Belconnen All Breeds Kennel Club Inc (AM Show) (ACT)

Date of Show : 23-Nov-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)   (Total Entry : 345)

Best in Show & Intermediate in Show: Italian Greyhound
Aust Ch Piccino You Only Live Twice (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Runner Up in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
Baby in Show: Rhodesian Ridgeback
Valeighunter Magneto (D & C Shearer / Mrs D Mitchell)
Puppy in Show: Poodle (Miniature)
Rokshani Love In Motion (Anne Copeland)
Junior in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aziah At The Edge Of Winter (AI) (Mr David P Dawes)
Aust Bred in Show: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Open in Show: Pharaoh Hound
Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Runner Up Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Elcavel Bohemian Prince (Mrs K A Rolfe)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Bronwen Dickson (QLD)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Piccino You Only Live Twice (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Karakush Designer Stubble (Mrs J A Mcgrath)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Ertae Royal Chalice (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
Open in Group: Havanese
CIB/ Aust Sup Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Elcavel Bohemian Prince (Mrs K A Rolfe)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Chartruese Dancing With The Stars (Margaret Chalmers)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Majomarc Archie (Mrs K A Rolfe)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chevalove Royal Soverign (Cara Letson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ertae Royal Chalice (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
Baby of Breed: Suebeau Golden Wonder (Sue Arthur)
Puppy of Breed: Elcavel Designed With Magic (Mrs K A Rolfe)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Elcavel Bohemian Prince (Mrs K A Rolfe)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Chartruese Dancing With The Stars (Margaret Chalmers)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Karakush Designer Stubble (Mrs J A Mcgrath)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB/ Aust Sup Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: CIB & Aust Gr Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karyme Funky Spaceman (Gail Ransom)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karyme I Love Trouble (P Hurst)
Minor of Breed: Karyme Jewel In The Crown (Gail Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piccino You Only Live Twice (S L & M Reeve / J Hardwicke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Piccino Lucy In The Sky (S L & M Reeve / J Hardwicke)

Papillon
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Waiwilta Heart of Skye (Jill Campain)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tupishka Teddy Toasted Me (Robyn OKeefe)
Baby of Breed: Roxypoms Lucy (Robyn OKeefe)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Catherine Loft (NSW)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Chrysaliss Savana Dreams (Miss N Southam)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)
Baby of Breed: Nikar Are You Ready For This (Karen Sloane)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Daminabul Fatboy Slim (Damiano & Katarina Manna)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Daminabul Use Yr Illusions (Damiano & Katarina Manna)
Baby of Breed: Chrysaliss Savana Dreams (Miss N Southam)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Barragan Candle In The Wind (Neil Curwen)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kivamynk Beautiful Bridget (Dr Carla Day)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)
Baby of Breed: Ourgang Dammit Janet (AI) (Annabel Wolf)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Occuli Brockit Lad (D J & D C Mahoney)
Runner Up in Group & Junior in Group: Golden Retriever
Invernee Alpine Tikengold Amba (Mrs Lucy Weatherby)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst Montanna Moon (Kayla Hincksman)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Kingsway Act The Part (M K Kingston)
Aust Bred in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)
Runner Up Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Occuli Brockit Lad (D J & D C Mahoney)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kingsway Act The Part (M K Kingston)
Minor of Breed: Occuli leave me Breathless (D J & DC Mahoney)
Intermediate of Breed: Aust Ch Occuli Sin To Win (D J & D C Mahoney)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Landmark XXS Sweeter Than Wine (AI) (Suzana Styles)

English Setter
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nundialla Design By Fire (Marlene Cross)
Baby of Breed: Nundialla Rolled In Gold (M Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ozdezign Painted Feather (Kerry Evans)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Knusprig Kaffeklatsch (AI) (C Cunningham & P J Serle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: PointGold Masikeen (Kayla Hincksman)
Baby of Breed: Heiderst Montanna Moon (Kayla Hincksman)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lovewyre High Voltage (Mrs Kerry Evans)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Invernee Alpine Tikengold Amba (Mrs Lucy Weatherby)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cigwn Blues at Sun Rise (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Riftintime Midnight at Marios (Mr T & Mrs M Ament)
Baby of Breed: Riftintime Out Of This World (Mr T & Mrs M Ament)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr John Bryson (NSW) (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Pharaoh Hound
Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Caught Red Handed (Mr J & Mrs L Black)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Valeighunter Magneto (D & C Shearer / Mrs D Mitchell)
Minor in Group: Azawakh
Jumadabey Qahira (Ms K Carroll & Ms D Huon)
Puppy in Group: Basset Hound
Aust Ch Earlingford Howz That (AI) (John Bink)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Adstaff Red Emperor ET JC (Janet Ramsay)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jumadabey Qahira (Ms K Carroll & Ms D Huon)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nayembe Yaamas Jarrah (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Nayembe Yaamas Kyirrie (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Earlingford Howz That (AI) (John Bink)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Briarmist Caught Red Handed (Mr J & Mrs L Black)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: GChG Ch Pramada's Can't Touch This With Dynasty (Imp USA) (J & L Black / M Peat & T Sikora)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Briarmist Sorcerers Apprentice (Mr J & Mrs L Black)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Briarmist Dramarama (Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mitteldac Magic Strikes Back (Mrs Sandra Taylor)
Baby of Breed: Mitteldac Smooth Criminal (Mrs S Taylor)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch You Can Dance JC (Janet Ramsay)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Baby of Breed: Valeighunter Magneto (D & C Shearer / Mrs D Mitchell)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)

Whippet
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Adstaff Red Emperor ET JC (Janet Ramsay)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Ulla Greenwood (QLD)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aziah At The Edge Of Winter (AI) (Mr David P Dawes)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta Dr Martens (AI) (Mr R & Mrs R McKeever)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Snofyre Omg Oh What Kaos (C Fitzgerald & G Richards)
Puppy in Group: Bearded Collie
Aust Ch Stylwise No Apologies (Jessica Buckley)
Intermediate in Group: Border Collie
Duszah A Little Bit Of This (Mrs K Slater & Mrs T Walker)
Open in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Snofyre Iconic Adventure JC (J Richards & C Fitzgerald)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Callicoma Cinnamon Stick (Mrs Greta Fennamore)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta Dr Martens (AI) (Mr R & Mrs R McKeever)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Stylwise No Apologies (Jessica Buckley)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bordajoy April Fooled Ya (Mr R McKeever)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Trumagik Jack Of Spades (AI) (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)
Res Dog CC & Minor of Breed: Etherial Take A Chance On Me (Mrs T Walker & Ms S Douglass)
Intermediate of Breed: Duszah A Little Bit Of This (Mrs K Slater & Mrs T Walker)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Adventure JC (J Richards & C Fitzgerald)
Baby of Breed: Snofyre Omg Oh What Kaos (C Fitzgerald & G Richards)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Teamkuma Shinjiru (R Koerber & E Bevk)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Perfu Starry Knight (Mrs S Moore & Ms D Simonsen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tibetoes Hashtag You Da Bomb (Pamela Ellis)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aziah At The Edge Of Winter (AI) (Mr David P Dawes)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Gary Doyle (New Zealand)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
Junior in Group: Boxer
Boxberry Hot Chickie Babe CC DMN (Ms N Tetley & Ms L Opbroek)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Boxberry Hot Chickie Babe CC DMN (Ms N Tetley & Ms L Opbroek)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Banobrae Southern Star (G & P Barber)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Power Pack (Mr J R & Mrs B Y Levy)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Planhaven Nordic Sundowner (AI) (F Wilson/ R Parkin/ P & J McFarlane)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Grossbotwar Signal Corps (M Lees & M Lyons)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Grossbotwar Rebel with a Cause (M Lees & M Lyons)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Colebrook Moonshine (R & N Inglis)

Shiba Inu
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kortmar Ruby Slippers (Lyne Browning)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Ray Schuck (NSW)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Puppy in Group: Poodle (Miniature)
Rokshani Love In Motion (Anne Copeland)
Runner Up in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)
Aust Bred in Group: Keeshond
Hunkeedori Wooden Shoe Like Me (Katrina Santas)

Dalmatian
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Paceaway Summer Rises (Mrs P & Ms L Dyer)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Paceaway Enchanted (Mrs P & Ms L Dyer)
Baby of Breed: Paceaway Eye Catching (Mrs P & Ms L Dyer)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
Baby of Breed: Moonglade Grace Kelly (Robert Wilson)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mannerking Kisses For Me (Debbie King)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mannerking Crown Prince (T A Glawson)
Baby of Breed: Mannerking Silver Ghost (Mrs C Retallack was)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Hunkeedori Wooden Shoe Like Me (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sooquan Sweet Dreams (L & M Foster / K Peacock & B Toomey)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rokshani Love In Motion (Anne Copeland)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)