Rosewood Show Society (QLD)

Date of Show : 24-Jun-2022 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Vicki Schneider (QLD)   (Total Entry : 343)

Best in Show & Aust Bred in Show: Finnish Lapphund
Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)
Runner Up in Show & Junior in Show: Shih Tzu
Aust Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Baby in Show: Australian Shepherd
Dunder Flikm Tbird (A Wood & C Thompson)
Minor in Show: Pug
Kabova Loud N Clear (Jenny Marie Whitney)
Intermediate in Show: Flat Coated Retriever
Aust Ch Alubyc The Artful Dodger (Marilynn Morphet)
Open in Show: Bullmastiff
Aust Ch Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)
Runner Up Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust Neut Ch Wlkabout Kahlua Dreamin (A Wood & C Thompson)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Pointer
Breilla Dnt Go Breakn My Heart (AI) (Ms A M Adamopoulos)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Australian Shepherd
Dunder Force To Recon With (A Wood & C Thompson)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Lhasa Apso
Zaland Together We Are One (Mrs B Beves & Miss N Estatheo)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Bossdrover Narollah (Louise Wilson)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Hevnsent Tequila Sunrise (Ammie Gorton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 56)

Runner Up in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Kabova Courage Unda Fire (J Whitney)
Minor in Group: Pug
Kabova Loud N Clear (Jenny Marie Whitney)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Pabianpark Thyme For Magic (Mr W & Mrs S Pabian)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Pabianpark Thyme For Magic (Mr W & Mrs S Pabian)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Blacktree The Gambler (Carol Yates)
Junior (Bitch) of Breed: Kahleyvale The Crown Jewel (Mrs C Ross)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (Grahame Neave/David J & Darlene R Scheiris/Patricia Lucas)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Thaatz Symphonic Harmony (Mr G Neave / Mr D & Mrs D Scheiris / Ms P Lucas)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tunamara Bound For Glory (Jill Marks)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Keep Roarin (Fran Darling)
Baby of Breed: Paceaway Dance Monkey (Ms F E L Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Papunique Designer Zircon (Mr K & Mrs K Hembrow)
Baby of Breed: Bordell The Bouncer (B Bissett & K Hembrow)
Baby (Bitch) of Breed: Bordell Mademoselle Mia (Mr B Bissett & Mrs K Hembrow)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Courage Unda Fire (J Whitney)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kabova Loud N Clear (Jenny Marie Whitney)
Baby of Breed: Divinise Infatuation (Janelle Willoughby)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr David Kill (QLD)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Aust Bred in Group: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Dashing Fergus (Ms Raelene Campbell)
Baby in Group: Cairn Terrier
Yarrinarra MCTassle (Ms M F Lee)
Minor in Group: Australian Terrier
Aronaw Never Say Never (Lauren Lobegeiger)
Junior in Group: Cairn Terrier
Yarrinarra Sage (Ms M F Lee)
Intermediate in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Cathasaigh Phantom in the Park (AI) (Georgina Lofting)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rizenstar Whosdanew Kingofhell (Miss S McKenzie & Miss K Gordon)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aronaw Never Say Never (Lauren Lobegeiger)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aronaw Let the Whistle Blow (Lauren Lobegeiger)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Yarrinarra Sage (Ms M F Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Barragan Kingmaker (Ms M F Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra MCTassle (Ms M F Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (P G & S H Hewinson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (P G & S H Hewinson)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Tamsam Te Toa (Imp NZ) (P G & S H Hewinson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Foxanatic Tom Yum (Jane Cantlon)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tawnyoak Dashing Fergus (Ms Raelene Campbell)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathasaigh Phantom in the Park (AI) (Georgina Lofting)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Alaula Fudgeberry Golden Sun (Natashja Burton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Alaula Venussunrise (Natashja Burton)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Alubyc The Artful Dodger (Marilynn Morphet)
Runner Up in Group: Pointer
Aust Ch Sanmarlitch Superstition (Colleen & Grant Marwood)
Baby in Group: Cocker Spaniel (American)
Breilla Come Out And Play (Alicia Adamopoulos)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Myshalair All Style Wth Kisses (Hilare Yeates)
Puppy in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Hevnsent Tequila Sunrise (Ammie Gorton)
Aust Bred in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Gr Ch Whistlewire Snowy River Rider (Leanne Hall)

Cocker Spaniel
Minor of Breed: Myshalair All Style Wth Kisses (Hilare Yeates)
Puppy of Breed: Myshalair Betya Like My Style (Hilare Yeates)

Cocker Spaniel (American)
Baby of Breed: Breilla Come Out And Play (Alicia Adamopoulos)
Baby (Dog) of Breed: Breilla Playing To Win (Alicia Adamopoulos)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alubyc The Artful Dodger (Marilynn Morphet)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Whistlewire Snowy River Rider (Leanne Hall)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Bajnok Menti Paul (Imp Hungary) (P Bond-Beckett)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Paterbetgold N Moothi Estate (T & P Kurtz)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Alubuyc Madagascar at Ayaimah (K Shield/ P Landy/J Shield/ W A & K D L Vowell/ L Lowe)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Wysiwyg ReadytoDisturbThPeace (D McAllister)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirkdell Lead Role at Driftway (Guy Spagnolo)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hevnsent Tequila Sunrise (Ammie Gorton)

Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sanmarlitch Superstition (Colleen & Grant Marwood)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Sgurr Dare To Dream At Zuhraan (Imp NZ) (Zuhraan Pointers)
Baby of Breed: Breilla Dnt Go Breakn My Heart (AI) (Ms A M Adamopoulos)

Spanish Water Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Incavale Electra Big Heart (Natalie Rose)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aramii BackOff Boys I Got This (AI) (Lynelle Smith)
Dog CC: Aust Ch Aramii Aint Seen Nothin Yet (AI) (Lynelle Smith)
Intermediate of Breed: Eltaj Athenas Trix (Natashja Burton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr David Kill (QLD) (Group Entry : 65)

Best in Group & Open in Group: Basenji
CIB & Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Junior in Group: Borzoi
Aust Ch Dorsca Mystic Showman (A Toleman)
Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Red Hot Chilli Kisses (Jacky Harnett)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Shasdin Royal Turbo Sheena (AI) (J & T McDonald)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Suliman DeFinnitely (AI) JC (Dawn Ashton)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tianze Red Hot Chilli Kisses (Jacky Harnett)
Minor of Breed: Lijolba My Little Sugarfoot (Heidi McKay)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)

Borzoi
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dorsca Mystic Showman (A Toleman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Russkimir Dazzling Wishes (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Shasdin Royal Turbo Sheena (AI) (J & T McDonald)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Shasdin Royal Turbo Jaffa (AI) (S Mundt)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Apanina Never Say Never Again (Anne Marie Ifield)

Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Xilone Incognito (Heidi McKay)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pressage Sc Out (Ms J J Inglis)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Pressage Moderna (AI) (Joanne Inglis)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Pressage Novavax (AI) (Joanne Inglis)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Valeighunter Electra (Ann & Liz Burns-Hutchison)
Dog CC & Intermediate of Breed: Valeighunter Ko Fushion (Ann & Elizabeth Burns-Hutchison, D Mitchell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Wlkabout Special Agent Gibbs (A Wood & C Thompson)
Baby in Group: Australian Shepherd
Dunder Flikm Tbird (A Wood & C Thompson)
Minor in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Bossdrover Narollah (Louise Wilson)
Junior in Group: Finnish Lapphund
Taigakoira Supertrooper At Cockatoopark (B Bowles / R McGill / Dr T J MacDonald)
Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aberlee Right Here Waiting (Gloria Woodward)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Neut Ch Wlkabout Kahlua Dreamin (A Wood & C Thompson)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Waykrest Raging Bull (Wayne Carter)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Show Time (Wayne Carter)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Waykrest Silver Sam (Wayne Carter)

Australian Kelpie
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Winden Star Dust (Ms C Zeller & Miss C Hoolihan)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wlkabout Special Agent Gibbs (A Wood & C Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: D'under Breakin Th Rules (A Wood & C Thompson)
Baby of Breed: Dunder Flikm Tbird (A Wood & C Thompson)
Baby (Dog) of Breed: Dunder Force To Recon With (A Wood & C Thompson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wlkabout Kahlua Dreamin (A Wood & C Thompson)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bossdrover Narollah (Louise Wilson)
Dog CC & Intermediate of Breed: Tropicrain Droughtmaster (Louise Wilson)
Baby of Breed: Cumbydene The Gambler (Michelle Warren)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirribandi Promised to Belengere HT (Kathy Prentice)

Border Collie
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Sikacalling A History of Magik (AI) (Christine Keen)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Taigakoira Supertrooper At Cockatoopark (B Bowles / R McGill / Dr T J MacDonald)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Karham I Own It All HIT (Karham German Shepherds)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sharndah Burn For U (Mrs A Begnell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Peerielee Colours Of the Wind (Allison Begnell)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlee Right Here Waiting (Gloria Woodward)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aberlee Love My Way (AI) (Gloria Woodward)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eishund the Dark Blonde (Christine Keen)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr David Kill (QLD)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Baby in Group: St Bernard
Chrystlepark Check The Label (Lauren Mckillop-davies)
Puppy in Group: Bullmastiff
Aust Ch Salieri Boston Legal (M & V Yates / D Yates)
Junior in Group: St Bernard
Happyrangers Tori (Stacy Guilfoyle)
Intermediate in Group: Shiba Inu
Aust Ch Chikashii Go Proud (Imp Pol) (J Whitney)
Open in Group: Bullmastiff
Aust Ch Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Icepaws Rockn Dahous With Reba (Karen Knight & Linda Boulton)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Salieri Boston Legal (M & V Yates / D Yates)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wattavue Know A Trick Or Two (L Fabian & R Harnell)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deturndogues Odin Montpelier (Paul & Rhianon Gibson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bordogue Isla (Keith & Kylie Reid)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bordogue Celeste (Keith & Kylie Reid)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Masterkarn Sweet Pride of Mine (J & A Fryer)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)

Shiba Inu
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chikashii Go Proud (Imp Pol) (J Whitney)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Talkinwolves Captain Morgan (Sharon & Tennille Heys)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Riversrun Essence of Titanium (AI) (Sharon & Tennille Heys)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Riversrun Celestial Calling JC (Sharon Heys)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Happyrangers Tori (Stacy Guilfoyle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Salhia First Edition (Lauren McKillop-Davies)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Salhia Deja Vu (Mrs Lauren McKillop-Davies)
Baby of Breed: Chrystlepark Check The Label (Lauren Mckillop-davies)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Runner Up in Group & Minor in Group: Lhasa Apso
Zaland Together We Are One (Mrs B Beves & Miss N Estatheo)
Baby in Group: Shih Tzu
Tzutique The Games People Play (Robyn Hawke)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)
Aust Bred in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Gr Ch Orionstars The Dragon Slayer (K & T Doyle/ M & J Field)
Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Evoluer Fireworks (K Flouskos & M Mason)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Ziada Secret Voodoo Magic (Miss D Craig)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust & Neut Ch Ophnbark Creme De La Creme (Ophnbark Kennels)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Pretty as a Picture (Ms F E L Darling)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Joesjackpots Lifes A Gamble (Sam Byrnes)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Samssweeties Sweet Delight (Sam Byrnes)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Orionstars The Dragon Slayer (K & T Doyle/ M & J Field)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ophnbark Montanas Amethyst At Mediaevalage (Ophnbark Kennels)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: OnyxDanes D Fender DownUnder (AI) (Victoria Lansbury)
Res Bitch CC & Minor of Breed: OnyxDanes HarlOFlynn DownUnder (AI) (Victoria Lansbury)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zaland Together We Are One (Mrs B Beves & Miss N Estatheo)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bienaime Quiet Achiever (S & L Darling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ziada Secret Voodoo Magic (Miss D Craig)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Evoluer Fireworks (K Flouskos & M Mason)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Silkyelk Magical Moment (Mrs D Randall)
Baby of Breed: Ziada Caught with a Party Joker (J Craig)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tanzapaw My Little Demon (Mrs Tania McAlister)
Bitch CC & Puppy of Breed: Beadale Bright Star Ebony (Anne Scott)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ophnbark Creme De La Creme (Ophnbark Kennels)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Baby of Breed: Tzutique The Games People Play (Robyn Hawke)