Sale-Maffra & District Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 26-Aug-2012 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs J Beech (Canada)

Best in Show: Maltese
Am Gr Ch / Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)
Runner Up in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
NZ Gr & Aust Ch Rokeena Garcon Reveur (R J & R J Wallis / R Hay & S Marshall)
Junior in Show: Welsh Terrier
Airewood Montgomery Rogue (Mrs S & Mr Duff)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr M Beech (Canada)

Best in Group: Maltese
Am Gr Ch / Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Affenpinscher
Aust Ch Strongfort Que Será Será (Kerry McKinnon)
Puppy in Group: Japanese Chin
Kiseki Kinzakura (Alwood Kennels)

Affenpinscher
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Strongfort Que Será Será (Kerry McKinnon)

Australian Silky Terrier
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Balkana Anastasia Talking (Mr J W Camac)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Ch Melloway Adrenaline Rush (J Egan / J & J Weekes)
Puppy of Breed: Miniatura Makos Perfect Amber (Rodney Connelly)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Aust Gr Ch Morrano Bobby Buttons (S Sparkman)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Chidolls Ooh La La Billie (Mrs Sue Sparkman)

Chinese Crested Dog
Puppy of Breed: Blackheath Above The Law (Mr M Hayes)

Griffon Bruxellois
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Alwood Counterfeit (Alwood Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Alwood Suduction (Alwood Kennels)

Havanese
BOB & Minor of Breed: Auskrest Cocoberry (L J Bolden)
Dog CC: Am Ch Angelhearts Good Better Best (Imp USA) (L J Bolden)
Junior of Breed: Carnwath Juliette (L J Bolden)

Italian Greyhound
BOB: Aust Gr Ch Piccino Locomotion (S L & M Reeve / A & R Davidson)
Junior of Breed: Belloiggy Tonio Terzo (Fiona Gilbert)

Japanese Chin
BOB & Puppy of Breed: Kiseki Kinzakura (Alwood Kennels)

Lowchen
BOB: NZ Ch Jonjas Dita Von Teese (Imp NZ) (D & C White)

Maltese
BOB: Am Gr Ch / Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)

Miniature Pinscher
BOB: Aust Ch Leoricia Prime Mover (Mrs Lisa Prior)
Bitch CC: Aust Ch Supacharm Over The Reinbow (D & C White)
Junior of Breed: Aust Ch Supacharm Hell Hath No Fury (Mrs Lisa Prior)

Papillon
Bitch CC: Aust Ch Szzan Cotillon Belle (Suzanne Goodchild)

Yorkshire Terrier
BOB: Aust Ch Karojenbe Go On I Dare You (Steven Reid)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs J Beech (Canada)

Best in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K, Marsh)
Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Terrier
Airewood Montgomery Rogue (Mrs S & Mr Duff)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Whitebriar Jerseyboy (Imp NZ) (Ms Greta Willenberg & Mrs Sue Stewart)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Wyowna Choccywoccydohdah (Wyowna Kennels)

Airedale Terrier
BOB & Puppy of Breed: Belairedales Michaelangelo (AI) (Mrs S & Mr C Duff)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Airewood No Greater Love (Mrs S & Mr C Duff)

Australian Terrier
BOB: Aust Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)
Bitch CC: Aust Ch Taufield Short N Sweet (Mrs Leanne Bywater)

Border Terrier
BOB & Puppy of Breed: Mossrose Cap't Jack Sparrow At Glenbogle (Imp NZ) (Sue Mewse)
Bitch CC: T Ch Glenbogle Poetry In Motion (Sue Mewse)

Fox Terrier (Smooth)
BOB: Aust Gr Ch Ecirp Enchanted (R & K A Price)
Dog CC: Aust Ch Ecirp Sabre (R and K A Price)
Junior of Breed: Aust Ch Ecirp Keepers Image (R & K A Price)

Jack Russell Terrier
BOB: Aust Gr Ch Baylock Master Brew (Miss Kimberley Azzopardi)
Bitch CC: Iona In Vogue (Ms K Azzopardi & Mr N Luke)

Kerry Blue Terrier
BOB: Aust Ch Kamagh Pretty Boy Smirk (Imp NZ) (Terry & Gail Buckley)

Soft Coated Wheaten Terrier
Baby of Breed: Shaneca Sunday Rose (Sarah Lowe)

Staffordshire Bull Terrier
BOB: Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K, Marsh)
Bitch CC: Bronyayr Fies Choice (Bronyayr Kennels)
Puppy of Breed: Wyowna Choccywoccydohdah (Wyowna Kennels)

Tenterfield Terrier
BOB: Aust Ch Atenta Tigers New Terror (Paula Stirzaker)
Bitch CC: Aust Ch Madusty Jersey Girl (Paula Stirzaker)
Baby of Breed: Terrelle Terrors Might Enpower (Paula Stirzaker)

Welsh Terrier
BOB & Junior of Breed: Airewood Montgomery Rogue (Mrs S & Mr Duff)

West Highland White Terrier
BOB: Whitebriar Jerseyboy (Imp NZ) (Ms Greta Willenberg & Mrs Sue Stewart)
Minor of Breed: Whitebriar Jerseyboy (Imp NZ) (Ms Greta Willenberg & Mrs Sue Stewart)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms W Schira (Canada)

Best in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Kobidan Evolution (AI) (Mrs J N Cattell)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Kelindebar Aussie Dream (Mrs Linda Adams)

Cocker Spaniel (American)
BOB: Aust Ch Fielgar Time Traveller (Imp UK) (Pauline Grutzner)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sunfire Miss Class In Brass (Pauline Grutzner)
Baby of Breed: Jettz Rhinestone Cowboy (V Masterfield)

English Springer Spaniel
Junior of Breed: Aust Ch Cardhu Tainted Love (Jan Waite)

Field Spaniel
Minor of Breed: Aust Ch Silverbirch Kosiuszko (Dr Gillian Robinson)

Flat Coated Retriever
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Injitali Intriguing Secret (R Williams)
Dog CC: Injitali Intriguing Tale (R Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB: Aust Sup Ch Kobidan Evolution (AI) (Mrs J N Cattell)
Bitch CC: Aust Sup Ch Kobidan Endeavour (AI) (Mrs J N Cattell)
Minor of Breed: Kobidan Hot to Handle (Mrs S Nichols & Mrs J Cattell)
Junior of Breed: Pointsure Jump For Joy (P Allen)

German Wirehaired Pointer
BOB: Aust Gr / T Ch Huntwyre Tribulation CDX NRA RN ET (Mr P & Mrs S Meekings)

Golden Retriever
BOB & Junior of Breed: Annador Little Miss Splendid (Mrs D & Miss A Alexander)

Gordon Setter
BOB: Aust Ch Deveron Easier Said Than Done (Dr Linda Beer & Mr Matt Norton)

Labrador Retriever
BOB & Puppy of Breed: Kelindebar Aussie Dream (Mrs Linda Adams)
Dog CC: Aust Ch Simballoch Magic Music (G & V Jones)
Junior of Breed: Kelindebar Magic Charm (Mrs Linda Adams)

Pointer
Baby of Breed: Aspyre Spoonful of Sugar (J & A Lumsden)

Sussex Spaniel
BOB: Aust Gr Ch Sunfire Swamp Monster (Ms P Grutzner)

Weimaraner
BOB: Aust Ch Bromhund Madison Avenue (AI) (Bromhund Kennels)
Dog CC: Graysville Avante Garde At Amarige (Imp NZ) (Ingrid Albion)
Puppy of Breed: Bromhund Xclusive Vintage (AI) (Bromhund Kennels & S Sabbatini)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs M Poggesi (Italy)

Best in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
NZ Gr & Aust Ch Rokeena Garcon Reveur (R J & R J Wallis / R Hay & S Marshall)
Baby in Group: Basenji
Karamo Mikolo (A & C Curnick)
Minor in Group: Borzoi
Marakhoff Paspaaley (Marakhoff Kennels)
Junior in Group: Saluki
Aust Ch Balmain Del Borghino (Imp ITA) (Talkabout Kennels)

Afghan Hound
Minor of Breed: Alaqadar Figaro (AI) (Geire Heaton-New)

Basenji
Bitch CC & Puppy of Breed: Unomee Sweetly Smug (S Egan & M Lindsay)
Baby of Breed: Karamo Mikolo (A & C Curnick)

Basset Fauve de Bretagne
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arendt Danish Design (A Reid & K Wishart)

Beagle
BOB: Aust Ch Treeview Nitro Charger (Karen Mangan)

Borzoi
BOB & Junior of Breed: Georwitch Bullet Proof (Barclay / Felsbourg & Heley)
Bitch CC: Georwitch Breaking the Rules (Mandy Felsbourg)
Minor of Breed: Marakhoff Paspaaley (Marakhoff Kennels)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Bitch CC & Minor of Breed: Cusworth Red Empress (Mrs C Irvin)

Deerhound
BOB: Aust Ch Mapleridge Indigo Of Cra (Ms C Howard & Ms G Danger)
Dog CC: Aust Ch Bhealaich Major Tom (C Howard & G Danger)
Junior of Breed: Bhealaich Out Of Africa (Ms C Howard & Ms G Danger)

Irish Wolfhound
Dog CC: Dileann Aroon Cashel (Dileann Kennels)
Junior of Breed: Dileann Aroon Milish (Dileann Kennels)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB: NZ Gr & Aust Ch Rokeena Garcon Reveur (R J & R J Wallis / R Hay & S Marshall)

Rhodesian Ridgeback
BOB: Shelridge National Treasure (Kate Edmonds)
Bitch CC & Junior of Breed: Ujamma Rooi Adaeze (AI) (Fran Parsons)

Saluki
Bitch CC: Aust Gr Ch Pazada Someone To Talkabout (Talkabout Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Balmain Del Borghino (Imp ITA) (Talkabout Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr D Windsor (Canada)

Best in Group: Australian Shepherd
Aust Gr Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Runner Up in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Khayoz All The Kings Men CDX (John & Kate Valk)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Ellagant Legally Blonde (Ellagant Kennels)

Australian Shepherd
BOB: Aust Gr Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Dog CC: Aust Sup Ch Ellagant Rhythm N Blue PT (Ellagant Kennels)
Puppy of Breed: Ellagant Legally Blonde (Ellagant Kennels)

Border Collie
BOB: Aust Sup Ch Khayoz All The Kings Men CDX (John & Kate Valk)
Puppy of Breed: Luuaca Double Delight (Lyn McMaster)

Old English Sheepdog
BOB: Aust Sup Ch Brinkley Song 'N' Dance Man at Perfu (Imp UK) (Chris and Sue Moore)
Bitch CC: Aust Gr Ch Perfu Dancing Queen (Mr & Mrs C Moore)
Junior of Breed: Aust Ch Perfu Moon Dance (Chris Sue and Jason Moore)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr F Rodrigues (Portugal)

Best in Group: Samoyed
Aust Ch Aldonza Meet My Man Mannu (L Abramich & F Tucker)
Runner Up in Group: Akita
Aust Ch Shinano Courage Under Fire (Shinano Akitas)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Bilazz High Chaparral (D Edgington & D Hocking)
Puppy in Group: Samoyed
Aldonza Madly In Love (Fay Tucker)

Akita
BOB: Aust Ch Shinano Courage Under Fire (Shinano Akitas)
Bitch CC: Aust Gr Ch Travistock Dark Velvet (Imp UK) (Shinano Akitas)

Alaskan Malamute
Minor of Breed: Hamalek Cruze Control (AI) (H & R French-Davis / S Turner)

Boxer
BOB: Aust Ch Chizack In The Endo (Mr A and Mrs W Hobday)
Baby of Breed: Chizack Hot Jam (Mr A & Mrs W Hobday)

Cane Corso
BOB & Puppy of Breed: Itacor Armanius (J Wright / Mr & Mrs Bartuccio)

Dobermann
BOB: Aust Gr Ch Coppertop Designer Image ET (J Hovell)
Puppy of Breed: Copperdobe Keep Em Guessing (Imp NZ) (J Hovell)

Dogue de Bordeaux
BOB & Puppy of Breed: Amoureux Sateda (Georgia Vollemaere)
Dog CC: Amoureux Phanes (Doguesgold kennels / Amoureux kennels)
Junior of Breed: Bordogue Beatrix (Amoureux and Bordogue Kennels)

German Pinscher
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Ravenred Supa Star (L Prior)
Baby of Breed: Ravenred Ginja Star (L Prior / D Etchells & N Sheeran)

Newfoundland
BOB: Aust Ch Capebass Wish Apon Astar (Mrs M O'Connor-Price)
Bitch CC: Capebass Walk the cat walk (Mr L & Mrs J Leeder)

Portuguese Water Dog
BOB: Aust Sup Ch Uptrend Over Nite Sensation (Mrs R A and Miss S Beaman)
Bitch CC: Aust Ch Uptrend Black Velvet (Mrs R A & Miss S Beaman)

Rottweiler
BOB: Aust Gr Dual Ch T Ubersein Prince Of Tides (Khayoz Kennels)

Samoyed
BOB: Aust Ch Aldonza Meet My Man Mannu (L Abramich & F Tucker)
Puppy of Breed: Aldonza Madly In Love (Fay Tucker)

Schnauzer (Miniature)
Minor of Breed: Bilazz High Chaparral (D Edgington & D Hocking)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr D Windsor (Canada)

Minor in Group: British Bulldog
Hallaby Logical Reason (Melissa Blandamer)
Junior in Group: Dalmatian
Paceaway Revenge (Caroche Kennels)

British Bulldog
BOB & Junior of Breed: Boombulloom Harley Fatboy (Rae Rizzo)
Bitch CC & Puppy of Breed: Bumbullb Hoochie Momma (Karazma Knl)
Minor of Breed: Hallaby Logical Reason (Melissa Blandamer)

Dalmatian
Junior of Breed: Paceaway Revenge (Caroche Kennels)

French Bulldog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Carrski Step N Out N Style (Carrski Knls)
Baby of Breed: Carrski Rumour Does It (Mr & Mrs R & N Wilson)

Great Dane
BOB: Aust Sup Ch Darkat Agent Provocateur (Tracey Coyle)
Bitch CC: Aust Ch Danefred Anna Who (Frieda Clifton)
Minor of Breed: Annador Dash Of This (Mrs D & Miss A Alexander)
Puppy of Breed: Aust Ch Stormalong Luvmy Songndance Man (Mrs Sue Burrows)

Lhasa Apso
BOB: Aust Ch Zaland Tell It Like It Is (Mrs Doreen Morgan)
Baby of Breed: Rimpoche Tullock (R & Mrs V Bennetts)

Poodle (Standard)
BOB & Junior of Breed: Zarzou Creme Della Creme (L Cook)
Dog CC: Ahornstreets Valimont (Imp GER) (C Sharpe)

Schipperke
Bitch CC: Heart-Throbs Diamond InThe Ruff At Scheepshond (Imp USA) (Ron & Elizabeth Chapman)

Shih Tzu
BOB: Aust & Can Ch Winterholme Lanakila Affinage (Imp CAN) (Yoel & Micky Morag)