Burnett Kennel Club (QLD)

Date of Show : 16-Mar-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Doreen Duffin (VIC)   (Total Entry : 341)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Mysql Strike It Rich (AI) (Ellagant Kennels)
Runner Up in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Baby in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Minor in Show: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen In The Blink Of An Eye (Amesen Kennels / B & S Abraham)
Puppy in Show: Maremma Sheepdog
Izalab Georgie Girl (Mrs Leigh Hinricks)
Junior in Show: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Etcetara Etcetara (Bev Quinlan)
Intermediate in Show: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
State Bred in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Almarjo Harvey Von Schnitzel (Mark Yardley)
Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Gr Ch Romeka Fox Trot (AI) (Roslyn Seare)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Gr Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)
Runner Up Neuter in Show: Dalmatian
Aust Neut Ch Sarasota Sarabande JC ET (Michelle Little)

Baby SweepStakes - 1st Place: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Australian Kelpie
Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Bedlington Terrier
Aust Ch Chismene Total Bedlamb (Mrs C & Miss J Van Beek)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Poodle (Miniature)
Aust Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Border Collie
Quinora Play It Kool (Royalborda Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Doreen Duffin (VIC)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Neverending Story (B & S Abraham / Amesen Kennels)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Marcavan To The Moon And Back (M Silvester)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Minor in Group: Pug
Saxten Miss Attitude (Mrs M D and Ms W M Burgess)
Puppy in Group: Pug
Kabova Reign Of Fire (Mrs J Whitney)
Intermediate in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Gwen Stefani (Mrs Jennifer Watt)
State Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Willame Seriouz Bizniz (W & A O'Brien)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chamshep Nanelia (Kerry McNamara / Aleesha Clarke)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Lil Pocket Rocket (Miss A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Marcavan To The Moon And Back (M Silvester)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Aberlour Jumanji (Lyn Dunne)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dapsen A Class Above (D L Petersen)
Baby of Breed: Aberlour Pinball Wizard (Lyn Dunne)
Minor of Breed: Hollinglen Whisper No Secrets (J Morgan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Dazzle I Do (Mrs J Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Gwen Stefani (Mrs Jennifer Watt)

Italian Greyhound
Baby of Breed: Merikaez Elegant Eli (Alicia Keast)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway JaxLantern (Ms F E L Darling)

Papillon
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Neverending Story (B & S Abraham / Amesen Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)
Baby of Breed: Pomquest Three Wishes (Mr B & Mrs S Abraham)

Pug
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Burjoise Betty Boo (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kabova Reign Of Fire (Mrs J Whitney)
Minor of Breed: Saxten Miss Attitude (Mrs M D and Ms W M Burgess)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shadowvale Very Tricksy (P/ C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
Minor in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Yarrinarra Shazam (M Lee)
Puppy in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Chismene Total Bedlamb (Mrs C & Miss J Van Beek)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Magicmine Knights Angel (Paula Hill)
State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Magicmine Dark Knight CCD RN (Paula Hill)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Gr Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Taufield Last Warrior (Kathleen O'Donnell)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Taufield Last Wart (Kathleen O'Donnell)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chismene Total Bedlamb (Mrs C & Miss J Van Beek)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cuttabuv Hardaz Hell (K & D Shelley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kjong Polar Queen (AI) (Thompson)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Witchend Wee Link (Mrs S Roberts)
Baby of Breed: Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Yarrinarra Shazam (M Lee)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Baby of Breed: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)

Glen of Imaal Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Taufield Queen Of Tara (Kathleen O'Donnell)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Keepn Up wth The Ks (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks Betta A Devil U Know (S K Whyatt)
Minor of Breed: Aust Ch Classicyds Never Break Th Chain (Jason/ Nadia & Mel Attridge)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Uru Jr Ch Arg Jr Ch The Crew Pulpo Negro (Imp ARG) (K L Peek)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Magicmine Dark Knight CCD RN (Paula Hill)
Bitch CC & Junior of Breed: Magicmine Knights Angel (Paula Hill)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tentella Flint N Fire (Michelle Little)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarrilli Rhydder In The Sleigh (Miss K Maguire)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Maceltic Nyah Griffyns Gift (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Doreen Duffin (VIC)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Runner Up in Group: Brittany
Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
Baby in Group: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)
Minor in Group: Irish Setter
Roseswain Fiachra (AI) (B Barnes)
Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Etcetara Etcetara (Bev Quinlan)
Intermediate in Group: English Setter
Aust Ch Waratah easter hoping mad (Jasinta Chapman)
Aust Bred in Group: Irish Setter
Aust Gr Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Neut Ch Cobalt Pride of Erin (Janet Richmond)

Bracco Italiano
Baby of Breed: Freeman Miss Momona (Imp NZ) (D Winch & P Johnson)

Brittany
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Wameika Ozzi Chocolat Fudge (Ward)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
Res Bitch CC: Aust Ch Wameika Rumour Has It (Tiena Palin)

Cocker Spaniel
Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cobalt Pride of Erin (Janet Richmond)

English Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waratah easter hoping mad (Jasinta Chapman)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Waratah Gunners Mate (Jasinta Chapman)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakspur Mystic Knight (Janet Richmond)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wysiwyg Let Me Show U How (A Adamopoulos)
Baby of Breed: Wysiwyg Gold Dust On The Move (A Adamopoulos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Elettars Super Trouper (D Winch & P Johnson)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
Minor of Breed: Roseswain Fiachra (AI) (B Barnes)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Wintoppi Hollywood Diva (AI) (Mrs G Reilly)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wintoppi Hunkof Hollywood (AI) (Mrs G Reilly)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wintoppi Spinna Charm (Mrs G Reilly)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Greyghost Etcetara Etcetara (Bev Quinlan)
Baby of Breed: Aust Ch Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Edward Winslow (Janet Richmond)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC) (Group Entry : 51)

Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)
Baby in Group: Foxhound
Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)
State Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Almarjo Harvey Von Schnitzel (Mark Yardley)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Seablueridge Bear (D Mitchell)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Wildaboutharry (Robyn Thompson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Baby of Breed: Kajmytt Cheeky Chinta (C Farley)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Almarjo Harvey Von Schnitzel (Mark Yardley)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Millewa The Legend Goes On (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Synjaz Dream of the Sioux (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Baby of Breed: Aust Ch Almarjo Henrik Von Schnitzel (Mark Yardley)

Foxhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Foxhunt Epitome (Mrs N O'Neill/ Mrs C/Miss B & Mr J Bryson)
Baby of Breed: Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)
Baby (Dog) of Breed: Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Seablueridge Bear (D Mitchell)
Junior of Breed: Aust Ch Starridge Per Volar Sunata (Denise Mitchell)
Junior (Dog) of Breed: Starridge Nulli Secondus (AI) (Lucy Besnard & Lee Hunt)

Saluki
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Naadirah Jezabelle (AI) (D T Bowman)
Baby of Breed: Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)
Minor of Breed: Debrignac Jeanne de Clisson (Valerie Reichert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Mysql Strike It Rich (AI) (Ellagant Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Baby in Group: Old English Sheepdog
Ottaba Ewemai Think Imadreama (Mrs A Cassidy)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee Some Say Love (Gloria Woodward)
Puppy in Group: Maremma Sheepdog
Izalab Georgie Girl (Mrs Leigh Hinricks)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Rawuch Forgotten Dreams (Helen Gordon)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Volscaro Summer Thunder (Judith & Irene Hayton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CCD CDX RM (Mr A & Mrs L Kettleton)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)

Australian Cattle Dog
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview A New Leaf (Melissa Powell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Coomerith Ruby Rose RN (Daphne Daniel)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kinjarra Rusty Joe Of Fire (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Belljacks Zig Zag (S & K Whyatt)
Baby (Dog) of Breed: Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CCD CDX RM (Mr A & Mrs L Kettleton)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Mysql Strike It Rich (AI) (Ellagant Kennels)

Border Collie
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Quinora Play It Kool (Royalborda Kennels)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa ET (L C & R A Seare)
Baby of Breed: Theldaroy Quite Anacheeva (AI) (R Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Seigen Murphys Law (Judith & Irene Hayton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wolfonyx Montana S Miracle (Richard Clarke)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wolfonyx U Vido (R Clarke)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch LaGuardia Heart of a Goddess HIT RN (Mrs A M Cunningham)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Volscaro Summer Thunder (Judith & Irene Hayton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Damonte Forever A Legend (AI) HT (Judith & Irene Hayton)
Baby of Breed: Wolfonyx Black Magic (R Clarke)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Izalab Georgie Girl (Mrs Leigh Hinricks)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Baby of Breed: Ottaba Ewemai Think Imadreama (Mrs A Cassidy)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Ottaba Peeka Bewe (Robert Schnaars)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rawuch Forgotten Dreams (Helen Gordon)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Tesskatel Liam James (Ms K J Lutzow)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tesskatel My Lady Anna Belle (Ms K J Lutzow)
Baby of Breed: Maliddie Jumping Jack Flash (Mrs H Gordon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Izalab Standinroomonly (AI) (Mrs Leigh Hinricks)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aberlee Georgia On My Mind (Gloria Woodward)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aberlee Kiss From a Rose (Gloria Woodward)
Baby of Breed: Izalab Cooky (Mrs Leigh Hinricks)
Minor of Breed: Aberlee Some Say Love (Gloria Woodward)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EternalNike Amando (IMP NZ) (Richard Clarke)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)  (Group Entry : 40)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Gr Ch Romeka Fox Trot (AI) (Roslyn Seare)
Minor in Group: Portuguese Water Dog
Abwaj Tide Our Luck Be A Lady (A D & J A Best)
Puppy in Group: Samoyed
Sledbound Enchanted Charlie (Marie Fitzpatrick)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Dukory When Doves Cry (Miss T A McDougall)
State Bred in Group: Schnauzer
Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)

Boxer
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Mcboxa Tough Gal (Billee-Lee Mclaughlin & Liza Mclaughlin)
Puppy of Breed: Kudirka Lilmis Murdanova (Liza McLaughlin)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dukory When Doves Cry (Miss T A McDougall)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Stennaroo Thunda Down Unda (Mr B & Mrs M Stennings)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Stennaroo Fearless Angel (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Abwaj Tide Our Luck Be A Lady (A D & J A Best)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tvorimir Counter Attack TDX (K Dawson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Tvorimir Gladiator (N Sadykova)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sledbound Enchanted Charlie (Marie Fitzpatrick)

Schnauzer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Trustin HiFalutin (Imp NZ) (P Bowers)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Romeka Fox Trot (AI) (Roslyn Seare)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Casperscove Harpers Bazaar (AI) (J & T Clapham)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Allsaint Indiana Floyd Jones (AI) (Mrs B Gorring)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Open in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
Baby in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Stepping Up (K L Peek)
Minor in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen In The Blink Of An Eye (Amesen Kennels / B & S Abraham)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)
State Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Lyngala Lotsa Twuble (Mr P & Mrs J Stringer)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Neut Ch Sarasota Sarabande JC ET (Michelle Little)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) JC (Michelle Little)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Rose Tattoo (Ms F E L Darling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sarasota Sarabande JC ET (Michelle Little)

French Bulldog
Res Bitch CC & Minor of Breed: Moonglade La Konfidential (K L Peek)
Baby of Breed: Aust Ch Moonglade Stepping Up (K L Peek)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kochak American Showgirl (AI) (S & L Arrowsmith)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Lyngala Lotsa Twuble (Mr P & Mrs J Stringer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Amesen In The Blink Of An Eye (Amesen Kennels / B & S Abraham)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)