Redcliffe A H & I Society (QLD)

Date of Show : 28-Jun-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Peter Cousins (QLD)   (Total Entry : 279)

Best in Show & Open in Show: Afghan Hound
Aust Ch Khandhu Plastic Fantastic (P & P Hewitt / Kristofer Crane)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Dewregal R D (Mrs D Kent & S Smith)
Baby in Show: Boston Terrier
Drumsara Hometown Hero (K Poole/M Stewart)
Junior in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Dont Stop Me Now (Alicia Adamopoulos)
Aust Bred in Show: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: German Pinscher
Aust Gr Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Gary Heyden (QLD)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Aust Bred in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Prada (R Speers)
Runner Up in Group & Open in Group: Affenpinscher
Aust Ch Marty McFly V Tani Kazari (Imp USA) (Ven Grasso)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Elfking Naughty But Sweet (D M Dickson)
Puppy in Group: Papillon
Roseswain Jupiter Ascending (Mrs J A Moy)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Dapsen Theres No Foolin Me (D L Petersen)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust & Neut Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Marty McFly V Tani Kazari (Imp USA) (Ven Grasso)

Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Karylermai Drum Major (Noeline Quinn)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dapsen Theres No Foolin Me (D L Petersen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Morganlea Violets in Spring (D Dickson)
Baby of Breed: Elfking Naughty But Sweet (D M Dickson)
Intermediate of Breed: Aust Ch Noonameena Miss Personality (J Faber)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wachowa Chelsea Brown (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Come What Mae (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
Bitch CC: Glenlion Luvaffhair (MrJ & Mrs S Cook)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Yurrugar Shine Like Itdoes (Rachel Whiteman)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Los Chatos Del Norte All of Me (Imp ESP) (Ven Grasso)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Los Chatos Del Norte Rasta Man (Imp ESP) (Ven Grasso)

Italian Greyhound
Baby of Breed: Aust Ch Tacozajo Primitive Man (Ms F Forbes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Prada (R Speers)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Time To Be Smart for Melka (Imp NZ) (Lisa Smart)

Papillon
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Roseswain Metztli Moon Goddess (Janine Moy)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Roseswain Jupiter Ascending (Mrs J A Moy)
Baby of Breed: Roseswain Heavenly Angel (Janine Moy)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomquest Pot O Gold (Mrs F Harris / B & S Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pomquest Precious (Mr B & Mrs S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Star Boi (Mrs J Whitney)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Anyang Ginger Zing (Anyang Pugs)
Res Dog CC & Junior of Breed: Anyang Toshi Mac (Anyang Pugs)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Peter Cousins (QLD)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland Patsy Stone (Mr G & Mrs C R Bowers)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Nudimah Cruzin With George (David & Mary Holt)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Magicmine Dreamers Angel (Paula Hill)
Puppy in Group: Sealyham Terrier
Pennyflower Dizzi Lizzi (Nicole Oldfield)
Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Harbec Part Of The Puzzle (C J Thompson)
Aust Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
Runner Up Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Havana Dream (Mrs S Roberts)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Staffwild Uptown Funk (K Gordon)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Harbec Part Of The Puzzle (C J Thompson)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Witchend wee Trezzure Trove (Mrs S Roberts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Witchend Wee Havana Dream (Mrs S Roberts)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamsam Te Toa (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)

Sealyham Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pennyflower Dizzi Lizzi (Nicole Oldfield)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Magicmine Dark Knight CCD RN (Paula Hill)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Magicmine Knights Angel JC (Paula Hill)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Zeracious Sudden Impact (Mrs M Coetzer & Ms L Reid)
Minor of Breed: Magicmine Dreamers Angel (Paula Hill)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nudimah Viscount In Vogue (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tappakai Niskai (Mr J J & Mrs C A Bourke)
Baby of Breed: Nudimah Cruzin With George (David & Mary Holt)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westland Patsy Stone (Mr G & Mrs C R Bowers)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Westland Cohens Hallelujah (Mr G & Mrs C Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Sarah Wheatley (QLD)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Intermediate in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Pencandy Destinys Soul Affair (Mr N & Mrs T Crocker)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Dont Stop Me Now (Alicia Adamopoulos)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Acijay Soul Sister of Pencandy (Mr N & Mrs T Crocker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Runner Up Neuter in Group: Gordon Setter
Aust Neut Ch Pintettea Crenise Rosa (G & C Smith)

Bracco Italiano
Baby of Breed: Aust Ch Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Baby (Dog) of Breed: Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Acijay Soul Sister of Pencandy (Mr N & Mrs T Crocker)
Baby of Breed: Pencandy Destinys Soul Affair (Mr N & Mrs T Crocker)
Junior of Breed: Benspan A Touch of Magic (Mr W & Mrs L Vickery)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Azel Dont Stop Me Now (Alicia Adamopoulos)

Gordon Setter
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Pintettea Crenise Rosa (G & C Smith)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tintookie Bourbon And Dry (G O & C A Smith / Tintookie Kennels)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Copperkee Fire In The Sky (Ms D & Miss J Creagh)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Copperkee American Hustler (Mrs D & Miss J Creagh)
Res Dog CC & Junior of Breed: Copperkee Frozen In Time (Ms D & Miss J Creagh)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Dewick Pips Lady (Miss Jan Manson)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aramii Aint Seen Nothin Yet (AI) (Lynelle Smith)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Carwyn (Dr B & Mrs B Cornish)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Sarah Wheatley (QLD) (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Ch Khandhu Plastic Fantastic (P & P Hewitt / Kristofer Crane)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Oliver Twist (Mark Yardley)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Homerij Amak Twilight (Peter Cattach)
Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Umkimzulu an American in Paris (Trish Gonzalez)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Khandhu Plastic Fantastic (P & P Hewitt / Kristofer Crane)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)

Beagle
Baby of Breed: Lunars Walking On The Moon (Mr J & Mrs R Cook)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trackscent Knocks on QLD Wood (AI) (Lucy Olszowy & Katrina Cutting)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Splendak Timely Encore (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Almarjo Oliver Twist (Mark Yardley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almarjo Laura Von Schnitzel (Mark Yardley)
Baby of Breed: Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Seablueridge Madonna (Trish Gonzalez)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Homerij Amak Twilight (Peter Cattach)
Res Dog CC & Junior of Breed: Homerij My Happy Valentine (Peter Cattach)
Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Umkimzulu an American in Paris (Trish Gonzalez)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shawthing Ave Maria (Vicki Shaw)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Peter Cousins (QLD)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Dewregal R D (Mrs D Kent & S Smith)
Runner Up in Group & Junior in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Caleebra Captain America (AI) (N Naismith)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Beletta Sticks n Stones (AI) (Mrs Elaine Currey)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Cuuchin Midnight Serenade (Joyce Wheeler)
Aust Bred in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)
Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Tarraray Tilly Devine (J Glenn)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dewregal R D (Mrs D Kent & S Smith)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarraray Mazikeen (J Glenn)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tarraray Tilly Devine (J Glenn)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Baby of Breed: Beletta Sticks n Stones (AI) (Mrs Elaine Currey)

Border Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Baramewe Time Of Your Life (Michelle Pollitt & Gary Ward)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Caleebra Captain America (AI) (N Naismith)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Maliddie Electric Blue (Ms M L Clarke)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cuuchin Midnight Serenade (Joyce Wheeler)
Baby of Breed: Cuuchin A Splasha Fable (AI) (Joyce Wheeler)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Stacy Guilfoyle (QLD)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Int/ Pol/ Lith/ Jun Pol/ Lux/ WPW/ CH of CH/ Club Winner Winner Winter Melody Break The Wave (Imp POL) (Melissa Starkey)
Runner Up in Group: Samoyed
Aust Ch Modeysa Legend Of Awesomeness (N Tindale)
Minor in Group: Schnauzer (Giant)
Munchener Silverschatz v Mondo (Yvonne Hopf)
Junior in Group: Shiba Inu
Aust Ch Wolfworx Utsukushi Kuma (A R Craze & J M Wheeler)
Intermediate in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
Aust Bred in Group: Shiba Inu
Aust Ch Yukan Be Cawt Redd Handed (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Pinscher
Aust Gr Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Trivale Amour Phoebe (M K Smith & G J Keown)

Boxer
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kudirka Arsons Glow (Mrs Denise Kelly)
Baby of Breed: Hogwartz Lady Of Winterfell (Mr S Bryant)

Bullmastiff
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Stennaroo Lockerbie Lad (Bren Dalby)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Persia (Keith & Kylie Reid)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Into The Fire (Mrs Brenda Turner)
Baby of Breed: Milsky Wildhaven Magic (Brenda Turner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)

Rottweiler
Baby of Breed: Darklotos VZ One Night Stand (Heidi & Graham Youle)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Modeysa Legend Of Awesomeness (N Tindale)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Baby of Breed: Lunasea Like No Other (AI) (N Tindale & H Chen)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Munchener Silverschatz v Mondo (Yvonne Hopf)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yukan Be Cawt Redd Handed (AI) (Anna-Lee Forsberg)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfworx Utsukushi Kuma (A R Craze & J M Wheeler)
Baby of Breed: Wolfworx Geisha Girl (A R Craze & J M Wheeler)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Int/ Pol/ Lith/ Jun Pol/ Lux/ WPW/ CH of CH/ Club Winner Winner Winter Melody Break The Wave (Imp POL) (Melissa Starkey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Stacy Guilfoyle (QLD)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
Runner Up in Group & Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Meralla Chanell Gabriella (Bill & Denise Smith)
Baby in Group: Boston Terrier
Drumsara Hometown Hero (K Poole/M Stewart)
Minor in Group: French Bulldog
Aust Ch Brindlelicus Stand N Deliver (Nicole Oldfield)
Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Intermediate)
Aust Ch Wazzat Ginessa (L Lancaster & J Z Dinis)
Aust Bred in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Alang Ice Majic Princess (Geraldine Myers)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Gaston De Infinitum Taurus (Imp PORTUGAL) (Bill & Denise Smith)

Boston Terrier
Baby of Breed: Drumsara Hometown Hero (K Poole/M Stewart)

British Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nanikoki Trick or Treat (Kerri Sullivan)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meralla Chanell Gabriella (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Brindlelicus Stand N Deliver (Nicole Oldfield)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gaston De Infinitum Taurus (Imp PORTUGAL) (Bill & Denise Smith)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)
Baby of Breed: Shawthing Alluring Temptress (Mrs Brie Bell)
Minor (Bitch) of Breed: Starzlechien Kikki Queen (Mrs Sara Brown)
Junior of Breed: Conchaos That's My Romeo (Sara Brown)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Xioma Amaru (R Brown)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Morpaudl Dezigned N Zilva (P Morgan)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Brilliante Aristka Baleta (Mrs M Carr)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Princess (Geraldine Myers)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Ginessa (L Lancaster & J Z Dinis)
Baby of Breed: Wazzat Juanxolo (J Z Dinis)