Tumbarumba P A & H Society (NSW)

Date of Show : 14-Mar-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jill Hocking (VIC)

Best in Show & Open in Show: Pointer
Aust Sup Ch Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (N Pearson / D O'Neill / Paige O'Neill)
Runner Up in Show: Dachshund (Long Haired)
GChG Ch Pramada's Can't Touch This With Dynasty (Imp USA) (J & L Black / M Peat & T Sikora)
Baby in Show: Australian Terrier
Aronaw Forbidden Fruit (Lauren Lobegeiger)
Puppy in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Breconmohr Southern Belle (Renay Grace)
Junior in Show: Pug
Aust Ch Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)
Intermediate in Show: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (Lynette Niemann)
Aust Bred in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Lowchen
Aust Sup & Neut Ch Paceaway Tuxedo (Belinda McAlpine)
Runner Up Neuter in Show: Dalmatian
Aust Neut Ch Kandyspot Chantillie Lady (Rita Spencer)

Baby SweepStakes - 1st Place: Australian Terrier
Aronaw Forbidden Fruit (Lauren Lobegeiger)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Basset Fauve de Bretagne
Trisven Hell in Heels (Andrea Coss)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor set The Stage (S Wraith)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Pug
Sebandee Melody On Black Keys (Colin Seymour)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Breconmohr Southern Belle (Renay Grace)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Jack Russell Terrier
Lemosa Prince Harry (Ms R Menzies)

Veteran SweepStakes - 2nd Place: Border Collie
Aust Sup Ch Korella Casta Shadow (Mrs K J Stanfield)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Pug
Aust Ch Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Caddarra Just Give Me A Reason (H Cadan/ S Cadan & D Hippisley)
Minor in Group: Pug
Sebandee Melody On Black Keys (Colin Seymour)
Puppy in Group: Havanese
Hashki Bulletproof (Philip Williams)
Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Gr Ch Piccino Vicar of Dibley (Mrs S & Mr M Reeve / Ms J Hardwicke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lowchen
Aust Sup & Neut Ch Paceaway Tuxedo (Belinda McAlpine)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Baby of Breed: Matmor set The Stage (S Wraith)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fairsky Dci Jane Tennison (H Cadan/ S Cadan & D Hippisley)
Baby of Breed: Caddarra Just Give Me A Reason (H Cadan/ S Cadan & D Hippisley)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beljala Bite My Dust (R & Y Barter)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Hashki Bulletproof (Philip Williams)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Piccino Vicar of Dibley (Mrs S & Mr M Reeve / Ms J Hardwicke)

Lowchen
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Paceaway Tuxedo (Belinda McAlpine)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Soyeux Star Flyer (Cristina Goodman)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ferona Danger Zone (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)
Bitch CC & Minor of Breed: Sebandee Melody On Black Keys (Colin Seymour)
Baby of Breed: Sebandee Nugget of Gold (Colin Seymour)
Aust Bred of Breed: Sebandee Jabba The Hutt (Colin Seymour)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Baby in Group: Australian Terrier
Aronaw Forbidden Fruit (Lauren Lobegeiger)
Minor in Group: Irish Terrier
Tawnyoak Orla Forshanawonna (Mrs Ruth M Elkner)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Lemosa Prince Harry (Ms R Menzies)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Lulahrni Freewheelin Franklin (K Brett)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Saintsoldier Eyes On The Prize (D Heath/ R Moss/ P Gibilisco)

Australian Terrier
Baby of Breed: Aronaw Forbidden Fruit (Lauren Lobegeiger)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tawnyoak Orla Forshanawonna (Mrs Ruth M Elkner)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)

Jack Russell Terrier
Dog CC & Puppy of Breed: Lemosa Prince Harry (Ms R Menzies)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Upinair The Trooper (Robert Brooks)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Windypark Made Of Stone (Mr Lee Rodrigues & Mr Ian Gillam)
Baby of Breed: Helybary Black Opium (Mr Ian Gillam)
Baby (Dog) of Breed: Helybary Little Jackie Paper (Mr Ian Gillam)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W & Mrs J Lyon)
Res Bitch CC: Aust Ch Lionsden Lady Charlotte (Andrew & Joulyet Lyon)
Intermediate of Breed: Lulahrni Freewheelin Franklin (K Brett)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Sup Ch Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (N Pearson / D O'Neill / Paige O'Neill)
Runner Up in Group: Field Spaniel
CIB & Aust Ch Fieldspan Pursuit of Happiness (J M Reimer)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Hot Stuff (M J & F L Park)
Junior in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Appintiki Badger Bear (B & M Lennon)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Tarshona Celestial Nova (B McAlpine)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Tru Calling (J Whitney)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Appintiki Badger Bear (B & M Lennon)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Lea There (AI) (B & M Lennon)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Occuli Distinctive Look (Gerda Wayenberg)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Occuli Midnight Blues (Janna Wayenberg)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Occuli Night Whisper (Janna G Wayenberg)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Azudance Little Lion Man (Miss M Lauder)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB & Aust Ch Fieldspan Pursuit of Happiness (J M Reimer)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Canawindra Believe In Magic (M J & F L Park)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Canawindra East Bound Train (M J & F L Park)
Baby of Breed: Canawindra Hot Stuff (M J & F L Park)

Golden Retriever
Bitch CC & Junior of Breed: Riellys Micah (Zita Vafiopulous)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)
Res Dog CC & Junior of Breed: Bushgold Brothers Bodhi (Mrs Pauline Rudd)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Catraz The Editorial (Mr B & Mrs M Lennon)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tarshona Celestial Nova (B McAlpine)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (N Pearson / D O'Neill / Paige O'Neill)

Spanish Water Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Incavale Shes Got The Booty (Nicole Fallon)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Silvastorm Eye's On Me (AI) (Imp NZ) (Andrea McInroe)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Michel A Glover (VIC)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Long Haired)
GChG Ch Pramada's Can't Touch This With Dynasty (Imp USA) (J & L Black / M Peat & T Sikora)
Runner Up in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)
Baby in Group: Beagle
Tirrike My Sweet Illusion (Andrea Coss)
Minor in Group: Greyhound
Xilone Dream A Little Dream (G Hurley-Kees)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Juzrival Eye Kandy (S Fletcher/ L Fletcher & A Barter)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Taejaan Killer Queen (Sonia Turay/N J Rule-Steele)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)

Basset Fauve de Bretagne
Baby of Breed: Trisven Hell in Heels (Andrea Coss)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Beauchasseur Fru Choc (Leslie A Weston)

Beagle
Baby of Breed: Tirrike My Sweet Illusion (Andrea Coss)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: GChG Ch Pramada's Can't Touch This With Dynasty (Imp USA) (J & L Black / M Peat & T Sikora)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Briarmist Caught Red Handed (Mr J & Mrs L Black)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Briarmist Dramarama (Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Spieldack Den Vilda (Tony Maddern)
R/UP BOB & Bitch CC: Gegreny Chewy Mint (Mr Tony Maddern)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cayugaridge Molokai (Leslie A Weston)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cayugaridge Leahi (Leslie A Weston)
Res Dog CC & Junior of Breed: Cayugaridge Chatham (Leslie A Weston)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Xilone Dream A Little Dream (G Hurley-Kees)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aghaveaghs Almost Like A Dream (AI) (Mr P Galvin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aghaveaghs All Cracked Up (AI) (Mr P Galvin)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aghaveaghs Run Thru The Jungle (AI) (Mr P Galvin)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Jingle Bells (Mrs R & Mr R Wallis)
Res Dog CC & Minor of Breed: Rokeena Captain Starlight (Mr R & Mrs Y Lauder)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Thunder Rising (P J Batten)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Juzrival Eye Kandy (S Fletcher/ L Fletcher & A Barter)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taejaan Killer Queen (Sonia Turay/N J Rule-Steele)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Michel A Glover (VIC)

Runner Up in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Defender of the Lords (Imp USA) (Donna Puttock)
Baby in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Llandwyn Hawaian Blue (AI) (P M & G A Grant)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Hausillevon Assap (L & Y Hornsey / R L Ralphs)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Breconmohr Southern Belle (Renay Grace)
Junior in Group: Australian Shepherd
Blueamble Speed Dating (Clive & Bianca Ralphs)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Aolani Maisilva Firefly (Imp USA) (D Puttock)
Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Korella Casta Shadow (Mrs K J Stanfield)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Hartly Deep Impact (N Pearson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Defender of the Lords (Imp USA) (Donna Puttock)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aolani Maisilva Firefly (Imp USA) (D Puttock)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Blueamble Speed Dating (Clive & Bianca Ralphs)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Korella Casta Shadow (Mrs K J Stanfield)
Bitch CC & Junior of Breed: Korella Summer Romance (Mrs K J Stanfield)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Korella Cast In Silver JC (Mrs K J Stanfield)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hausillevon Assap (L & Y Hornsey / R L Ralphs)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hartly Keep On Shining (Nicole Pearson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hartly How About That (Nicole Pearson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Hartly Deep Impact (N Pearson)

Welsh Corgi (Cardigan)
Baby of Breed: Llandwyn Hawaian Blue (AI) (P M & G A Grant)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Becassmic Seek and Destroy (Renay Grace)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Breconmohr Southern Belle (Renay Grace)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Michel A Glover (VIC)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Allthemore Glitz and Glamour at Austgem (Imp USA) (Ms Andrea Jefferies)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Baby in Group: Schnauzer
Swashbuckle Joanna Lumley (AI) (G Knight & S Gani)
Minor in Group: Shiba Inu
Kortmar Pay Em Out Early (Lyne Browning)
Puppy in Group: Boxer
Boxberry Surfing Legend (Mr D W Halliday)
Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Krystalcove Blue Steel (Miss R Cutler & Mr S Bell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shiba Inu
Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)
Runner Up Neuter in Group: Siberian Husky
Arcticpalace The Wild Card (Miss O Brunton / Mr C & Mrs R Foster)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Boxberry Catch Me If You Can (Mr D W Halliday)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Boxberry Surfing Legend (Mr D W Halliday)
Intermediate of Breed: Sat'Elit Box Xckeptional (Imp BLR) (Mr D W Halliday & Mrs A Brooke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Allthemore Glitz and Glamour at Austgem (Imp USA) (Ms Andrea Jefferies)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun The Power of One (Kym Giller)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Krystalcove Blue Steel (Miss R Cutler & Mr S Bell)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Swashbuckle Helen Mirren (AI) (G & S Knight / Gani)
Baby of Breed: Swashbuckle Joanna Lumley (AI) (G Knight & S Gani)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Colebrook Viva Los Vegas (R & N Inglis / S Freund)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kortmar Pay Em Out Early (Lyne Browning)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kortmar Jessica Rabbit (Lyne Browning)
Puppy of Breed: Aust Ch Kortmar Dogs Days Are Over (Lyne Browning)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva all the stars (C Yate)
Baby of Breed: Aeukanmanuva Flaming Hot (C Yate)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Arcticpalace The Wild Card (Miss O Brunton / Mr C & Mrs R Foster)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Lusanne Just a Kool Kid (Imp NZ) (Ms Judith Brunton & Mr Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Baby of Breed: Temzin Thundastar Pemba (Mrs C Allen)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (Lynette Niemann)
Baby in Group: German Spitz (Mittel)
Madalkarang FIGJAM at Sabarka (Leanne Knox)
Minor in Group: Tibetan Terrier
Gengala Authentink Alex (L M Hickie)
Junior in Group: French Bulldog
Dalisay Strawberries N Cream (John Mills)
Open in Group: British Bulldog
Aust Ch Princibull Dont Uno It (Mr R Lang)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Neut Ch Kandyspot Chantillie Lady (Rita Spencer)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Princibull Dont Uno It (Mr R Lang)

Dalmatian
Baby of Breed: Dimadal Walkin On Sunshine (Rita Spencer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kandyspot Chantillie Lady (Rita Spencer)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dalisay Strawberries N Cream (John Mills)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
Baby of Breed: Moonglade Guccio Gucci (Luciana Giorgioni)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sabarka Love is a Mystery (Leanne Knox)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sabarka Goody Two Shoes (Leanne Knox)
Baby of Breed: Madalkarang FIGJAM at Sabarka (Leanne Knox)
Baby (Bitch) of Breed: Madalkarang Frillee Nickers for Sabarka (Leanne Knox)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (Lynette Niemann)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Beadale Touched By An Angel (NBT) (Beadale Knls)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Beadale Auzie Lady (Lynette Niemann)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beltzu Official Secret At Alchez (Belinda Heersema)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beltzu Made To Order (Belinda Heersema)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Gengala Authentink Alex (L M Hickie)