Mid North Coast Canine Club Inc (NSW)

Date of Show : 6-Jan-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Narelle Hammond (NSW)   (Total Entry : 385)

Best in Show & Aust Bred in Show: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Runner Up in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Gr Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
Baby in Show: English Toy Terrier (Black and Tan)
Antrimlodge mywinterrose (L Tynan)
Minor in Show: Border Collie
Aust Ch Nahrof Fire When Ready (L Somers/E Badior)
Puppy in Show: Boxer
Aust Ch Chizack Chicka Cherry Cola (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)
Junior in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Intermediate in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Open in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)
Runner Up Neuter in Show: Saluki
Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar ET JC (Nicole Snerling)

Baby SweepStakes - 1st Place: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Toujour Quick Gogo Gadget Paws (B & M Borg)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Portuguese Water Dog
Arcticpalace Ocean Ripple (C & R Foster)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Great Dane
Okelani Black Be It (Sarah Jones)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)  (Group Entry : 78)

Best in Group & Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Yours Truly (J Whitney)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Baby in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Antrimlodge mywinterrose (L Tynan)
Minor in Group: Havanese
Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom & Jenny Whitney)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Chevalove Hugo Boss (R Holtkamp)
Intermediate in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Antrimlodge olympia (L Tynan)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
Baby of Breed: Hautchien Born To Be Bad (Jane Fisher)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am GCh Brereton's Rise & Shine (Imp USA) (Mrs T & Mr D Baker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellrize Rocky Road (Mrs T & Mr D Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chevalove Hugo Boss (R Holtkamp)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dapsen Blondes Are Trouble (Ms C A Chapman)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Misty Meadow's Eye On The Prize (Imp ITY) (Mrs Jennifer Watt)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Antrimlodge olympia (L Tynan)
Baby of Breed: Antrimlodge mywinterrose (L Tynan)

Havanese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom & Jenny Whitney)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karyme Zensational (Gail Ransom)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Baby of Breed: Minelphi Keepin It Real (Michelle Irvine)
Open of Breed: Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (Imp NZ) (Geraldine Noonan)

Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Yours Truly (J Whitney)
Baby of Breed: Aust Ch Kabova True Lies (Jenny Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Runner Up in Group: Australian Terrier
Aust Sup & Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Redwhitenblu Destinys warrior (Lydia Jones)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Janentie Strand Of Dreams (Jane Davis)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead JC (Belinda White & Annabel Wolf)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch HotAsHell Boom Boom Bang (Luke & Melanie Stevens)
Baby of Breed: Redwhitenblu Destinys warrior (Lydia Jones)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup & Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullwhip Miss Money Penny (Chris Hall)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Ecirp Requiem (R and K A Price)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Seighford Wizzards Accomplice (Dr D & Mrs F Lowe)
Puppy of Breed: Aust Ch Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
Junior of Breed: Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead JC (Belinda White & Annabel Wolf)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)

Tenterfield Terrier
Dog CC & Minor of Breed: Janentie Strand Of Dreams (Jane Davis)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Yarraview Little Bitty Blue (Ms Dedrie MacFadyen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Mycroft Marlowe (Sylvia Brackman)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chesapeake Bay Retriever
Aust Ch Kabova Water Man (AI) (R Holtkamp)
Baby in Group: Labrador Retriever
Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Braycharm Queen B (Ms Amanda Bray)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Braycharm New Years Eve (Mrs Amanda Bray)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pointer
Aust Ch Pivotal Zahlis First Christmas (K De Stefano)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Water Man (AI) (R Holtkamp)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Braycharm Queen B (Ms Amanda Bray)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Braycharm New Years Eve (Mrs Amanda Bray)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ashmere Arrow (Ms Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jettz American Flyer (Victoria Masterfield)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Jettz American Romance (Victoria Masterfield)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarlorise Jax Aces High (Mrs J M & Miss S M Barnett)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kenoz Rocks Lady Marmalade (Ms J Fogarty)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)

Pointer
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Pivotal Zahlis First Christmas (K De Stefano)

Weimaraner
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mycroft Marlowe (Sylvia Brackman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW) (Group Entry : 62)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Baby in Group: Basenji
Remwin Wrinkle in Time (L Hughes)
Minor in Group: Basenji
Aust Ch Tambuzi Elysium (Adam Druce)
Puppy in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)
Aust Bred in Group: Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
Aust Gr Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Saluki
Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar ET JC (Nicole Snerling)
Runner Up Neuter in Group: Basenji
Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tahkira Steel Doll (AI) (Day / Sinclair / Murdoch / Faint)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Nevergonnabreakmystride (Mrs L Hughes)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Nayembe Yaamas Jarrah (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tambuzi Elysium (Adam Druce)
Baby of Breed: Remwin Wrinkle in Time (L Hughes)
Puppy (Bitch) of Breed: Nayembe Yaamas Kyirrie (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maralya Ima Master Piece Too (K Nilsen)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kajmytt Classic Hunter (Mrs K L Glanford)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Dachcroft Jay Jay (Ian Rudder)
Baby of Breed: Gegreny Cotton Candy (Ian Rudder)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Berghutte Tiger Lilly (Nerida Gilfillan)
Res Dog CC: Assuana Black Jack (Mrs A Denby)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aquadachs Classy Cali (Mrs A Denby)
Minor of Breed: Aust Ch Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Junior of Breed: Aquadachs Embracing Eleanor (Mrs A Denby)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarrangower Tamagoza (Mrs A D Johnson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wulfgar Iron Reborn (Peter & Joan Wright)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Oceans Bilu ET (Sandra Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Tarn Bilu RN ET (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyzar Girl On Fire JC (Nicole Snerling)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Crisnick Storm Chaser (AI) (C & N Lawton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar ET JC (Nicole Snerling)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 73)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
NZ Gr & Aust Sup Ch Beauideal Midnight Rush (Veronica Royston)
Minor in Group: Border Collie
Aust Ch Nahrof Fire When Ready (L Somers/E Badior)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Newpry Life Is A Caberet (Nicole Newett)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Cathkin Mr Sandman (Gaye Jones)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust & Neut Gr Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Suthenskys Sugar Sweet Luv (Natalie Wilson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Amakhosi U Got Nothing I Want (J L & S W Reilly)
Baby of Breed: Goldedge Country Style (Lee-Anne McLean & Natalie Wilson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blueamble The Pied Piper RN (Mrs A Lamberton & Ms B Potter)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Chamshep Hot Chilli (Bradley Holden)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Toujour Kiss Me Noble Knight (AI) JC WPD (B & M Borg)
Baby of Breed: Toujour Quick Gogo Gadget Paws (B & M Borg)

Border Collie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Nahrof Fire When Ready (L Somers/E Badior)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Qeltynn Started Witha Whisper (Hannah Kelly)
Puppy of Breed: Langtry Money Dollarsandcents (Natalie Wilson)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathkin Mr Sandman (Gaye Jones)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snofyre Hear Me Roar (Mr S Larielle-Barclay / Mr C Rogan / Ms C Fitzgerald)
Baby of Breed: Snofyre Made to Achieve (Chrissy Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Scherzar Uptown Girl (Miss C Bird)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)
Baby of Breed: Cinderhof Indiaa (J Bird & C Bird)

Puli
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Stonefelds Load the Dice (M Fisher-Hoad)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr & Aust Sup Ch Beauideal Midnight Rush (Veronica Royston)
Puppy of Breed: Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Sharndah Knls)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Newpry Audrey Jean (Nicole Newett)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Newpry Marlon Brando (Nicole Newett)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Newpry Life Is A Caberet (Nicole Newett)
Minor of Breed: Newpry All That Jazz (Nicole Newett)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Gr Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Ch Cudos Bombay Saphire (AI) (Melissa Starkey)
Baby in Group: Portuguese Water Dog
Arcticpalace Ocean Ripple (C & R Foster)
Minor in Group: Samoyed
Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)
Puppy in Group: Boxer
Aust Ch Chizack Chicka Cherry Cola (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)
Intermediate in Group: Leonberger
Aust Gr Ch Konigslair Jubilee (Emma Vandermeel)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Ebshine Herr Theodor (V Craig)
Runner Up Neuter in Group: Bullmastiff
Aust & Nuet Ch Bullalryll Banderas (C Luciani)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chizack Chicka Cherry Cola (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellezzatoro Rememberthetitans (Chris Luciani)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bellezzatoro Breakr Of Chains (AI) (Chris Luciani)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Nuet Ch Bullalryll Banderas (C Luciani)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokinrouge Katana (Tracy Lamb)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)
Junior of Breed: Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Konigslair Jubilee (Emma Vandermeel)

Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mastdoch Firesburnin (V A / K G Ross/ Docherty)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
Baby of Breed: Arcticpalace Ocean Ripple (C & R Foster)

Samoyed
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ebshine Hashtag Surprise (V Craig)
Res Dog CC & Minor of Breed: Schonhardt Ninja By Night (D Lawson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Ebshine Herr Theodor (V Craig)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Azincourt Quiet Riot (Mr A C & Mrs S L Bird)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cudos Bombay Saphire (AI) (Melissa Starkey)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aus Ch Jangbu Imperial Knight (K Bates & V Ross)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW)  (Group Entry : 42)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Baby in Group: Boston Terrier
Zareba My Mummas A Showgirl (Norquay/ Corbett & Skinner)
Minor in Group: Great Dane
Okelani Black Be It (Sarah Jones)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Rebelwood Shades of Grey (Sarah Jones)
Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust Neut Ch Myflair Hooked On Me CCD (H Grice)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hygamble A Kings Ransom (Kylie & Luke Kavanagh)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hygamble Oh My Peach Pie (Kylie & Luke Kavanagh)
Baby of Breed: Zareba My Mummas A Showgirl (Norquay/ Corbett & Skinner)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Princibull Can't Fight Fate Uno (Mr R Lang)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kamea Let Em Talk (S Lovett-Laverty)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tricibwthyn Llan Ceidrych (Mrs J L Fitzgerald & Mr R A Parry)
Res Bitch CC: Aust Ch Bubbasbest Miss Keida (Mrs Jennifer & Miss Jordan Fitzgerald)
Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Cocohills Alfie Baby (Mrs Jennifer & Miss Jordan Fitzgerald)
Intermediate of Breed: Aust Ch Warpaint Silver N Gold (D & C Beacock)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Vonleenard Creme Delight (Mrs K McGuinness)

Great Dane
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Okelani Black Be It (Sarah Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rebelwood Shades of Grey (Sarah Jones)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stordansk Jupiter ov Ganymede (Sheree Lindeman)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Okelani Right Kind Of Wrong (Sarah Jones)

Keeshond
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Darellsig Too Late To Stop Now (D Krueger & H Grice)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Myflair Hooked On Me CCD (H Grice)