NSW Women's Dog Club Inc (NSW)

Date of Show : 10-Dec-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Patricia Thomas (NSW)

Best in Show & Aust Bred in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Valentino (Guy Spagnolo)
Baby in Show: American Staffordshire Terrier
Alsoloyal Caramel Kiss (Jody Goodwin)
Minor in Show: Golden Retriever
Piarki Ruby Magic (Ms R Ohlrich)
Junior in Show: Norwegian Elkhound
Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)
Open in Show: Pomeranian
Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust & Neut Gr Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)
Runner Up Neuter in Show: Basenji
Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Pointer
Rosenfeld Catch A Falling Star (C Fisher/ B & H Clarke / C Lowe)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Patricia Cutler (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Runner Up in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Xarnego Farnace (Mr S Ryan)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Caperway Media Circus (Rosemary Duffy)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mistbreeze Master Magic (Mrs M Stoppini)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mistbreeze Melting Moment (Mrs M Stoppini)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caperway Media Circus (Rosemary Duffy)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Caperway Sweet Dream (R R Duffy)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rayvale Dare to Dazzle (V Morse)
Baby of Breed: Invalhalla Angel Of Death (A & P Schultze)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kfinch Johnny Rebel (Peter & Anna Schultze)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nagpuni Secret Agent (Terri Odell)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Xarnego Farnace (Mr S Ryan)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Xarnego Terzetto (Mrs R McDonald)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross)
Res Dog CC & Minor of Breed: Minelphi Everlasting Light (Errolynne Cross)
Res Bitch CC & Open of Breed: Minelphi Dance All Night (Errolynne Cross)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Notron Beau Geste (Norman Porter & Tony Tau)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: VRose Especially For You (Ms S Knowles)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Debra Howell (ACT)

Best in Group & Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo/ H Pinker)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Alsoloyal Caramel Kiss (Jody Goodwin)
Intermediate in Group: Tenterfield Terrier
Aust Gr Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Hotashell She Takes The Cake (J Martiniello)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hotashell She Takes The Cake (J Martiniello)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) (Cassie Caple)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Hotashell Heir To The Throne (M Beregshasi & A Martiniello)
Baby of Breed: Alsoloyal Caramel Kiss (Jody Goodwin)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Edenside Action Hero (Edenside Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Burrowa Curtain Call (P & S Collins)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo/ H Pinker)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Tenaz Heeze Got Voltage (Rob Aquilina)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chaylotte Charming (Damiano and Katarina Manna)
Baby of Breed: Cherrypieap werever I May Roam (Damiano & Katarina Manna)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup & Aust Sup Ch Pinnacle Eye Dare Ya (Imp NZ) (S Evans / J & L Rowles)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Selwor Sneak Peek (Mr J S Rowles)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Covejack Crystal Cylinder (Jayne Hawkins)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Covejack The Duke (Jayne Hawkins)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Atenta Justa Lillibit (Ms C J Alderton)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Patricia Thomas (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Valentino (Guy Spagnolo)
Minor in Group: Golden Retriever
Piarki Ruby Magic (Ms R Ohlrich)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Demorz Rave Review (Deb Moran)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Breaking Rules (Mrs A O'Keefe)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CCD RN ET (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tobenlee Chase N Shadows (Mrs Samantha Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Snow Angel (AI) (S & S Strang)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ashmere Arrow (Mrs Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)
Intermediate of Breed: Aust Ch Glenayden Breaking Rules (Mrs A O'Keefe)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Demorz Rave Review (Deb Moran)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Demorz American Graffiti (Deb Moran)

Golden Retriever
Res Bitch CC & Minor of Breed: Piarki Ruby Magic (Ms R Ohlrich)
Minor (Dog) of Breed: Goldbrior Monsieur Henri (Jane Carpenter)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kenoz Rocks Lady Marmalade (Mr R & Mrs C Austin)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Driftway Valentino (Guy Spagnolo)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tarshona Touch of Class (Mrs K & Miss C Walker)
Res Dog CC & Junior of Breed: Marityme Just Cruising (N Robson)

Pointer
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Rosenfeld Catch A Falling Star (C Fisher/ B & H Clarke / C Lowe)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Talfryn Colorado Dream (L J Butler)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Cruisenif Rev It Up (Catherine Fisher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)

Runner Up in Group: Afghan Hound
Aust Ch Taejon Electric Horseman (AI) (P & L Britza / J Laws)
Baby in Group: Basenji
Remwin Itsallaboutme (Lyn Hughes)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Jimab Riddle Me This (Mr B & Mrs J Knowles)
Junior in Group: Norwegian Elkhound
Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)
Open Neuter in Group: Basenji
Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Taejon Electric Horseman (AI) (P & L Britza / J Laws)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Miss Congeniality (L A Hughes)
Baby of Breed: Remwin Itsallaboutme (Lyn Hughes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Int Ch Ulradi's Midsummer Voodoo Votary (Imp) (Sanne Palmbak DeAngelis)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kenibea Brokeradeal (G & R Barden)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brantarby Historys Paige JC (Claire Needham)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)

Petit Basset Griffon Vendeen
Res Dog CC & Minor of Breed: Jimab Riddle Me This (Mr B & Mrs J Knowles)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EE JR Ch EE Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff JP)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lynda Brandt (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Sutter Soldier Boy (Imp NZ) (Mr P & Mrs L Kiely / Ms N Pelletier)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Swinbrad Shut Up N Do It (V & D Morris)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
LochWind Grand Design (M & T Long / D Dryburgh)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Gr Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Diamond Dansut (AI) CCD RA JD HT ET JC FM (M Gurney & J Lincoln)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
Baby of Breed: Itsozi Dare To Dream (Scott & Amy Curran)
Baby (Bitch) of Breed: Azrar Red Foxi Lady (Scott & Amy Curran)
Puppy of Breed: Ellenbanks Poster Girl (S and A Curran)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sutter Soldier Boy (Imp NZ) (Mr P & Mrs L Kiely / Ms N Pelletier)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta I Gotta Feeling RN ET (Ros Fraser)
Res Dog CC & Junior of Breed: Moonsbay Sky Patrol (Ros Fraser)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Teangibelge Cortez CD RAE (T Harber)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swinbrad Shut Up N Do It (V & D Morris)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathgarry Embers Of The Fire (Mrs K Drew)
Baby of Breed: Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
Junior of Breed: Swinbrad Paper Moon (V & D Morris)

Finnish Lapphund
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Armahani Diamond Dansut (AI) CCD RA JD HT ET JC FM (M Gurney & J Lincoln)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: LochWind Grand Design (M & T Long / D Dryburgh)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Arajento Golden Opportunity (Mrs K Tonkin)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Russell Britten (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)
Minor in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Shelridge Washington (M Rogers)
Runner Up Neuter in Group: German Pinscher
Aust Ch Guardian Absolutely Fabulous (AI) (C Mainey / S Dunn / L & S Vowles)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Daykeyne Aint No Knock Off (A Molan & T Buckley)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Branbern Leonardo (Robyn Milne)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Branbern Secret Treasure (Robyn Milne)

Boxer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Valeska Nicely Wrapped (Imp NZ) (Sylvia Choca)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Valeska Big Easy (Imp NZ) (Sylvia Choca)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)

German Pinscher
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Guardian Absolutely Fabulous (AI) (C Mainey / S Dunn / L & S Vowles)

Leonberger
Baby of Breed: Wylah the FIrebreaker (S McDowell)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelridge Washington (M Rogers)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Arcticpalace Sailor Man (C Mainey / Mrs R & Mr C Foster)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Treuliebe Time Traveler (R & M Outten / S & S Foote)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Elizabeth Davidson (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Grand Duke (Tracey Parker)
Baby in Group: Keeshond
Rysup Insurgent (R L Purches)
Minor in Group: Chow Chow
Kuteaz American Star Dust (D & S Simpson)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen All Eyes On Me (R L Purches)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boston Terrier
Aust Ch Vamkel Burn For You (D Norquay & A Corbett)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Campbell Clan's Cruisin For A Bruisin' (Imp USA) (Deby Norquay)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zareba Struts Like A Showgirl (Deby Norquay & Amy Corbett)
Baby of Breed: Zareba Smokin Joe Frazier (Mrs Gail Skinner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Vamkel Burn For You (D Norquay & A Corbett)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kuteaz Playboys Magic Man (David & Susie Simpson)
Bitch CC & Minor of Breed: Kuteaz American Star Dust (D & S Simpson)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Telde Magical Rupert Murdog (Matthew Dunscombe)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Telde Guns And Roses (Matthew Dunscombe / A & G Brown)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ryfrost Top Ace (E & R Ryan)

Great Dane
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska Grand Duke (Tracey Parker)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Rymiska Twice As Nice (T Parker)
Baby of Breed: Rysup Insurgent (R L Purches)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Neokarma Fonda Boys (P Brown & P King)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen All Eyes On Me (R L Purches)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sooquan Dressed To Impress (AI) (Miss A & Mrs P Harman)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Poodiful The Real Thing (Elle Robinson)
Dog CC & Minor of Breed: Kylace Battery Powered (Samantha Cartwright)
Intermediate of Breed: Aust Ch Moncoeur Chantelle (Samantha Cartwright)