Ladies Kennel Club of WA Inc (WA)

Date of Show : 9-Sep-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sandra McMahon (NSW)

Best in Show & Open in Show: Pointer
Aust Ch Rhyll Shooting From The Hip (S & K Lockwood)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Skye Terrier
Wanmirri Jimmy the Hand ( C & N Lawton / O Clark)
Baby in Show: Beagle
Sligrachan Desis Lally Broch (Sligrachan Kennels)
Minor in Show: Miniature Pinscher
Callme I Select (Steve Rhodes)
Puppy in Show: Collie (Rough)
Youanmi Smartathanthavragebear (Mrs S Wildman)
Intermediate in Show: St Bernard
Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
State Bred in Show: Rottweiler
Aust Ch Gelderland Fantastique (Mrs Carla van Verseveld)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Labellapoms won in a million (Mrs M Ramirez)
Runner Up in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Ch Makinart Strike A Pose (Michele Triplett)
Baby in Group: Pekingese
Athalow Pei Attention (Valvista Kennels)
Minor in Group: Miniature Pinscher
Callme I Select (Steve Rhodes)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavashon Social Butterfly (K Brooksby)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)
State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Ch Toorork Pablo Evans (Shane Bannister / Deborah & Darryl Barker)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (T Quinn/ D & D Barker)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hautchien Top Hat N Tails (Mrs N F Walker)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karlyermai Frill Seeker (Karlyermai Kennels)
Baby of Breed: Karlyermai Sheer Indulgence (Karlyermai kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cavashon Flying Solo (K Brooksby & J Vaughan-Davies)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cavashon Social Butterfly (K Brooksby)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Toiresort Blue Fyre (J de Reeper)

Havanese
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Chincasa Cast A Spell (Nick Skeet)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pender Take On Me (Kym Prendergast)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Callme I Select (Steve Rhodes)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Valvista Star Gazor (Valvista Kennels)
Baby of Breed: Athalow Pei Attention (Valvista Kennels)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Labellapoms won in a million (Mrs M Ramirez)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Makinart Strike A Pose (Michele Triplett)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Chimere Im Just A Country Boy (Mrs M Ramirez)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aristic Hot Off The Press (Aristic Kennels)
Baby of Breed: Cutizele Showtime Shanty (Michele Triplett)
Puppy of Breed: Aristic My Valentine (Aristic Kennels)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Toorork Betty Sue (Deborah & Darryl Barker)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Toorork Win For Tara (Deborah & Darryl Barker)
State Bred of Breed: Toorork Sky Is The Limit (Deborah & Darryl Barker)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Toorork Pablo Evans (Shane Bannister / Deborah & Darryl Barker)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (T Quinn/ D & D Barker)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Ron McMahon (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Skye Terrier
Wanmirri Jimmy the Hand ( C & N Lawton / O Clark)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Trueblend Tiptoein On RiffRaff (Mr Tyrone L Cannon)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Akinos Aphrodite (N Kesic)
Puppy in Group: Bull Terrier
Aust Ch Honhazsta The Beat Goes On (AI) (S Honnery & N Sharrett)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bullitproof The Assassin (Christine Allen)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Pawtucket Sudden Impact (Brad Hutchinson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pawtucket Sudden Impact (Brad Hutchinson)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Honhazsta The Beat Goes On (AI) (S Honnery & N Sharrett)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aimfor Fire Starrta (Lauren Ferguson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aimfor Hells Royalty (Lauren Ferguson)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Anluan Queen of the Faeries (N Sharrett & S Honnery)

Lakeland Terrier
Baby of Breed: Kineta Swimn With The Sharks (Eva Fekete)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Wanmirri Jimmy the Hand ( C & N Lawton / O Clark)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Trueblend Tiptoein On RiffRaff (Mr Tyrone L Cannon)
Baby of Breed: Akinos Aphrodite (N Kesic)
Puppy of Breed: Akinos Creating A Storm (N Kesic)
Junior of Breed: Aust Ch Bullitproof The Assassin (Christine Allen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sandra McMahon (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Ch Rhyll Shooting From The Hip (S & K Lockwood)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Taniwha Kaimata (Dr L Brain)

Cocker Spaniel
Minor of Breed: Tarrendayle Hamishn impossible (Karen Crickmore)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Staryanks Sweetest Sensation (P & D Wilkes / P Hopkins / M Clarke)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dawnus In A League Of Bear Own (Marleen Boom)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Durers Casper Sturm (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sevoier Passionate Kisses (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Durers Music Making Angel (Dr G & Mrs s Koutsantonis)

Golden Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ralun Flying High (AI) (R M Peirce & Miss N Ryan)
Baby of Breed: Wysiwyg I Was Made For Loving U (A Adamopoulos)
Puppy of Breed: Wysiwyg Thru TGoldn Looknglass (Mrs J Webber & Ms A Adamopoulos)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Blackboy Storm In A Teacup (AI) (Blackboy Kennels)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rhyll Shooting From The Hip (S & K Lockwood)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Esspree Moon light Rendezvous (Julie & Karen Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Kerrie McMahon (VIC)

Best in Group & Open in Group: Beagle
Aust Sup Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
Baby in Group: Beagle
Sligrachan Desis Lally Broch (Sligrachan Kennels)
Minor in Group: Saluki
Crisnick Texa Tornado (C & N Lawton)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Harroway Brief Encounter (Pamela Campbell & Steven Warry)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Lowenhyte Harry (Ian Cross)
Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Neut Ch Cwmdarhian Sweeney Todd (Bev Christmas)
Runner Up Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Zambuana Cinnaminrose (Mr S & Mrs P Gleeson)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mayster River Belle (B & M Birkenshaw)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mayster Day Dream (B & M Birkenshaw)
Baby of Breed: Sligrachan Desis Lally Broch (Sligrachan Kennels)
Intermediate of Breed: Aust Ch Sligrachan Desis Constlation (Sligrachan Kennels)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Russkimir Evening Shadows (K Todd)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dachdotcom milo greta (Beverley Christmas)
Baby of Breed: Terralongi Nothing Like A Dane (A & G Jelly)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lowenhyte Harry (Ian Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lowenhyte Annabelle (Ian Cross)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Terralongi Cross The line (Alan & Gail Jelly)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Terralongi Cross My Heart (Alan & Gail Jelly)

Dachshund (Smooth Haired)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cwmdarhian Sweeney Todd (Bev Christmas)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Amarillow Hunny Bunny (Bev Christmas)

Rhodesian Ridgeback
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Zambuana Cinnaminrose (Mr S & Mrs P Gleeson)

Saluki
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Crisnick Texa Tornado (C & N Lawton)

Whippet
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Harroway Brief Encounter (Pamela Campbell & Steven Warry)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Whipsikal Diva Watch Ya Figer (Miss K Bell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Peter Flynn (SA)

Runner Up in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Youanmi Smartathanthavragebear (Mrs S Wildman)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Arajento Hypnotic Jesture (Mrs K C Tonkin)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Ambermoon Heat Of The Night (Mrs C & Miss E Luxford)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Ambermoon Hear Me Roar (Mrs C & Miss E Luxford)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silverstarz Belgium Affair (Mrs H A Innes)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Myzchev Evening Storm (Virginia French)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Youanmi Smartathanthavragebear (Mrs S Wildman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Youanmi Thinking Out Loud (AI) (Mrs S Wildman)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Joshwyn Good Golly Miss Molly (Sue & Tony Mallia)
Junior of Breed: Aust Ch Joshwyn It Had to be Blue (Sue Mallia)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Jentol Angels Luvinth Limelight (J E Boekelman)

Maremma Sheepdog
Baby of Breed: Dellbianco Shade Lordofshadow (Ms C McLean & Mr B Johnson)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dezignerz Rave Reviews (H Boudewyns & F Fearon-Zammit)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ambermoon Hear Me Roar (Mrs C & Miss E Luxford)
Minor of Breed: Arajento Jetsetter (Kay C Tonkin)
Puppy of Breed: Arajento On A High Note (Mrs K C Tonkin)
Junior of Breed: Arajento Hypnotic Jesture (Mrs K C Tonkin)
Intermediate of Breed: Ambermoon Heat Of The Night (Mrs C & Miss E Luxford)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)

Best in Group & Open in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Wolfproud Malabu (Jenn Lawrence)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Ch Aegis Rock N Roll Maestro ET (Denise Ball & Justin Fonte)
Baby in Group: Newfoundland
Happybear Like A Rolling Stone (AI) (Natasha Ryan)
Intermediate in Group: St Bernard
Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
State Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Gelderland Fantastique (Mrs Carla van Verseveld)
Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wolfproud Malabu (Jenn Lawrence)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Diomede Kitani (R A & D J Wells)
Baby of Breed: Diomede Denali Dreaming (R A & D J Wells)
State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Diomede Poetry in Motion (R A & D J Wells)

Boxer
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Boxberry Storm Front (AI) (Julie Peeler)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Blackmist Norman (D & L Thomas)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Pearll Dancing Pondneedle (D Thomas)
Puppy of Breed: Pearll Lair o the Dragon (L Thomas & C Walsh)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Spqrka Freyja (Belinda Allen)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aegis Rock N Roll Maestro ET (Denise Ball & Justin Fonte)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Copperdobe Take A Stand (Imp NZ) (J de Reeper / Julie Hovell)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Valkyrian Annie Brook TD (Valkyrian Dobermanns)
Res Bitch CC: Aust Ch Vansitar Taste of Diamonds (Imp NZ) (The Late V P Brennan & Vansitar Dobermanns)
Baby of Breed: Vansitar Good As Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Baby (Dog) of Breed: Aegis Danny Reagan (Denise Ball)
Minor of Breed: Dobregal Deuces Wild (Graeme Jones)
Minor (Bitch) of Breed: Dobregal Chocolate Wheel (Graeme Jones)
Junior of Breed: Vansitar Blacks The Nu Orange (Imp NZ) (D Kehow/ J Cattell/ D Grosse/ Z McCormick)
State Bred of Breed: Aust Ch Valkyrian Dellas Creek TD (Valkyrian Dobermanns)

Newfoundland
Baby of Breed: Happybear Like A Rolling Stone (AI) (Natasha Ryan)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rulett Creme De La Creme ET (Megan Kelly)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Petrovrotti Norty Lucifer (AI) (Fantastikrot Rottweilers)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Gelderland Fantastique (Mrs Carla van Verseveld)
Baby of Breed: Gelderland I Am Prime (AI) (Mrs Carla van Verseveld)

Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Dabinette Silver Fern (Jan Reeves)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Baby of Breed: Talkinwolves Beautiful Trauma (Nieves Maylor)
Junior of Breed: Icepower Checkmate (D L Byles)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Anton Weil (QLD)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
Baby in Group: Chow Chow
Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
Minor in Group: Keeshond
Kahnhond Rise Of The Pheonix (Sue Mallia)
Puppy in Group: Xoloitzcuintle (Miniature)
Aust Ch Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Southern Saphire (D & D Wall)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Firezeye Tequila Sunrise (Mrs V Parke)

Chow Chow
Baby of Breed: Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)

French Bulldog
R/UP BOB & Res Bitch CC: Spunni Lily of the Valley (Sarah Lake)
Dog CC & Minor of Breed: Asplendour K La Keeper (Sarah Lake)

Great Dane
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tomidachi Shizukese N Chowa (Mrs N K Thornett)
Baby of Breed: Morsha Odiluk Jinlee Snow (Miss M N Le)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kahnhond Southern Saphire (D & D Wall)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kahnhond Rise Of The Pheonix (Sue Mallia)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Hunkeedori May Th Force Bwthu (Ms K Santas)
Puppy of Breed: Tamaari Mr Digby (C Wood/M Sawley)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Anoki Rueben James (Ms L Taylor)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Jenuin Uptown Girl (Linda Nicholls)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Firezeye Wateva Floatz Ya Boat (Mrs V Parke)
Res Dog CC & Minor of Breed: Czamac Last Samurai (Linda Nicholls)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jenuin Lily Black (Linda Nicholls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Firezeye Tequila Sunrise (Mrs V Parke)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)