Tasmanian Kennel Club Inc (Show 1) (TAS)

Date of Show : 20-Feb-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Glenda Cook (VIC)   (Total Entry : 321)

Best in Show & Aust Bred in Show: Beagle
Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
Runner Up in Show & Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Minor in Show: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Junior in Show: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
Intermediate in Show: French Bulldog
Aust Ch Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Poodle (Standard)
Aust Neut Ch Poshnoir New World Explorer (Janet Hanson)
Runner Up Neuter in Show: Whippet
Aust Ch Nabihah Heavens Labyrinth (J Wiltshire)

Baby SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Mytaj Cha Cha Ching (M Johnson)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Papillon
Penbryn Princess Fiona (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
Baby SweepStakes - 3rd Place: German Shorthaired Pointer
Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)

Puppy SweepStakes - 1st Place: English Springer Spaniel
Penita Lily Of The Valley (Mr T & Mrs J Skudder)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Italian Greyhound
Zandia Moments Like These (Di Wazny)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Michael Looby (VIC)  (Group Entry : 88)

Best in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Rosnasharn Mind Ya own Beeswax (Y M Metzger)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Minor in Group: Havanese
Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Junior in Group: Bichon Frise
Amourchiot Twin Soul Enigma (Mrs C Schofield)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Secret Agent (Mr ML Morse & Mr WA Henderson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Kangala Campari (Miss Mia Metzger)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Amourchiot Twin Soul Enigma (Mrs C Schofield)
Baby of Breed: Mistbreeze Mia By Mistery (Mrs C Schofield)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Matmor Secret Agent (Mr ML Morse & Mr WA Henderson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Marcavan Kiss Me Dreaming (M Silvester)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Blacklash Much Ado (Ms E Davison)
Minor of Breed: Blacklash Midwinters Tale (Ms E Davison)
Junior of Breed: Marcavan Rainbow In The Dark (M Silvester)
Open of Breed: Aust Ch Matmor Rumour Has It (Erica Davison)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mexicatl Marilyn (Jacinta Harrison)

Chinese Crested Dog
Puppy of Breed: Sunami Devils Spawn (Cassie leppard)
Puppy (Dog) of Breed: Sunami Talk To The Paw (Cassie Leppard)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Campionecani Immaculata (Ms C A Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bevanlee Bertie Beetle (Mrs S Laing)

Havanese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Carnwath Kogan (Ms R Davis)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Amrish Avenging Angels (Ms R Davis)
Baby of Breed: Ellingly Rockstar Remi (Angela Fitzallen)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barad Storm Warning (Barad Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zandia Moments Like These (Di Wazny)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kelepina Yoko Ono (Mr C & Mrs D Delphin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelepina Takara Dream (Craig & Debbie Delphin)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Chinkira Bom Bidi Bom (Mrs K Rydberg)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Penbryn Purple People Eater (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
R/UP BOB & Minor of Breed: Jayjess Ray Of Sunshine (G E Teakel)
Baby of Breed: Penbryn Princess Fiona (Messrs D Quinlivan & M Tumpach)
Junior of Breed: Jayjess All About Me (Mrs S Laing)

Pekingese
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Miyoko Mikah Hidden Dragon (A V Smithers)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pugmate Princess Leia (Pugmate Kennels)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Denim N Lace (Jan Gamble)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosnasharn Mind Ya own Beeswax (Y M Metzger)
Puppy of Breed: Spurcius Diamond Ring (Sharon Frankcombe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Kangala Campari (Miss Mia Metzger)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hevnlee Fletcher (Barbara Frankcombe)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Glenda Cook (VIC)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & Minor in Group: Bull Terrier
Sirram Formula For Drama (Mr T Matsen & Mr R Balsillie)
Baby in Group: Australian Terrier
Lemonlee October Surprize (Erica Norgrove)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Sashgar I Am Aragon (Sashgar Kennels)
Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Hannsum Vow And Declare (Susan Springer)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)

Australian Terrier
Baby of Breed: Lemonlee October Surprize (Erica Norgrove)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Blackshot Act of Dog (Ms Gaela Whyte & Ms C A Jones)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sirram Formula For Drama (Mr T Matsen & Mr R Balsillie)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hannsum Vow And Declare (Susan Springer)
Bitch CC & Minor of Breed: Hannsum On The Money (Susan Springer)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sashgar I Am Aragon (Sashgar Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Riverlands Repetition (Mrs S H McMahon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghasdail Might N Power (Ms V M Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jazzmans Gal (AI) (Ms V M Adams)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Taram LA Vie En Rose (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Baby of Breed: Tarrilli Great Again (Jenny McCulloch)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Esther Joseph (VIC)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs A O'keefe)
Runner Up in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Baby in Group: Weimaraner
Waldwiese U Got This At Seriousgrey (AI) (Seriousgrey & Waldwiese Kennels)
Minor in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Acewild Oh Pretty Woman (Maree & Jade Pledger)
Junior in Group: Weimaraner
Ghostwind Strictlyconfidential At Arnhill (Josh Turner)
State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Acewild Magnum P I (Maree & Jade Pledger)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgina Ranson)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs A O'keefe)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Willowpond N Bendeela Im Warning you (Imp USA) (Paul Terrett)
Baby of Breed: Bendeela Your So Good (Jane Myers)
Minor of Breed: Mocmien Duke Of Clarence (Harrison Malaie)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Penita Lily Of The Valley (Mr T & Mrs J Skudder)
Baby of Breed: Penita Killer Queen (Mr T & Mrs J Skudder)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Acewild Magnum P I (Maree & Jade Pledger)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Baby of Breed: Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Puppy of Breed: Acewild Oh Pretty Woman (Maree & Jade Pledger)
Intermediate of Breed: Aust Ch Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (M Reichmuth/ S Rattle & T Sproule)
State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (Sally Rattle & Todd Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kiriel Glenlivet (AI) (Janette Grierson)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Rhyll Dark Storm TD (Gayle Rickard)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ghostwind Strictlyconfidential At Arnhill (Josh Turner)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Weisngrey Bear Necessities (Elke Prehn)
Baby of Breed: Waldwiese U Got This At Seriousgrey (AI) (Seriousgrey & Waldwiese Kennels)
Aust Bred of Breed: Bromhund Zodiac Sign (Elke Prehn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgina Ranson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Weilander Capture Yr Dream (Elke Prehn)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tazlon In A Red Hot Dress (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Glenda Cook (VIC) (Group Entry : 33)

Best in Group & Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Midnite Song N Dance (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Junior in Group: Beagle
Langrigg Lady in Cameo (N Richardson/ L Osmotherly & P Adams)
State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Gucci Glitz (J M Taylor & K F Morgan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Ch Nabihah Heavens Labyrinth (J Wiltshire)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB & Minor of Breed: Pakakama Hard Axe To Follow (Ms M Smith)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zandeena Breakn With Tradition (Ms M Smith)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Langrigg Lady in Cameo (N Richardson/ L Osmotherly & P Adams)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Gerald (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Ryland (Eric Daniels & Ray Wall)
Baby of Breed: Polbathic Dak Durham (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Polbathic Mini Dak Brawton (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Gucci Glitz (J M Taylor & K F Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Eukypark Midnite Song N Dance (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Petit Basset Griffon Vendeen
Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Nabihah Heavens Labyrinth (J Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Glenda Cook (VIC)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Runner Up in Group: Bearded Collie
Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Minor in Group: Australian Shepherd
Blueamble The Charming Prince (A & J Lamberton)
Junior in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Aerten Dawn Of The Highlander (Mrs Josephine Clements)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch. Neut Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Ringbarka Rippa (Jennifer Roberts)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Blueamble The Charming Prince (A & J Lamberton)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Border Collie
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Hobbsview Wool Clover Your Eye RN HSAs (Louise Rowlands)

Finnish Lapphund
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Armahani Moonstone Movtta (AI) (Rachael Holloway)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch. Neut Ch Armahani Iolite Ilo (AI) HT (Rachael Holloway)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aerten Dawn Of The Highlander (Mrs Josephine Clements)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)
Baby of Breed: Yasdnil Highland Laird (M & J Kaden)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pricewey Casonova (Lisa McGinn)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Newpry The Boy From Oz (Nicole Newett)
Bitch CC & State Bred of Breed: Pricewey The Warrior Princess (Mrs M Price)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Pricewey The Furry Fox (Mrs M Price)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Esther Joseph (VIC)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Kortierra Silent Assassin (Tracey Heenan)
Runner Up in Group & Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
Baby in Group: Samoyed
Mytaj Cha Cha Ching (M Johnson)
Puppy in Group: German Pinscher
Aust Ch Masterkarn Sweet Child of Mine (Kerry Adams)
State Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Follow Our Dreams (AI) (Sue & Clifford Gray)
Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)

Akita
Baby of Breed: Ryerson Carla Zampatti (Mrs J Wiltshire)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Johvi Sir Tobias (Vicki Sheppard)
Bitch CC & State Bred of Breed: Johvi Light My Fire AI (Vicki Sheppard)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Boyer Talkthetalk Walkthewalk (Mrs D Nellis)
Junior of Breed: Tyeanbo The Games People Play (Dianne Nellis & Leanne Quigley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Masterkarn Sweet Child of Mine (Kerry Adams)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Follow Our Dreams (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kortierra Silent Assassin (Tracey Heenan)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)
Baby of Breed: Mytaj Cha Cha Ching (M Johnson)
Puppy of Breed: Arcticlight Cosmic Rain (AI) (M Johnson & Mrs J McDougall)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Michael Looby (VIC)  (Group Entry : 16)

Best in Group & Junior in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Standard)
Aust Neut Ch Poshnoir New World Explorer (Janet Hanson)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Adstaff Your The Voice (William Booth)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Dentellieres Cat Among Pigeons (Miss Jessica Harrison)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dreamlha Dazzling By Design (Trudi Counsell)

Poodle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Poshnoir New World Explorer (Janet Hanson)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Killilan Laters Baby (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)
Res Bitch CC: Duskin Twilight (Christian Lee)