Children's Cancer Charity Dog Club (NSW)

Date of Show : 2-Mar-2024 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Jeanette Lees (VIC)

Best in Show & Open in Show: Lakeland Terrier
Multi Ch Aust Ch Chelines In Victus (Les Bradney / Luke & Kylie Kavanagh)
Runner Up in Show: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Gengala Ink Pad (Miss L Hickie & Ms D Alomes)
Junior in Show: Tibetan Spaniel
Aust Ch Maitreya Forever Wild (Gillie Cramer)
Aust Bred in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Samoyed
Aust Ch Neut Ch Ahzu Lucy In The Sky RN CA WPD (Caoilfionn Murphy)
Runner Up Neuter in Show: French Bulldog
Aust Ch Neut Ch Maisondeami Piafs Petite Homme CCD (Kate Stuart)

Baby SweepStakes - 1st Place: German Shorthaired Pointer
Heiderst Magic Begins At Kallise (Miss K Hincksman & Heiderst Kennels)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Whippet
Goodwill Little Queenie (Steve & Debbie Albert)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Poodle (Toy)
Laahtoy The Lone Centurion (Lisa Martin)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Bull Terrier
Bankabull Boys Light Up (Mr J & Mrs B McGowan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Maitreya Forever Wild (Gillie Cramer)
Runner Up in Group & Open in Group: Maltese
Lva Jnr Ch Ltu Jnr Ch Ltu Ch Ch Gr Ch CIB A2O Aust Sup Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mrs M Atkinson)
Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Sabelia Ignite My Fire (Ms S Spooner & Ms D Marszal)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dabne Colonel Fitzwilliam (Heather McMillan)

Biewer Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cosmique Indikiwiana (Kathy Reidy)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Krusayd Griffon Don Diego (Marousa Polias)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nagpuni Love Is A Game (Terri Odell)
Baby of Breed: Kango Princess Z (Marousa Polias)

Havanese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Beljala Jumpstart My Heart (James and Alanna Bell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Beljala Game Set And Match (James and Alanna Bell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beljala Precious Commodity (James & Alanna Bell)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jayveeque Rumour Has It (M Ward & J Hardwicke)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wilsight Say My Name (C Rodrigues)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marsward Mae Hi’N Seren (Imp USA) (C Rodrigues & M Tuesley)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Lva Jnr Ch Ltu Jnr Ch Ltu Ch Ch Gr Ch CIB A2O Aust Sup Ch Tauro Axel (Imp LTU) (Mrs M Atkinson)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Yarraburra Nirvana Black (N L Morgan)
Baby of Breed: Yarraburra Zen Godess (N L Morgan)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sabelia Ignite My Fire (Ms S Spooner & Ms D Marszal)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sabelia Nocturnal Summons (Amanda McColl)
Baby of Breed: Sabelia Underworld Connection (Amanda McColl)
Baby (Dog) of Breed: Sabelia Tempt Me At Twilight (Amanda McColl)
Puppy of Breed: Sabelia Piece Of My Soul (Amanda McColl)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amorea Infiniti (Mrs Megan Weinert)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Maitreya Forever Wild (Gillie Cramer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)

Best in Group & Open in Group: Lakeland Terrier
Multi Ch Aust Ch Chelines In Victus (Les Bradney / Luke & Kylie Kavanagh)
Runner Up in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Newbelle Lets Get Wild (M Anderson)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Alkiri Fire Storm (Selena Winter)
Puppy in Group: Tenterfield Terrier
Andillyn Trailing Legacy (Selena Winter)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Triplewag Siren Song (Mr P Pickering)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Newbelle Lets Get Wild (M Anderson)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breckland Hool Stop The Rain (G B & E Wells)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bankabull Boys Light Up (Mr J & Mrs B McGowan)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Chaswyck Ida Bull (Garth Eagles)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Multi Ch Aust Ch Chelines In Victus (Les Bradney / Luke & Kylie Kavanagh)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kaeva Penny Lane (Imp NZ) (N Buttenshaw)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chesney Weetbix (Jessica Beckingham)

Scottish Terrier
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Seaquince Stevie Nicks (Mrs C Quinn)
Open (Dog) of Breed: Aust Ch Bescotted Harvey Suits Me (Mrs C Quinn)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Stafforce Phunk You Up (Kim Sammut)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Andillyn Trailing Legacy (Selena Winter)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Triplewag Siren Song (Mr P Pickering)
Baby of Breed: Alkiri Fire Storm (Selena Winter)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Maureen Gostelow (VIC)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks Hearts InTh Fastlane (D R Wilkes / Mrs P & Mr M Clarke)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst Magic Begins At Kallise (Miss K Hincksman & Heiderst Kennels)
Minor in Group: Weimaraner (Long-haired)
Carnmellis Greyt Na’koa (LH) (Imp NZ) RN (Angelika Goehring)
Puppy in Group: Irish Setter
Rhiannon Light Bulb Moment (Paul Middleton & Janelle Salvestrin)
Junior in Group: Labrador Retriever
Driftway Sugar N Spice (Guy Spagnolo)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Sandtoys Smokin Inthboyz Room (N & S Lane)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wymeswold Mr Rumble (Imp NLD) (Phoebe & Paul McIntyre)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sandtoys Smokin Inthboyz Room (N & S Lane)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Goldbottoms Once Upon A Time (Aasha Salgado)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Staryanks Hearts InTh Fastlane (D R Wilkes / Mrs P & Mr M Clarke)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Heiderst Pretty Penny (K Hincksman & Heiderst Kennels)
Baby of Breed: Heiderst Magic Begins At Kallise (Miss K Hincksman & Heiderst Kennels)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wynwhisper Long Kiss Goodnight (B Gaywood)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lasair Erebus Eternus (Dr M Nardi)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rhiannon Light Bulb Moment (Paul Middleton & Janelle Salvestrin)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waterboys The Fonz To U (Paul & Phoebe McIntyre / P Smith)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Driftway Master Class (Guy Spagnolo)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Driftway Sugar N Spice (Guy Spagnolo)
Baby of Breed: Wynstream Just Chilli (Lynn Hunter)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Carnmellis Greyt Na’koa (LH) (Imp NZ) RN (Angelika Goehring)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Benita Mangin (QLD)

Runner Up in Group & Junior in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Tickle Me Fancy (Steve & Debbie Albert)
Baby in Group: Beagle
Gyntaf Lone Survivor (AI) (Mrs L & Mr J Lanser & Mr L & Mrs H Gibson)
Minor in Group: Basenji
Wazazi Queens Masterpiece (Kylie Delacourt)
Puppy in Group: Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
Aust Ch Zurk Chadwick (Lyndsay Kruse)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Sway My Way (Steve & Debbie Albert)
Open in Group: Basenji
Aust Ch Wazazi Tempting Faith (Kylie Delacourt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Borzoi
Aust Ch Zefna Adrik (Cathy Murdoch & Dana Russo)
Runner Up Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Am Ch Aust Ch Spring Valley’s Free Fall (Samantha Hodges)

Basenji
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wazazi Tempting Faith (Kylie Delacourt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Wazazi Queens Masterpiece (Kylie Delacourt)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazazi Moki Grisha (Simone Cleary)

Beagle
Baby of Breed: Gyntaf Lone Survivor (AI) (Mrs L & Mr J Lanser & Mr L & Mrs H Gibson)

Borzoi
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Zefna Adrik (Cathy Murdoch & Dana Russo)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wulfgar Keona (Mrs S Gendle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wulfsidhe Alva (L Osborne)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Lovellen Lord Grayson Manor (AI) (Mrs L Osborne & Miss M Osborne)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zurk Chadwick (Lyndsay Kruse)

Rhodesian Ridgeback
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Am Ch Aust Ch Spring Valley’s Free Fall (Samantha Hodges)

Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pazada Back To The Future (AI) (G & P Russell)

Whippet
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goodwill Tickle Me Fancy (Steve & Debbie Albert)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodwill Sway My Way (Steve & Debbie Albert)
Baby of Breed: Goodwill Little Queenie (Steve & Debbie Albert)
Baby (Dog) of Breed: Goodwill Inked In Soul (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Jeanette Lees (VIC)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Rustufarion Red Rocket (Royson Valore & Darren Skipworth)
Runner Up in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Goldmaid Benchmark (AI) (D & L Meagher)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Goldmaid Graffiti Mark (AI) (D & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Ch Neut Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (A J Cowin)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Goldmaid Benchmark (AI) (D & L Meagher)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Delchoksky After The Storm (T Adam / D Whyburn)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Graffiti Mark (AI) (D & L Meagher)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Goldmaid Red Alert (D & L Meagher)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tullaview Turn Me Loose (P Smith & C Spencer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (A J Cowin)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rustufarion Red Rocket (Royson Valore & Darren Skipworth)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rustufarion Dangerous Liaison (Royson Valore / Darren Skipworth)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kilwarrin Playing On (Ms J Harris, Ms A Stanton & Mrs H Walls)

White Swiss Shepherd Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kassreign Lil Bit Twisted (Dr A Kasbarian)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jennifer Watt (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Taejaan Second Time Around at Sandtoys (N & S Lane/ K Willis/ M Rule-Steele & M Burton)
Runner Up in Group & Junior in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Ocean N Waves (C & R Foster)
Baby in Group: Portuguese Water Dog
Arcticpalace Ocean Ellegance (Mr C & Mrs R Foster)
Minor in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Bushsong Pysha Sunfires Dream (AI) (Sofia Roytblat)
Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Desertraine Dvine Intervention (Elizabeth Alderton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Neut Ch Ahzu Lucy In The Sky RN CA WPD (Caoilfionn Murphy)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Desertraine Dvine Intervention (Elizabeth Alderton)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azzabern Paddington Bear (Nicole Dietz & Beverely Eslick)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Azzabern Jewel Of My Eye CCD RN TK.N HTM.S FS.S (Jessica Leckie & Michael Eslick)
Baby of Breed: Atthecove Naughty n Nice (Mrs R Keen & Ms T Flint)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boxcrest Written In The Stars (Mrs E V Gordon-Pandelis & Miss R Pandelis)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Coppertop Making Ones Mark (Raquel Fitzgerald)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch MonElite Original Sin (Mrs M Kawecki & Miss C Mougios)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean N Waves (C & R Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Mischief (Craig & Robyn Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Ocean Ellegance (Mr C & Mrs R Foster)

Samoyed
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Ahzu A Walk In The Park RN (J Leung & M Harrison)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Ahzu Like Sunday Morning (M Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Ahzu Lucy In The Sky RN CA WPD (Caoilfionn Murphy)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: CIB Aust Gr Ch Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Schonhardt Cat Does it Again (Jo Stone)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Taejaan Second Time Around at Sandtoys (N & S Lane/ K Willis/ M Rule-Steele & M Burton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Articpride Rose' All Day (Mr R & Mrs B LLoyd)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Articpride In The Fast Lane (R & B Lloyd)
Baby of Breed: Canyonlands Any Given Sunday (AI) (Elizabeth Alderton)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Bushsong Pysha Sunfires Dream (AI) (Sofia Roytblat)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD)

Best in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Gengala Ink Pad (Miss L Hickie & Ms D Alomes)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
Baby in Group: Boston Terrier
Strongstorm Serenity Now (L & K Kavanagh)
Puppy in Group: British Bulldog
Beeman Pour Some Sugar On Me (Mr S Hurford & Miss K Todd)
Junior in Group: Dalmatian
Krystaway Lights Glama Action (R &D Harbin)
Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Fr Jch Sk Jr Ch Aust Ch Belmont Kitlali De Citlalicue (Imp CZE) TK.S RN ET (Sacha Packer)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch Neut Ch Maisondeami Piafs Petite Homme CCD (Kate Stuart)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Strongstorm Locked N Loaded (AI) (L & K Kavanagh)
Baby of Breed: Strongstorm Serenity Now (L & K Kavanagh)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bubbasbest Oscar Wild (Mario Pace)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Pipersglen Anticipation (Nicole Dietz)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Beeman Pour Some Sugar On Me (Mr S Hurford & Miss K Todd)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Krystaway Lets Take A Selfie (R & D Harbin)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Krystaway Lights Glama Action (R &D Harbin)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xevous The Magic of Chai (Mrs J Fitzgerald)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Volivant Royces Rose (Mrs V Oliver)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Maisondeami Piafs Petite Homme CCD (Kate Stuart)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chelshar Everybodys Talking (AI) (Sharyn Wright)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Shutup N Just Do It (AI) (Amesen Kennels)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Laahtoy Sparks R Flying (Lisa Martin)
Baby of Breed: Laahtoy The Lone Centurion (Lisa Martin)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beadale A Deal With The Devil (Miss J Clarke & Mrs L Niemann)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sweetiepei Maximum Exposure (L Pocklington)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gengala Ink Pad (Miss L Hickie & Ms D Alomes)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fr Jch Sk Jr Ch Aust Ch Belmont Kitlali De Citlalicue (Imp CZE) TK.S RN ET (Sacha Packer)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wazzat Ofelia (J Dinis & L Lanser)