Burnett Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 26-Aug-2016 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sandra McMahon (NSW)   (Total Entry : 390)

Runner Up in Show & Junior in Show: Norwegian Elkhound
Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)
Minor in Show: Fox Terrier (Smooth)
Waitapu Wind Breaker (Mrs J Cantlon)
Puppy in Show: Swedish Vallhund
Trendam Magic Man (Ms A J Smith)
Intermediate in Show: Poodle (Standard)
Celebrities Halleberry For Tvorimir (Imp RUS) (N Sadykova)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Australian Cattle Dog
Aust & Neut Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Baby SweepStakes - 1st Place: Border Collie
Trucharm Life on Mars (S & K Leslie)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Jack Russell Terrier
Belljacks Maggie May (S & K Whyatt)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Cairn Terrier
Aust Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Synjaz Dream of the Sioux (R Gallaway & L McMaster)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sandra McMahon (NSW)  (Group Entry : 66)

Puppy in Group: Lowchen
Darkrai Thru Thelookinglass (Mr J Powell & Mrs C Ireland)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Willame Klassy Lil Marney (W & A O'Brien)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Chamshep Just A Princess (Kerry McNamara)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Morganlea English Rose (Mrs C Ross)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
Baby of Breed: Elfking Pick Pocket (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Thomas James (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Armed N Fabulous (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Louie Bedazzled (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Wachowa Kimi Finster (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Who's That Girl (Mrs J Watt)

Griffon Bruxellois
Puppy of Breed: Aust Ch Tzani Zoe Zimmer (Bell/ Mills & Norman)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Darkrai Thru Thelookinglass (Mr J Powell & Mrs C Ireland)

Pug
Baby of Breed: Saxten Golden Legen (Mrs M D & Ms W M Burgess)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Shadowvale Moon Halo (AI) (P / C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)  (Group Entry : 78)

Best in Group & Junior in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Chismene Dance Inya Pants (Mrs C Van Beek)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Sommoy Mons Daar (Miss M Gallaway & Mr B Sommerville)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Waitapu Wind Breaker (Mrs J Cantlon)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
Intermediate in Group: Australian Terrier
Aust Ch Wanora La Walkin on Sunshine (Wanora Kennels)
Open in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Towsytyke Raisin A Ruckus (M Lee)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ravinboutya TwentyFour Seven ET CA (M Boucher)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wanora La Walkin on Sunshine (Wanora Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Wanora Dreams Come Tru (Wanora Kennels)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chismene Dance Inya Pants (Mrs C Van Beek)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dabews Wee Kenny (Mrs S Roberts)
Baby of Breed: Witchend Wee Quest Amore (Mrs S Roberts)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Towsytyke Raisin A Ruckus (M Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Baby of Breed: Aust Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Waitapu Wind Breaker (Mrs J Cantlon)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mustangjax Pandamonium (D & K Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Classicyds Keepn Up wth The Ks (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Baby of Breed: Mustangjax Perfect Storm (D & K Fitzgerald)
Baby (Bitch) of Breed: Mustangjax Queen Bee (D & K Fitzgerald)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Kumbari Liberty And Amity (Annetta Bainbridge)
Baby of Breed: Sommoy Mons Daar (Miss M Gallaway & Mr B Sommerville)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nudimah Siah Sunshine (David & Mary Holt)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Nudimah Rising Son (C E & J F Chambers)
Baby of Breed: Renaylbysh Sweet Lucy (Robyn Ladlow)
Baby (Dog) of Breed: Charbon Rising Knight (C E & J F Chambers)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Maceltic Meara Born In Samhain (Larissa Clifford/ K Maguire/ R Waxman)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Maxeen Hobson (QLD)  (Group Entry : 69)

Runner Up in Group: Weimaraner
Aust Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
Minor in Group: Labrador Retriever
Sandwoodlabs Sparkling Goddess (K Wood)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Elettars Super Trouper (D Winch & P Johnson)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Ozdezign Dancez With Glitz (Debbie Adamson)
Open in Group: Pointer
Aust Ch Tamard BusterOnth Ute (Mrs S McGrath)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ozdezign Thunda Rox Oz (Mrs D Adamson)

English Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waratah Gunners Mate (Jasinta Chapman)
Baby of Breed: Waratah easter hoping mad (Jasinta Chapman)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ozdezign Simply Karma (Debbie Adamson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ozdezign Dancez With Glitz (Debbie Adamson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ozdezign Thunda Rox Oz (Mrs D Adamson)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whistlewire Hot Stuff (Leanne Pooley)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Deveron Catch The Winter Sun (G & C Smith)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Elettars Super Trouper (D Winch & P Johnson)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yarramo Here I Am (T R & M Norton)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sandwoodlabs Sparkling Goddess (K Wood)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Scolouvalley Beau Noir (Khylie Wood)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Scolouvalley Some Like It Hot (Khylie Wood)
Baby of Breed: Scolouvalley See You Again (R & L Henzell)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Amicileale Arcobaleno Cosma (Trish Wyllie)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tamard BusterOnth Ute (Mrs S McGrath)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Panoply Love Song (Mrs S McGrath & Miss B Barrs)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Weissenberg Rock It at Feldjaeger (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Feldjaeger Shower of Dreams (Judy & Tony Glover)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) (Kathy & Brenton Andrew)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sandra McMahon (NSW) (Group Entry : 45)

Best in Group & Junior in Group: Norwegian Elkhound
Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)
Baby in Group: Whippet
Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Synjaz Dream of the Sioux (R Gallaway & L McMaster)
Puppy in Group: Borzoi
Sashayaway Valentine Del Rose (S Bennett & B Green)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)
Open Neuter in Group: Afghan Hound
Aust Ch Enarki Puff The Magic Dragon (Jasinta Chapman)

Afghan Hound
R/UP BOB and Dog CC: Bayan Ragnarok (AI) (D C & C A McGreevy)
Open Neuter of Breed: Aust Ch Enarki Puff The Magic Dragon (Jasinta Chapman)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sashayaway Valentine Del Rose (S Bennett & B Green)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Russkimir Phantom Shadows (Margaret Davis)
Minor of Breed: Aust Ch Sashayaway Shante' You Stay (S Bennett & B Green)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chipal The Summer Breeze (L Dorr/J Meharry)
Dog CC & Minor of Breed: Chipal The Breeze in Motion (L Dorr/ J Meharry)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Synjaz Dream of the Sioux (R Gallaway & L McMaster)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Synjaz Chasin The Dream (Synjaz Kennels)

Foxhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxhunt Epitome (Mrs N O'Neill/ Mrs C/Miss B & Mr J Bryson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)
Dog CC & Puppy of Breed: Aslan Just Do It (Annetta Bainbridge)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellarell My Lord Muldoon (Mrs N O'Neill)
Baby of Breed: Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Keith McCarthy (VIC)  (Group Entry : 61)

Runner Up in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Sup Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
Baby in Group: Border Collie
Trucharm Life on Mars (S & K Leslie)
Minor in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Fairenvy Fudge Im Black (Angela Findlay)
Puppy in Group: Swedish Vallhund
Trendam Magic Man (Ms A J Smith)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Waykrest Short Fuse (Waykrest Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust & Neut Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Waykrest Short Fuse (Waykrest Kennels)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kinjarra Rusty Joe Of Fire (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ochaye I Am Prime (T Thomas & B West)
Baby of Breed: Wlkabout Storm Cloud (J & S Ford)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Baby of Breed: Chamshep Fairlie (Kerry McNamara)

Border Collie
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bordarush Sir Galahad (S Heath)
Baby of Breed: Trucharm Life on Mars (S & K Leslie)
Aust Bred of Breed: Trucharm Its Not Rocket Science (S & K Leslie)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust & NZ Ch Lochburn Fudge I'm Gorjus (Imp NZ) (Angela Findlay)
Minor of Breed: Aust Ch Fairenvy Fudge Im Black (Angela Findlay)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Scintilli Tommaso (Robyn Thompson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Trendam Magic Man (Ms A J Smith)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Izalab Cotton Candy (Mrs Leigh Hinricks)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Pandorras Mountain-Creek (Imp NZ) (Richard Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Eishund Man On The Prowl (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Keith McCarthy (VIC)  (Group Entry : 38)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)
Minor in Group: Russian Black Terrier
Tvorimir Cosmos (Natalia Sadykova)
Puppy in Group: Siberian Husky
Aust Ch Bluemooska Sometin Special (M Schelbach)
Junior in Group: Samoyed
Aspenbeauty Ethereal Firelight (Mr M Clifford & Miss Y McDonald)
Open in Group: St Bernard
Aust Ch Casperscove Harpers Bazaar (AI) (Jamie & Tracy Clapham)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vevey Fight Fire with Fire (A Rogers/L Thomson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zollikon I Gotta Feeling (A Rogers/E Sankey)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Tirbolead blazing aces (Ashlee Richardsin)
Junior of Breed: Onlyskyhigh Gimme A Pash (Ashlee Richardson)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Stennaroo Takin A Chance (Mr Barrie & Mrs Maria Stennings)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Malabek Debonnaire (Imp NZ) (Mr Barrie & Mrs Maria Stennings)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Padamilo Laureus Astraea (Deborah Rodgers)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tvorimir Cosmos (Natalia Sadykova)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Tvorimir Counter Attack (K Dawson)

Samoyed
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aspenbeauty Ethereal Firelight (Mr M Clifford & Miss Y McDonald)
Bitch CC & Minor of Breed: Lunasea Money Up In Flames (Helen Chen & Nicole Tindale)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Babetal Silver Scarlett (T E & C R Lindenberg)
Res Bitch CC: Babetal Black Jade (T E & C R Lindenberg)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bluemooska Whos Ya Daddy (M Schelbach)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bluemooska Sometin Special (M Schelbach)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Casperscove Harpers Bazaar (AI) (Jamie & Tracy Clapham)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Keith McCarthy (VIC)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Picardy Is My Aphrodisiac (Boyd/Foulds)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Celebrities Halleberry For Tvorimir (Imp RUS) (N Sadykova)
Baby in Group: Poodle (Standard)
Wazky Myrcella (K Ritter)
Minor in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)
Junior in Group: Poodle (Standard)
Picardy Poetry In Motion (Shenara Moon & Lorraine Boyd)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) (Michelle Little)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill Fleur de Lis (Barbara Winch)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Picardy Is My Aphrodisiac (Boyd/Foulds)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Celebrities Halleberry For Tvorimir (Imp RUS) (N Sadykova)
Res Dog CC & Junior of Breed: Picardy Poetry In Motion (Shenara Moon & Lorraine Boyd)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)
Baby of Breed: Wazky Myrcella (K Ritter)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)