Cootamundra All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 15-May-2017 (Monday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs June Weston (ACT)   (Total Entry : 352)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Baby in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Seighford Wizzards Accomplice (Dr D & Mrs F Lowe)
Minor in Show: English Springer Spaniel
Burlishcharm Aggie (Denise Dwyer)
Puppy in Show: Beagle
Caermyrddin Fault In Our Stars (S & K Nelson)
Junior in Show: Dalmatian
Aust Gr Ch Paceaway Zaballero (Jenni Oconnor)
Aust Bred in Show: Bichon Frise
Aust Ch Monjoie Take A Chance On Me (J & W Hutchison)

Baby SweepStakes - 1st Place: Whippet
Taejaan Love Actually (Eather Harbutt /rule steele)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Bouvier des Flandres
Flandresfarm Crusn in Nature at Estrik (Imp NZ) (Paul Kylstra & Teresa Lawrence)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Dabinette Miss Congeniality (Jan Reeves)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Staffordshire Bull Terrier
Powerpaws Laura Norda (Ms L Lelliott)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Dianne Lee (VIC)  (Group Entry : 75)

Best in Group & Junior in Group: Bichon Frise
Aust Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
Runner Up in Group: Griffon Bruxellois
Aust Gr Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Mills & Norman)
Baby in Group: Pomeranian
Tupishka Gunna Get Toasted (Mrs P Cassidy)
Puppy in Group: Lowchen
Kilgarrin Fast And Loose (R & D Bennett)
Aust Bred in Group: Bichon Frise
Aust Ch Monjoie Take A Chance On Me (J & W Hutchison)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monjoie Take A Chance On Me (J & W Hutchison)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Monjoie Eugenie Bear (John & Wendy Hutchison)
Minor of Breed: Monjoie Ragamuffin (AI) (J & W Hutchison)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Zeltica San Marchello (Mrs J Holcombe)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Karakush Pants off Friday (M van Roosmalen / L & H Gibson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toiresort Ikandi (R W & R A Murdoch)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Gr Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Mills & Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tzani Bellatrix Lestrange (Bell/ Mills and Norman)
Baby of Breed: Alwood Eruption (Alwood Kennels)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakway Royal Performance (Mrs Maureen Friend)
Dog CC: Aust Ch Bindahlena Dream Maker (Miss C Gould)
Baby of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Essential (Maureen Friend)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
Baby of Breed: Aust Ch Alwood Chizukeki (Alwood Kennels)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kilgarrin Fast And Loose (R & D Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kilgarrin Tell It To The Frogs (R & D Bennett)

Papillon
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Le-Petit Bonheir De Costalina (Imp BEL) (G D Whiley)
Baby of Breed: Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ferona Won Envied By All (Yvette Rolfe)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Delrunda Lord O The Manor (Yvette Rolfe)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Won Ina Billion (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Tupishka Gunna Get Toasted (Mrs P Cassidy)
Minor of Breed: Ferona Won Classic Dream (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kabova In The Line Of Fire (Mrs J Williams)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Elizabeth Hindley (ACT)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Am / NZ Sup & Aust Sup Ch Hampton Ct Broxden Pinnacle You Cheddar Believe It (Imp NZ) (J & L Rowles/G Whitfield/S Evans)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Seighford Out Of Africa (AI) (Seighford Staffords)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Seighford Wizzards Accomplice (Dr D & Mrs F Lowe)
Minor in Group: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Devil Plays In Georgia (Pam Gerrey)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Glemand Eenie Meeny Tifany (Mr G & Mrs S Mason)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
NZ & Aust Ch Pinnacle Own The Moment (Imp NZ) (J & L Rowles / A Evans)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Diamond Indus Skys (Leesa Musgrove)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clydebrook Spiced Rum (Imp UK) (Robert Brooks)
Bitch CC & Junior of Breed: Clydebrook New Tricks (Robert Brooks)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Regisvista Dare T Be Different (Regisvista Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Regisvista Good Behaviour Bond (Regisvista Kennels)

Cesky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chalan Czech Mate (Pam Kilburn)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / NZ Sup & Aust Sup Ch Hampton Ct Broxden Pinnacle You Cheddar Believe It (Imp NZ) (J & L Rowles/G Whitfield/S Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ & Aust Ch Pinnacle Own The Moment (Imp NZ) (J & L Rowles / A Evans)
Baby of Breed: Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
Minor of Breed: Selwor Stand By Me (Matina Butcher)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tawnyoak Devil Plays In Georgia (Pam Gerrey)
Baby of Breed: Shannawonna Emily Rose (AI) (Pam Gerrey)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joelleigh Diamond Indus Skys (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Joelleigh Diamond Kisses (Leesa Musgrove)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joelleigh Millennium Star (Leesa Musgrove)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Joelleigh Perfect Clarity (Leesa Musgrove)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Seighford Out Of Africa (AI) (Seighford Staffords)
Baby of Breed: Aust Ch Seighford Wizzards Accomplice (Dr D & Mrs F Lowe)
Baby (Bitch) of Breed: Pennyflower Black Opal (Pam Kilburn)
Puppy of Breed: Powerpaws Laura Norda (Ms L Lelliott)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rangeaire John Farnham (R W & R A Murdoch)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Devnik Scoot On Over (Priscilla Devon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Glemand Eenie Meeny Tifany (Mr G & Mrs S Mason)
Minor of Breed: Glemand Fashion Lucky Charm (Mr G & Mrs S Mason)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Robyn Wallis (VIC)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (N Pearson & D O'Neill)
Baby in Group: Labrador Retriever
Aralyen Moonlit FullMoonRising (AI) (Dianne Blaney)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Burlishcharm Aggie (Denise Dwyer)
Intermediate in Group: Gordon Setter
Aust Ch Latchmere Long Hot Summer (P C Nicol & D H Jones)

Bracco Italiano
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Freeman U Can Chill Ezra (Imp NZ) (John Palmer)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova The Wolf Among Us (J Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Williams)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Occuli Twistof Fate (Mr M Brennan / Mr D & Mrs D Mahoney)

English Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nundialla The Princess In Me (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Burlishcharm Aggie (Denise Dwyer)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Burlishcharm Jairo (Mrs Denise Dwyer)
Res Dog CC: Springdax Ballo Xtrodinary (Miss K M Tranby)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Silvagun Flying Solo (Silvagun Knls)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr Ice Ice Baby (Fiona Dempster/Rae Bank)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Soshyl Carry On You Must Yes (Robert McNab)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Soshyl Flower of Scotland (R McNab)

Gordon Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Latchmere Long Hot Summer (P C Nicol & D H Jones)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cigwn Moody Blues (E Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wynstream My Fair Lady (AI) (Mrs D J Blaney)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Blackboy Chocolate Ripple (Mrs D Blaney & Blackboy Kennels)
Baby of Breed: Aralyen Moonlit FullMoonRising (AI) (Dianne Blaney)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Incavale Lynetta (Mrs N Davison)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (N Pearson & D O'Neill)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Adam Druce (VIC) (Group Entry : 34)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Hudson Hornet (C Baker / J & F Walker)
Runner Up in Group & Open in Group: Beagle
Aust Gr Ch Brialey Famous By Name (Andrea Coss)
Puppy in Group: Beagle
Caermyrddin Fault In Our Stars (S & K Nelson)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalutara Sister Soprano (AI) (Eather / Harbutt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalutara A Chill In The Air (Eather/Harbutt/Jones)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Brialey Famous By Name (Andrea Coss)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Caermyrddin Fault In Our Stars (S & K Nelson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brialey Cloud Dancer (Andrea Coss)
Junior (Bitch) of Breed: Brialey Gallway Girl (Brian & Lesley Childs)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shadowglen Vintage Crop (Kenneth Connor)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nikorf Markopollo (Kenneth Connor)
Puppy of Breed: Cooledach Nala Bosede (Elizabeth Cowie)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo Hudson Hornet (C Baker / J & F Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tischamingo The Dressmaker (C Baker / J & F Walker)

Deerhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ornumflow Quirinius (Sean Bennetts)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ridgesetter How Easy It Is (A Barter & L Fletcher)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)

Whippet
Baby of Breed: Taejaan Love Actually (Eather Harbutt /rule steele)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bouvier des Flandres
Aust Ch Estrik Naughty By Nature (Estrik Kennels)
Baby in Group: Bouvier des Flandres
Flandresfarm Crusn in Nature at Estrik (Imp NZ) (Paul Kylstra & Teresa Lawrence)
Minor in Group: Border Collie
Langtry Christmas Edition (Susan Morris)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Aolani's Maisilva Defender of the Lords (Imp USA) (Donna Puttock)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pureheel My Guy (Alan & Robyn Spargo)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aolani's Maisilva Defender of the Lords (Imp USA) (Donna Puttock)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aolani's Mai Silva Treasure ET (Imp USA) (Donna Puttock)

Bergamasco Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bejoco Chasing Dreams (Leon Milthorpe)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bordarita Its Me Ya Lookn For (Bordarita Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Langtry Christmas Edition (Susan Morris)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Estrik Naughty By Nature (Estrik Kennels)
Baby of Breed: Flandresfarm Crusn in Nature at Estrik (Imp NZ) (Paul Kylstra & Teresa Lawrence)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Perfu Dancn With Starsnstripes (Mr C / Mrs S Moore & Mr J Moore)

Pumi
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beginning A Dream Pumida (Imp CZK) (Corinne Chandler)

Shetland Sheepdog
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Hartly How About Me (Nicole Pearson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sharndah Butterfly Secret (T Walters)
Minor of Breed: Hartly Sudden Impact (Nicole Pearson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lynann Song Of My Angel (Toni Chandler)
Baby of Breed: Kalora Storms of Gold (Dee Milthorpe)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Coondarby Give Me Your Heart (A L & B G Lewis)

White Swiss Shepherd Dog
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Eiramor Kensey Snowflake (Silversuisse Kennel / S Brunskill)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Valma Morrow (NSW)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Runner Up in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Baby in Group: Bullmastiff
Stennaroo Whenthesungoesdown (B & M Stennings / M & M McMenamin)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Dabinette Miss Congeniality (Jan Reeves)
Junior in Group: St Bernard
Aust Ch Methusela Bedazzled Jewel (Matina Butcher)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Baby of Breed: Stennaroo Whenthesungoesdown (B & M Stennings / M & M McMenamin)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Desyred War Of Diamonds (AI) (IMP NZ) (H Montgomery & J Frederickson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Walamara Y-U-R The Ultimate (Imp NZ) (S Morrison)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Indpac Charley's Angel (J/ G & H Montgomery)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Redsomore Sky Dreamer (Ms L Lancaster & Ms L Lovell)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dabinette Game Changer (Denise Hocking)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dabinette Miss Congeniality (Jan Reeves)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Mikulov Cool Montie (Ms O Brunton)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Methusela Bedazzled Jewel (Matina Butcher)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Berntiff Real Good Man (Judith Brunton & Neil Ford)
Intermediate of Breed: Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Roger Ellis (NSW)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Ryfrost Sniff Ya Later (E & R Ryan)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dalmatian
Aust Gr Ch Paceaway Zaballero (Jenni Oconnor)
Minor in Group: Keeshond
Ryfrost Another Penny (E & R Ryan)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Zaballero (Jenni Oconnor)

German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Ark Royal (IID) (Lynne Wilson)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ryfrost Midnight Mist (E & R Ryan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ryfrost Pollyanna (E & R Ryan)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Ryfrost Top Ace (E & R Ryan)
Baby of Breed: Vonleenard To The Moon N Back (Diane Russell)
Baby (Dog) of Breed: Ryfrost Whos Ya Daddy (E & R Ryan)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Danefred On The Catwalk (Frieda Clifton)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ryfrost Sniff Ya Later (E & R Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ryfrost Another Penny (E & R Ryan)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ryfrost Wotzittoya (E & R Ryan)
Open of Breed: Aust Ch Ryfrost All About Me (E & R Ryan)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Myatuc Twilight Edward (R & M van Roosmalen)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Caerlaverock Gon-Po Pema (Imp NZ) (Mr R & Mrs V Bennetts)