New England Ladies Kennel Club (NSW)

Date of Show : 11-Sep-2015 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Palmer (NSW)   (Total Entry : 482)

Best in Show & Intermediate in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Show & Open in Show: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)
Baby in Show: Australian Shepherd
Dykinta Shadow Blue Bella (Wendy Atkins)
Minor in Show: Italian Greyhound
Berizza Every Move U Make (Anu K Lummevaara)
Puppy in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Tyrilebee Jewel Of The Nile (Casey Morrison)
Junior in Show: Great Dane
Aust Ch Cheran DaydreamBeliever (Tracey Coyle)
Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Neut Ch & Sup Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Australian Shepherd
Dykinta Shadow Blue Bella (Wendy Atkins)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Golden Retriever
BlueBreeze Nine Pieces O Eight (AI) (Debra Stubbings)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr John Palmer (NSW)  (Group Entry : 113)

Best in Group & Open in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Lowchen
Aust Ch Kilgarrin There Be Dragons (R & D Bennett/ A Ikin/ D Smith)
Minor in Group: Italian Greyhound
Berizza Every Move U Make (Anu K Lummevaara)
Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Frawai Princess Sparkle (Julie Wardell)
Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hautchien Lady Sings The Blues (Jeff and Jane Fisher)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Balkana Top Score (James Camac)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Hautchien Luck Be A Lady (J F & J E Fisher)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zeltica San Cristobel (Jan Holcombe)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Zeltica San Faborini (Mrs J Holcombe)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Zeltica San Catalina (Mrs J Holcombe)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karakush Lucille Bald (L & H Gibson)

Havanese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hashki Dirty Little Secret (Philip Williams)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Hashki Reality Bites (Philip Williams)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Hashki Just Go With It (Philip Williams)
Intermediate of Breed: Aust Ch Hashki A Little Bit Dangerous (James and Alanna Bell)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Berizza Every Move U Make (Anu K Lummevaara)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Berizza With Silver Lining (Anu K Lummevaara)
Puppy of Breed: Berizza Storybook Romance (Anu K Lummevaara)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kilgarrin There Be Dragons (R & D Bennett/ A Ikin/ D Smith)

Maltese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Marblanc Touch The Stars (M P Atkinson)
Baby of Breed: Marblanc Only In Dreams (Mrs M Atkinson)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Panache Time and Tide at Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)
Res Dog CC & Junior of Breed: Minelphi Across the Sea (E G Cross)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Panache All Hiss and Wind at Minelphi (Imp NZ) (E G Cross)
Baby of Breed: Minelphi Dance All Night (Errolynne Cross)

Papillon
Minor of Breed: Roseswain Maximus The General (Mrs J A Moy)
Puppy of Breed: Aust Ch Wongan Rocket Man (Rob and Lee-Ann Corbett)

Pekingese
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Frawai Princess Sparkle (Julie Wardell)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Weilien Whispering Jack (Norman Porter & Tony Tau)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zeigen Fortune Favors Th Brave (Kim Haddon)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pickapug At The Pinacle (Sorenson & Williams)
Puppy of Breed: Nulkaba Miss Denise (Susan Chapman)
Junior of Breed: Nulkaba Rex Harrison (Susan Chapman)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Imayorkie Ace of Hearts (Mrs Marvin Byrnes)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Carrie Paine (NSW)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
Minor in Group: Kerry Blue Terrier
Olizure Mr GoodKat (B & P Oliphant)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack Cinders (Garry Butler)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Helstaff Hellava Showoff (Karen Crawley)

American Staffordshire Terrier
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Aklew Im No Angel (K & A Lewis)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cliftop Im Ina Pickle (Sharon Gilkison)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cliftop Isle Of Oban (Sharon Gilkison)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bulrrush Hard As A Rock (Matthew Steward)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Whatajack Cinders (Garry Butler)

Kerry Blue Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Olizure Mr GoodKat (B & P Oliphant)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kauricottage Ytk My Horizon (Imp NZ) (Kerrie Miller)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ardgaeithe Ballinbar Magnus (N Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Ardgaeithe Caeli Annatina (N Smith)
Res Dog CC & Junior of Breed: Ardgaeithe Derrydale Dexter (NSmith)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ardgaeithe Derrydale Dara (Dr N Smith)

Staffordshire Bull Terrier
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Helstaff Hellava Showoff (Karen Crawley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT)  (Group Entry : 84)

Best in Group & Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
Baby in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Goldmaid Game On (AI) (DL & L Meagher)
Minor in Group: Golden Retriever
Wynwhisper Girl Gone Wild (B Gaywood)
Puppy in Group: Golden Retriever
Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
Junior in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Aukero Maximum Overdrive (Keith Robinson)
Open in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)

Chesapeake Bay Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kabova Water Man (R Holtkamp)

Cocker Spaniel
Junior of Breed: Cobalt Pretty Pretzel (Holly Rey)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hawksdale Lasting Impression (Ms Gillian Holmes)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sherepoint Peppermint Berri (AI) RN (Angela Dean)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hawskdale Positive Whisper (Ms Gillian Holmes)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ouwitllemate Lockandload (Kirsten Gowen)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wynwhisper Girl Gone Wild (B Gaywood)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Cover Girl (Debra Stubbings)
Baby of Breed: Dykinta Autumn Flame (Wendy Atkins)
Junior of Breed: Fetchnpoint Hook Line N Sinka (Ms B Gaywood/ Miss S Stephens & Ms T Platt)
Aust Bred of Breed: Aust Ch BlueBreeze Legend of Saltire (Debra Stubbings)

Irish Red and White Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tintookie Pride of Erin (Mrs Linda Bennett)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aukero Maximum Overdrive (Keith Robinson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Redlored Cherry Royale Truffle ET (Mrs K & Miss C Walker)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN TD ET (Amanda Williamson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tyrilebee Smokin In Velvet (AI) (Amanda Williamson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)
Baby of Breed: Aust Ch Goldmaid Game On (AI) (DL & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Simon Mills (ACT) (Group Entry : 54)

Puppy in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Meydak Tsar Zsa (Barry Meyers)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Girl On Fire (Steve & Debbie Albert)
Intermediate in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rickaby Cruise (D Tidey)
Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Huntingridge Africa By Storm (Nicole Dwyer)

Afghan Hound
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Doyen Time To Harvest Appals (D Tidey)

Beagle
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dandangadale Spirit Chaser (Shirley Fraser)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jiljac Tsar Very Much JW (Imp UK) (Barry Meyers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meydak Tsar Zsa (Barry Meyers)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dachshaven Mega Dream (T C Quinn)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rickaby Cruise (D Tidey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rickaby Extra Special (D Tidey)
Baby of Breed: Rickaby Guess Im Good (D & D Matthews)
Baby (Dog) of Breed: Rickaby Gotta Dream To Chase (D Tidey)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Feralas Good Morning Vietnam (Miss T Hall & Mr C Tidey)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Feralas Royal Gossip (B & C Monckton)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch HuntingRidge Pride of Savanna (Nicole Dwyer)
Baby of Breed: Ballahond Oceans Bilu (Sandra Bell)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Huntingridge Africa By Storm (Nicole Dwyer)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Goodwill Girl On Fire (Steve & Debbie Albert)
Neuter BOB: Aust & Neut Ch Calahorra Ginger Wine (T C Quinn)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Marie Patten (NSW)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)
Baby in Group: Australian Shepherd
Dykinta Shadow Blue Bella (Wendy Atkins)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Hartwyn Pageants Diva on Ice (AI) (P Hartwell & P Evans)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Tyrilebee Jewel Of The Nile (Casey Morrison)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Kelprin Magic Entry (Corinne Chandler)
Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Bojojamile Bon Appetite (R H & V J Hutton)
Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Kelprin Grand Entry (Corinne Chandler)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kelprin Magic Entry (Corinne Chandler)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kelprin Grand Entry (Corinne Chandler)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Roughstock Alabama Clay HT (Julie Hayne)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tegoura Tomodachi (Casey Morrison)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Qdos Bronte (Julie Hayne)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)
Baby of Breed: Dykinta Shadow Blue Bella (Wendy Atkins)

Collie (Rough)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Jambarlas Right Where I Belong (Sandra Markerink)
Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Highclere Etched In Ebony (Sandra Markerink)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Theldaroy Keep The Style (K Holtkamp / L C & R A Seare)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ausvarg Dixie (R & F Holtkamp)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tyrilebee Jewel Of The Nile (Casey Morrison)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jonkahra Krystal Ball (B & D Tatham)
Baby of Breed: Tyrilebee Keepin It Real (Casey Morrison)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hartwyn Royal Zenith CDX (Sue & Phill Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hartwyn Pageants Diva on Ice (AI) (P Hartwell & P Evans)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dwyfor Wizard (R & F Holtkamp)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dwyfor Blue Rosette (R & F Holtkamp)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bojojamile Bon Appetite (R H & V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr John Palmer (NSW)  (Group Entry : 42)

Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Branbern Sweet N Sassy (Lyn Brand & Mrs M Murray)
Minor in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Ocean Princess (C & R Foster)
Puppy in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Kortmar Portrait ofMatisse (Sarah Jones)
Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Something Special (C & R Foster)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Neut Ch & Sup Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kortmar Portrait ofMatisse (Sarah Jones)

Bernese Mountain Dog
Baby of Breed: Branbern Sweet N Sassy (Lyn Brand & Mrs M Murray)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirravindee Diamonds R Forever (Brad & Dee Lawson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirravindee Timings Everything (Brad & Dee Lawson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kadence luv It At Kirravindee (AI) (Imp NZ) (Brad & Dee Lawson)
Baby of Breed: Kirravindee Summer Luv N (AI) (Brad & Dee Lawson)
Open of Breed: Aust Ch Casqueen Shady Lane (Margret O'Brien)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Modavam Magnum Force (Robert &Trudi Bienke)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Grandogue Kleopatra (Robert &Trudi Bienke)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Princess (C & R Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Delivery (C & R Foster)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Khingsahl Flash Dance (John King & Ray Scells)

Samoyed
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kchise Quest Of Love (Ms Sandii Mathers)
Intermediate of Breed: Whitecherry Akiras Dream (Sarah Jones)

Siberian Husky
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Love Goddess (C & R Foster)
Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Something Special (C & R Foster)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch & Sup Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Marie Patten (NSW)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Placky Im Just Divine (Sue Plackett)
Runner Up in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)
Baby in Group: Tibetan Terrier
Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie)
Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Koziam George Clooney (John King / Ray Scells / Kim Stansfield)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Cheran DaydreamBeliever (Tracey Coyle)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dazzledot Black Is Back (K Marr)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Koziam George Clooney (John King / Ray Scells / Kim Stansfield)

German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Ark Royal (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Llancarfan Makes The Moves (K McGuinness)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Llancarfan Ladyhawke (Kathleen McGuinness)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cheran DaydreamBeliever (Tracey Coyle)
Baby of Breed: Rebelwood Celestial Dreaming (M J E J Taggart)

Japanese Spitz
Res Bitch CC & Junior of Breed: Patome Busy Being Fantastic (Pat Blattman)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jenuin Black Fantasia (Darelle Krueger)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jenuin Ticket To Ride (Mrs D Krueger & Mrs J Sculac)

Poodle (Toy)
Dog CC & Minor of Breed: Zstartoys Hidden Secret (Pat Kentwell)
Baby of Breed: Mistykent Reanna Breeze (Pat Kentwell)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Placky Im Just Divine (Sue Plackett)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Placky Both Guns Loaded (Sue Plackett)

Tibetan Terrier
Baby of Breed: Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie)