Sapphire Coast Kennel & Obedience Club Inc (NSW)

Date of Show : 12-Feb-2021 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Elaine Knox (NSW)   (Total Entry : 554)

Best in Show & Open in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Sup Ch Beljekali Sunny One So True (C & J Fynmore)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Baby in Show: Saluki
Tiana Let The Magic Begin (C & G Arkell)
Minor in Show: Japanese Spitz
Daesdaemar A Sky Full of Stars (Ms Amanda J Huggins)
Puppy in Show: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Cyber Attack (R & D Harbin)
Junior in Show: Cocker Spaniel (American)
Sinderby Back In Black (AI) (B R & M L Hanley)
Intermediate in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Straight Sets (J Rowles)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Border Terrier
Aust Sup Ch Bohunt Fallen Angel (Gaela Whyte)
Runner Up Neuter in Show: Samoyed
Aust Sup & Neut Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Baby SweepStakes - 1st Place: Whippet
Ridgesetter Lexus (J M & T A Comerford)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Japanese Spitz
Daesdaemar It Had To Be You (Ms Amanda J Huggins)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Hungarian Vizsla
Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Samoyed
Snerzok All That Jazz (J & D Wilders)

Veteran SweepStakes - 2nd Place: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson & A Lamberton)
Veteran SweepStakes - 3rd Place: Puli
Aust Ch Rustufarion Bubble The Brew CCD CDX RM HIC (P Hartwell & R Valore)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)  (Group Entry : 70)

Runner Up in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
Minor in Group: Italian Greyhound
Igsquisite Party Time (Maureen Friend)
Intermediate in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Smidgit Enough Said (Mrs A Burton & Mr W Burton)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Matmor In The Society Pages (Steve Wraith)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Matmor In The Society Pages (Steve Wraith)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Tikimi The Power N The Passion (Miss T & Mrs K Perkiss)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzani Giggle McDimples (R J & K A Bell)
Baby of Breed: Lochtay Carbon Copy (R & K Bell)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Igsquisite Your a Wizard Harry (Maureen Friend)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Igsquisite Party Time (Maureen Friend)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sebandee Leroys Black in Town RN (Ms J Nicolopoulos)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sebandee Once In A Lullabye (Colin Seymour)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Smidgit Enough Said (Mrs A Burton & Mr W Burton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Simon Mills (NSW)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Straight Sets (J Rowles)
Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Daminabul High Octane (K Manna/ D Manna/ L Fleming/ M Clark)
Junior in Group: Border Terrier
Bohunt Hells Angel (Mrs A Tuxworth)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Zeracious Sudden Impact (Ms Leighanne Reid)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Bohunt Fallen Angel (Gaela Whyte)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead JC FDX (Belinda White)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nikar She Not The End (Karen Sloane)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bohunt Hells Angel (Mrs A Tuxworth)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Blackshot Act of Dog (Ms Gaela Whyte & Ms C A Jones)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Bohunt Fallen Angel (Gaela Whyte)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Daminabul Tainted Love (Mr O J & Mrs A J Holland/ Mr D & Mrs K Manna)
Baby of Breed: Daminabul High Octane (K Manna/ D Manna/ L Fleming/ M Clark)
Baby (Bitch) of Breed: Daminabul Eye Candy (D & K Manna)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Selwor Straight Sets (J Rowles)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Selwor Storm Trooper (J Rowles)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tawnyoak Major Forkellington (K Henderson)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Maljack Patch Adams (N & M Cook)
Baby of Breed: Covejack Wild Wahine (Jayne Hawkins)

Norfolk Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mazberg The One and Only (S Culbert/ G Jones/ M Berg)

Sealyham Terrier
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Zeracious Sudden Impact (Ms Leighanne Reid)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead JC FDX (Belinda White)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)  (Group Entry : 120)

Best in Group & Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Landmark Miss Mikimoto (Suzana Styles)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Sinderby Back In Black (AI) (B R & M L Hanley)
Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Landmark XXS Sweeter Than Wine (AI) (Suzana Styles)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust & Neut Ch Gamecall Making Waves RA (John & Sian Hine)
Runner Up Neuter in Group: Labrador Retriever
Dual Ch (RO) Neut Ch Riftintime Bohemian Rhapsody CDX RAE ORA (Anne Walkington)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showfield Snow King (AI) (S & S Strang)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield White as Snow (AI) (S & S Strang)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Landmark XXS Sweeter Than Wine (AI) (Suzana Styles)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Sinderby Back In Black (AI) (B R & M L Hanley)
Dog CC & Puppy of Breed: Landmark Billy Ocean (Suzana Styles)
Minor of Breed: Landmark Miss Mikimoto (Suzana Styles)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Azudance Little Lion Man (Miss M Lauder)
Bitch CC: Aust Ch Ozdezign Painted Feather (Kerry Evans)
Puppy of Breed: Kezzadae Time To Celebrate (Kerry Evans)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One FDX WPD (S Betts)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawnus Cheese All Black (S Betts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dawnus Always Dare to Dream ET WPD (S Betts)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kobidan Pretty Boy Floyd (J Cattell & S Nichols)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kobidan Under The Rose (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
Res Bitch CC: Kobidan Vanity Fair (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
Junior of Breed: Kobidan This Fox Rocks (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kobidan Kiss N Tell (Mrs S Nichols)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lovewyre High Voltage (Mrs Kerry Evans)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sinderby Simply Hot (B R & M L Hanley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Camuka Will You Be Mine (Jane Hodges)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ekvar Hell Raiser (Ms K Kettleton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
Minor of Breed: Bushgold Coastal Sunny Dayz (Pauline Rudd)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Gamecall Making Waves RA (John & Sian Hine)

Labrador Retriever
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Ch Riftintime Bohemian Rhapsody CDX RAE ORA (Anne Walkington)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut / T / TS Gr Ch Zenchel Fromelles Honour CD RE NRA JD SPD (Rebecca Kearney)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ffion Make the Sparks Fly (Imp NZ) (Melissa Wadsworth)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Bryndoain Ffion Magregor (Imp NZ) (Melissa Wadsworth)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Monica McCaffery (SA) (Group Entry : 67)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Runner Up in Group & Junior in Group: Deerhound
Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
Baby in Group: Saluki
Tiana Let The Magic Begin (C & G Arkell)
Minor in Group: Whippet
Ridgesetter Sunshine N Roses (J M & T A Comerford)
Puppy in Group: Foxhound
Foxhunt So U Wanna Play Games (J/ C & B Bryson)
Open in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Cayugaridge Molokai (Leslie A Weston)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)

Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Calahorra Ntico Last Waltz RN (Mrs W Slatyer & Ms J Johnson)

Basset Hound
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Cayugaridge Dolly (Leslie A Weston)
Junior of Breed: Cayugaridge Dillon (Leslie A Weston)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Dachchimac Mother of Dragons (L K Stevens)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Boarbadger Ragtime (C Arkell / G Arkell / J Comerford / T Comerford / N Gouzos)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cayugaridge Molokai (Leslie A Weston)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Necesse’s Dira Domina (Imp SWD) (Melanie Crossley)

Foxhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Foxhunt So U Wanna Play Games (J/ C & B Bryson)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Rokeena Captain Starlight (Mr R & Mrs Y Lauder)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Azucroft Poetry In Motion (Mr R & Mrs Y Lauder)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Jingle Bells (Mrs R & Mr R Wallis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kuvutia Stunna Superstar (Mrs J Thompson)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
Baby of Breed: Tiana Let The Magic Begin (C & G Arkell)

Whippet
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ridgesetter Where The Boyz Are (J M & T A Comerford)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ridgesetter Nivea (J M & T A Comerford)
Baby of Breed: Ridgesetter Lexus (J M & T A Comerford)
Minor of Breed: Ridgesetter Sunshine N Roses (J M & T A Comerford)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Simon Mills (NSW)  (Group Entry : 113)

Best in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Sup Ch Beljekali Sunny One So True (C & J Fynmore)
Runner Up in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Sup Ch Bojojamile Bit of a Cracker (AI) (R H & V J Hutton)
Minor in Group: Collie (Rough)
Barcoo Bravo Zulu (Belinda Hales)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Woolebull Windsor At Snodragon (AI) (Hincks /Timms)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Hausillevon Alma (R L Ralphs)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Quick Silver (R Bentley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
FCI CIB/Nord U/(Nor Sw Den)/ Fi U/ NV-17-18 Nordv -17-18 & Aust Sup Ch Bojojamile Behind the News (nbt) (R H & V J Hutton)
Runner Up Neuter in Group: Old English Sheepdog
Aust Neut Ch Woolebull Talkative Toby CCD (P L & D S Hincks)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Busheela Akinda Magic (C & G Arkell)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Callicoma Woodstock RN (Helen & Noel Evans)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Juzfor The Hell Ofit (A J Lamberton & K Cotton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lanbart Ready Set Go (Hessenberger / Oakey)
Res Dog CC: Aust Ch Ukulunga Black Magic (Imp NZ) (T Hessenberger)
Puppy of Breed: Lanbart Jet Black Heart (Hessenberger / Oakey)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson & A Lamberton)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stylwise Mess Is Mine (Jessica Buckley)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beljekali Sunny One So True (C & J Fynmore)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beljekali Ring My Belle (AI) (C & J Fynmore)

Border Collie
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Etherial Night Queen (Maryanne Fazekas)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mc Leod's Kryptonite (Imp CHE- SWI) (Fancote/Hales/Wildman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Barcoo Bravo Zulu (Belinda Hales)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tyronelea Gazed Upon Thmoon (Belinda Hales)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snofyre OMG Oh What Kaos (C Fitzgerald & G Richards)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Furballs Salla Lumienkeli (Furballs Kennels)
Baby of Breed: Orical Barbados Breeze (L Mills)
Open of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Adventure JC (J Richards)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Furballs Jupiter (C Anderson)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hausillevon Alma (R L Ralphs)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Quick Silver (R Bentley)
Minor of Breed: Allendell Unchained Melody (Mrs R L Ralphs)
Puppy of Breed: Ferona Dark N Stormy (Mrs R L Ralphs)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lordavo Royal Commander (Kathleen Raven)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woolebull Up Country Girl (P & S Evans/P Harwell)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Woolebull Windsor At Snodragon (AI) (Hincks /Timms)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Woolebull Talkative Toby CCD (P L & D S Hincks)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirriyuula Jabberwokki (T & A Jenkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mirriyuula Flopsy Mopsy (T & A Jenkins)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rustufarion Bubble The Brew CCD CDX RM HIC (P Hartwell & R Valore)

Shetland Sheepdog
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Blue Heavens Secret Obsession (Imp USA) (J Prout)
Res Dog CC & Minor of Breed: Sharndah Power Ov One (Sharndah Kennels)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Osuno Red Rebel At Ubiqque (Imp NZ) (Mrs J Eaton)
Baby of Breed: Ubiqque Cracklin Rosie (AI) (Mrs J Eaton)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bethwyn Cinnamon Swirl (Bethwyn Kennels)
Dog CC: Llandwyn Legacy Of Gandalf (AI) (D Hartcher/ R Ralphs/ K Baxter)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bojojamile Bit of a Cracker (AI) (R H & V J Hutton)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bojojamile Brighton Rock (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Baby of Breed: Bojojamile Bag of Tricks (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: FCI CIB/Nord U/(Nor Sw Den)/ Fi U/ NV-17-18 Nordv -17-18 & Aust Sup Ch Bojojamile Behind the News (nbt) (R H & V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Monica McCaffery (SA)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot N Cold (Caroline Yate)
Puppy in Group: Samoyed
Snerzok All That Jazz (J & D Wilders)
Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfantastic Light my Fire (Margaret Rogers)
Aust Bred in Group: Cane Corso
Aust Ch Thoreoz lets get ridiculous (Mr O J & Mrs A J Holland)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Sup & Neut Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Thoreoz lets get ridiculous (Mr O J & Mrs A J Holland)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vansitar Annie Oakley (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfantastic Light my Fire (Margaret Rogers)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Airebis Sunshine N Lollipops (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Snerzok Skies R Blue In Malibu (Miss N Mikic)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Airebis Ready To Conquer (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Airebis Ready for Love (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Puppy of Breed: Snerzok All That Jazz (J & D Wilders)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ovashun Tequila Sunrise (Mrs M Outten & Ms K Martin)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aeukanmanuva Hot N Cold (Caroline Yate)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Baby of Breed: Aeukanmanuva Red Panda (Caroline Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Monica McCaffery (SA)  (Group Entry : 80)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chow Chow
Aust Ch Finnoz Cornelia (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)
Minor in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar A Sky Full of Stars (Ms Amanda J Huggins)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Cyber Attack (R & D Harbin)
Junior in Group: Chow Chow
Aust Ch Finnoz Cassiel (AI) (Paul & Marilyn Grebert/Marianne Lahde)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Finnoz Cornelia (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Finnoz Cassiel (AI) (Paul & Marilyn Grebert/Marianne Lahde)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Krystaway Cyber Attack (R & D Harbin)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Danefred Echo in Time (AI) (Barbie Bruce)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)
Bitch CC: Aust Ch Belzbentley Stack the deck (Rebecca Bentley)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Daesdaemar A Sky Full of Stars (Ms Amanda J Huggins)
Baby of Breed: Daesdaemar It Had To Be You (Ms Amanda J Huggins)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hunkeedori R We There Yet (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)

Schipperke
Minor of Breed: Belzbentley Magic trick (Anne Marshall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzutique All Sass N Spark (Julie Wardell/Robyn Hawke)