Cootamundra All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 13-May-2019 (Monday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Jim Black (ACT)

Best in Show & Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Runner Up in Show: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Baby in Show: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Minor in Show: Dalmatian
Paceaway Coach Man (AI) (Craig Hatzikirakos)
Puppy in Show: Pug
Aust Ch Kabova True Lies (Jenny Whitney)
Junior in Show: Pointer
Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)
Intermediate in Show: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Runner Up Neuter in Show: Lhasa Apso
Aust Gr & Neut Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Melissa Obrien)

Baby SweepStakes - 1st Place: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Japanese Chin
Alwood Makino (Alwood Kennels)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Poodle (Standard)
Blaquemayl King Of Cool (Mrs Janine Male)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Judith Starky (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Bindahlena Black Eyed Susan (Leisl Wood)
Baby in Group: Japanese Chin
Alwood Makino (Alwood Kennels)
Minor in Group: Pug
Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Kabova True Lies (Jenny Whitney)
Open in Group: Pug
Aust Sup Ch Kabova Mad Max (R Wilson & G Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust & Neut Ch Tzani Tigger Brat Bunny (Marita Fisher)
Runner Up Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Dosangeles Strange Brew (Mrs Deborah Neumann)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Cairford Better Thdevil UKnow (David & Rebecca Byrne)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Happylea Lady in Blak (Deborah Neumann)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dosangeles Strange Brew (Mrs Deborah Neumann)

Griffon Bruxellois
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tzani Tigger Brat Bunny (Marita Fisher)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom & Jenny Whitney)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shellbears Black Opal (Gail Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bindahlena Black Eyed Susan (Leisl Wood)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bindahlena Love At First Sight (Leisl wood)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Alwood Kaiya (Alwood Kennels)
Baby of Breed: Alwood Makino (Alwood Kennels)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Soyeux Star Legend (Cristina Goodman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Soyeux Lilbit ofmy Heart (Cristina Goodman)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Soyeux Petticoats N Lace (Cristina Goodman)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ferona Bellezza Mediterranea (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona Diamonds R Forever (Yvette Rolfe)
Minor of Breed: Pomteddy Tempest In A Teapot (Robyn OKeefe)
Puppy of Breed: Ferona U Got Nothing On Me (Y Rolfe)
Junior of Breed: Ferona Danger Zone (Yvette Rolfe)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Tupishka Teddy Toasted Me (Robyn OKeefe)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kabova Mad Max (R Wilson & G Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kabova True Lies (Jenny Whitney)
Minor of Breed: Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Runner Up in Group & Minor in Group: Irish Terrier
Setanta of Otago (Imp NZ) (Pam Gerrey)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Rogojin Luck Of The Irish (K W & C A Hodge)
Junior in Group: Skye Terrier
Aust Ch Grawen Somedays Are Diamond (Wendy & Graeme Moody)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)

Fox Terrier (Smooth)
Baby of Breed: Triplefun First Impression (J & V Morriss)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Setanta of Otago (Imp NZ) (Pam Gerrey)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rogojin Luck Of The Irish (K W & C A Hodge)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Rogojin Jack Irish (Ken & Cheryl Hodge)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rogojin Pandamonium (K W & C A Hodge)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Grawen Somedays Are Diamond (Wendy & Graeme Moody)
Baby of Breed: Grawen Rising Sun (Mr G A & Mrs W Moody)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Baby of Breed: Monchelpark Black Label (Mrs C Borg)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Skalawag Just Made To Measure (J & V Morriss)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Michele Thomas (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Pointer
Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)
Runner Up in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Fantango Red Bull (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Baby in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Minor in Group: English Setter
Nundialla Design By Fire (Marlene Cross)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Tapua Dream Big (Mr P Levett & Ms P Gill)
Runner Up Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)

Bracco Italiano
Baby of Breed: Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Tru Calling (J Whitney)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belcroft Business As Usual (D & M Bellamy)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Belcroft Takin' Care Of Busines (D & M Bellamy)

English Setter
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Nundialla Design By Fire (Marlene Cross)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Fairray keep on laughing (Imp ITY) (J Brockman/ M Cross)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Nundialla The Princess In Me (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ozdezign Painted Feather (Kerry Evans)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: PointGold Masikeen (Kayla Hincksman)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Fantango Sunny Side Up (AI) (P Middleton & J Salvestrin)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Fantango Red Bull (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tapua Dream Big (Mr P Levett & Ms P Gill)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr John Bink (ACT)

Best in Group & Open in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Runner Up in Group & Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)
Puppy in Group: Borzoi
Aust Ch Psovaya Bewitched (K A Olsson)
Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Sup Ch Tischamingo Hudson Hornet (C Baker / J & F Walker)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)
Baby of Breed: Karakush Hemsworth (Miss N Archer / Mr L & Mrs H Gibson)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tambuzi Makaria (Adam Druce)

Beagle
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Brialey Lil Bit Ice Maiden (AI) (Andrea Coss)
Baby of Breed: Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Marakhoff Belisarius Quinntaah (Marakhoff Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Psovaya Bewitched (K A Olsson)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Vh Marakhoff Saassicaia (Marakhoff Kennels)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tischamingo Hudson Hornet (C Baker / J & F Walker)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Eilrig Galena (Sandra Waugh)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lainnir Kunzite (Sandra Waugh)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Sally Stasytis (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Shelmanna Casscade Ov Diamonds (Mrs Shirley Fox)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Ferona Tru Blu Aussie (Yvette Rolfe)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Reach for the Stars (Shirley Fox)
Junior in Group: Finnish Lapphund
Snofyre Legend of the Brave (AI) (Sally Townsend & C Fitzgerald)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ferona Won Better Thana Berg (Leon Milthorpe)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Avonpark Coalminers Daughter (AI) (K Fisher)
Res Dog CC: Avonpark Steele Diamond (AI) (K Fisher)
Baby of Breed: Aust Ch Ferona Tru Blu Aussie (Yvette Rolfe)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aolani Maisilva Firefly (Imp USA) (D Puttock)
Res Dog CC & Junior of Breed: Delchoksky Ina Rusty Holdenute (M Kirk)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Snofyre Legend of the Brave (AI) (Sally Townsend & C Fitzgerald)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Adventure JC (J Richards & C Fitzgerald)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hillmagic Purple Haze (E Bevk & R Koerber)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Hillmagic Platnum Rain (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelmanna Casscade Ov Diamonds (Mrs Shirley Fox)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Shelmanna Reach for the Stars (Shirley Fox)
Baby of Breed: Lyndream Imperial Moet (Lyn Pearson)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Icanhaz The Apparent Magnitude (Mrs J Eaton and Mrs A Proudfoot)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Osuno Outback Alice At Ubiqque (imp NZ) (Mrs Jen Eaton)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Coondarby Give Me Your Heart (A L & B G Lewis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Toni McNeill (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Always On My Mind (Imp NZ) (Lisa Hudson/Ayla Douglas)
Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Ashdimond Black Knight (Sheren Salehi & M Emam)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashdimond Black Knight (Sheren Salehi & M Emam)

Bullmastiff
Baby of Breed: Stennaroo Storm Chaser (Maria Stennings & Carol Maloney)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Walamara Always On My Mind (Imp NZ) (Lisa Hudson/Ayla Douglas)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Power Pack (Mr J R & Mrs B Y Levy)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Maggiormente La Boheme (AI) (Scarlett Campbell)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baywatch Maroma Beach (Mrs S Frew & Mrs K Bell)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Doenitz Storm Trouper (G & S Knight / Gani)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kortmar Feeling Felix (Lyne Browning)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kortmar Blackjack (Lyne Browning)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr James Powell (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: Poodle (Toy)
Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boston Terrier
Kerden Blow A Kiss Fire A Gun (Mrs Janine Male)
Baby in Group: Lhasa Apso
Bovais Made To The Measure (R & Mrs V Bennetts)
Minor in Group: Dalmatian
Paceaway Coach Man (AI) (Craig Hatzikirakos)
Aust Bred in Group: Shih Tzu
Aust Gr Ch Beltzu Made To Order (Belinda Heersema)
Open in Group: German Spitz (Klein)
Aust Gr Ch Diamondpark Ark Royal (IID) (Lynne Wilson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust Gr & Neut Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Melissa Obrien)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kerden Blow A Kiss Fire A Gun (Mrs Janine Male)

Dalmatian
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Paceaway Coach Man (AI) (Craig Hatzikirakos)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Krystaway All that Glitters (Emma Allen-Baker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)

French Bulldog
Baby of Breed: Mambilou La Gueuledeloup (IID POL) (Mambilou Kennels)

German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Ark Royal (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)

German Spitz (Mittel)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

Lhasa Apso
Baby of Breed: Bovais Made To The Measure (R & Mrs V Bennetts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Melissa Obrien)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Blaquemayl King Of Cool (Mrs Janine Male)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Blaquemayle Fashion Icon (Mrs Janine Male)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jojoe Time And Secrets (Mrs J Seiter)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Proclaim Kateishas Secret (Mrs J Seiter)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Beltzu Made To Order (Belinda Heersema)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Beltzu Rewrite The Stars (Belinda Heersema)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amorenekid Stark Naked (Deborah Neumann & Toula Cameron)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Bucanero (AI) (Jacqi Dinis)