Cohuna & District Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 16-Mar-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sandra McMahon (NSW)

Best in Show & Aust Bred in Show: Samoyed
Aust Sup Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Runner Up in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Made To Measure (Imp NZ) (Mrs T Versteegen & Mrs A Quinn)
Minor in Show: Basenji
Aust Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
Puppy in Show: Shetland Sheepdog
Shelmanna Diamond Princess (Shirley Fox)
Junior in Show: Border Collie
Tookurra Sea Of Dreams (Paula Wachtel)
Intermediate in Show: Basenji
Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Whippet
Neut Ch Kanati The White Lady (Michelle Williams)

Baby SweepStakes - 1st Place: German Shorthaired Pointer
Sevoier Dangerous Liaisons (Sevoier Kennels)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Bichon Frise
Monjoie Chasing the Clouds (J & W Hutchison/ M Newman)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: German Wirehaired Pointer
Hirsch Fast Cars And Freedom (AI) (C Ryan)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Siberian Husky
Schanata Crimson Secret (B & M Schier)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sandra McMahon (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Bendonichi Hedy Lemarr (Glen Donnan)
Minor in Group: Havanese
Cubanas Fire Engine Flick (Imp NZ) (Anne Lay)
Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Le-Petit Bonheir De Costalina (Imp BEL) (G D Whiley)
Aust Bred in Group: Bichon Frise
Aust Sup Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust & Neut Ch Tonichi Vodka N Ice (E Crabb)
Runner Up Neuter in Group: Papillon
Aust Ch Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Leeward's Winter Is Coming (Imp FIN) (J & W Hutchison/M Newman)
Baby of Breed: Monjoie Chasing the Clouds (J & W Hutchison/ M Newman)

Cavalier King Charles Spaniel
Dog CC: Aust Sup Ch Matmor Rhythm Is My Business (V McLaughlin/M Morse/W Henderson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Dapsen Eye Catcher (Ms V R McLaughlin)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bendonichi Hedy Lemarr (Glen Donnan)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch El-Toro Kiwis Billy The Kid (Imp NZ) (Glen Donnan)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bendonichi Maeve Binchy (Glen Donnan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bendonichi Rory Calhourn (Glen Donnan)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Bendonichi Marlon Brando (Ms G Donnan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tonichi Vodka N Ice (E Crabb)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Fairsky Dci Jane Tennison (S Cadan & D Hippisley)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Caddarra What About Us (S Cadan and D Hippisley)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Caddarra Smooth Operator (L & H Cadan)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ananda Dont Play With My Heart (Anne Lay)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cubanas Fire Engine Flick (Imp NZ) (Anne Lay)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Le-Petit Bonheir De Costalina (Imp BEL) (G D Whiley)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seyoso Memphis Belle (Mr Ray Leech)
Puppy (Dog) of Breed: Seyoso Ounce of GOld (Ray Leech)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kimico Madam Butterfly (John Pritchard)

Pug
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Th / Am / Aust Ch Diamond Sand & Coral Bay's Clash Of Clan (Imp THA) (Esther Joseph)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Welsh Terrier
Aust Ch Waratah Hms Victory (May Wong)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Scottish Terrier
Aust Sup Ch Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
Puppy in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)

American Staffordshire Terrier
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Icerainstafs Prince Valentino (AI) (Vanessa & Justin Torney)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Icerainstafs Keona (AI) (Mrs & Mr Torney)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dixiedaly Jack Black ET AD JDX RA TDX (D Costello)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rosemerta Willow Black (Val Adams)
Baby of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Ornac Man Of Many Rumours (Sally Underwood)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Waratah Hms Victory (May Wong)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brescot Harrison Ford (C Clifford)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ravenswood Sweet Temptation (C Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier The Lightening Theif (Sevoier Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Highgatte Absolutly Amazing (May Wong)
Baby in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Taniwha Te Wahipounamu (J Patchett & C Ryan)
Minor in Group: German Wirehaired Pointer
Hirsch Fast Cars And Freedom (AI) (C Ryan)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Devinelea Jive Talking (Ben & Robyn van Maanen)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Adoringgold Eye Of The Storm (AI) (Lorraine Harrowfield)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust & Neut Ch Beaucroft Faith In You And Me (AI) (Elizabeth Mitchell)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch ( T) Gr Ch TS Orifielgold Charmeine (Mr R W Tester & Mrs E F Wilson)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Taniwha Pounamu Kahurangi (AI) (Imp NZ) (J Patchett & C Ryan)
Baby of Breed: Aust Ch Taniwha Te Wahipounamu (J Patchett & C Ryan)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Highgatte Absolutly Amazing (May Wong)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Taniwha Tutaeporoporo (Imp NZ) (J Patchett & C Ryan)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sevoier The Lightening Theif (Sevoier Kennels)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Sevoier Wish Oh Wish (AI) (Sevoier Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sevoier Make Me Blush (Sevoier Kennels)
Baby of Breed: Sevoier Dangerous Liaisons (Sevoier Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Sevoier Dangerous Attraction (Sevoier Kennels)
Puppy of Breed: Sevoier Break Your Heart (Sevoier Kennels)
Aust Bred of Breed: Sevoier Some Like It Hot (Sevoier Kennels)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hirsch Fast Cars And Freedom (AI) (C Ryan)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dual Ch ( T) Orifielgold Isobella (Mr R W Tester & Mrs E F Wilson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fernfall Time Traveller (Christine Pulis)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Adoringgold Eye Of The Storm (AI) (Lorraine Harrowfield)
Res Bitch CC: Wakunpa Moment In Time (Christine Pulis)
Junior of Breed: Kiriel Kiss For Pink (Elizabeth Mitchell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Beaucroft Faith In You And Me (AI) (Elizabeth Mitchell)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Dual Ch ( T) Gr Ch TS Orifielgold Charmeine (Mr R W Tester & Mrs E F Wilson)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Triseter Celtic Seal (Triseter Kennels)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Devinelea Jive Talking (Ben & Robyn van Maanen)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Devinelea Anzac Cove (Ben & Robyn van Maanen)
Baby of Breed: Aust Ch Kirkdell Watch and See (B Jones)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust CH & Aust Neut CH Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenmave Red Comet (AI) (Ms G Forster)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenmave Queen of The Dessert (AI) (G Forster)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tazlon Quill Of Dycity (Mrs M & Mr B Myers)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Maesgwyn Liberty Belle Ruby (Angela Henderson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Borzoi
Aust & Slo Jnr Ch Full Moon Fever Tantezampe For Clovelly (Imp ITY) (Clovelly Kennels)
Minor in Group: Basenji
Aust Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
Puppy in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Starblush Spencer (Mr A Daly)
Intermediate in Group: Basenji
Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Neut Ch Kanati The White Lady (Michelle Williams)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Grantulla Taderfit (C Parratt)

Basenji
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Devma Anything You Can Do (Miss S A Hutcheson)
Open of Breed: Aust Ch Beaglyn Foreign Adventure (AI) (Miss S A Hutcheson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Slo Jnr Ch Full Moon Fever Tantezampe For Clovelly (Imp ITY) (Clovelly Kennels)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Keaton Syenna (A & C McKinnon)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fluermack Creme Delight (AI) (A and C McKinnon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Fluermack Golden Boy (AI) (Oscar)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Fluermack Divine Force (A & C Mckinnon)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Chipal Goldeneye (A & C Mckinnon)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aus Ch Creena Master Edward Wright (Peter & Joan Wright)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Starblush Spencer (Mr A Daly)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Starblush Fergie (Mr A Daly)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sleykh Gold Digger (AI) (Adam Daly)

Whippet
Res Bitch CC: Terraway Fire And Reign (Michelle Williams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Kanati The White Lady (Michelle Williams)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Shine Like a Diamond (Mrs S Fox)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Gr / Dual Ch (T) Rimerini Dare To Dream RA (L Brownhill)
Baby in Group: Border Collie
Tookurra Caught In Th Lollyjar (AI) (Paula Wachtel)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Diamond Princess (Shirley Fox)
Junior in Group: Border Collie
Tookurra Sea Of Dreams (Paula Wachtel)
Runner Up Neuter in Group: German Shepherd Dog
Aust Gr Ch Tri Neut Ch (T) (RO) Colwhip Golden Shimmer CCD RAE RM HTM.S FS.S ET (L Brownhill)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tookurra Sea Of Dreams (Paula Wachtel)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nakiva Prairie Dreaming (Paula Wachtel)
Baby of Breed: Tookurra Caught In Th Lollyjar (AI) (Paula Wachtel)
Baby (Bitch) of Breed: Tullacrest Crashed The Party (Paula Wachtel)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ellerran Parti Sensation (Shannon Vickery)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ellerran Azure High Lights (Shannon Vickery)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Allendell Quick Silver (R Bentley / D Elliott)
Baby of Breed: Taurorn Xpect Results (S & M Macdonald)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Tri Neut Ch (T) (RO) Colwhip Golden Shimmer CCD RAE RM HTM.S FS.S ET (L Brownhill)
R/UP Neuter BOB & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Glenbala Universal Design RN (M Macdonald)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr / Dual Ch (T) Rimerini Dare To Dream RA (L Brownhill)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Shine Like a Diamond (Mrs S Fox)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Playing for Keeps (Mrs S Fox)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shelmanna Diamond Princess (Shirley Fox)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kintzel Highway Man (G D & S K Kerr)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Niretha Hot English Mustard (AI) (Miss K Lomax)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Niretha This Is Karma (Miss K Lomax)
Minor of Breed: Niretha Hope For The Future (Miss K Lomax)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Made To Measure (Imp NZ) (Mrs T Versteegen & Mrs A Quinn)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Forestal Warm Amber (Ms P Haigh)
Minor in Group: Siberian Husky
Schanata Crimson Secret (B & M Schier)
Puppy in Group: Rottweiler
Aust Ch Kagiso Africas Lil Zazu TDX (Miss Nicole Phillips)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Asyut Captain Corajus (Asyut Kennels)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Venture of Faith (Imp NZ) (Mrs T Versteegen & Mrs A Quinn)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust & Neut Ch Asyut Partners In Crime (Asyut Knls / C Gray)
Runner Up Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Ch Stolzsein Follow Your Dreams TDX (Samantha Bradley)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Made To Measure (Imp NZ) (Mrs T Versteegen & Mrs A Quinn)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Venture of Faith (Imp NZ) (Mrs T Versteegen & Mrs A Quinn)
Res Bitch CC: Aust Ch Walamara Tango in Parriss (Imp NZ) (Mrs B & Mr G Alexander / Ms M Wissmer)
Baby of Breed: Aust Ch Walamara Always Enchanting (AI) Imp NZ (Mrs T Versteegen & Mrs A Quinn)
Minor of Breed: Walamara Zero To Hero (AI) (Imp NZ) (B & G Alexander / M Wissmer)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Atsamanies Hands Off My Girl (Miss S Iveson)

Leonberger
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glamourford Winter Wonder RN TD (B Bieleny/B Halliwell)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (Mr Barry Tyrrell / Mr M C & Mrs R Foster)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kagiso Africas Lil Zazu TDX (Miss Nicole Phillips)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr / Dual Ch (T) Stolzsein Livin On The Edge (Samantha Bradley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stolzsein Follow Your Dreams TDX (Samantha Bradley)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Asyut Captain Corajus (Asyut Kennels)
Baby of Breed: Forestal Warm Amber (Ms P Haigh)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Asyut Partners In Crime (Asyut Knls / C Gray)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Schanata Crimson Secret (B & M Schier)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Schanata Tundra Spirit (B & M Schier)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Swayd Fire When Ready (Kerry McKinnon & Kathy Smith)
Runner Up in Group & Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Affinage Pandamonium (Mr Y & Mrs M Morag)
Minor in Group: French Bulldog
Strongjean Diamonds N Pearls (Ms Jaye Munn)
Puppy in Group: Schipperke
Aust Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Ch Baronrath All In A Nutshell (Ms Lynne King)
Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Rose (AI) (Whytewood Kennels)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baronrath All In A Nutshell (Ms Lynne King)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dimadal Uumarni (Dimadal Knls)
Res Dog CC & Junior of Breed: Dimadal Sstarman (Dimadal Knls)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baronrath Made To Measure (Ms Lynne King)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamad Chasing Dreams (Nicole Zealley)
Bitch CC & Minor of Breed: Zerachiel Psychedelic Dreams (Nicole Zealley)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Pearl (AI) (Whytewood Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch CCDals Calvin Klein Iconic Fame ET JC (Mr A & Mrs S Gallo)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Rose (AI) (Whytewood Kennels)
Baby of Breed: Whytewood Bronson In Blak (Whytewood Kennels)

French Bulldog
Minor of Breed: Strongjean Diamonds N Pearls (Ms Jaye Munn)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swayd Fire When Ready (Kerry McKinnon & Kathy Smith)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belzbentley Welcome to Bedrock (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D I & D J Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kahnhond Southern Saphire (D & D Wall)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chezjolie Only Time will Tell (C Camac)

Schipperke
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beadale Hey True Blue (NBT) (Lynette Niemann)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beadale Touched By An Angel (NBT) (Beadale Knls)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Affinage Pandamonium (Mr Y & Mrs M Morag)

Xoloitzcuintle (Miniature)
Baby of Breed: Aust Ch Wazzat Gechina (IID NOR) (L Lancaster & J Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Fumar (L Lancaster & J Dinis)