Kennel Club of Tasmania (South) Inc (SHOW 2) (TAS)

Date of Show : 8-Feb-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Terrence Collicutt (TAS)

Best in Show & State Bred in Show: Rottweiler
Kortierra Silent Assassin (Tracey Heenan)
Runner Up in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)
Baby in Show: Samoyed
Lunasea Nothing Better (AI) (Ying Chen (Helen))
Minor in Show: Whippet
Khayoz Dancing With The Stars (Mel Prouse & Khayoz Kennels)
Puppy in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Beljekali Devil's Right Hand (Jess Fynmore)
Junior in Show: Papillon
Aust Ch Penbryn Peppermint Patty (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
Intermediate in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Michelle Hammond (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor The Entertainer (Erica Davison)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Flamenco (Mr M L Morse & Mr W A Henderson)
Minor in Group: Tibetan Spaniel
Byrebaer For Tu Nato (Georgie Smith)
Puppy in Group: Papillon
Aust Ch Penbryn Purple People Eater (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
Junior in Group: Papillon
Aust Ch Penbryn Peppermint Patty (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
Intermediate in Group: Havanese
Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Dabne Mr Bingley (Mrs Janice E Klaus)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Matmor The Entertainer (Erica Davison)
Bitch CC & Puppy of Breed: Blacklash Much Ado (Ms E Davison)
Baby of Breed: Matmor Flamenco (Mr M L Morse & Mr W A Henderson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mexicatl Marilyn (Jacinta Harrison)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Sherabill No Hair Dont Care (Amarli Harrison)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
Baby of Breed: Carnwath Kogan (R Davis)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)

Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Penbryn Purple People Eater (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Penbryn Peppermint Patty (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miyoko Vera Wang (S P &T M Sward)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Miyoko Joni witha Dragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Res Dog CC & Junior of Breed: Miyoko Julius Chan (R Karciauskas)

Pug
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Saxten Stryking Silver (Sharon Frankcombe)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Yarrowfell A Kind Of Magic (Sharon Frankcombe)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kwantoi Good Golly Miss Molly (Sharon Frankcombe)
Baby of Breed: Kwantoi Darcys Miss Bossy (K Murray)

Russian Toy (Smooth Haired)
Baby of Breed: Hevnlee Fletcher (Barbara Frankcombe)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Res Dog CC & Minor of Breed: Byrebaer For Tu Nato (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr David Smith (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Baby in Group: Cairn Terrier
Bignsmol Super Tramp (Karen Leslie)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bustabones Beauty It's A Curse (Bustabones Knls)
Puppy in Group: Norfolk Terrier
Mazberg Irresistabelle (Erica Norgrove)
Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Sirram Roll The Dice (Mr T Matsen / Mr Balsillie / Ms H Walker)

Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sirram Roll The Dice (Mr T Matsen / Mr Balsillie / Ms H Walker)

Cairn Terrier
Baby of Breed: Bignsmol Super Tramp (Karen Leslie)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Karnak Rambling Rose (Mrs Michelle A Booth)

Norfolk Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mazberg Irresistabelle (Erica Norgrove)

Skye Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Bustabones Ok But Then What (Bustabones Knls)
Minor of Breed: Bustabones Beauty It's A Curse (Bustabones Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Pauline Hartwell (NSW)

Baby in Group: Cocker Spaniel
Doulton Latest Edition (AI) (E & K Job / A & M Jones)
Minor in Group: Weimaraner
Weisngrey Bear Necessities (Elke Prehn)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hanafor Mercury Rising (F Harris & B Stading)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Acewild Magnum P I (Maree & Jade Pledger)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)
State Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgina Ranson)

Brittany
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kirinbell Chase N The Dream (Mrs K Clark)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Taniwha Koru (R Gowers)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Avila Maid For Doulton (Imp NZ) (E & K Job / A & M Jones)
Baby of Breed: Doulton Latest Edition (AI) (E & K Job / A & M Jones)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Acewild Magnum P I (Maree & Jade Pledger)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Baby of Breed: Kiriel Glenlivet (AI) (Janette Grierson)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hanafor Mercury Rising (F Harris & B Stading)

Labrador Retriever
Baby of Breed: LibertyJewel Hello Again (Gillian Dight)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgina Ranson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Weisngrey Bear Necessities (Elke Prehn)
Intermediate of Breed: Bromhund Zodiac Sign (Elke Prehn)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Weilander Capture Yr Dream (Elke Prehn)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr David Smith (NSW)

Best in Group & Open in Group: Black and Tan Coonhound
CIB/Aust Sup /Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
Minor in Group: Whippet
Khayoz Dancing With The Stars (Mel Prouse & Khayoz Kennels)
Puppy in Group: Beagle
Karakush Puttin The B In A B C (Imp NZ) (Le Gibson)
Junior in Group: Borzoi
Marakhoff Saarkorsky (Marakhoff Kennels & Mrs L Carr)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zandeena Breakn With Tradition (Ms M Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Aurorablue Fly Mystic Merlin (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Karakush Puttin The B In A B C (Imp NZ) (Le Gibson)

Black and Tan Coonhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB/Aust Sup /Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)

Borzoi
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Marakhoff Saarkorsky (Marakhoff Kennels & Mrs L Carr)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dachdotcom Milo Karlene (Mrs Michelle Booth)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Adstaff Aurora Australis (Mrs Michelle Booth)
Dog CC & Junior of Breed: Adstaff Working Class Man (Mrs Michelle Booth)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry Seal of Approval (AI) (Mrs Michelle Booth)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Khayoz Kennels)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Minor of Breed: Khayoz Dancing With The Stars (Mel Prouse & Khayoz Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Michelle Hammond (QLD)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly / S Huebner / M & D Aitchison / M & K Stone)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Baby in Group: Border Collie
Allclarity Matter of Factor (Allclarity Kennels)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Karraine Mischka (Mrs P Eaves-Tennant)
Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Beljekali Devil's Right Hand (Jess Fynmore)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble the Glass Slipper (A & J Lamberton)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beljekali Devil's Right Hand (Jess Fynmore)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khayoz Somebody Stop Me (AI) JD TDX (Mr P & Mrs V Hofto)
Baby of Breed: Allclarity Matter of Factor (Allclarity Kennels)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Kadama Red Hot Raven (Mrs P Eaves-Tennant & Miss L Arnold)
Minor of Breed: Karraine Mischka (Mrs P Eaves-Tennant)
Junior of Breed: Karraine Solos Starla (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Aust Bred of Breed: Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)
Open of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly / S Huebner / M & D Aitchison / M & K Stone)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Nightwood No Steppin Nmy Shoes (M & J Kaden)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Pauline Hartwell (NSW)

Best in Group & State Bred in Group: Rottweiler
Kortierra Silent Assassin (Tracey Heenan)
Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)
Baby in Group: Samoyed
Lunasea Nothing Better (AI) (Ying Chen (Helen))
Minor in Group: Siberian Husky
Miniatura Aftermath (Rodney Connelly / Tracey Walker)
Puppy in Group: Samoyed
Aldonza Balance of Power (AI) (Margie Johnson & Fay Tucker)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Cedric Diggory (S & C Eastley)
Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Twisted Story (J Gesiotto/ L Jones & K O'Riley)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)

Akita
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)
Baby of Breed: Ryerson Dustysonfire at theg (AI) (Jillian Wiltshire)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Annakpok Poetry in Motion (AI) (Narelle Adams/ Michelle Kube)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arcticbliss Alcatraz (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cloudforest Cedric Diggory (S & C Eastley)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Cloudforest Call Me Caili (Mrs E Rilstone / Mr S & Mrs C Eastley)
Intermediate of Breed: Cloudforest Bo Diddley (Mr S & Mrs C Eastley)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boyer Now Your Talking (Mrs D Nellis & Mrs L Quigley)
Baby of Breed: Tyeanbo The Games People Play (Dianne Nellis & Leanne Quigley)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Remyk Kick Start My Heart (R Morgan & M Coleman)
Baby of Breed: Costog A Twist Oth Fate (R Morgan/ M Coleman/ R Oma)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)

Rottweiler
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Kortierra Silent Assassin (Tracey Heenan)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aldonza Balance of Power (AI) (Margie Johnson & Fay Tucker)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Aldonza Playing In Puddles (Margie Johnson & Fay Tucker)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalaska Twisted Story (J Gesiotto/ L Jones & K O'Riley)
Baby of Breed: Lunasea Nothing Better (AI) (Ying Chen (Helen))

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kabanae Conspiracy Theory ET (Tracey Walker / Julia Hamill / Kabanae K)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Miniatura Aftermath (Rodney Connelly / Tracey Walker)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr David Smith (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Poodle (Toy)
Cultura Rocket Man (Renata Brown)
Junior in Group: Boston Terrier
Lyntiki No Diggity (Mr S & Mrs L Craw / M L Vincent)
State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Kiss Me I Soo Pretty (Teena Sloan)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Ch Pandec Magic Fire Bear (Ms Jennifer Moore)
Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lyntiki No Diggity (Mr S & Mrs L Craw / M L Vincent)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Adstaff Regina Della Festa (Mstr William DP Booth)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Adstaff Light Em Up (Mrs Michelle A Booth)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cultura Rocket Man (Renata Brown)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pandec Magic Fire Bear (Ms Jennifer Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Monterrez Ultra Violet (NBT) (G Cruse)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Killilan Kiss Me I Soo Pretty (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)