Morisset & District Kennel Club (NSW)

Date of Show : 4-May-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Shellie Marshall (VIC)   (Total Entry : 349)

Runner Up in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Baby in Show: Dalmatian
Krystaway Imagine Dragons (R & D Harbin)
Minor in Show: Dobermann
Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Puppy in Show: Basenji
Aust Ch Remwin Nevergonnabreakmystride (Ms A Lummera & Mrs L Hughes)
Junior in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Intermediate in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Belljari Black Moon Rising (Belinda Wright)
Aust Bred in Show: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Italian Greyhound
Aust Sup & Neut Ch Berizza Every Breath U Take (Anu K Lummevaara)
Runner Up Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)

Baby SweepStakes - 1st Place: American Staffordshire Terrier
Adoralink Bellalicious (S Linek)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Australian Shepherd
Goldmaid Piece Of The Puzzle (D & L Meagher)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Ive Got Pizzazz (Leesa Musgrove)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Dobermann
Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Christopher Moore (VIC)  (Group Entry : 77)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (James and Alanna Bell)
Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Young Gun (James and Alanna Bell)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Belljari Black Moon Rising (Belinda Wright)
Aust Bred in Group: King Charles Spaniel
Aust Ch Wilsight The Next Move (C Rodrigues)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Sup & Neut Ch Berizza Every Breath U Take (Anu K Lummevaara)

Bichon Frise
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Bellrize Rocky Road (Mrs T & Mr D Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belljari Black Moon Rising (Belinda Wright)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & NZ Ch Salinacruz Cruzin On (Imp NZ) (P Schultze)
Baby of Breed: Invalhalla In Bloom (P & A Schultze)
Puppy of Breed: Invalhalla Onefinga sahloot (P & A Schultze)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (James and Alanna Bell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Young Gun (James and Alanna Bell)
Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Hashki Xpert Witness (James and Alanna Bell)

Italian Greyhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Berizza Every Breath U Take (Anu K Lummevaara)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wilsight The Next Move (C Rodrigues)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Wilsight Red Loki (C Rodrigues)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Darkrai Heart for a Tinman (Mr J Powell)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Erintoi My Magic Dream (J L Sheppard)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Y So Serious (Rhiannon Walsh / B & S Abraham)

Pug
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Leace Little Miss Precious (Kathy Minns)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Benboochka Count Alucard (Mr Don and Mrs Lyn Hunter)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Shellie Marshall (VIC)  (Group Entry : 40)

Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead (Annabel Wolf & Belinda White)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Diamond Solitaire (Leesa Musgrove)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Wire)
Beagelee Love Letter (Mr C & Mrs L Duval)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Quatroniko The Replicah (Sheree S Linek)
Baby of Breed: Adoralink Bellalicious (S Linek)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bulroarus Womaniser (ROM) (Mr T Wiseman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)
Res Dog CC & Minor of Breed: Corajoso Demon Destroyer (G F Field)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Collessie Countrystar Cody (Jude Costello)
Baby of Breed: Collessie Wicked Marquesa (Jude Costello)

Fox Terrier (Wire)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Beagelee Love Letter (Mr C & Mrs L Duval)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Joelleigh Diamond Indus Skys (Leesa Musgrove)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joelleigh Diamond Solitaire (Leesa Musgrove)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Bxact Youre In My Spot (Kristy Roebig & James White)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Bxact Knock Knock Knock (J Watt & K Roebig)
Minor of Breed: Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead (Annabel Wolf & Belinda White)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Ian Rasmussen (QLD)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Braycharm New Years Eve (Mrs Amanda Bray)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Morndew No More Favours (Glen Vernon)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Metropolis Honorer Hallelujah (Robyn Hanney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Gr Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ashmere Arrow (Ms Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Braycharm Pandora (Ms Amanda Bray)
Baby of Breed: Braycharm New Years Eve (Mrs Amanda Bray)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Baby of Breed: Kinsheran Stand And Deliver (R W & L Corbett)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Birdrise Dark Storm (Mal Perry)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hawksdale Positive Whisper (Gillian Holmes)
Baby of Breed: Blacqlabel Sviar Im Blacq (Ms G L Holmes)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarlorise Jax Aces High (Mrs J M & Miss S M Barnett)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Metropolis Honorer Hallelujah (Robyn Hanney)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Morndew No More Favours (Glen Vernon)
Baby of Breed: Silverstream Moon Maiden (Cherilyne Blackman)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kantrace Once Again At Aukero (Imp CRO) (K D Robinson)
Baby of Breed: Aukero The X Factor (K D Robinson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tarshona Made You Look (Mrs K & Miss C Walker)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RN (J Davies)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cruisenif Take It To The Limit CCD RN (J Davies)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Way Too Cool (AI) (D L & L P Meagher & M Perry)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Shellie Marshall (VIC) (Group Entry : 30)

Best in Group & Open in Group: Pharaoh Hound
Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Ballahond Oceans Bilu ET (Sandra Bell)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Remwin Nevergonnabreakmystride (Ms A Lummera & Mrs L Hughes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Zandeena Its Raining Again (K Willis & M Fox)
Runner Up Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup & Neut Gr Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lomar Hat Trick (Mr J Lanser)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Remwin Nevergonnabreakmystride (Ms A Lummera & Mrs L Hughes)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Seda Chiffon (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Oceans Bilu ET (Sandra Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ballahond White Satin Bay CCD RA ET (Sandra Bell)
Res Bitch CC: Aust Ch Cedarrose Promises of Injabulo (AI) JC (Mrs Denise Sutcliffe & Mrs V Page)
Intermediate (Bitch) of Breed: Terjon Lucky Dream (Glenda Baldock)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)

Whippet
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Zandeena Its Raining Again (K Willis & M Fox)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Keenan (VIC)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Open in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Kalevi Fire and Flame (Vanessa Brotto)
Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble Putyour Red Dress On (A & J Lamberton / D & V Collins)
Baby in Group: Australian Shepherd
Goldmaid Piece Of The Puzzle (D & L Meagher)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Erudite Jake (AI) PT (Belinda Carter)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Oatland Black Pearl (Mrs K Hicks & Mrs J Lambourne)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Blueamble Putyour Red Dress On (A & J Lamberton / D & V Collins)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maisilva Funky Cole Medina (AI) (L Willis)
Baby of Breed: Goldmaid Piece Of The Puzzle (D & L Meagher)
Puppy of Breed: Delchoksky The Electra (Delwyn Whyburn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nahrof Don't Stop Believing (L Somers & E Badior)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cathkin Mr Sandman (Gaye Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baledda Shades Of Autum (A & L Cocharane)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Baledda The Timelord (A & L Cochrane)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalevi Fire and Flame (Vanessa Brotto)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snofyre Jewell of Success (C Fitzgerald/ A & S Taylor)
Baby of Breed: Snofyre Legend of the Brave (AI) (Sally Townsend & C Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirriyuula Heffalump n Woozels (A Hicking)

Shetland Sheepdog
Minor (Bitch) of Breed: Beauideal Ice Princess (AI) (J L Docksey)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bojojamile By My Side (NBT) (Mr R H & Mrs V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Denise Sorensen (NSW)  (Group Entry : 39)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Treuliebe Memphis Blues (Ann Leonard)
Minor in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Gameguard Power Of One (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Intermediate in Group: Leonberger
Aust Ch Konigslair Jubilee (Emma Vandermeel)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Toukon Kiyotatsu Katanna (Jim Ongkengco)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
R/UP BOB & Bitch CC: Branbern Prima Gina (Mrs L D Brand)

Bullmastiff
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gameguard Power Of One (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Indpac Regal Spirit (M Hart)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Baby of Breed: Indpac Harmony (M B Hart)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Konigslair Jubilee (Emma Vandermeel)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hardrada Bobby's Girl (Imp NZ) (Borealis Kennels)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bentara Royal Affair at Belaia (Imp NZ) (Belaia Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Belaia Come Fly With Me (Belaia Kennels)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Montkhan Classic Calypso (K Burge)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Treuliebe Memphis Blues (Ann Leonard)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Schonhardt Time For A Kit Kat (D Lawson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Redorah Hell Hath No Fury (Ms D Lawson)
Baby of Breed: Redorah Livin La Vida Loca (Mrs D Lawson)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Taejaan Love Lust N Loyalty (Rule-Steele/Burton/Taylor)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Lancelot Heilmann (SA)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Junior in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Baby in Group: Dalmatian
Krystaway Imagine Dragons (R & D Harbin)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Zillara AboutTime (Mrs D Ward)
Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky It Just Got Messi (Mrs S J Plackett)
Open in Group: Dalmatian
Aust Gr Ch Telde Magical Rupert Murdog (Matthew Dunscombe)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Myflair Hooked On Me (Hannah Grice)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Telde Magical Rupert Murdog (Matthew Dunscombe)
Baby of Breed: Krystaway Imagine Dragons (R & D Harbin)
Intermediate of Breed: Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)

French Bulldog
Puppy of Breed: Bubbasbest Miss Keida (Mrs Jennifer & Miss Jordan Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Colkerry His Excellency (Sallys Cole)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland special agent Ziva David (Mr B & Mrs L Pepperall)

Poodle (Miniature)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Myflair Hooked On Me (Hannah Grice)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zillara AboutTime (Mrs D Ward)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Placky It Just Got Messi (Mrs S J Plackett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Placky For The Thril Of It (Sue Plackett)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
Baby of Breed: Aust Ch Wazzat Gaspara (IID) (L Lanser & J Dinis)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Guayaba (Alvarez) (Imp MEX) (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Feva (J Z Dinis)