Echuca & District Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 6-Nov-2016 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr August De Wilde (Belgium)

Best in Show & Intermediate in Show: Shih Tzu
Aust Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)
Minor in Show: Scottish Terrier
Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
Junior in Show: Pug
Troycole Playin With Fire (Mr K & Mrs K Cash / Mr R & Mrs J Dunn)
Aust Bred in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Designer Edition (A Richardson & B Pilkington)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr August De Wilde (Belgium)

Best in Group & Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Seyoso Memphis Belle (Mr Ray Leech)
Minor in Group: Griffon Bruxellois
Armorgrif Jezebel (Ms R & Mr A Morse)
Junior in Group: Pug
Troycole Playin With Fire (Mr K & Mrs K Cash / Mr R & Mrs J Dunn)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Dual Ch (Neut) (RO) Daventri Midnight Dash CDX RAE4 JD SD ET (Penny Windlow)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Simias Blackberry Trifle (Sally Stewart)

Cavalier King Charles Spaniel
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (Neut) (RO) Daventri Midnight Dash CDX RAE4 JD SD ET (Penny Windlow)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Caddarra Sheis Theone (Les & Hilary Cadan)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Troubadour Mrs Tiggywinkle (Sally Stewart)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Armorgrif Beelzebub (Ms R & Mr A Morse)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Armorgrif Asmodeus (Ms R & Mr A Morse)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Armorgrif Jezebel (Ms R & Mr A Morse)
Junior of Breed: Aust Ch Troubadour Holly Golightly (Sally Stewart)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiseki Kazumii (Ms L McArthur)

King Charles Spaniel
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Cavildown Prince George RN (Penny Windlow)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kilgarrin Ours Is The Fury (R & D Bennett)
Baby of Breed: Kilgarrin Rule Fifty One (R & D Bennett)

Papillon
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Seyoso Memphis Belle (Mr Ray Leech)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)

Pomeranian
Baby of Breed: Dochlaggie Dragon Dawn (Denise Leo)

Pug
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Troycole Bringin The Heat (Mr K & Mrs K Cash / Mr R & Mrs J Dunn)
Bitch CC & Junior of Breed: Troycole Playin With Fire (Mr K & Mrs K Cash / Mr R & Mrs J Dunn)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Stinear New Kid On The Block (J & T Gard)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Barrajy Summer Aura (J & T Gard)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
Minor in Group: Scottish Terrier
Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
Puppy in Group: Norwich Terrier
Kereen kind regards (Kereen Kennels)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Optimo On Wings of Sunrise (K & J Campbell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust & Neut Gr Ch Larnook Nellie Melba (Sarah Lowe)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ingalou Hello Im On Show (Maree & Geoff Carroll)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Duncairn Dream Police (Mrs M & Mr B Myers)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Optimo Our Sunrise Memories (K & J Campbell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Optimo On Wings of Sunrise (K & J Campbell)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Champion Class of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jack Black ET JD RA (D Costello)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kereen kind regards (Kereen Kennels)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)

Soft Coated Wheaten Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Larnook Nellie Melba (Sarah Lowe)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Grayleigh Just Wing N It (Grayleigh Kennels)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Neworder Never Dark (A Dean & G Bator)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tappakai Hidden Secret (Mr & Mrs R A Harvey)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rangeaire Dame Nellie Melba (Mr & Mrs R A Harvey)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lesley Childs (NSW)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Canawindra Rock N And Rollin (C & B Walter)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel (American)
Am Gr / Can / Aust Ch Beachstone's All American Girl (Imp USA) (Pauline Grutzner / Marjory Adkins)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Hubertus Never Miss A Deal (Agnes Pali)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Tazlon Quill Of Dycity (Mrs M & Mr B Myers)
Junior in Group: Gordon Setter
Kemsley A Wish Come True (S M Natoli)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Gordon Setter
Aust & Neut Ch Triseter Celtic Lakona (Natalie Collins)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Gr / Can / Aust Ch Beachstone's All American Girl (Imp USA) (Pauline Grutzner / Marjory Adkins)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Canawindra Rock N And Rollin (C & B Walter)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Sevoier The Lightening Theif (Sevoier Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Canawindra See K And Find (C & B Walter)
Baby of Breed: Sevoier Kiss Me Quick (Sevoier Kennels)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kemsley A Wish Come True (S M Natoli)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Triseter Celtic Tilda (Miss Z Meyn & Ms E Joseph)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kemsley Wish Upon A Star (S M Natoli)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kemsley Dare To Dream (Natalie Collins)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Triseter Celtic Lakona (Natalie Collins)

Hungarian Vizsla
Baby of Breed: Hubertus Never Miss A Deal (Agnes Pali)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Laskelsa Wild Fire (AI) (Laskelsa Labradors)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Devinelea Flanders Fields (Ben & Robyn van Maanen)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Devinelea Anzac Cove (Ben & Robyn van Maanen)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Jollab Perazzi (AI) (Ben & Robyn van Maanen)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Glenmave Red Comet (Ms G Forster)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenmave Lucan (John Chapman & Peter Holdaway)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abtei Shining Light (Peter Holdaway & John Chapman)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tazlon Quill Of Dycity (Mrs M & Mr B Myers)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Iain Hinde (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Greyhound
Aust Ch Xilone As Good As It Gets (Xilone Kennels)
Runner Up in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Millewa Penny Black (Mrs C Irvin)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Berghutte Burnt Bridges (Mrs C Irvin)
Minor in Group: Dachshund (Long Haired)
Charlmagne Bells Are Ringin (S L Bennett)
Junior in Group: Basenji
Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)
Open in Group: Azawakh
Aust Gr Ch Wakili Ak Ilaman (Imp ESP) (Ms D Huon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Kanati Set Fire To The Rain (Ms Meagan Thomas & Ms Simone Dillon)

Azawakh
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wakili Ak Ilaman (Imp ESP) (Ms D Huon)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jumadabey Ovarzazate (Ms Debra Huon)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)

Dachshund (Long Haired)
Minor of Breed: Charlmagne Bells Are Ringin (S L Bennett)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Millewa Penny Black (Mrs C Irvin)
Baby of Breed: Berghutte Burnt Bridges (Mrs C Irvin)

Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xilone As Good As It Gets (Xilone Kennels)

Whippet
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Kanati Set Fire To The Rain (Ms Meagan Thomas & Ms Simone Dillon)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Merrinda Mercury On The Rise (Lyn Allshorn)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Designer Edition (A Richardson & B Pilkington)
Baby in Group: Border Collie
Merrinda Black Tie Affair (Lyn Allshorn)
Puppy in Group: Bearded Collie
Colard Tuscan Fire (Joy Dubberley)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aliste Pacquiao (Mrs J Prout)
Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Stobar Quentin (S Macdonald)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust & Neut Ch Hiderder Strike A Light CDX RAE ADX JDX GD ET (D Costello)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ellagant Designer Edition (A Richardson & B Pilkington)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ellagant Shes Got The Moves (B Pilkington & A Richardson)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Hiderder Strike A Light CDX RAE ADX JDX GD ET (D Costello)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Colard Tuscan Fire (Joy Dubberley)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merrinda Mercury On The Rise (Lyn Allshorn)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Merrinda Who's That Girl (Lyn Allshorn)
Baby of Breed: Merrinda Black Tie Affair (Lyn Allshorn)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ellerran Azure High Lights (Shannon Vickery)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ellerran Parti At My Place (Ms C Aisbett)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stobar Quentin (S Macdonald)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Schaeferhund Balleena CCD ET RN (I Bohdal/M Mercieca)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Glenbala Universal Design (M Macdonald)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bronacre Murumbidgee Murphy (Ms Schumann)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Perfu Winter Soldier (Mr & Mrs C Moore / Mr J Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Perfu Truly Scrumptious (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aliste Pacquiao (Mrs J Prout)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Niretha Hot English Mustard (AI) (Miss K Lomax)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr August De Wilde (Belgium)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Forestal Absolut Martini (Ms P Haigh)
Minor in Group: Dobermann
Walamara Venture to Victory (Imp NZ) (B & G Alexander / M Wissmer)
Aust Bred in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Deauxrogue Ready To Rumble (M Gondar & D Thompson)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Aust Neut Ch Shazlan Fully Loaded (Mr L D & Mrs S H Collins)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Belchlo Target Hunter (Mr S Bonnici)
Res Dog CC: Shazlan Secret Liaison (Sharon & Lance Collins)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Shazlan Lowenkopf (Mr L D & Mrs S H Collins)
Puppy of Breed: Tyeanbo Simply the Best (Mr S Bonnici)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Shazlan Fully Loaded (Mr L D & Mrs S H Collins)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tikarra Secret Encounta (Imp NZ) (Lynne Murdoch)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Walamara Made To Measure (Imp NZ) (Mrs T Versteegen & Mrs A Quinn)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Walamara Tango in Parriss (Imp NZ) (Mrs B & Mr G Alexander / Ms M Wissmer)
Minor of Breed: Walamara Venture to Victory (Imp NZ) (B & G Alexander / M Wissmer)
Junior of Breed: Marksman Magic Melody (D Charters & J Pillinger)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Gr TS Ch Dual Ch (T) Neut Ch Marksman Mymelody CD RE ET (Marksman Kennels)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deauxrogue Ready To Rumble (M Gondar & D Thompson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Atsamanies Spellbound (AI) (Miss S Iveson)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Deauxrogue Arcadias (M Gondar & D Thompson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Deauxrogue Running On Empty (M Gondar & D Thompson)
Baby of Breed: Deauxrogue Fear The Reaper (M Gondar & D Thompson)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Blackcombe Out Of The Blue (D Mullett)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tvorimir Creme Brulee (S Belousova)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Forestal Absolut Martini (Ms P Haigh)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Niedleich Queen of the Dance (Marie Edwards)
Minor of Breed: Niedleich Game Set Match (Marie Edwards)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Iain Hinde (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Schipperke
Monterrez Watch This Space (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Baby in Group: Boston Terrier
Baronrath Made To Measure (Ms L King)
Minor in Group: Lhasa Apso
Myatuc Twilight Edward (R & M van Roosmalen)
Aust Bred in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Capanash Darkest BeforeTheDawn (Miss C P Sharpe)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Baronrath All In A Nutshell (Ms L King)
Baby of Breed: Baronrath Made To Measure (Ms L King)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tamad Chasing Storms (Nicole Zealley)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tamad Chasing Dreams (Nicole Zealley)

Dalmatian
R/UP BOB & Res Bitch CC: Whytewood Mr Darcys Ozi Pearl (AI) (Whytewood Kennels)
Open of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Rose (AI) (Whytewood Kennels)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kaysand Follow Ur Candy Dreams (Mr James Farrugia)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Youshi Country Rhythmn (Athol Abberton)
Res Dog CC & Minor of Breed: Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)

Keeshond
Baby of Breed: Keezansur Touch ODutch (Anthony & Doreen Groves)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Myatuc Twilight Edward (R & M van Roosmalen)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mysticrafael Absolute Diamond (Mysticrafael Kennels)
Baby of Breed: Elshamara Under A Tuscan Spell (Mysticrafael Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Amesen You Better Believe It (Mysticrafael Kennels)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Capanash Darkest BeforeTheDawn (Miss C P Sharpe)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Monterrez Watch This Space (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)