Gympie & District Kennel Club (QLD)

Date of Show : 21-May-2021 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Rex Lowe (TAS)   (Total Entry : 421)

Best in Show & Intermediate in Show: Scottish Terrier
Aust Ch Upyrkilt Where There Is A Will (Lance Wright & Stacy Kellie)
Runner Up in Show & Open in Show: Havanese
Am & Can Gr Ch That's Mendota's Jack of Hearts (Imp USA) (G B Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
Minor in Show: Cocker Spaniel
Tsparkle Onyx Prince (Terri Smith)
Puppy in Show: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Junior in Show: German Shorthaired Pointer
Heiderst High Crimes (Adema West & Heiderst Kennels)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust Neut Ch Cobalt Pride of Erin RN FSs HTMs (Janet Richmond)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr James Beckett (NT)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Am & Can Gr Ch That's Mendota's Jack of Hearts (Imp USA) (G B Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Baby in Group: Australian Silky Terrier
Allannette Rocket Man (AI) (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Allannette Mischief Maker (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Allannette Mischief Maker (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
Baby of Breed: Allannette Rocket Man (AI) (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Parov In The Spotlight (R Wilson & L Korving)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cavrealm Cosmic Energy (Loraine Korving & Ray Wilson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust / Cib/ Est/ Fin/ Lva/ Nor & Ltu Ch Triangel Joy Un Sorriso (Imp EST) (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Sorriso Felica (Mrs Jennifer Watt)
Baby (Dog) of Breed: Wachowa Sorriso Sonny (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC: Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
Junior of Breed: Aust Ch Karakush Puffection at Glenlion (J & S Cook)

Griffon Bruxellois
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Can Gr Ch That's Mendota's Jack of Hearts (Imp USA) (G B Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
Baby of Breed: Thaatz Symphonic Harmony (Mr G Neave / Mr D & Mrs D Scheiris / Ms P Lucas)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Lucky Strike (Mrs J Whitney)
Baby of Breed: Kabova Courage Unda Fire (Ms Jenny Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carol Beckett (NT)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Intermediate in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Upyrkilt Where There Is A Will (Lance Wright & Stacy Kellie)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Rhaegal I Kissed a Girl (Miss Samantha King)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Charbon Everythings Archie (C E & J F Chambers)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Gr Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Magicmine My Tys Angel CCD CDX RE JDX AD (Paula Hill)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taufield Golden Rusty Star (Mrs Tarni Kimber)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tagetarl Aussie Billy The Kid (Mrs Tarni Kimber)
Res Dog CC & Junior of Breed: Cliftop Mystery Chipnmagic (Mrs Tarni Kimber)
Minor of Breed: Cliftop Rheia (Mrs Tarni Kimber)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cuttabuv Devils Ida Onlyone (K & D Shelley)
Baby of Breed: Cuttabuv Devils Son Of N Ogre (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mcboxa Khatiti Eshne (Liza Mclaughlin)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
Junior of Breed: Mcboxa Khatiti Navi (Liza Mclaughlin)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)
Res Dog CC: Aust Ch Tamsam Te Toa (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Rhaegal Power and the Passion (Samantha King)
Dog CC & Puppy of Breed: Rhaegal I Kissed a Girl (Miss Samantha King)
Res Bitch CC: Rhaegal Centerfold (Miss Samantha King)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sandimorn Earl Spencer (Mr R J Osmachenko & Mrs P A Osmachenko)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Upyrkilt Where There Is A Will (Lance Wright & Stacy Kellie)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Toplace Son Of A Gun (Ms J & Miss K Lacey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Magicmine Knights Angel JC (Paula Hill)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Magicmine My Tys Angel CCD CDX RE JDX AD (Paula Hill)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Charbon Steel The Show (C E & J F Chambers)
Res Dog CC & Junior of Breed: Charbon Everythings Archie (C E & J F Chambers)
Baby of Breed: Charbon Chasing Echoes (CE & JF Chambers)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Gumhaven Dare To Dream (Mrs M Oberle)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Rex Lowe (TAS)  (Group Entry : 85)

Runner Up in Group: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Tsparkle Onyx Prince (Terri Smith)
Puppy in Group: Weimaraner
Greyghost Just In The Nik Of Time (Bev Quinlan)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst High Crimes (Adema West & Heiderst Kennels)
Intermediate in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Arnkay Teodora (Mrs G Simpson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Neut Ch Cobalt Pride of Erin RN FSs HTMs (Janet Richmond)
Runner Up Neuter in Group: Brittany
Aust Sup & Neut Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arnkay Teodora (Mrs G Simpson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson)

Brittany
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Wameika Whiskeysour (Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wameika True Texaslady (Ward)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wameika Woohoo (Ward)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)

Cocker Spaniel
Minor of Breed: Tsparkle Onyx Prince (Terri Smith)
Minor (Bitch) of Breed: Tsparkle Silver Princess (Terri Smith)
Puppy of Breed: Aust Ch Macdolly Remember The Time (Denise Burke)
Junior (Dog) of Breed: Spanriever Game Changer (Ann Morgan)
Intermediate of Breed: Cobalt Flaming Arrow (Terri Smith)
Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cobalt Pride of Erin RN FSs HTMs (Janet Richmond)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Heiderst High Crimes (Adema West & Heiderst Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Heiderst Moonstruck (Adema West & Heiderst Kennels)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ikentrieve La Vida Loca (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
Res Dog CC & Junior of Breed: Wysiwyg Lan Downunder (AI) (A Harriman & A Adamopoulos)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Asuare Ever So Romantic (Heath Thomson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ikentrieve Lilmiss Collette (Mrs B & Miss M Kent)
Minor of Breed: Ikentrieve Miss Mi Amor (Mrs B & Miss M Kent)
Puppy of Breed: Aust Ch GoldMartini Oops I DidIt Again (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Asuare Shut Up N Kiss Me (Heath Thomson)
Baby of Breed: Habanero Seint Jude (Ronalie Frew)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eireannmada Wildflower (AI) (Greg Browne)

Labrador Retriever
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Alandria Given to Fly (Tracy Dryden)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Airai the golden ticket (Julie Robinson)

Spanish Water Dog
Baby of Breed: Zandeena playn in mud puddles (Ms M Fox & Miss H Brown)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Greyghost Just In The Nik Of Time (Bev Quinlan)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Greyghost I Like It Like That (Bev Quinlan)
Baby of Breed: Feldjaeger Lil Bit Daring (Judy Glover)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tazlon Edward Winslow RN FS S JD GD (Janet Richmond)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hartset Edge ofthe Galaxy (Jenny Hampton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Rex Lowe (TAS) (Group Entry : 78)

Runner Up in Group: Beagle
Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
Puppy in Group: Saluki
Aust Ch Pazada Keeping Up Appearances (AI) (P & R Bazzocco / G & P Russell)
Junior in Group: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Layla (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson / B West & A Page)
Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Hot Toddy (Mrs R & Mr R J Wallis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Afghan Hound
Aust & Neut Ch Chakdarra Holly Go Lightly (Imp NZ) (Mrs J Y Anderson)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Empari Go Climb A Cactus (AI) (Miss J Gibson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Chakdarra Holly Go Lightly (Imp NZ) (Mrs J Y Anderson)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
Junior of Breed: Hollyjac Special Edition (Dee Roff)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Open of Breed: (sF) & Aust Ch Russkimir Grand Designs (M L Davis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Russkimir Titian Wishes (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Splendak Special Edition (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Aust Ch Splendak Next Chapter in Bold (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Assuana Sultana (Ms Lisa Marsh)
Baby of Breed: Dacaldorf Mercedes on Fire (J & S Caldwell)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Baby of Breed: Sandswept Gabrielle (K Andrews)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxhunt Layla (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson / B West & A Page)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Foxhunt Devil Gate Drive (Narelle O'Neill)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rokeena Hot Toddy (Mrs R & Mr R J Wallis)

Saluki
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pazada Keeping Up Appearances (AI) (P & R Bazzocco / G & P Russell)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Bellarell Black Magic Woman (Narelle O'Neill)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Beckett (NT)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan / J & N Attridge)
Baby in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)
Minor in Group: Finnish Lapphund
Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Ochaye Blue Aint Your Colour (Miss S Page)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)
Intermediate in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Snodogz Tiger Wolfe (Kristi Faulkner)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust Neut Ch Callicoma Midnight Special JDX JDO JDM AD SPDX GDX SD (Graeme & Mechalle Anderson)
Runner Up Neuter in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Kuirau Black Caviar ET (Irene Hayton)

Australian Kelpie
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Callicoma Midnight Special JDX JDO JDM AD SPDX GDX SD (Graeme & Mechalle Anderson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Impacts Teddy Ruxpin (Imp USA) (Belinda West/ Tim Thomas/ Judy VanderSteen/ Kelton Hatton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ochaye Blue Aint Your Colour (Miss S Page)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chamshep Klassic Jaimie (K McNamara)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan / J & N Attridge)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Classicyds Ego Is Not A Dirty Word (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Nahrof I Put A Spell On You (AI) (Tracie Thompson)
Baby of Breed: Celticheart King Of Queens (Sonia Smith)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Caleebra Diamonds in the Sky (N Naismith)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kuirau Black Caviar ET (Irene Hayton)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alezan Ophira (Richard Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wolfonyx Amazing Biff (Richard Clarke)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wolfonyx Ice Queen (Richard Clarke)
Baby of Breed: Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)

Shetland Sheepdog
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Mackland Wings Ov Change (Imp SAF) (Sharndah Knls)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Inneslake ZZ Top (D & D Hedge / D Yates)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snodogz Tiger Wolfe (Kristi Faulkner)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Snodogz Maggie May (Kristi Faulkner)
Baby of Breed: Rosenval Parotai Colby (Imp NZ) (K & S Field/ J McDonald)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cuuchin Gina Lollobrigida (AI) (Joyce Wheeler)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Izalab Ginger (Leigh Hinricks)
Puppy of Breed: Izalab Like My Cookin (Judith Sanders)

White Swiss Shepherd Dog
Res Dog CC & Puppy of Breed: Wolfonyx Dangerous (Richard Clarke)
Minor of Breed: Wolfonyx Dark Brandy (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Beckett (NT)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Azzabern Mocking Bird (Mr M & Mrs B Eslick)
Puppy in Group: Rottweiler
Aust Ch Mondallin Just Chasin Rainbows (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Intermediate in Group: Boxer
Kesdar His Masters Voice (Miss K Kirk)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Neut Gr Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)
Runner Up Neuter in Group: Schnauzer
Aust Ch Regenstauf Man Of The Match (K Hibberd)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Koolrunnings Cheers To U (AI) (Mrs S Wilson & Ms C Loft)

Bernese Mountain Dog
Baby of Breed: Azzabern Mocking Bird (Mr M & Mrs B Eslick)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kesdar His Masters Voice (Miss K Kirk)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kamndak Red Hot Diva (Miss K Kirk)
Junior of Breed: Kamndak Tiny Dancer (Miss K Kirk)
Open (Dog) of Breed: Jetboom Point Of Interest (AI) (Miss L Mclaughlin)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Monshien Tamerlan Amir (Liubov Tarver)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
Res Dog CC & Minor of Breed: Nanmas Dukes A Hazzard (Tracy Lamb)
Baby of Breed: Nanmas Metease (Tracy Lamb)
Puppy of Breed: Nanmas Khaleesi (Tracy Lamb)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Abwaj The Magic Splash (Audrey Best)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mondallin Just Chasin Rainbows (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mondallin Ive Been Watching U (Mr D Dallinger & Ms M Moore)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lunasea Pardon My French (Ying Chen (Helen))
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: DeeJae Once Upon A Dream (D & J Maguire)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Snerzok cool Sadie (D & J Wilders)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf The Showman (Iris Cox)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Regenstauf Man Of The Match (K Hibberd)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr James Beckett (NT)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Setting Sail (Robyn Hawke)
Baby in Group: Shih Tzu
Oeshih I Told You So (D Dallinger & M Moore)
Minor in Group: Japanese Spitz
Jonjas Elnino (Jane Faulkner)
Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Meralla Dirty Deeds (Ms Jenni Bill)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Argenoir Lord of the Dance (Mrs A Scott)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust & Neut Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kerden U R My Talisman (P L G & S L Mole)
Baby of Breed: Bostonwell Thunder Struck (P L G & S L Mole)

British Bulldog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Majestueux breakin all the rules (Tricia Cumner)
Dog CC & Puppy of Breed: Majestueux The Legend Rolls on (T Cumner)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Majestueux Xians misdemeanor (T Cumner)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Majestueux Oriental Jewel (T Cumner)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meralla Dirty Deeds (Ms Jenni Bill)
Aust Bred of Breed: Moonglade Power Of Dream (Karen L Peek)

Great Dane
R/UP BOB and Dog CC: Jazzebella Unchained Melody (Mrs N Reynolds & Mrs A Toleman)

Japanese Spitz
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Jonjas Elnino (Jane Faulkner)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Mannerking Lady Ziva at Hawkesmill (Mrs Barbara A Winch)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Babanga Silhouette (C Bouffler)

Poodle (Miniature)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)

Poodle (Toy)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Argenoir Lord of the Dance (Mrs A Scott)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzutique Setting Sail (Robyn Hawke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Killilan Court Rules InYrFavor (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Baby of Breed: Oeshih I Told You So (D Dallinger & M Moore)