Canine Fund Raisers (WA)

Date of Show : 30-Dec-2016 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sandra Mashford (VIC)

Best in Show 1st: Golden Retriever
Aust Sup Ch Ralun Flying High (AI) (R M Peirce & Miss N Ryan)
Best in Show 2nd: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar Miss Saigon (The Late VP Brennan and Vansitar Dobermanns)
Best in Show 3rd: Maltese
Am & Aust Ch Ta-Jon's Reign On (Imp USA) (Kym Prendergast)
Baby in Show: Samoyed
Samooka Hide N Seek (K M Micke)
Puppy in Show: Dobermann
Aegis The Night Manager (AI) (Denise Ball)

Neuter SweepStakes - 1st Place: Shetland Sheepdog
Aust Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)

Group 1st: Maltese
Am & Aust Ch Ta-Jon's Reign On (Imp USA) (Kym Prendergast)
Group 3rd: Pug
Aust Ch Cantu's Timeliss Fantasy Mayor's Big Pride (Imp USA) (L Taskaeva)
Group 4th: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavashon The Dark Knight (J Vaughan- Davies & Kym Brooksby)
Baby in Group: Havanese
Hekarwe Name Of The Game (R S & S M Shellback)
Puppy in Group: Pomeranian
Makinart Strike A Pose (Michele Triplett)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Karlyermai Gotta Have A Reason (Karlyermai kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Karlyermai Rogue Trader (Karlyermai Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Cavashon The Dark Knight (J Vaughan- Davies & Kym Brooksby)
Baby of Breed: Atarka A Knights Desire (Mrs D M Hicks)
Baby (Dog) of Breed: Atarka Knight In White Satin (Mrs D M Hicks)
Minor (Bitch) of Breed: Atarka Aiming To Please (Mrs D M Hicks)
Puppy of Breed: Cavashon Flying Solo (K Brooksby)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Atarka Bronze Talisman (Mrs D M Hicks)

Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Cutizele Won Little Charmer (Michele Triplett)

Chinese Crested Dog
BOB and Dog CC: Aust Ch Pender Enter The Dragon (Kym Prendergast)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch: Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Pender Something To Talk About (Kym Prendergast)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB & Bitch CC: Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)

Havanese
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Jatakabi's Love To Play (Imp FIN) (S M Shellback)
Baby of Breed: Hekarwe Name Of The Game (R S & S M Shellback)

Italian Greyhound
BOB and Dog CC: Aust Ch Kaasha Mr Topsy Turvy (Mark & Jeni Sach)

Maltese
BOB and Dog CC: Am & Aust Ch Ta-Jon's Reign On (Imp USA) (Kym Prendergast)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bellatese Maleficent (Mrs Denise de Meillon)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Makinart Strike A Pose (Michele Triplett)
Baby of Breed: Cutizele Judgement Time (Michele Triplett)

Pug
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Cantu's Timeliss Fantasy Mayor's Big Pride (Imp USA) (L Taskaeva)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Openova Absolute Star (L Taskaeva)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Kabova Mr Impossible (Deborah & Darryl Barker)
Puppy of Breed: Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr William Godfrey (SA)

Group 1st & Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Mirolinda Mad About Mahjonge (Shirley Friday)
Group 2nd: Lakeland Terrier
Aust Ch Kineta The Halo Effect (Eva Fekete)
Group 3rd: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Malokki Down to Earth (Mr Pat O'Hare)
Group 4th: Scottish Terrier
Aust Sup Ch Juscot Slum Dog Millionaire (Imp NZ) (Piobmhor Kennels)

American Staffordshire Terrier
BOB & Bitch CC: Quatroniko back in business (Mr A deWaayer/ Ms S Cotter/ Mr L & Mrs L Likolovski)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Iroq Steel City (Mr S V & Mrs M Green)
Puppy of Breed: Amseraphs Mr Big (AI) (Mrs S Stocker & R Gambino)

Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Cyclop River Of Dreams (Miss E Harrower & Miss J Beveridge)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mirolinda Mad About Mahjonge (Shirley Friday)

Kerry Blue Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Malokki Down to Earth (Mr Pat O'Hare)

Lakeland Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Kineta The Halo Effect (Eva Fekete)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Juscot Slum Dog Millionaire (Imp NZ) (Piobmhor Kennels)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Westrova Stoic Flirt Ina Skirt (Frances J Strover)
Res Dog CC: Keltrice High Voltage (J O'Donnell)
Puppy of Breed: Trueblend Tiptoein On RiffRaff (Mr Tyrone L Cannon)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Toni Dennis (NSW)

Group 1st: Golden Retriever
Aust Sup Ch Ralun Flying High (AI) (R M Peirce & Miss N Ryan)
Group 2nd: English Setter
Aust Ch Eireannmada Lancaster (Miss M Briggs/Mr G Browne & Mrs D Jones)
Group 4th: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Esspree Perfect Honour (J & D Hiscott)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Jodegee Dancing Upon The Air (Mrs J Maunder)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Westobri Paris (AI) (Dr Lesley Brain)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jodegee Dancing Upon The Air (Mrs J Maunder)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Jodegee Shh Confidential Kises (Mrs Jody Maunder)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Watervaal Step Aside Pleese (Mrs Jody Maunder)
Minor (Dog) of Breed: Jodegee Wild Tempesto (Mrs J Maunder)

English Setter
BOB and Dog CC: Aust Ch Eireannmada Lancaster (Miss M Briggs/Mr G Browne & Mrs D Jones)

English Springer Spaniel
BOB & Bitch CC: Esspree Rule Brittannia (Julie & Karen Hiscott)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Esspree Isle Of Skye (Julie & Karen Hiscott)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Kellick Song Sung Blue RN (C Murray)

Golden Retriever
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Ralun Flying High (AI) (R M Peirce & Miss N Ryan)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Ralun Lasting Touch (AI) (Miss N Ryan)

Welsh Springer Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Esspree Perfect Honour (J & D Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Ros Bacich (NSW)

Group 1st: Saluki
Aus Ch Padtheway Palais Blaze (S Timson & H Spence)
Group 2nd: Whippet
Aust Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Group 3rd: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Mornoble Dancing With A Dream (Mornoble Kennels & Mrs J Meleisea)
Group 4th: Beagle
Aust Ch Bayhound Walk This Line (Sligrachan Kennels)
Baby in Group: Dachshund (Long Haired)
Mornoble Take It To The Limit (Mrs J Meleisea & Mornoble Kennels)
Puppy in Group: Azawakh
Jumadabey Parviz (J K Todd)

Afghan Hound
BOB and Dog CC: Aust Ch Khandhu The Beat Goes On (Lynne M Fenwick)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)

Azawakh
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jumadabey Parviz (J K Todd)

Beagle
BOB and Dog CC: Aust Ch Bayhound Walk This Line (Sligrachan Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Sligrachan Jeannies Buttercup (Sligrachan Kennels)
Res Dog CC: Aust Ch Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
Res Bitch CC: Sligrachan Beautys Black Opium (Sligrachan Kennels)

Dachshund (Long Haired)
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Mornoble Dancing With A Dream (Mornoble Kennels & Mrs J Meleisea)
Baby of Breed: Mornoble Take It To The Limit (Mrs J Meleisea & Mornoble Kennels)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB and Dog CC: Lowenhyte Harry (Ian Cross)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Upinair Reckless Abandon (Christie Molinaroli)

Rhodesian Ridgeback
Dog CC: Aust Ch Amashutu Hear Me Roar (Tanya Nugent)

Saluki
BOB and Dog CC: Aus Ch Padtheway Palais Blaze (S Timson & H Spence)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Padtheway Summa Palais (Sheila Timson)

Whippet
BOB & Bitch CC: Aust Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Susette Monk (WA)

Group 2nd: Briard
Aust Sup Ch Cacharel Jeronimo (Mark & Jeni Sach)
Group 3rd: Shetland Sheepdog
Aust Ch Lurikeen Girl On Fire (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Group 4th: Bearded Collie
Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)
Baby in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Kalora Quantum Star (AI) (J A & J L Spargo)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Dezignerz Rave Reviews (H Boudewyns & F Fearon-Zammit)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Sandsprite Midnight Lover (Mrs S Einam)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Sandsprite Land Down Under (Mrs S Einam)
Res Bitch CC: Aust Ch Ashem Anzac Poppy (Mrs S Einam)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)

Border Collie
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Noblestarzz King of The Galaxy (Ambre Smith)

Briard
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Cacharel Jeronimo (Mark & Jeni Sach)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Narbrisse Mesmerizing (Mr M & Mrs J Sach)
Res Bitch CC: Aust Ch Kaasha Life On The Edge (AI) (Mr M & Mrs J Sach / Miss E Heller)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Youanmi Thinking Out Loud (AI) (Mrs S Wildman)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mirawee Cuddleme Fiercely (Mrs B & Ms SE Laurin)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Ukkonen Sirius Impact (Mrs L Valentine Vagg / Mrs B & Ms S Laurin)

German Shepherd Dog
Res Dog CC & Puppy of Breed: Jentol Angels Danger Man (J E Boekelman)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dezignerz Rave Reviews (H Boudewyns & F Fearon-Zammit)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Lurikeen Girl On Fire (Ms J Harris & Miss A Stanton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Arajento Raise The Tempo (Mrs K C Tonkin)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Velenski)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Arajento Raising A Ruckus (Mrs K C Tonkin)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Cardiwest Humdinger (J A & J L Spargo)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Kardibroke Sweet Memories (J A & J L Spargo)
Baby of Breed: Kalora Quantum Star (AI) (J A & J L Spargo)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sandra Mashford (VIC)

Group 1st: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar Miss Saigon (The Late VP Brennan and Vansitar Dobermanns)
Group 2nd: Alaskan Malamute
Aust Ch Blitzems Breaking New Ground (J Grieve / K & D Daly)
Group 3rd: Bullmastiff
Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
Group 4th: Samoyed
Samooka Love O Boy (Kylene Micke)
Baby in Group: Samoyed
Samooka Hide N Seek (K M Micke)
Puppy in Group: Dobermann
Aegis The Night Manager (AI) (Denise Ball)

Akita (Japanese)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Fujimine Go Fuen No Oka (Imp) (Bianca Connelly)

Alaskan Malamute
BOB and Dog CC: Aust Ch Blitzems Breaking New Ground (J Grieve / K & D Daly)
Baby of Breed: Diomede Trail Blazer (R A & D J Wells)
Junior (Bitch) of Breed: Diomede Footprints In The Snow (R A & D J Wells)

Bernese Mountain Dog
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Zunari Fan Di Fendi (M Hondema)

Boxer
Bitch CC: Taswest Mirror Image In Red (Mrs Julie Bendall)

Bullmastiff
BOB and Dog CC: Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Nellabull Good Golly Mis Molly (Mr S Allen)
Puppy of Breed: Nellabull Take Them Out (Mr S Allen)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Miss Saigon (The Late VP Brennan and Vansitar Dobermanns)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aegis The Night Manager (AI) (Denise Ball)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aegis Rock N Roll Maestro (Denise Ball & Justin Fonte)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Aegis Grace Slick (Denise Ball)
Baby of Breed: Dobregal Leader Of The Pack (G Jones)
Baby (Bitch) of Breed: Dobregal Witchy Woman (W Lane & G Jones)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Bavedechien Independence Dream (AI) (Tabatha Holmes)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Moloscyg Ranger of the North (AI) (Taureauxroug/Moloscyg)
Res Bitch CC: Amedange Fire In The Sky (B Irwin/ J Vitler/ V McArthur)

Newfoundland
BOB & Bitch CC: Happybear Precious Memories (AI) (Ms N Ryan)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Rulett Creme De La Creme (Megan Kelly)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Gelderland Alpha Centauri (Mrs Carla van Verseveld)
Baby of Breed: Petrovrotti Mona (Sherri Wightman)

Samoyed
BOB and Dog CC: Samooka Love O Boy (Kylene Micke)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Samooka Kool Mint (Kylene Micke)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Lunasea My Captain My Cool (AI) (Kylene Micke & K O'Riley)
Baby of Breed: Samooka Hide N Seek (K M Micke)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dabinette Private Secretary (Jan Reeves)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Icepower Bumble Bee (Ms D L Byles)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Koolmove Feel The Fire (J Campbell & I Mercer)
Baby of Breed: Koolmove Watch Me Shine (D & S Case / J Campbell & I Mercer)

St Bernard
Bitch CC & Puppy of Breed: Chrystlepark Liberty Down Undr (Mrs K & Mr M Slender)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Bowe (WA)

Group 1st: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall / Sue & Tony Mallia)
Group 3rd: Great Dane
Aust Sup Ch Rorlyn Working Class Man (R & L Booth)
Group 4th: Shih Tzu
Aust Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)
Baby in Group: Shih Tzu
Placky It Just Got Messi (S J Plackett / S & J Griffiths)
Puppy in Group: Keeshond
Hunkeedori Fylmylifeaxsollonte (Mrs M Holland & Ms K Santas)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Stonewall Mischievous Miss (Imp NZ) (Todd Keedwell)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Tdks Wallie (T Keedwell)

French Bulldog
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Theano Lauriot Junior (AI) (T Zapantis & B Simpson)

Great Dane
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Rorlyn Working Class Man (R & L Booth)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Ahmanvondane Legend Of Th Ark (Justine Boreham)
Intermediate (Dog) of Breed: Grand Royal's Invincible Caesar (Imp SWE) (Ms G E Hoeksema)

Japanese Spitz
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
Bitch CC: Aust Ch Daesdaemar All That Jazz (Mrs N K Thornett)
Res Bitch CC: Aust Ch Tomidachi Shizukese N Chowa (Mrs N K Thornett)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall / Sue & Tony Mallia)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hunkeedori Fylmylifeaxsollonte (Mrs M Holland & Ms K Santas)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)
Baby of Breed: Placky It Just Got Messi (S J Plackett / S & J Griffiths)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Shelloy Elizabeth I Am (Mrs S Pratt & Mrs J Mortimer)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Shelloy Henry I Am (Mrs S Pratt & Mrs J Mortimer)