Sunshine Coast Kennel Club (QLD)

Date of Show : 1-Apr-2012 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr David Strachan (VIC)

Best in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Kenardobe Indigo Master (Bill & Denise Smith)
Baby in Show: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Cum Nc Th Real Thing (Jason / Nadia & Melaine Attridge)
Minor in Show: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hubertus Johnny Be Good (Trish Johnson & Damen Winch)
Puppy in Show: Boxer
Hogwartz Blk Lace N Cartier (Mr S Bryant)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Pencandy Strands From Jayzander (S & M Sticher)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Barry Woodburn (NSW)

Baby in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Cobweb (Fran Matthews)
Minor in Group: Maltese
Aust Ch Jandara iFly on Crystal Wings (J M Spence)
Puppy in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Illicit Affair (Fran Matthews)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Kahleyvale Walk The Line (Carol A Yates)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Merlmar First Knight (Mrs Ceri Ross)
Bitch CC: Aust Ch Kahleyvale Lavender Road (Carol Yates)
Junior of Breed: Aust Ch Kahleyvale Walk The Line (Carol A Yates)

Chihuahua (Long Coat)
BOB: Aust Ch Wheachi Snow Wonder (Ray & Naomi Drews)
Bitch CC: Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Sianjo Mr Aristocrat (Mr J Farry)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Aust Ch Norpeti Devil In Disguise (Ray & Naomi Drews)
Bitch CC: Aust Gr Ch Wachowa Modern Millie (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Jack Sparrow (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)

Griffon Bruxellois
BOB: Aust Ch St John's That'll Do (Imp USA) (Diana Norman & Tim Mills)
Baby of Breed: Troubadour Pricklepants (Diana Norman & Sally Stewart)
Minor of Breed: Tzani Lola Bunny (Diana Norman & Tim Mills)
Puppy of Breed: Tzani Kiss Me Kate (Tim Mills & Diana Norman)

Havanese
Baby of Breed: Torza Dom Del A Vega (Mrs Meghan Boole)

Lowchen
BOB: Aust Sup & NZ Ch Paceaway Bedazzled (Fran Matthews)
Baby of Breed: Aust Ch Paceaway Cobweb (Fran Matthews)
Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Illicit Affair (Fran Matthews)

Maltese
BOB & Puppy of Breed: Icewheat Royal Phantasy (Mr & Mrs B & D Reid)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Schneewichen Benson Boots N All (Cathy Davies)
Minor of Breed: Aust Ch Jandara iFly on Crystal Wings (J M Spence)

Miniature Pinscher
Baby of Breed: Yarrowfell Brutus Beefcake (Ms C Blyth)

Pomeranian
BOB: Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Bitch CC: Aust Gr Ch Pomquest Envy This (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Baby of Breed: Aust Ch Pomquest Ja Dore Papa (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Puppy of Breed: Aust Ch Pomquest Grand Dreams (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)

Pug
Minor of Breed: Troycole Looks A Gem (L & R Henzell)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Susan Packer (SA)

Best in Group: Welsh Terrier
Am Ch Mooregreens Metropolis (Imp USA) (Adrian Adams/ Diann Flory)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Cum Nc Th Real Thing (Jason / Nadia & Melaine Attridge)

American Staffordshire Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Avater Taking Flight (AI) (Anita Murray)

Border Terrier
BOB: Fenmagic Artemis (Imp UK) (Mrs N Smith)
Minor of Breed: Fenmagic Artemis (Imp UK) (Mrs N Smith)

Bull Terrier
BOB: Chopperlodge Sub Zero (Mr M Rodgers)

Cairn Terrier
Puppy of Breed: Aust Ch Koterana Moves Like Jagger (Mr G & Mrs C R Bowers)

Jack Russell Terrier
Bitch CC: Aust Gr Ch Lemosa My Sweet Destiny (Jason & Nadia Attridge)
Baby of Breed: Aust Ch Classicyds Cum Nc Th Real Thing (Jason / Nadia & Melaine Attridge)
Minor of Breed: Zeigen Dangerous Liaison (Jason & Nadia Attridge / Kim Haddon)
Puppy of Breed: Aust Ch Ouwitllemate Wayward Angel (Donna Horne)

Staffordshire Bull Terrier
BOB: Sonique Rum N Raisin (L K Reid)
Dog CC: Aust Gr Ch Sommoy Dark and Stormy (D & K Edwards)

Tenterfield Terrier
BOB: Aust Ch Fernlodge Super Sarah (C E & J F Chambers)
Puppy of Breed: Charbon The Abbey (C E & J F Chambers)
Junior of Breed: Charbon Super Pippa (C E & J F Chambers)

Welsh Terrier
BOB: Am Ch Mooregreens Metropolis (Imp USA) (Adrian Adams/ Diann Flory)

West Highland White Terrier
BOB: Aust Gr Ch Westland I Dreamed A Dream (G & C R Bowers)
Dog CC: Swd Ch Werweise's Brigadoon (Imp SWD) (C Chan & L Garrett)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Leeanne Jones (VIC)

Best in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Edelhof Lets Dance (J Norman)
Runner Up in Group: Pointer
Aust Gr Ch Hyborn Hidden Imperial at Tukeglen (Imp NZ) (Helen McCready)
Baby in Group: Pointer
Aust Ch Tukeglen Try Not To Stare (Helen McCready)
Minor in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hubertus Johnny Be Good (Trish Johnson & Damen Winch)
Puppy in Group: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Whistling Dixie (B Quinlan)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Pencandy Strands From Jayzander (S & M Sticher)

Cocker Spaniel
BOB: Aust Gr Ch Manunga Musketeer (A Ugrinic)
Bitch CC: Aust Ch Manunga Make It Snappy (A Ugrinic)
Baby of Breed: Manunga Sno Easy (A Ugrinic)
Junior of Breed: Pencandy Strands From Jayzander (S & M Sticher)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Tealpoint Xanadu of Kubla Khan (Heather Reynolds)

Golden Retriever
BOB: NZ Ch Arctique Te-Horo Running Bear (Imp NZ) (E Steed / W A & K D L Vowell)
Bitch CC: Aust Ch Naragold Angelica (Emma Clark)

Hungarian Vizsla
Bitch CC: Am Gr Ch Elgin Cariad Miss American Pie of Habanero (Imp USA) (Ronalie Frew)
Minor of Breed: Aust Ch Hubertus Johnny Be Good (Trish Johnson & Damen Winch)

Irish Setter
BOB: Aust Ch Yarramo Nemesis (Miss M J Norton)
Dog CC: Aust Gr & NZ Gr Ch Lanascol Kiwi Encounter (Imp NZ) (Tony & Marg Norton)

Labrador Retriever
BOB: Aust Ch Dewick Touchof Spice TD (AI) (Mrs K Griffiths)
Dog CC: Aust Ch Goldychocs Bear Hug (Kate Pradella)
Baby of Breed: Booroomgai The Bombardier (Mrs Ellen Gale)
Minor of Breed: Aust Ch Scolouvalley Someone Like You (Louise & Ross Henzell)
Puppy of Breed: Copperkee Graphic Design (D & J Creagh)
Junior of Breed: Aust Ch Copperkee Give N Take (Ms D & Miss J Creagh)

Lagotto Romagnolo
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Kebro Dantes Flame (Robynne Flynn)

Pointer
BOB: Aust Gr Ch Hyborn Hidden Imperial at Tukeglen (Imp NZ) (Helen McCready)
Bitch CC: Aust Ch Tukeglen Stakes R High (Helen McCready)
Baby of Breed: Aust Ch Tukeglen Try Not To Stare (Helen McCready)
Minor of Breed: Calberick Foreign Ambition (Patrik & Sharon Berger)
Puppy of Breed: Calberick Stricken By Ambition (AI) (Patrik & Sharon Berger)

Weimaraner
BOB: Aust Ch Greyghost Uptown Girl (Bev Quinlan)
Puppy of Breed: Aust Ch Greyghost Whistling Dixie (B Quinlan)

Welsh Springer Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)
Dog CC: Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhenffrew (Bruce & Bev Cornish)
Junior of Breed: Aust Ch Ricochez Enfys Sian (J Hampton / B & B Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Leanne Duval (NSW)

Runner Up in Group: Saluki
Quanmarra Kareja (Rasmussen/Brown/Dunkley/Bennett)
Minor in Group: Borzoi
Cordova Lazarevo (Louise Siegert)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Assuana Assalyn (Mr G & Mrs R Assay / M Yardley & J Scott)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Daxhaus Profound Beauty (Debbie Daly)

Afghan Hound
BOB: Aust Ch Tianze Wicked Wizard (Jacky Harnett)
Bitch CC: Aust Ch Tianze B Witch Me (Mrs Heidi McKay)

Borzoi
BOB & Minor of Breed: Cordova Lazarevo (Louise Siegert)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cordova Zaraleika (J Brown)

Dachshund (Long Haired)
BOB: Aust Gr Ch Jumarnic Danny Boy (Mark Yardley & Joanne Scott)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Bitch CC: Aust Ch Graedon Just Dreamin (Mark Yardley & Joanne Scott)
Junior of Breed: Aust Ch Adadach Aint She Luverly (Y Shaw & R Buitenhuis)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Daxhaus Profound Beauty (Debbie Daly)
Baby of Breed: Valgarden Pavlova (V Bowden)
Puppy of Breed: Aust Ch Assuana Assalyn (Mr G & Mrs R Assay / M Yardley & J Scott)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Uglee Sir Pepercorn (Lyn Dunn)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB: Aust Gr Ch Jumarnic Kiwi Kash (Mark Yardley & Joanne Scott)

Portuguese Podengo (Large Smooth Haired)
BOB: Sleykh Cacao Chuao (Jenni McKernan)
Bitch CC & Puppy of Breed: Plushcourt Pollyanna (Imp UK) (Jenni McKernan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Craig Fynmore (NSW)

Minor in Group: Border Collie
Aust Ch Showioz Rider Of Last Shadow (Kellie & Paul Vardy)
Junior in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Kerimarlo Shooting The Breeze (Kerri Lougheed)

Australian Cattle Dog
BOB & Puppy of Breed: Kelprin Heez Just Grand (M Powell)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)
Baby of Breed: Aust Ch Waykrest Hot Assassin (Waykrest Kennels)
Junior of Breed: Austrax Eleventh Hour (Ali Natoli)

Australian Kelpie
BOB: Aust Ch Dewregal E N (Mark and Glenys Armstrong)
Bitch CC: Aust Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
Baby of Breed: Dewregal F E (Mark & Glenys Armstrong)

Australian Shepherd
Puppy of Breed: Aust Ch Wajoma Freefall On Wall Street (Paul and Kellie Vardy)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB & Junior of Breed: Kerimarlo Shooting The Breeze (Kerri Lougheed)

Belgian Shepherd Dog (Laekenois)
BOB: Aust Ch Vanrusselhof Alecia HIC (AI) (Amanda Camiller)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Minor of Breed: Aust Ch Vanrusselhof Farrah Fawcett (AI) (Amanda Camiller)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mirribandi When the Wind Blows (AI) (Mrs Annette Luck)

Border Collie
BOB: Wynnlake Midnight Whisper PT (Mrs CL Mostyn)
Dog CC: Aust Ch Taerlin Bohemianrhapsody (Mr T & Mrs C Wilcher / Mrs C Mostyn)
Minor of Breed: Aust Ch Showioz Rider Of Last Shadow (Kellie & Paul Vardy)

Collie (Rough)
BOB: Aust Sup Ch Burdekin Buzz Lightyear (Robert & Chloe Armatys)
Bitch CC: Aust Ch Burdekin Beyond My Love (Glenda Grant)
Minor of Breed: Burdekin Bourne Ultimatum (Robert & Chloe Armatys)
Puppy of Breed: Burdekin Believe In Dreams (Robert & Chloe Armatys)

Finnish Lapphund
BOB: Aust Gr Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa (L C & R A Seare)
Bitch CC & Puppy of Breed: Theldaroy Call Me Madam (L C & R A Seare)
Minor of Breed: Aust Ch Theldaroy Call Me Browned Off (L C & R A Seare)

Old English Sheepdog
BOB: Aust Ch Gracelodge Sweet Charity CCD CD (K Sukova)
Baby of Breed: Aust Ch Perfu Our Queens Knight (Tracey & Wayne Weight / Sue Moore)
Minor of Breed: Aust Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)

Shetland Sheepdog
Dog CC: Aust Sup Ch Tiakina Tilyabluintheface (Philip / Michelle & Bianca Hickey)

Swedish Vallhund
BOB: Aust Gr Ch Dlarah Little Red Corevette (A Mckee & L Darling)
Bitch CC: Dlarah Calling All Angels (Mrs A J Smith)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr David Strachan (VIC)

Best in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Kenardobe Indigo Master (Bill & Denise Smith)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Gr Ch Suthanlites Firesong (Mrs C LeCourt)
Baby in Group: Boxer
Allboxeden Shadow Dancer (Julie Sinnamon)
Minor in Group: Boxer
Taramark Officer In Command (D A & Mrs J C Sadler)
Puppy in Group: Boxer
Hogwartz Blk Lace N Cartier (Mr S Bryant)
Junior in Group: St Bernard
Aust Ch Draycan Indulge In Cooper (Draycan Kennels)

Akita
BOB: Aust Ch Maho Almighty Mojo (N & V Schneider)
Puppy of Breed: Aust Ch Estava Rain Expand Your Horizon (Imp NWY) (Craig & Malisa Moffat)

Alaskan Malamute
BOB: Aust Gr Ch Poldara Storm Raider (Sharon Wilson)

Boxer
BOB: Ronin Dealers Decision for Valeska (Imp NZ) (Julie Sinnamon)
Baby of Breed: Allboxeden Shadow Dancer (Julie Sinnamon)
Minor of Breed: Taramark Officer In Command (D A & Mrs J C Sadler)
Puppy of Breed: Hogwartz Blk Lace N Cartier (Mr S Bryant)

Bullmastiff
Bitch CC: Aust Ch Valgerd Quest For Glory (K Sands)
Baby of Breed: Tiararebel Sterling Opal (AI) (Vicki Owen)
Junior of Breed: Rangehaven Lady Lucielle (Jodi Johnston)

Dobermann
Bitch CC: Aust Sup Ch Glanikdobe Angels Got Me Here (Paul Nicholson)

Portuguese Water Dog
BOB: Aust Gr Ch Ryzylva Make A Wish (AI) (M & S Lilley)
Bitch CC: Aust Ch Ryzylva Making Waves (AI) (M & S Lilley)

Rottweiler
BOB: Kyratella Waldo Vom Yakardj (Karen Kruik)
Bitch CC: Cleandra Yakluc Oxana (Mr George & Amanda Ioannidis)
Junior of Breed: Darkgypsy Adiamond Is For Ever (Cindy Pearce)

Samoyed
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Sunmist Dressed By Mr Gucci (AI) (Graeme & Carol Burke)

Siberian Husky
BOB: Aust Gr Ch Suthanlites Firesong (Mrs C LeCourt)

St Bernard
BOB: Aust Sup Ch Bernedale King of Hearts (J Harvey & J Egglestone)
Bitch CC: NZ Ch Tai Yuan Take A Chance (Imp NZ) (Ashleigh Rogers)
Puppy of Breed: Aust Ch Draycan Indulge in Brandy (Stacy Guilfoyle)
Junior of Breed: Aust Ch Draycan Indulge In Cooper (Draycan Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms C Suchy (NSW)

Best in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Shanspitz The Perfect Blend (Shannon Watherston)
Minor in Group: Dalmatian
Liteflite Just Juno (Brian Taylor & David Staines)

Boston Terrier
BOB: Drumsara Break The Bank (D MartinMasling)
Bitch CC: Drumsara Drovers Dream (Mrs M J Stewart)

British Bulldog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Karslemaine Kassius Klay (AI) (Cindy Elliott)

Dalmatian
Bitch CC: Nord JW Jilloc's Xpensive Ticket (Imp SWE) (Fran Matthews)
Minor of Breed: Liteflite Just Juno (Brian Taylor & David Staines)

Great Dane
BOB: Aust Ch Kochak Pussy Galore (P & M Hickey)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Willitoft Dreaming of Kye (AI) (Jools Ruddle)
Minor of Breed: Aust Ch Willitoft Destinys Child (AI) (Mrs J Ruddle)

Japanese Spitz
BOB: Aust Sup Ch Shanspitz The Perfect Blend (Shannon Watherston)
Baby of Breed: Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)

Keeshond
BOB: Aust Sup Ch Kabander Dare Devil (Mrs Meryl Davison)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabander Fyre Fly (Mrs Meryl Davison)

Lhasa Apso
BOB: Aust Ch Amesen Turn the Page (Caroline Bouffler)
Dog CC: Aust Ch Lyngala Lotsa Twuble (Mrs J Stringer)
Junior of Breed: Amesen Just So Busy (Caroline Bouffler)

Schipperke
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tanzapaw Second Edition (P & D Comrie)
Bitch CC: Aust Gr Ch Pandec Ice Storm (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Tzutique Money Fame N Fortune (Robyn Hawke)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tzutique Says It All (Robyn Hawke)