Colac Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 5-May-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Ben Luxton (SA)

Best in Show & Intermediate in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Show & Open in Show: Irish Setter
Aust Sup Ch Rhiannon Science N Faith (Marina & Jacinta Scott)
Minor in Show: Shetland Sheepdog
LochWind Just Opulent (G M Jones)
Junior in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Take Me To The Clouds (AI) (Sevoier Kennels)
Aust Bred in Show: Boxer
Aust Ch Tyeanbo Luck Of The Irish (S Faye Crooks)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)

Baby SweepStakes - 1st Place: German Shorthaired Pointer
Sevoier Double Shot (AI) (Sevoier Kennels)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble Sergeant At Arms (Ms T Huitema & Mrs R Sheridan-McVicar)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Whippet
Ingwe Walk A Mile In My Choos (Lyn King)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Italian Greyhound
Piccino Flag Of Honour (Mrs S Reeve / Mr M Reeve / Ms J Hardwicke)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Annabel Gunn (SA)

Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
Beebopchi Princess Tui (Susan Burton)
Minor in Group: Italian Greyhound
Piccino Flag Of Honour (Mrs S Reeve / Mr M Reeve / Ms J Hardwicke)
Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Dekara Blutos Roar (Rhumderry Kennels)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Tonichi The Last Samurai (E M Crabb)
Open in Group: Pekingese
Aust Gr Ch Ormalu Lorenzo Caprile (Patricia Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Tri Ch (Neut) (RO) (T) TS Gr Ch Daventri Midnight Dash CDX RAE4 AD JDX SDX GD SPDX FS N HTM N ET (Penny Windlow)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust & Neut Ch Tonichi Vodka N Ice (E Crabb)

Affenpinscher
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Simias Black Berry Trifle (Sally Stewart)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Daventri Ice Dancer (Daventri Kennels)
Baby of Breed: Daventri Secret Addiction (Daventri Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Tri Ch (Neut) (RO) (T) TS Gr Ch Daventri Midnight Dash CDX RAE4 AD JDX SDX GD SPDX FS N HTM N ET (Penny Windlow)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tonichi The Last Samurai (E M Crabb)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tonichi Yanaka Ginza (E M Crabb)
Baby of Breed: Beebopchi Princess Tui (Susan Burton)

Chihuahua (Smooth Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tonichi Vodka N Ice (E Crabb)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Armorgrif Asmodeus (Ms R & Mr A Morse)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Troubadour Holly Golightly (Sally Stewart)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Troubadour Mrs Tiggywinkle (Sally Stewart)
Junior of Breed: Troubadour Raspberry Tart (S Stewart)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dekara Blutos Roar (Rhumderry Kennels)

Italian Greyhound
Dog CC & Minor of Breed: Piccino Flag Of Honour (Mrs S Reeve / Mr M Reeve / Ms J Hardwicke)
Intermediate of Breed: Aust Ch Koatiponi Bonita Catari (Belinda McAlpine)

King Charles Spaniel
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Tri Ch (Neut) (T) (TS) TS Gr Ch Cavildown Prince George RAE RE FS S (Penny Windlow)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shiralea Top Gun (Mrs Lynne Johnston)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shiralea Lady in Black (Mrs L & Mr L Johnston)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shiralea Love Knot (Lynne Johnston)
Baby of Breed: Shiralea Sea Biscuit (Lynne Johnston)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ormalu Lorenzo Caprile (Patricia Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Monica McCaffery (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Scottish Terrier
Aust Sup Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
Runner Up in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)
Baby in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Saphyr Johannes Kepler (AI) (M A Gray)
Minor in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Express Yourself (Stacey Sullivan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Dual Ch (Neut)(T)/Dual Gr Ch (Neut)(TS) Zforce Rock Ina Frock (Mrs Lisa Staszek)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Iroq Heaven On Earth (Miss T Staszek & Mr S & Mrs M Green)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (Neut)(T)/Dual Gr Ch (Neut)(TS) Zforce Rock Ina Frock (Mrs Lisa Staszek)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Shortblak Express Yourself (Stacey Sullivan)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saphyr Independent Treat (AI) (M A Gray)
Baby of Breed: Saphyr Johannes Kepler (AI) (M A Gray)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kimbastaff Doo You Believe (Emma Lay)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Joanne Rasche (SA)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Rhiannon Science N Faith (Marina & Jacinta Scott)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Weissenberg Flirtn with Fire AI (Imp NZ) (C Wright/ B Wilson/ K White)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Sevoier Double Shot (AI) (Sevoier Kennels)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hubertus I Am Special (AI) (A Pali)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Take Me To The Clouds (AI) (Sevoier Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Tarshona Celestial Nova (B McAlpine)
Runner Up Neuter in Group: German Wirehaired Pointer
Dual Ch (T) Neut Dual Gr Ch (TS) Huntwyre Tribulation CDX RN QND ORA ET (Mr P & Mrs S Meekings)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belcroft Business As Usual (D & M Bellamy)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Scottfree Wizard of Wall Street (Imp USA) (Smith/ Hollingworth/ Grutzner)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Keysteel Storm Ina Teacup (Mr N & Mrs M Cook)

English Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Orwin Prince Of Polaris (E Reid)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kellick All I Ever Need Is You (D & S Wilkie)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Sherepoint Obsidian (D & S Wilkie)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sevoier Take Me To The Clouds (AI) (Sevoier Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sevoier Dangerous Attraction (Sevoier Kennels)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Sevoier Hot N Dangerous (Sevoier Kennels)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sevoier Fanning The Flames (Sevoier Kennels)
Baby of Breed: Sevoier Double Shot (AI) (Sevoier Kennels)
Minor of Breed: Kobidan Rite of Passage (Mrs Heather Raabe)
Intermediate of Breed: Aust Ch Sevoier Break Your Heart (Sevoier Kennels)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Sevoier Rock Punk Glam (Sevoier Kennels)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Dual Ch (T) Dual Gr Ch (TS) Lovewyre Rumour Has It CCD RN ET (Mr P & Mrs S Meekings)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T) Neut Dual Gr Ch (TS) Huntwyre Tribulation CDX RN QND ORA ET (Mr P & Mrs S Meekings)

Golden Retriever
Baby (Bitch) of Breed: Morningmyst Rhythm Of My Heart TD (M S & L Klecka)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Riversby Ganache Giorgio (Sarah Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Riversby Baisel Birdy ET (Sarah Ward)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hubertus I Am Special (AI) (A Pali)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rhiannon Science N Faith (Marina & Jacinta Scott)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tarshona Celestial Nova (B McAlpine)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Weissenberg Flirtn with Fire AI (Imp NZ) (C Wright/ B Wilson/ K White)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)

Best in Group & Open in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Multi Int Ch Frosty Snowman (Imp NLD) (RJ Wallis, S Marshall & G Huikeshoven)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Gr Ch Rokeena Make My Day (R J & R J Wallis)
Baby in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Hey Hey My My (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Minor in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Charlmagne Let's Dance (S L Bennett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Alaqadar Wellington (Carolyn Mibus)

Beagle
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup / Dual Gr (TS) / Triple Ch (TS)(T) Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Triple Ch (T) (TS)/ Dual Gr (TS)/ Neut Ch Hounsley Howard Showers (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Baby of Breed: Aust Ch Hounsley Hey Hey My My (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Charlmagne Let's Dance (S L Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belcara Mercedes (Carolyn Mibus)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belcara Dare Devil (Carolyn Mibus)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kyleah Mercury Rising (Lana & Phillip Flower)
Bitch CC & Minor of Breed: Graedon Southern Lights (Mrs L Flower & Mrs J Ireland)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kyleah Atomic Blonde (Lana & Phillip Flower)
Puppy of Breed: Graedon Devil In Disguise (Mrs L Flower & Mrs J Ireland)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hahndorf Feeln Reddy (Mrs B Skepper)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tinsnips Quitya Lion (Mrs C Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tinsnips Rooby Tuesday (Ms Claire Gray)

Dachshund (Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kamahi Born To Be Wild (AI) (B Howell & M Cooper)
Baby of Breed: Kyleah The Duchess (Mrs L & Mr P Flower)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Multi Int Ch Frosty Snowman (Imp NLD) (RJ Wallis, S Marshall & G Huikeshoven)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Rokeena Make My Day (R J & R J Wallis)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Nkalakatha Getoor Esmeralda (C Macdougall & J Horsfield)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kerrypark Lady Luck (Miss Caisha Tanis & Mr B Quarrell)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Ingwe Deadly Dozen (Ingwe Kennels)
Minor of Breed: Ingwe Walk A Mile In My Choos (Lyn King)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Margaret Courtney-Reid (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch LochWind I Am What I Am (G Jones/ C Tenney/ I Truswell/ K McKay)
Baby in Group: Border Collie
Steadfast Remember My Name (Ms Gaye McKiernan)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
LochWind Just Opulent (G M Jones)
Aust Bred in Group: Border Collie
Steadfast Talk Dirty To Me (AI) (Ms Gaye McKiernan)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lonerun Paint Me Alkira (Vicki Duncan)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Steadfast Talk Dirty To Me (AI) (Ms Gaye McKiernan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Steadfast I'm Sexy N I Know It (AI) (Ms Gaye McKiernan)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Milangimbi Afternoon Delight (D Miller)
Baby of Breed: Steadfast Remember My Name (Ms Gaye McKiernan)

Briard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Narbrisse Ophira (Kim Kucera)

Icelandic Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hidow Viking Voyage (Imp USA) (Debra & Geoff Hill)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirriyuula Playboy (Janelle Sleebs)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch LochWind I Am What I Am (G Jones/ C Tenney/ I Truswell/ K McKay)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch LochWind I Like It Like That (Gail M Jones)
Minor of Breed: LochWind Just Opulent (G M Jones)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Tyeanbo Luck Of The Irish (S Faye Crooks)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dobermann
Ikons Choose Your Weapon (Imp NZ) (Daniel Filipovic)
Minor in Group: Akita
Monarkin Midnite Masquerade (Mike Higgins)
Puppy in Group: Dobermann
Ikons New Sensation (Imp NZ) (D Filipovic)
Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Snerzok Murphys Law (Olivia Hunnam)
Open in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Gr Ch Dabinette Cut To The Chase (Denise Hocking)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Monarkin Take My Shot (Mike Higgins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Monarkin Midnite Masquerade (Mike Higgins)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Whitewarrior Ice Wolf Standing (AI) (Brett White)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Whitewarrior Spirit Of Maheo (Brett White)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tyeanbo Luck Of The Irish (S Faye Crooks)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Nightquest Magic Affair (Mrs M Edwards)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Nightquest Assertive Lad (Mrs M Edwards & Miss E Edwards)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ikons Choose Your Weapon (Imp NZ) (Daniel Filipovic)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Ikons New Sensation (Imp NZ) (D Filipovic)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Darseadogues Teachers Pet (Mrs D & Mr S Moran)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Darseadogues Funhouse (Mrs D & Mr S Moran)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ruslana Harvard (Terry Lia)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snerzok Murphys Law (Olivia Hunnam)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mezen Thief Of Hearts (K Blackley)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Raksha Agent Aron (L M Tipple & F Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Raksha Alice in Wonderland (Raksha Kennels)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dabinette Game Changer (Denise Hocking)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dabinette Cut To The Chase (Denise Hocking)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cranmill Brandy Schnapps (Deanne Strahan & Geoff Milkins)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brontide Glitzy Gal (B Luczak)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Temzin Bindie Ponyo (Mrs C Allen)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Temzin Bostar Momoa O Zorro (Mrs C Allen)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Ben Luxton (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Doin Thyme (Staycee Brian)
Baby in Group: Poodle (Miniature)
Jenuin Southern Midnight Son (Mrs J Sculac)
Minor in Group: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble Sergeant At Arms (Ms T Huitema & Mrs R Sheridan-McVicar)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust Neut Ch Paceaway Flash Point (Staycee Brian)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hygamble Sergeant At Arms (Ms T Huitema & Mrs R Sheridan-McVicar)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bostonbob Little Lulu (J Semmler/ V Clarke/ A Clarke)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bewtifulbul Going One Better (Ian & Karlene Wilson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Adavenbulls Glory Bound (Ian & Karlene Wilson)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Doin Thyme (Staycee Brian)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch CCDals Eva Eye Of The Tiger (Cecilia Langton-Bunker)
Res Dog CC & Junior of Breed: CCDals Gucci True Elegance (Cecilia Langton-Bunker)
Intermediate of Breed: CCDals From Paris With Love (Cecilia Langton-Bunker)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Paceaway Flash Point (Staycee Brian)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Orionstars The Dragon Slayer (K & T Doyle/ M & J Field)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Mediaevalage Dressed To Thrill (Ophnbark Kennels)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Llancarfan Magic N Mystery (Janelle Sleebs)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar My Fair Lady (Ms Jane H Buckland)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Puddleducky Bees Knees (Jane Buckland)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hunkeedori Mister Party Man (J Whincup)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Buda Bing Buda Boom (Jill Whincup & Katrina Santas)

Poodle (Miniature)
Baby of Breed: Jenuin Southern Midnight Son (Mrs J Sculac)

Schipperke
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hapipet Suit Up Barney (Hapipet Kennels)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hapipet Limited Edition (Hapipet Kennels)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bovais Always Glowing (Gerda Schellens)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sonderwol Legend Zap (Imp RUS) (S Richards & J Laszuk)