Rosewood Show Society (QLD)

Date of Show : 30-Jun-2017 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Diana Norman (QLD)

Best in Show & Intermediate in Show: Golden Retriever
Aust Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Runner Up in Show & Open in Show: Weimaraner
Aust Ch Cocomoselle Aperitif (Ms K Rogers)
Baby in Show: Swedish Vallhund
Trendam The Monster (Mrs A J Smith & Miss S J Smith)
Puppy in Show: Schnauzer (Giant)
Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)
Aust Bred in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Swanky The Force Awakens (Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Gr & Neut Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)

Baby SweepStakes - 1st Place: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Mirribandi Yvette (Kathryn Winton)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Schipperke
Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Schnauzer (Giant)
Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Border Collie
Quinora Clarity of the Heart (S & K Leslie)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Ellen Nan-Kivell (QLD)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)
Baby in Group: Lowchen
Paceaway Pacino (Fran Darling)
Minor in Group: Papillon
Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
Puppy in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Foxx (Ms F E L Darling)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlour Jumanji (Lyn Dunne)
Minor of Breed: Anoveve Pogue Mahone (Carol Yates)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bramver's European Gentle Man (Imp JPN) (Ann Parker)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Supakadu Magic Marvin (Mrs C A Anderson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Tarquila Wolf Whistle (Ann Parker)
Baby of Breed: Tarquila Ive Got Rythem (Ann M Parker)
Aust Bred (Dog) of Breed: Supakadu Costa Bundle (Mrs C A Anderson)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Norpeti Kiss Me Kate (Mrs C A Anderson)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Supakadu Cheza Lady (Mrs C A Anderson)
Intermediate of Breed: Supakadu Lulu Chic (Mrs C A Anderson)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Maltice Star Spirit Legend (Mr S & Mrs B J Standley)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Eye of the Beholder (Mr Grahame Neave)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakway Jubilation (Jill Marks)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Merikaez Candy Crush (Alicia Keast)
Baby of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Foxx (Ms F E L Darling)
Baby of Breed: Paceaway Pacino (Fran Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Mychrysalis Unfold The Monarch (C J Scott)
Bitch CC & Puppy of Breed: Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ormalu Lorenzo Caprile (Patricia Smith)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kabova Assassins Apprentice (Julie Peters)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karojenbe Shaken Not Stirred (M R & L C Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karojenbe Shirley Temple (M R & L C Shaw)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Diana Norman (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Swanky The Force Awakens (Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)
Baby in Group: Glen of Imaal Terrier
Taufield Mavour Neen (AI) (Mrs T Kimber)
Junior in Group: Australian Terrier
Aust Ch Cliftop Star Surprise (Mrs T Kimber)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Sookalott Eternal Flame (Sookalott Staffords)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Slirpz Not Even Owl (J Jackson & C Koeford)
Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust & Neut Ch Taufield Warts Gift (Kathleen O'Donnell)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cliftop Star Surprise (Mrs T Kimber)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Taufield Warts Gift (Kathleen O'Donnell)

Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chismene Takea Chance On Me (Mrs C Van Beek)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Brasshead Gothic King (Mr S Avery/Miss T Ross/Miss K King)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)

Glen of Imaal Terrier
Baby of Breed: Taufield Mavour Neen (AI) (Mrs T Kimber)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Classicyds Please Don't Take My Man (Jason / Nadia & Mel Attridge)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swanky The Force Awakens (Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sookalott Eternal Flame (Sookalott Staffords)
Baby of Breed: Slirpz God Of Mischief (J Jackson & C Koeford)
Junior of Breed: Magicmine Irish Whiskey (J Jackson & C Koeford)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Intermediate Neuter of Breed: Slirpz Not Even Owl (J Jackson & C Koeford)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oasis Blizzard Wizzard (Imp NZ) (A & M Cunningham)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Deelee Destiinees Choice (A & M Cunningham)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Diana Norman (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Runner Up in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Cocomoselle Aperitif (Ms K Rogers)
Baby in Group: Labrador Retriever
Bamgyps Eko Beach (Sharon L Bamford)
Minor in Group: Golden Retriever
Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Puppy in Group: German Wirehaired Pointer
Kobnko Eigers Mountain (P Bond-Beckett)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Pinewaite Rumor Hazit (AI) (R W & D M Duffield)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Gordon Setter
Aust Neut Ch Pintettea Crenise Rosa (G & C Smith)
Runner Up Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Neut Gr Ch Cobalt Special Delivery (Mr W & Mrs L Vickery)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Crowlee No Regrets (Margaret Wedgwood)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bamgyps Aylen (Sharon L Bamford)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pinewaite Rumor Hazit (AI) (R W & D M Duffield)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Myshalair Made For Mischief (Ms H J Yeates)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Neut Gr Ch Cobalt Special Delivery (Mr W & Mrs L Vickery)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tealpoint Dances With Diamonds (Heather Reynolds)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tealpoint ExcaliburTheMagician (Heather Reynolds)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kobnko Eigers Mountain (P Bond-Beckett)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
R/UP BOB & Minor of Breed: Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deveron Catch The Winter Sun (G & C Smith)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Pintettea Crenise Rosa (G & C Smith)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Booroomgai Hot Encore By Z CCD RN (Mrs Ellen Gale)
Baby of Breed: Bamgyps Eko Beach (Sharon L Bamford)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cocomoselle Aperitif (Ms K Rogers)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bromhund U Can Buy Me Diamonds (Lynelle Smith)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Silberweis Harvey Wallbanger (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silberweis Espresso Martini (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldmaid Way Too Cool (AI) (D L & L P Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Sarah Wheatley (QLD)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Sup Ch Shasdin Wiry All Shook Up (J & T McDonald)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Afghan Hound
Bayan The Valkyrie (AI) (D C & C A McGreevy)
Baby in Group: Borzoi
Russkimir Grand Designs (M L Davis)
Minor in Group: Beagle
Tamballa Take Your Best Shot (Jenny Gray)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Shasdin Royal Ma Belle Amie (AI) (J & T McDonald)
Runner Up Neuter in Group: Basenji
Aust Gr & Neut Ch Nikrus Zoomy Safari (Mrs C Benson)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bayan The Valkyrie (AI) (D C & C A McGreevy)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nikrus Special Finale (Mrs C Benson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikrus White Diamond (Chantel Qualischefski)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Nikrus Zoomy Safari (Mrs C Benson)

Beagle
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tamballa Take Your Best Shot (Jenny Gray)
Baby of Breed: Tamballa Top Of The Class (Jenny Gray)

Borzoi
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Russkimir Light N Shadows (H McIvor)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Russkimir Dancing Shadows (M L Davis)
Baby of Breed: Russkimir Grand Designs (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Ma Belle Amie (AI) (J & T McDonald)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Neimor Smokey Topaz (D Moran & Rev L Neighbour)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dakley Franz Joseph (D Cross)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dakley Athena (D Cross)
Minor of Breed: Valgarden Touch of Kiwi (D W Moran & Rev L R Neighbour)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: NZ & Aust Ch Drysdale Crystal Star N Gold (Imp NZ) (D Moran & Rev L Neighbour)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Agwyr Krismas Heatwave (D G Hoyle & A Beecher)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shasdin Wiry All Shook Up (J & T McDonald)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Seablueridge Bear (D Mitchell)
Bitch CC & Minor of Breed: Starridge Per Volar Sunata (Denise Mitchell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Trendam Magic Man (Ms A J Smith)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms D Puttock)
Baby in Group: Swedish Vallhund
Trendam The Monster (Mrs A J Smith & Miss S J Smith)
Minor in Group: Border Collie
Quinora Clarity of the Heart (S & K Leslie)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Kilcoy Me Myself N I (Miss B A Lines)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr & Neut Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)
Runner Up Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Neut Ch Weedram Black Benny HT (Matthew O'Reilly)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms D Puttock)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Wlkabout Entertainer CCD CD RN RA (Ms A Lally)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Weedram Black Benny HT (Matthew O'Reilly)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirribandi Tarantella HT PT (Kathryn Winton)
Baby of Breed: Mirribandi Yvette (Kathryn Winton)

Border Collie
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Quinora Clarity of the Heart (S & K Leslie)
Puppy of Breed: Ionaborda Adream Within Adream (AI) (Mrs Catherine Bull)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Findlay)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Debbar DJ Vu (Mrs D OKeefe)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Castastar Eragon (Mrs D OKeefe)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Debbar Gabriella (Miss S Cornelies)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Waloes Victoria's Secret (AI) (R W & K L Nelligan)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Inneslake Outrageous Fortune (Mrs Tanya Eames)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ambermoon Farleys Angel (Miss B A Lines)
Baby of Breed: Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)
Junior of Breed: Aust Ch Kilcoy Me Myself N I (Miss B A Lines)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trendam Magic Man (Ms A J Smith)
Baby of Breed: Trendam The Monster (Mrs A J Smith & Miss S J Smith)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)

Baby in Group: Akita
Aust Ch Pinemist Silver Shadow (AI) (B & A Holzapfel)
Minor in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
Puppy in Group: Schnauzer (Giant)
Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)

Akita
Baby of Breed: Aust Ch Pinemist Silver Shadow (AI) (B & A Holzapfel)

Bullmastiff
Baby of Breed: Stennaroo Fearless Angel (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Durhamdogues Keelys karma (Mr R Healey / Mr D & Mrs O'Hara)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Masterkarn Dancing with Fire (J & A Fryer)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Angelsun All Fired Up (J & A Fryer)

Rottweiler
R/UP BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Willemstadt Ned Kelly (Deborah Rodgers)
Baby of Breed: Soulseekers Groot (AI) (L Campbell)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nellabah Ava Gardner (J Roosen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Modavam Go with the Flo (David & Amanda O'hara)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)

Best in Group & Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Runner Up in Group: Keeshond
Can Ch Klompen's Dancing Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
Baby in Group: Dalmatian
Paceaway Rose Tattoo (Ms F E L Darling)
Minor in Group: Dalmatian
Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Poodiful Light My Fire (Carolyne A Collin)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Life Inth Fast Lane (Liza & Isabel Cassidy)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Terrier
Aust & Neut Gr Ch Tsanggold Anyanka (Carol Bunkum)

British Bulldog
Res Bitch CC & Junior of Breed: Modavam A Touch Of Frost (Mr D M O'hara & Mrs A O'hara)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Winter in Vegas (Fran Darling)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Just Havin Fun (Fran Darling)
Baby of Breed: Paceaway Rose Tattoo (Ms F E L Darling)

Great Dane
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: OnyxDanes All Martini N Gossip (AI) (Victoria Lansbury)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: OnyxDanes Allshamps N Gossip (AI) (Victoria Lansbury)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Can Ch Klompen's Dancing Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Life Inth Fast Lane (Liza & Isabel Cassidy)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bienaime Glorfindel RN (S & L Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bienaime Lil Silver Arrow (S & L Darling)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Poodiful Light My Fire (Carolyne A Collin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Laposh Silhouette in Ice (C A Collin)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Exmoor Raven Magic (Imp NZ) (Mrs Tania McAlister)
Baby of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Tanzapaw First Edition (Tania McAlister)

Tibetan Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Tsanggold Anyanka (Carol Bunkum)