Ovens Valley Canine Club Inc (VIC)

Date of Show : 1-Apr-2017 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Kenneth Hodge (NSW)

Best in Show & Open in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)
Runner Up in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Baby in Show: Collie (Smooth)
Foxbell Friends Withbenefits (Mrs C & Miss K Baker)
Puppy in Show: Borzoi
Aust Ch Clovelly Arctic Queen (Clovelly Kennels)
Junior in Show: Golden Retriever
Aust Ch Adoringgold Stormy Weather (AI) (Helen Goyen)
Intermediate in Show: Golden Retriever
Aust Gr Ch Adoringgold Eye Of The Storm (AI) (Lorraine Harrowfield)
Aust Bred in Show: Bouvier des Flandres
Aust Ch Estrik Naughty By Nature (Estrik Kennels)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & NZ Ch Innesveil Classic Design (Joy McInnes)

Baby SweepStakes - 1st Place: German Shorthaired Pointer
Canawindra Oh Me Oh My (M J & F L Park)

Puppy SweepStakes - 1st Place: English Springer Spaniel
Springdax Ballo Xtrodinary (Miss K M Tranby)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Manchester Terrier
Rosemerta Chyna Black (Janet Palmer)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Colour Sergeant (M Morse & W Henderson)
Runner Up in Group: Italian Greyhound
Aust Sup Ch Clovelly High Asa Kite (Clovelly Kennels)
Baby in Group: Pug
Suart One And Only Prince (Mrs Sue Phillips)
Puppy in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch El-toro kiwis billy the kid (Imp NZ) (Ms Glen Donnan)
Aust Bred in Group: Bichon Frise
Aust Ch Charharra Rocket Man (Mrs K Taylor)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & NZ Ch Innesveil Classic Design (Joy McInnes)
Runner Up Neuter in Group: King Charles Spaniel
Aust Neut Ch Cavildown Prince George RE TD (Penny Windlow)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Charharra Rocket Man (Mrs K Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Charharra I Wear the Pants (Mrs K Taylor)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Matmor Colour Sergeant (M Morse & W Henderson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & NZ Ch Innesveil Classic Design (Joy McInnes)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Daventri Soldier Windlow CCD RAE RE JD SD ET (Penny Windlow)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch El-toro kiwis billy the kid (Imp NZ) (Ms Glen Donnan)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Montollie Bobby Dazzler (Ms Glen Donnan)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Montollie Cotton Candy (Ms G Donnan)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caddarra Causinacommotion (Les & Hilary Cadan)
Bitch CC & Junior of Breed: Caddarra Sheis Theone (Les & Hilary Cadan)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Clovelly High Asa Kite (Clovelly Kennels)
Puppy of Breed: Clovelly Porphry Pearl (Clovelly Kennels)

King Charles Spaniel
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Cavildown Prince George RE TD (Penny Windlow)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mystique C My Bare Derriere (Imp NZ) (R & M Clancy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Showbiz Itza Cheek-ee Kiwi (Imp NZ) (R & M Clancy)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Le-Petit Bonheir De Costalina (Imp BEL) (G D Whiley)
Baby of Breed: Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)

Pug
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Suart Princess Eleanor (Mrs S Phillips)
Baby of Breed: Suart One And Only Prince (Mrs Sue Phillips)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Janice Campbell (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Border Terrier
Aust Ch Chanpema High Roller (Chanpema Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Clydebrook Spiced Rum (Imp UK) (Robert Brooks)
Baby in Group: Parson Russell Terrier
Howlincreek Princess Of Pinto (J Donkin)
Minor in Group: Manchester Terrier
Rosemerta Chyna Black (Janet Palmer)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)
Aust Bred in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Conconal Highlight of the clan (Mr R Dinn)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clydebrook Spiced Rum (Imp UK) (Robert Brooks)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chanpema High Roller (Chanpema Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chanpema Chase That Feeling (Chanpema Kennels & P Hopkins)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (S Cadan & D Hippisley)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Whatajack Firenbrimstone (G Butler/S Cadan)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jack Black ET AD JDX RA TD (D Costello)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Rosemerta Chyna Black (Janet Palmer)
Puppy of Breed: Rosemerta Willow Black (Janet Palmer)

Parson Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Howlincreek Nala (John Donkin)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rymshott Crakin (Imp UK) (Mr J Donkin)
Baby of Breed: Howlincreek Princess Of Pinto (J Donkin)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Conconal Highlight of the clan (Mr R Dinn)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gillecky Charli Goes Bingo (Stacey Sullivan & Karen Dinn)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Conconal General Pattern (Karen Dinn)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lionsden A Whole Lot Of Rosie (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)
Baby of Breed: Charmstaff Cast A Spell On You (Helen Lomax)
Junior of Breed: Mokoiastaff Whos Ya Daddy (Mr L A Boyd)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Kenneth Hodge (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Adoringgold Eye Of The Storm (AI) (Lorraine Harrowfield)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Gr Ch Belcroft Dream A Li'l Dream (D & M Bellamy)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Devinelea Flanders Fields (Ben & Robyn van Maanen)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Adoringgold Stormy Weather (AI) (Helen Goyen)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Thrilla in Manila (Mrs Anita Stewart)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Belcroft Dream A Li'l Dream (D & M Bellamy)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Belcroft One Man Show (D & M Bellamy)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alinta Pepperjack (Mrs P & Miss L Oliver)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Staryanks Alabama Dreaming (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
Junior of Breed: Aust Ch Ltrend You R Black Magic (Tanya Smith)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Curltriever The Rising Sun (Chris Kelly)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Curltriever Time After Time (Chrstine Kelly)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Reibey Thrilla in Manila (Mrs Anita Stewart)
Puppy of Breed: Springdax Ballo Xtrodinary (Miss K M Tranby)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shevington Ovrlks Marly (Ms J Poynton)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Canawindra See K And Find (C & B Walter)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)
Baby of Breed: Canawindra Oh Me Oh My (M J & F L Park)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Dual Ch (T) Lovewyre Rumour Has It CCD ET TSD (P & S Meekings)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr / Neut / TS Gr & Dual Ch (T) Huntwyre Tribulation CDX NRA RN TSDX ORA QND ET (Mr P & Mrs S Meekings)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Adoringgold Eye Of The Storm (AI) (Lorraine Harrowfield)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Adoringgold Stormy Weather (AI) (Helen Goyen)

Hungarian Vizsla
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Graebrook Colour Me Happy (Mrs Alison Cox)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Devinelea Flanders Fields (Ben & Robyn van Maanen)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)
Junior (Dog) of Breed: Devinelea Anzac Cove (Ben & Robyn van Maanen)
Open of Breed: Aust Ch Jollab Perazzi (AI) (Ben & Robyn van Maanen)

Weimaraner
Minor of Breed: Greyghost Esperacchius (Mrs Alison Cox)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Kenneth Hodge (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Borzoi
Aust Ch Clovelly Arctic Queen (Clovelly Kennels)
Junior in Group: Borzoi
Clovelly Arctic Sky (Clovelly Kennels)
Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Tiana Lucyintheskywithdimonds (Sue Perkins)

Basenji
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Nonaym Bells Of The Congo (Karen Ordar)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beaglyn Foreign Adventure (AI) (Miss S A Hutcheson)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Clovelly Arctic Queen (Clovelly Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Clovelly Zack In The Box (Clovelly Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Clovelly Arctic Sky (Clovelly Kennels)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sleykh Gold Digger (AI) (Adam Daly)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pharaoz Photo Finish (Adam Daly)

Saluki
Dog CC: Aust Ch Elarabie Oasis Odyssey (S Green/ E Guthrie & A Green)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tiana Lucyintheskywithdimonds (Sue Perkins)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bouvier des Flandres
Aust Ch Estrik Naughty By Nature (Estrik Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Winter Soldier (Mr & Mrs C Moore / Mr J Moore)
Baby in Group: Collie (Smooth)
Foxbell Friends Withbenefits (Mrs C & Miss K Baker)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelmanna From Rags To Riches (Mrs S Fox)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Hillmagic Black Cabb Sav (M Hopgood & R Wanders)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Morekos Bejewelled HIT (A Smith)

Australian Cattle Dog
Puppy of Breed: Aust Ch Circlebartee Night Train (K Erlewein)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ellagant Designer Edition (A Richardson & B Pilkington)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ellagant Shes Got The Moves (B Pilkington & A Richardson)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Hideherder Strike A Light CDX ADX JDX GD RAE TDX RM ET (Dianne Costello)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Merrinda Solo On Ice (Mrs Ltn Allshorn)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Merrinda Mercury On The Rise (Lyn Allshorn)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Estrik Naughty By Nature (Estrik Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Carluke Au Contraire (Mrs C & Miss K Baker)
Bitch CC & Minor of Breed: Carluke Myhart Willgo On (Mrs C & Miss K Baker)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Carluke Moonlite Over Paris (C & K Baker)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Foxbell Fashion Plate (Ms Janice Cook)
Baby of Breed: Foxbell Friends Withbenefits (Mrs C & Miss K Baker)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Caleebra Diamonds Are Forever (C & B Ralphs)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hillmagic Black Cabb Sav (M Hopgood & R Wanders)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Gr Ch (Neu/TS) Tri Ch (T/RO) Killara Volcanic Lava CDX RAE ET (U & T Rhyn)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rimerini Dare To Dream RN TD (L Brownhill)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Morekos Bejewelled HIT (A Smith)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Winter Soldier (Mr & Mrs C Moore / Mr J Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Perfu Truly Scrumptious (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shelmanna Shine Like a Diamond (Mrs S Fox)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Playing for Keeps (Mrs S Fox)
Baby of Breed: Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Puppy of Breed: Aust Ch Shelmanna From Rags To Riches (Mrs S Fox)
Junior of Breed: Hartly Touch Of Paradise (Nicole Pearson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Runner Up in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Khedives On Parole (Imp UK) (Julie Wilkinson & Michael Ng)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Niedleich Romeo of Verona (Marie Edwards)
Minor in Group: Dobermann
Copperdobe Vodkatini (Imp NZ) (J Hovell)
Puppy in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Niltaran Shyyn On Mawson (Niltaran Kennels)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Stolzsein Nitrous Zoe TD (S Robilliard & S Bradley)
Intermediate in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Durhamdogues Harry (R Healey)
Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Gr Ch Stolzsein Candy Coated Kisses (S Bradley)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Niltaran Shyyn On Mawson (Niltaran Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Niltaran Shyyn On Sophia (Niltaran Kennels)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Berneridge Knight of Carawatha (AI) (U & T Rhyn)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belchlo Target Hunter (Mr S Bonnici)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belchlo A Day Dream Away (Mr S Bonnici)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tyeanbo Simply the Best (Mr S Bonnici)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Ikons Devils Candy (Imp NZ) (Daniel Filipovic)
Minor of Breed: Copperdobe Vodkatini (Imp NZ) (J Hovell)
Puppy of Breed: Copperdobe Gin Rickey (Imp NZ) (J Hovell)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Durhamdogues Harry (R Healey)
Baby of Breed: Durhamdogues Kahlessi (AI) (Richard Healey)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Stolzsein Livin On The Edge TD (Samantha Bradley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Stolzsein Nitrous Zoe TD (S Robilliard & S Bradley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Stolzsein Candy Coated Kisses (S Bradley)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Forestal Absolut Martini (Ms P Haigh)
Baby of Breed: Niedleich Romeo of Verona (Marie Edwards)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Khedives On Parole (Imp UK) (Julie Wilkinson & Michael Ng)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Versoix Bad Moon Rising (Julie Wilkinson & Michael NG)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Sadiya Dance With The Devil (J & C Pedini)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Cheran DaydreamBeliever (AI) (Tracey Coyle)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Garwey Social Butterfly (Garwey Kennels)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tamad Chasing Storms (Nicole Zealley)
Baby of Breed: Zerachiel Dream Weaver (Nicole Zealley)

Dalmatian
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Zaballero (Jenni Oconnor)
Baby of Breed: Paceaway Spice Girl (Jenni O'Connor)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullecourt Beauty (Angela McInnes)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Strongjean Paris Connection (Ms Jaye Munn)
Baby of Breed: Bullecourt Au Champ D Honneur (Angela McInnes)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Cheran DaydreamBeliever (AI) (Tracey Coyle)

Keeshond
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Calivale Aim on Me (Anthony & Doreen Groves)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Keezansur Touch ODutch (Anthony & Doreen Groves)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Elshamara Under A Tuscan Spell (Mysticrafael Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Elshamara A Touch Of Class (Mysticrafael Kennels)

Poodle (Miniature)
Baby of Breed: Azflex Power N Politics (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Caroline Sharpe)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Capanash Darkest BeforeTheDawn (Miss C P Sharpe)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Garwey Social Butterfly (Garwey Kennels)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sadiya Dance With The Devil (J & C Pedini)