Ladies Kennel Association of NSW (NSW)

Date of Show : 10-Dec-2017 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Helen Beasley (NSW)

Best in Show & Open in Show: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Runner Up in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Canyonlands Navajo Sunrise (AI) (Mrs Amanda Becconsall)
Puppy in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Brush of Sunlight (Mr R H & V J Hutton)
Junior in Show: French Bulldog
Aust Ch Warpaint Masquerade (D & L Thorpe / J Daidone)
Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Boston Terrier
Aust Gr & Neut Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)
Runner Up Neuter in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Makin Dreams Come True CCD RN (Imp USA) (Rebecca Pandelis & B Goyen)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Chow Chow
Kuteaz Playboys Playgirl (David & Susie Simpson)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Golden Retriever
Bluebreeze A New Moon Rises (Miss S Anderson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Cristina Goodman (NSW)

Best in Group & Open in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Karakush Nothing Up My Sleeve (K & R Hutchings/ L & H Gibson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Minelphi Dance All Night (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Baby in Group: Australian Silky Terrier
Rosedale Friendly Persuasion (Mrs L V Meneif)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Brunkerville Hash Tag Mr Jag (M Cager)
Puppy in Group: Maltese
Toiperro Gentle On My Mind (Mrs S J Stocks)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Sebandee Desparado In Black (Colin Seymour)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust Neut Ch Shabadi Out Back Girl (M Cager)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rosedale Aussie Legend (Mrs L Mineif)
Baby of Breed: Rosedale Friendly Persuasion (Mrs L V Meneif)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Caperway Sweet Dream (R R Duffy)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Caperway Black Star (R R Duffy)
Open of Breed: Kaliak Material Girl (S J & K l Axiak)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Karakush Nothing Up My Sleeve (K & R Hutchings/ L & H Gibson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Brunkerville Hash Tag Mr Jag (M Cager)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Shabadi Out Back Girl (M Cager)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sasndash Blackchantilly (Mr P Begg & Ms K West)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sasndash AndiMurry (K West)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki RiskyBusiness (P Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hashki Keeping up Appearances (P Williams)

Maltese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Toiperro Gentle On My Mind (Mrs S J Stocks)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Dance All Night (Errolynne Cross & Phillip Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Baby of Breed: Minelphi Heart and Desire (E G & P J Cross)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Athalow Rock N Rolla (Madeline Patching / M Magnayon)

Pomeranian
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chimere TheWickedWitch (S McMahon)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Clanbrown Bewitched (S McMahon)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sebandee Desparado In Black (Colin Seymour)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sebandee Cilla Black (Colin Seymour)
Res Bitch CC & Open of Breed: Sebandee Elle BlkPherson (Colin Seymour)
Puppy of Breed: Mickshl Black Beauty (Jodie Miller)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karojenbe Tequila Hot Shot (Alanna Burton & Wayne Burton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Selwor Stand By Me (Matina Butcher)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Helstaff Galaxy Showoff (K Crawley)
Baby in Group: Bull Terrier
Brasshead Rebel Rebel (Natalie Southam)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Bullacktiv Dreamwalker (ROM) (P Zullo)
Intermediate in Group: Bull Terrier
Aust Ch Tenaz Heeze Got Voltage (Rob Aquilina)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Autst Ch Riverlands Ramblin Rose (S McMahon)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Karasani Blaze of Glory (Kathy Pisani)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Newbelle ACDC ET JC WWPD (T Talbot)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pradakka Elegant Storm (AI) (T Talbot)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pradakka Pure Elegance (AI) (T Talbot)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (Anderson / Talbot)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bohunt Resting Witch Face (Robyn Brown)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tenaz Heeze Got Voltage (Rob Aquilina)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)
Baby of Breed: Brasshead Rebel Rebel (Natalie Southam)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bullacktiv Dreamwalker (ROM) (P Zullo)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aus Ch Bullytiger Little Zeus (Natalie Southam)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Karasani Careless Whisper (Kathy Pisani)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Selwor Stand By Me (Matina Butcher)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / NZ Sup & Aust Sup Ch Hampton Ct Broxden Pinnacle You Cheddar Believe It (Imp NZ) (J & L Rowles/G Whitfield/S Evans)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Autst Ch Riverlands Ramblin Rose (S McMahon)
Minor (Bitch) of Breed: Riverlands Repetition (Sandra McMahon)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jotruba Last Tango in Halifax (J Nash / E A Hindley)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Helstaff Galaxy Showoff (K Crawley)
Minor of Breed: Zeracious She Will Reign (James White)
Puppy of Breed: Bxact Youre In My Spot (Kristy Roebig & James White)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Karasani Blaze of Glory (Kathy Pisani)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lachlanpark Brandy Snap (D &W Coyte)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Lisakyanne Warrior Princess (Phillip Nicholson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel
Glenayden Hallmark (Mrs A O'Keefe)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Glenayden Frozen Image (Mrs A O'Keefe)
Intermediate in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hubertus Dream Deal (Mrs A Pali / Mr M W & Mrs T E Blaik)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Makin Dreams Come True CCD RN (Imp USA) (Rebecca Pandelis & B Goyen)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Glenayden Hallmark (Mrs A O'Keefe)
Bitch CC & Puppy of Breed: Glenayden Frozen Image (Mrs A O'Keefe)
Minor of Breed: Glenayden Heart's Desire (Mrs A C O'Keefe)

Cocker Spaniel (American)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Makin Dreams Come True CCD RN (Imp USA) (Rebecca Pandelis & B Goyen)

English Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Carlyra Token Keepsake (Patricia Stevenson)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Intermediate of Breed: Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: BlueBreeze On Cloud Nine (Debra Stubbings)
Minor of Breed: BlueBreeze Over The Moon (Debra Stubbings)
Minor (Bitch) of Breed: Bluebreeze A New Moon Rises (Miss S Anderson)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hubertus The Real Deal (AI) (Mrs A Pali / Mr M W & Mrs T E Blaik)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hubertus Dream Deal (Mrs A Pali / Mr M W & Mrs T E Blaik)

Welsh Springer Spaniel
Res Bitch CC & Minor of Breed: Featherdale Celtic Goddess (AI) (Kay Fallowfield / Jon Endycott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)

Best in Group & Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Zanzipow Bowies China Girl (Jennifer Power)
Puppy in Group: Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
Aust Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)
Junior in Group: Whippet
Ingwe Pretty Woman (A Saunders)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup & Neut Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)
Runner Up Neuter in Group: Greyhound
Neales Choice JC (Janet Ramsay)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aviva Thera (AI) (Ros & Peter Bacich)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahkira Steel Doll (AI) (Day / Sinclair / Murdoch / Faint)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zanzipow Bowies China Girl (Jennifer Power)
Junior of Breed: Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Junior (Dog) of Breed: Nayembe Safiyas Araalinkuba (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Ima Master Piece Too (K Nilsen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mitteldac Master Rembrandt (Judy Phillips)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Midaka Rags Of Silver (K L Glanford)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whirlaway All Time Classic (Whirlaway Kennels & Claire Needham)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neales Choice JC (Janet Ramsay)

Norwegian Elkhound
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Graabine Little Bit O Chilli (G Markotany)

Petit Basset Griffon Vendeen
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zurk Franklin (Miss Linda Gibbons)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Zurk Edward (L R Kruse)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ballahond White Satin Bay CCD RA ET (Sandra Bell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Ingwe Pretty Woman (A Saunders)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Merrirose Sweeten The Deal (R Kelly & K Carroll)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)

Minor in Group: Shetland Sheepdog
Juzvee Just Me (V J Royston)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Brush of Sunlight (Mr R H & V J Hutton)
Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya (A Townsend)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)

Australian Kelpie
Baby of Breed: Sandsprite Th Paddock Prince (Mrs Julie Hayne)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Matlint United For Matt (Louise Thomas-van der Weide)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Matlint Always On My Mind (Louise Thomas-van der Weide)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Cathkin OH U R Wicked (Gaye Jones)

Finnish Lapphund
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya (A Townsend)

German Shepherd Dog
Dog CC & Intermediate of Breed: Allendell Power of One (Ralph's & Elliott)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Juzvee Just Me (V J Royston)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bojojamile Bit of a Cracker (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bojojamile Brush of Sunlight (Mr R H & V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Canyonlands Navajo Sunrise (AI) (Mrs Amanda Becconsall)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Baby in Group: Shiba Inu
Fauxfox Queen Of Dragons (AI) (C Whitney/J Nield)
Minor in Group: Samoyed
Apolar Cheeky Little Diva (Julie Wales)
Puppy in Group: German Pinscher
Piratepoint Piilotettu Aarre (S Dunn)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust & Neut Ch Zanzebern Winter Wonderland (Robyn Keen)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Boxcrest Hear My Roar (E V Gordon - Pandelis)

Bernese Mountain Dog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zanzebern Winter Wonderland (Robyn Keen)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Valeska Big Easy (Imp NZ) (Sylvia Choca)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Valeska Nicely Wrapped (Imp NZ) (Sylvia Choca)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Nija Colour MeHappy With Tell D (L Hetherington)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Boxcrest Hear My Roar (E V Gordon - Pandelis)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)

Dobermann
Baby of Breed: Walamara Zero To Infinity at Alldobe (AI) (Imp NZ) (Michelle Cowin)

German Pinscher
R/UP BOB & Puppy of Breed: Piratepoint Piilotettu Aarre (S Dunn)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews)
Baby of Breed: Omaggio Fabiana (Rochelle Andrews)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Apolar Cheeky Little Diva (Julie Wales)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Yerevan Designed With Amour (Mrs T Pittman)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Asyut Any Tick Oth Clock (S M Ansell)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fauxfox Hello Kitty (J Nield & C Whitney)
Baby of Breed: Fauxfox Queen Of Dragons (AI) (C Whitney/J Nield)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Canyonlands Navajo Sunrise (AI) (Mrs Amanda Becconsall)
Dog CC: Canyonlands My Masterpiece (Mrs Amanda Becconsall)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Articwolf You Only Live twice (AI) (E & M Hardwicke)
Junior of Breed: Articwolf Diamonds Are Forever (AI) (E & M Hardwicke)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)

Minor in Group: Chow Chow
Kuteaz Playboys Playgirl (David & Susie Simpson)
Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Warpaint Gold Dust Woman (D & L Thorpe / J Daidone)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Warpaint Masquerade (D & L Thorpe / J Daidone)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Ryfrost All About Me (E & R Ryan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boston Terrier
Aust Gr & Neut Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Zareba Cinderella Man (Rachel Cameron)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zareba Struts Like A Showgirl (Deby Norquay & Amy Corbett)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kuteaz Playboys Playgirl (David & Susie Simpson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cross B's American Playboy (AI) (Imp USA) (David & Susie Simpson)

Dalmatian
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Dimadal Jazzie Jade (L & M Osmond)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Warpaint Masquerade (D & L Thorpe / J Daidone)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Warpaint Gold Dust Woman (D & L Thorpe / J Daidone)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ryfrost Top Ace (E & R Ryan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Ryfrost Whos Ya Daddy (E & R Ryan)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rithpen Miss Congeniality (Sharyn Wright)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)
Res Dog CC: Aust Ch Rithpen Pride Not Prejudice (Parry / Davis)
Junior of Breed: Aust Ch Danestorm Magicians Neva Tell (W & L Hamaty)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Aussie Banjo (Denise M Sylvester)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ryfrost All About Me (E & R Ryan)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sharpeilodge Fallen From Above (L Pocklington)