is On (Rodney J Connelly)