Woodford Show Society (QLD)

Date of Show : 23-Jun-2012 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Lewington (SA)

Best in Show: Schnauzer (Giant)
Aust Sup Ch Wulfgar Royal Finn (S Gendle / B Lougheed)
Runner Up in Show: Afghan Hound
Swe & Fin Ch Jacosta Flight of the Phoenix (Imp SWE) (Mr H Greensill)
Minor in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Waykrest Hot Assassin (Waykrest Kennels)
Puppy in Show: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Livn The American Dream (A Adamopoulos)
Junior in Show: Irish Wolfhound
Aust Ch Wulfgar Aghamore (P & N Galvin / S Gendle)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Gary Heyden (QLD)

Best in Group: Papillon
Aust Ch Birikino Crown Diva (Brown / Dunkley / McGhie / Rasmussen)
Runner Up in Group: Havanese
Aust Ch Parkwell Hava Neez (G Ransom & G Hampson)
Minor in Group: Pug
Yarrowfell Under Suspicion (Kristy Cash)
Puppy in Group: Maltese
Aust Ch Jandara iFly on Crystal Wings (J M Spence)

Cavalier King Charles Spaniel
Junior of Breed: Aust Ch Kahleyvale Walk The Line (Carol A Yates)

Chihuahua (Long Coat)
BOB: Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Black Tie Affair (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Wachowa Miss Brown To U (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)

Havanese
BOB: Aust Ch Parkwell Hava Neez (G Ransom & G Hampson)

Maltese
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Erintoi Keep The Fantasy (J M Spence)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jandara iFly on Crystal Wings (J M Spence)

Miniature Pinscher
BOB & Minor of Breed: Yarrowfell Brutus Beefcake (Ms C Blyth)

Papillon
BOB: Aust Ch Birikino Crown Diva (Brown / Dunkley / McGhie / Rasmussen)

Pomeranian
BOB: Aust Ch Zeigen Aurora Australis (Kim Haddon)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zeigen Black N Tan Yes We Can (Kim Haddon)
Baby of Breed: Zeigen Complete Confection (Kim Hadddon)

Pug
Minor of Breed: Yarrowfell Under Suspicion (Kristy Cash)
Puppy of Breed: Kabova Step It Up (Kristy Cash)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Jodie Wilshier (QLD)

Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Swanky Quite Qualified (Mr J / Mrs V & Miss T Ross)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Classicyds Revenge Is Sweet (Jason & Nadia Attridge)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Golspey Ice Legend (Imp NZ) (T Boughen)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Destinys Child (Jason / Nadia & Jenni Attridge)

American Staffordshire Terrier
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Firewalk Influential Miss (B Walker)

Australian Terrier
BOB: Aust Ch Taufield Master Oth Game (Kathleen O'Donnell)
Bitch CC & Junior of Breed: Lemonlee Likely Lass (Kathleen O'Donnell)

Fox Terrier (Wire)
BOB: NZ Ch Blackdale Irish Prince (Imp IRE) (Shane Avery & Tiffany Ross)

Jack Russell Terrier
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Classicyds Cum Nc Th Real Thing (Jason / Nadia & Melaine Attridge)
Bitch CC: Aust Ch Classicyds Im Sexy N I Know It (Jason & Nadia Attridge)
Baby of Breed: Classicyds Revenge Is Sweet (Jason & Nadia Attridge)
Puppy of Breed: Aust Ch Classicyds Destinys Child (Jason / Nadia & Jenni Attridge)

Manchester Terrier
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sharwil Champers to Celebrate (S Williams)

Norwich Terrier
Baby of Breed: Norwester Dream Time (Imp NZ) (Kathleen O'Donnell)

West Highland White Terrier
BOB: Swd Ch Werweise's Brigadoon (Imp SWD) (C Chan & L Garrett)
Bitch CC: Fluffikins Diamond Diva (Mrs K Gilroy)
Minor of Breed: Golspey Ice Legend (Imp NZ) (T Boughen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Russell Britten (NSW)

Baby in Group: Cocker Spaniel
Bolwarra Happy Jack (S & M Sticher)
Puppy in Group: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Livn The American Dream (A Adamopoulos)

Brittany
BOB: Aust Ch Wameika Kazs Short Spirit (I & K Ward)
Dog CC: Aust Ch Wameika Just a Little Short (I & K Ward)

Cocker Spaniel
Bitch CC: Aust Ch Manunga Make It Snappy (A Ugrinic)
Baby of Breed: Bolwarra Happy Jack (S & M Sticher)
Minor of Breed: Manunga Sno Easy (A Ugrinic)
Puppy of Breed: Aust Ch Kimkiera Krazy For You (Melissa Grant)
Junior of Breed: Joerana Miss Shake N Bake (Ms D & Miss J Creagh)

English Setter
BOB: Aust Ch Sagapore Gold Impressions (A Adamopoulos)

German Shorthaired Pointer
Dog CC: Adligjager Gun Deal (Danny & Cathie Hayes)

German Wirehaired Pointer
BOB: Dentrese Lotte Get Your Gun (Imp NZ) (Leanne Pooley)

Golden Retriever
Puppy of Breed: Aust Ch Wysiwyg Livn The American Dream (A Adamopoulos)
Junior of Breed: Wysiwyg Turn The Radio Up (A Adamopoulos)

Labrador Retriever
Minor of Breed: Scolouvalley Edge Of Glory (Ms K Henry)
Puppy of Breed: Copperkee Cuz I Can (Ms D & Miss J Creagh)
Junior of Breed: Copperkee Raise Your Glass (Ms D & Miss J Creagh)

Lagotto Romagnolo
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Kebro Dantes Flame (Robynne Flynn)
Minor of Breed: Greydove Nostrademus (Robynne Flynn)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Baby of Breed: Lidlriva To Catch A Thief (Mrs Julie Stockbridge)

Pointer
BOB: Aust Sup Ch Calberick Solitaire (Patrik & Sharon Berger)
Dog CC & Junior of Breed: Calberick Stricken By Ambition (AI) (Patrik & Sharon Berger)
Puppy of Breed: Calberick Foreign Ambition (Patrik & Sharon Berger)

Weimaraner
BOB: Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal (Amanda Williamson)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grausturm Xtra Edition (Alana Meek)

Welsh Springer Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhenffrew (Bruce & Bev Cornish)
Baby of Breed: Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Jodie Wilshier (QLD)

Best in Group: Afghan Hound
Swe & Fin Ch Jacosta Flight of the Phoenix (Imp SWE) (Mr H Greensill)
Runner Up in Group: Saluki
Quanmarra Kareja (Rasmussen/Brown/Dunkley/Bennett)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Naughty Alice (M Yardley/ J Scott)
Minor in Group: Borzoi
Meldham Dont Stop Me Now (Peter & Karen Lever)
Junior in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Wulfgar Aghamore (P & N Galvin / S Gendle)

Afghan Hound
BOB: Swe & Fin Ch Jacosta Flight of the Phoenix (Imp SWE) (Mr H Greensill)
Bitch CC: Aust Ch Tianze B Witch Me (Mrs Heidi McKay)
Baby of Breed: Karakush Rumour Has It (Miss Tiffany Heares/ L & H Gibson)
Minor of Breed: Juwain Simply Outrageous (Imp NZ) (Heidi Mckay)

Borzoi
BOB: Aust Ch Shikata Out Of The Blue (Harry & Chris Burridge)
Bitch CC: Russkimir Swedish Melody (Harry & Chris Burridge)
Minor of Breed: Meldham Dont Stop Me Now (Peter & Karen Lever)

Dachshund (Long Haired)
BOB: Aust Gr Ch Jumarnic Danny Boy (Mark Yardley & Joanne Scott)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Adadach Aint She Luverly (Y Shaw & R Buitenhuis)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Almarjo Naughty Alice (M Yardley/ J Scott)
Minor of Breed: Aust Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & YJ Shaw)
Junior of Breed: Aust Ch Assuana Assalyn (Mr G & Mrs R Assay / M Yardley & J Scott)

Dachshund (Smooth Haired)
Baby of Breed: Almarjo Foreign Kash (M Yardley/ J Scott)

Irish Wolfhound
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wulfgar Aghamore (P & N Galvin / S Gendle)
Minor of Breed: Dongunya Ahearn (J A & S W Donaldson)

Portuguese Podengo (Large Smooth Haired)
BOB: Sleykh Cacao Chuao (Jenni McKernan)
Bitch CC & Junior of Breed: Plushcourt Pollyanna (Imp UK) (Jenni McKernan)

Saluki
Dog CC: Aust Ch Pazada Quantum Of Solace (Miss T Heares)

Whippet
BOB: Aust Ch Piaffe Twyborn Affair (Mrs U Greenwood)
Baby of Breed: Arcon Imagine At Shawthing (Imp NZ) (Vicki Shaw)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Russell Britten (NSW)

Baby in Group: Border Collie
Trumagik Murphys Law (Maureen & Noel Kay)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Waykrest Hot Assassin (Waykrest Kennels)

Australian Cattle Dog
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Waykrest Hot Assassin (Waykrest Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)

Australian Kelpie
Dog CC: Aust Gr Ch Suthenskys Single N Luvn It (Lee-Anne Symonds)
Junior of Breed: Aust Ch Sandsprite Southern Sky (L Symonds)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB & Junior of Breed: Kerimarlo Shooting The Breeze (Kerri Lougheed)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB: Aust Ch Moonshadow Dancing Bear (Rob and Lesley Kane)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB: Aust Ch Mirribandi Ice Ice Baby (AI) (Kathryn Winton)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mirribandi Warlock (AI) (Kathryn Winton)

Border Collie
Baby of Breed: Trumagik Murphys Law (Maureen & Noel Kay)

Collie (Rough)
BOB: Aust Sup Ch Burdekin Buzz Lightyear (Robert & Chloe Armatys)
Baby of Breed: Kilcoy Ur Style Impresses Me (Marilyn L Faux)

Finnish Lapphund
BOB & Puppy of Breed: Theldaroy Call Me Madam (L C & R A Seare)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Theldaroy Call Me Browned Off (L C & R A Seare)
Baby of Breed: Aust Ch Theldaroy French Scandal (L C & R A Seare)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Antudor Hot Summer Night (Chloe Armatys & Debbie Neilson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr John Lewington (SA)

Best in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Sup Ch Wulfgar Royal Finn (S Gendle / B Lougheed)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Gr Ch Suthanlites Firesong (Mrs C LeCourt)
Baby in Group: Bullmastiff
Diamondbrook Christmasurprise (Amanda Elisaia)
Minor in Group: Shiba Inu
Orienta Players Tiger Lily (Debbie Bexton)
Puppy in Group: St Bernard
Aust Ch Draycan Indulge in Brandy (Stacy Guilfoyle)
Junior in Group: Dobermann
Wattavue In Your Wildest Dream (Wattavue Kennels)

Boxer
Minor of Breed: Allboxeden Shadow Dancer (Julie Sinnamon)

Bullmastiff
Bitch CC: BullofGlory Perfect Platinum (AI) (Wayne Geatches and Carra Somerville)
Baby of Breed: Diamondbrook Christmasurprise (Amanda Elisaia)

Dobermann
BOB: Wattavue Highly Unpredictable (Rhonda Harnell & Les Fabian)
Bitch CC: Aust Ch Vansitar Tamagotchi ET (A & T L Chakraborty / V P Brennan)
Junior of Breed: Wattavue In Your Wildest Dream (Wattavue Kennels)

Rottweiler
BOB & Junior of Breed: Darkgypsy Adiamond Is For Ever (Cindy Pearce)

Russian Black Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Russaird Rated R Superstar (Carol Blyth)
Baby of Breed: Russaird HustleLoyaltyRespect (Ms C Blyth)

Samoyed
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)

Schnauzer (Giant)
BOB: Aust Sup Ch Wulfgar Royal Finn (S Gendle / B Lougheed)

Schnauzer (Miniature)
BOB: Aust Ch Kyushu Talk To My Agent (B & V Lougheed)
Baby of Breed: Megaztar Razzle Dazzle (Stacy Kellie & Bernice Tan)

Shiba Inu
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfworx Kimiko (A R Craze & J M Wheeler)
Minor of Breed: Orienta Players Tiger Lily (Debbie Bexton)

Siberian Husky
BOB: Aust Gr Ch Suthanlites Firesong (Mrs C LeCourt)

St Bernard
BOB: Aust Sup Ch Bernedale King of Hearts (J Harvey & J Egglestone)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Draycan Indulge in Brandy (Stacy Guilfoyle)
Junior of Breed: Aust Ch Draycan Indulge In Cooper (Draycan Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John Lewington (SA)

Best in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan Merrily Makn Waves (Sharon & Breanne Lancey)
Runner Up in Group: Dalmatian
Paceaway Wild Oats (J Grant)
Baby in Group: French Bulldog
Llachar J'aime La Nuit (L&K McClelland)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Reflection (Mr Joshua D Grant)

Dalmatian
BOB: Paceaway Wild Oats (J Grant)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Reflection (Mr Joshua D Grant)

French Bulldog
BOB & Minor of Breed: Llachar Irrational Move (L & K McClelland)
Bitch CC: Aust Ch Llachar Flight Ethereal (L & K McClelland)
Baby of Breed: Llachar J'aime La Nuit (L&K McClelland)

German Spitz (Mittel)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mediaevalage Magic Myst (Ms Joyce McKenna)

Japanese Spitz
BOB: Aust Sup Ch Shanspitz The Perfect Blend (Shannon Watherston)
Baby of Breed: Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)
Puppy of Breed: Aust Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob and Lesley Kane)

Schipperke
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Tanzapaw Second Edition (P & D Comrie)
Bitch CC: Aust Gr Ch Pandec Miss Importance (P & D Comrie)

Tibetan Terrier
BOB: Aust Ch Sesukan Merrily Makn Waves (Sharon & Breanne Lancey)
Bitch CC: Aust Ch Sesukan All Set To Parti (Sharon & Breanne Lancey)
Baby of Breed: Aust Ch Delaware Ebony Rose (Imp NZ) (Sharon & Breanne Lancey)
Minor of Breed: Cubet Timbuk Tu (Georgie Hampson)