East Gippsland Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 1-Sep-2013 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Anna Lane (VIC)

Best in Show & Open in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Moonbeams (Miss Lisa Berrill)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Portuguese Water Dog
Aust Gr Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Baby in Show: Australian Terrier
Taufield Dream Edition (Mrs Leanne Bywater)
Minor in Show: Great Dane
Congistador Tailor Made (Frieda Clifton)
Puppy in Show: Shetland Sheepdog
Bluescot Mademoiselle (Lakamari kennels)
Aust Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Decklan Osz A Star (Decklan Knls)
Open Neuter in Show: Tenterfield Terrier
Aust Ch Terrelle Terrors Might Enpower (Paula Stirzaker)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Margaret Horn (VIC)

Best in Group & Open in Group: Maltese
Am Gr & Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Clovelly High Asa Kite (Clovelly Kennels)
Baby in Group: Lowchen
Rondaglen Strike Up The Band (Mr M Hayes)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Dapsen Batteries Not Included (Ms V R McLaughlin & Mr A Twiddy)
Junior in Group: Pug
Aimhi Devils Son (Mrs L Trotter & Mrs P Albress)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Jessicav Ballroom Blitz (Sue Smith)

Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Japatina Big Dreams High Hopes (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Jessicav Ballroom Blitz (Sue Smith)
Bitch CC & Open of Breed: Dapsen She Keeps No Secrets (Sue Smith)
Minor of Breed: Dapsen Batteries Not Included (Ms V R McLaughlin & Mr A Twiddy)
Junior of Breed: Kqrac The Fashion Ista (Ms V R McLaughlin)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neut Ch Eireannmada Distant Angel (Ms V R McLaughlin & Mr G B Browne)

Chihuahua (Smooth Coat)
Dog CC & Minor of Breed: Shelmara Kiss This (Kathy Fry)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Alwood Supreme Court (Alana Sharp)

Havanese
Baby of Breed: Carnwath Whatever You Want (L J Bolden)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clovelly High Asa Kite (Clovelly Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Clovelly Harry Highpants (Clovelly Kennels)
Intermediate of Breed: Belloiggy Tonio Terzo (Fiona Gilbert)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Roskyle Pinnochio CDX ET (Miss F Gilbert)

Lowchen
R/UP BOB: Paceaway Masko Zorro (N Millward)
Baby of Breed: Rondaglen Strike Up The Band (Mr M Hayes)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Supacharm Hell Hath No Fury (Mrs Lisa Prior)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Batpin Antz Pants (Mrs Lisa Prior)
Baby of Breed: Supacharm Dressed To Kill (Lisa Prior)
Puppy of Breed: Supacharm Escape From Alcatraz (Mr M Hayes)
Junior of Breed: Aust Ch Supacharm Kat Ona Hot Tin Roof (Lisa Prior)
Open of Breed: Aust Ch Supacharm The Exorcist (Mrs Lisa Prior)

Pomeranian
Baby of Breed: Arderne Winter Love (Karyn Dodds)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Meadowspark Affrica Kira RE DWDF.N HTM.N (Dr Grace Rumantir)

Pug
Junior of Breed: Aimhi Devils Son (Mrs L Trotter & Mrs P Albress)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Anna Lane (VIC)

Best in Group & Open in Group: West Highland White Terrier
Aust / Swd & NZ Gr Ch Alborada Natalio (Imp ESP) (Mrs S Stewart & Mrs M O'Reilly / Miss M Murphy & Mrs V Edwards)
Baby in Group: Australian Terrier
Taufield Dream Edition (Mrs Leanne Bywater)
Minor in Group: Airedale Terrier
Airewood Touched By An Angel (Mrs S & Mr C Duff)
Junior in Group: Skye Terrier
Aust Ch Nzskye Aim For The Skye (Imp NZ) (Ms Julie Griffiths)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westmor Into Everything (Mrs S Stewart & Mrs M O'Reilly)
Open Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Terrelle Terrors Might Enpower (Paula Stirzaker)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tjuringa Miss Marple (K L & P J Lovell)
Minor of Breed: Airewood Touched By An Angel (Mrs S & Mr C Duff)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)
Baby of Breed: Taufield Dream Edition (Mrs Leanne Bywater)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mossrose Cap't Jack Sparrow At Glenbogle (Imp NZ) (Sue Mewse)
Baby of Breed: Glenbogle Playin With My Heart (Sue Mewse)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Proicutta Hercules (AI) (Mr G & Mrs C Moran)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Delestro Queenie (AI) (Mr G & Mrs C Moran)
Puppy of Breed: Proicutta Honey Amber (Mr G & Mrs C Moran)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ramakell Devils Own (Kellington Kennels)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Weisnjac Shoot To Thrill (Weisnjac Kennels)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dixiedaly Diamonds Forever (Jennifer Toma)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kazkei Seachange (Mrs Jennifer Toma)

Parson Russell Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jacklands Dallas (Dalsue Kennels)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Argowan Best Served Cold (Bugges / Bettis & Sullivan)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Argowan Brighde (Bugges / Bettis & Sullivan)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Spalas Noble Daytoremember (Ms Julie Griffiths)
Junior of Breed: Aust Ch Nzskye Aim For The Skye (Imp NZ) (Ms Julie Griffiths)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Larnook Velvet Wedding (Monica O'Kelly)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Larnook Kris Kringal (IID) (Sarah Lowe)

Staffordshire Bull Terrier
Minor of Breed: Wyowna Singasongofsixpence (Wyowna Kennels)
Intermediate of Breed: Ikaika miss independent (Jenna Kirby)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Truhart Velvet Night (Mr Richard Laurier)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Madusty Terrors Heart Of Gold (Paula Stirzaker)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Terrelle Terrors Might Enpower (Paula Stirzaker)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Airewood Montgomery Rogue (Mrs S & Mr Duff)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust / Swd & NZ Gr Ch Alborada Natalio (Imp ESP) (Mrs S Stewart & Mrs M O'Reilly / Miss M Murphy & Mrs V Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westmor Into Everything (Mrs S Stewart & Mrs M O'Reilly)
Minor of Breed: Arberth Aurora Boreales (Mrs E Boyle)
Puppy of Breed: Arberth Handsome Harvey (Liz Boyle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Runner Up in Group: English Setter
Aust Ch Bridgewood Mile High (P Harper / D Bowey / B Watt)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Hubertus Yes Im The One (Agnes Pali)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra RU Serious (Ms Raelene Trimble)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Ballyoran Tell Her About It (Ann Byrne)
Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Kinsheran Bagavad Gita (Mrs L Brown)

Cocker Spaniel
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ballyoran River Of Dreams (Ann Byrne)
Junior of Breed: Ballyoran Tell Her About It (Ann Byrne)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fielgar Time Traveller (Imp UK) (Pauline Grutzner)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bridgewood Mile High (P Harper / D Bowey / B Watt)

English Springer Spaniel
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Kinsheran Bagavad Gita (Mrs L Brown)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dual Ch (T) Injitali Sir Bouncealot TDX TSDX (R Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Injitali Intriguing Secret (R Williams)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Injitali Intriguing Tale (R Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Canawindra RU Serious (Ms Raelene Trimble)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pointsure Storm Chaser (Ms R Trimble)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hubertus Top Draw (AI) (Agnes Pali)
Baby of Breed: Hubertus Yes Im The One (Agnes Pali)
Minor of Breed: Hubertus Vue De Monde (Agnes Pali)
Puppy of Breed: Hubertus To Good To Be True (AI) (Agnes Pali)

Irish Setter
R/UP BOB & Minor of Breed: Jasperel Paradizziac (Jan Robinson)
Puppy of Breed: Jasperel Fallen Angel (Jan Robinson)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Terracarol Jadon (A Durslewicz)

Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aspyre Two Step On Ur Toes ET (J & A Lumsden)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aspyre Deep In A Dream (J & A Lumsden)
Puppy of Breed: Aspyre Darkly Dreaming (J & A Lumsden)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Borzoi
Aust Ch Clovelly Viscount Victorious (Clovelly Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Foxhound
Aust Gr Ch Foxgully Perfectly Timed (J Austin & K Stockwell)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Berghutte Blackberry Jam (Mrs C Irvin)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Berghutte Black Betty (Mrs C Irvin)
Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Berghutte Burnt Black (Mrs C Irvin)
Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust & Neut Ch Ujamaa Beez Neez (AI) (Fran Parsons)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arendt The Luck of The Irish (A Reid & K Wishart)

Beagle
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Delrei Under Cover (DA Beattie)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clovelly Viscount Victorious (Clovelly Kennels)
Junior of Breed: Clovelly Xtreme Rage (Clovelly Kennels)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Berghutte Black Betty (Mrs C Irvin)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Berghutte Burnt Black (Mrs C Irvin)
Baby of Breed: Berghutte Blackberry Jam (Mrs C Irvin)
Puppy of Breed: Berghutte Day by Day (Mrs C Irvin)

Foxhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Foxgully Perfectly Timed (J Austin & K Stockwell)

Rhodesian Ridgeback
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ujamaa Beez Neez (AI) (Fran Parsons)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Anna Lane (VIC)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Moonbeams (Miss Lisa Berrill)
Runner Up in Group: Border Collie
Aust Gr Ch Bordarita Its All About Me (Bordarita Kennels)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Honky Tonk Blues (Mrs S Fox)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Bluescot Mademoiselle (Lakamari kennels)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Decklan Osz A Star (Decklan Knls)
Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Ch Luuaca Divine Miss M (Lyn McMaster)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Owjedoo Rugged Ranger (Ellagant Kennels)
R/UP BOB: Tuscamada Twist of Fate (G & B Knowles)
Bitch CC: Aust Gr Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Baby of Breed: Ellagant Strategic Moves (Ellagant Kennels)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bordarita Its All About Me (Bordarita Kennels)
Minor of Breed: Bordarita Its Me Ya Lookn For (Bordarita Kennels)
Junior of Breed: Etherial Look At Me (Miss C Stipic)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Luuaca Divine Miss M (Lyn McMaster)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Carluke Flirtwth Noskirt (Carluke Kennels)

Finnish Lapphund
R/UP BOB and Dog CC: Magpielane Shooting Star (Mrs C Sia)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Orical Secret Wish (M & B Sparrow)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Decklan Osz A Star (Decklan Knls)
Intermediate of Breed: Aust Ch Decklan Time Travla (Decklan Knls)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Decklan Undaraps (Decklan Knls)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Decklan Uttly Awesum (Decklan knls)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Moonbeams (Miss Lisa Berrill)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Stars N Stripes (T & S Fox)
Baby of Breed: Shelmanna Honky Tonk Blues (Mrs S Fox)
Puppy of Breed: Bluescot Mademoiselle (Lakamari kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vallgårdens Ghostly Gladiator (Imp SWE) (A Sneddon / M & S Nimmo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fantasy od Bijelih Andela (Imp HRV) (Karin Scholz)
Baby of Breed: Saffioraire Big Bad Wolf (Rhiannon Stockdale)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Glenys Alexander (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Portuguese Water Dog
Aust Gr Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Runner Up in Group: Boxer
Aust Ch Sjecoin Spies And Lies (Rosina Brace)
Baby in Group: Boxer
Valeska Eat My Dust (Imp UK) (AI) (L D R Harrison & R Harrison)
Minor in Group: Portuguese Water Dog
Uptrend Reap What U Have Sown (R & S Beaman)
Aust Bred in Group: Dogue de Bordeaux
Bordogue Ethan (R & K Reid)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sjecoin Spies And Lies (Rosina Brace)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sjecoin Drop Dead Gorgeous (Mrs R J Brace)
Baby of Breed: Valeska Eat My Dust (Imp UK) (AI) (L D R Harrison & R Harrison)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aegis Dragon Tattoo (L Harwood & A Ginich)
Dog CC: Aust Ch Cabochon Immaculate Conclusion (Harwood and Ginich)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bordogue Ethan (R & K Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bordogue Beatrix (Mrs G Vollemaere / Mr R & Mrs K Reid)
Baby of Breed: Amoureux The Big Bad (Georgia Vollemaere)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Minor of Breed: Uptrend Reap What U Have Sown (R & S Beaman)
Puppy of Breed: Uptrend I Want It All (R & S Beaman)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Schaylyn Start A Rukus (Edgington & Hocking)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Gr Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas)
Runner Up in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Ahornstreets Vallimont (Imp GER) (C Sharpe)
Baby in Group: Dalmatian
Jalorca La Copa De La Vida (Carol Brady)
Minor in Group: Great Dane
Congistador Tailor Made (Frieda Clifton)
Puppy in Group: Keeshond
Kahnhond Imperial Topaz (David & Denise Wall)
Junior in Group: Keeshond
Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)
Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Ch Adorin Cop That JD DWDFS (Ms Rochelle Manderson)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rowbull Our Oklahoma (Mr & Mrs D Seivers)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rowbull Way Too Fancy (David & Sharon Seivers)

Dalmatian
R/UP BOB & Bitch CC: Lendalbas Black Serenity (A Lenne)
Baby of Breed: Jalorca La Copa De La Vida (Carol Brady)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Carrski Rumour Haz It (R & N Wilson)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Carrski Rumour Does It (Mr & Mrs R & N Wilson)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Congistador Tailor Made (Frieda Clifton)
Puppy of Breed: Strykerdane Femme Fatale (Alisha Watson)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas)
R/UP BOB & Junior of Breed: Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kahnhond Imperial Topaz (David & Denise Wall)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ahornstreets Vallimont (Imp GER) (C Sharpe)
Minor of Breed: Capanash Darkest BeforeTheDawn (Miss C P Sharp)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Puddleby Hit The Jackpot (Mrs Gail Schieder)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adorin Prince Of Mystery (Ms Rochelle Manderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Adorin Cop That JD DWDFS (Ms Rochelle Manderson)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shihlienazit Jiarinchen (Pat Palmer)
Dog CC & Junior of Breed: Shihlienazit Winsome Ru (Pat Palmer)