The Bay City All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 9-May-2014 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Victor Jones (QLD)   (Total Entry : 406)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)
Runner Up in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Baby in Show: Alaskan Malamute
Kotuko Llike A Sunrise (Miss P A Selden)
Minor in Show: Cocker Spaniel
Adjobi Tears In Her Eyes (D K & M L Rochester)
Junior in Show: Italian Greyhound
Aust Ch Piccino Letters To Juliet (SL & ML Reeve)
Intermediate in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Gr Ch Rokeena Man After Midnight (R J & Y T Lauder / R J & R J Wallis)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD)  (Group Entry : 83)

Runner Up in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)
Baby in Group: Italian Greyhound
Piccino Rumour Has It (D Madalinski / S & M Reeve)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chartruese Celtic Thunder (Rosemary Duffy)
Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Piccino Letters To Juliet (SL & ML Reeve)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Balkana Top Score (James Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Hautchien Lady Sings The Blues (Jeff and Jane Fisher)

Bichon Frise
Baby of Breed: Frostqueen Ambrosia (K Spiteri)

Cavalier King Charles Spaniel
Minor of Breed: Chartruese Celtic Thunder (Rosemary Duffy)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)

Griffon Bruxellois
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nagpuni Midnight Mischief (Terri Odell)
Baby of Breed: Aust Ch Balliol Jinny Juniper (Mrs M Parker-Brien)
Puppy of Breed: Balliol Impish Incantation (M Parker Brien)

Havanese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hashki A Little Bit Dangerous (James and Alanna Bell)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Piccino Jitterbug (Mr G &Mrs B DeSanti / Mr M & Mrs S Reeve)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Piccino Letters To Juliet (SL & ML Reeve)
Baby of Breed: Piccino Rumour Has It (D Madalinski / S & M Reeve)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Happyecho Magic Spice (Phillip and Elaine Cross)
Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Just The Way You Are (E G Cross)

Pug
Minor of Breed: Kabova The Usual Suspects (Jenny Williams)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Banlan Gelato (Miss A Goodall)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Banlan Cha Cha Cha (Miss A Goodall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs June Ashton (SA)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Wyninebah Checkmate (Doug and Annette Bowe)
Baby in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dogct Ruby River (Mr J Ackroyd)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Sonique Arctic King (M & R Vesic)
Puppy in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Tjuringa On Target (Mrs Margaret A Fittler)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Clayco Walk On By (S McMahon / S Mills & A Knight)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Joymont Shaken Not Stirred (Liz Mansfield & Cathy Scotton)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tjuringa On Target (Mrs Margaret A Fittler)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Robanty Park Avenue Pollyanna (T & K Hill)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Robanty Top Of The Rock (T & K Hill)
Baby of Breed: Cierrasedge Platinum Princess (G & V Ling)

Australian Terrier
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Spalpeen Missy Higgens (Karen Simpson)

Bull Terrier
Baby of Breed: Niallan DArtagnan (Mr K & Mrs M Frost)
Baby (Bitch) of Breed: Niallan Madame De Coquenard (Mr K & Mrs m Frost)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Joymont Shaken Not Stirred (Liz Mansfield & Cathy Scotton)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wyninebah Checkmate (Doug and Annette Bowe)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Firezan Lovin Spoonful (Mrs A Bowe)
Junior of Breed: Aust Ch Clayco Walk On By (S McMahon / S Mills & A Knight)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maddyroe Cest la Vie (M Muldoon)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Coolaney Callin th Shotz (AI) (Michael Muldoon)
Baby of Breed: Maddyroe Minor Miracle (M Muldoon)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jacknthebox Power Play (Anita-Kaye Malby & Annette Bowe)

Manchester Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Dogct Ruby River (Mr J Ackroyd)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ardgaeithe Ballinbar Magnus (N Smith)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sonique Arctic King (M & R Vesic)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shindarrah Fire Hazard (M Jurkow)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Shindarrah Angel Of Fire (M Jurkow)
Puppy of Breed: Shindarrah Fire Starter (M Jurkow)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Madusty Terrors Tears Of Joy (Margo Fitzpatrick)
Baby of Breed: Aust Ch Gumhaven Super Spark (L Bennett)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
Runner Up in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Adjobi Tears In Her Eyes (D K & M L Rochester)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
Junior in Group: Labrador Retriever
Bonnsway Rock Star (Ms D E Travers)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Gr Ch Driftway Special Mission (Mr Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Barbet Back T You Jealous Ones (G C Woodward)
Minor of Breed: Adjobi Tears In Her Eyes (D K & M L Rochester)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Deferlee Fateful Attraction (R W & L Corbett)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Azudance Little Lion Man (Miss M Lauder)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Deferlee Matilda Blue (R & L Corbett)
Baby of Breed: Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Fieldspan Jammie Dodger (John & Rachel Robertson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Meadowbriar Lady De Bourgh (J & R Robertson)
Minor of Breed: Aust Ch Fieldspan Gold Class (R J & Y T Lauder)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawksdale Lasting Impression (Gillian Holmes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hawksdale Positive Whisper (Ms G L Holmes)
Junior of Breed: Aust Ch Almanza High Heels On The Road (Imp SWE) (G L Holmes)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Dykinta Just A Whisper (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Dykinta Infinite Quest (Wendy Atkins)
Junior of Breed: Aust Ch BlueBreeze Legend of Saltire (Debra Stubbings)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Driftway Special Mission (Mr Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
R/UP BOB & Junior of Breed: Bonnsway Rock Star (Ms D E Travers)
Bitch CC: Aust Ch Bonnsway A Matter of Time (Dianne Travers)
Baby of Breed: Silverstream High Society (Cherilyne Blackman)
Minor of Breed: Silverstream River Mist (Cherilyne Blackman)
Puppy of Breed: Silverstream Fantasy (Cherilyne Blackman)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
R/UP BOB & Junior of Breed: Lornelane Not Rocket Science (D & L Meagher)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Everybody Duck (D L Meagher)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Elizabeth Emery (NSW) (Group Entry : 56)

Best in Group & Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Gr Ch Rokeena Man After Midnight (R J & Y T Lauder / R J & R J Wallis)
Baby in Group: Beagle
Aust Ch Fudeta Christmas Carol (Mr J Lanser / Mr L & Mrs H GIbson)
Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Hear Me Roar (AI) (S Kelly & J Bower)
Puppy in Group: Saluki
Chrisnick Surprise Parti (P Bockman-Chato / C & N Lawton)
Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Goodwill Soul Sister (Steve & Debbie Albert)

Afghan Hound
Baby of Breed: Kjavu Tells It Like It Is (C & H Hamilton)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bullab Xenas Cleopatra (Megan Flemming & Troy Keyte)

Beagle
Dog CC & Puppy of Breed: Duzzie Dudley Do Ryder (Megan Flemming)
Baby of Breed: Aust Ch Fudeta Christmas Carol (Mr J Lanser / Mr L & Mrs H GIbson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tischamingo Hear Me Roar (AI) (S Kelly & J Bower)
R/UP BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Tischamingo The Dark World (AI) (J & F Walker)

Deerhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nelungaloo Rhys (J M Kernot)
Baby of Breed: Nelungaloo Cullen (J M Kernot)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Rokeena Man After Midnight (R J & Y T Lauder / R J & R J Wallis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rokeena Addicted To Love (R J & Y T Lauder)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pharaoz Phantastic (M Muldoon)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pharaoz Phenomenon (M Muldoon)

Saluki
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chrisnick Surprise Parti (P Bockman-Chato / C & N Lawton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Luv Luv Me Do (B Aldrich)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goodwill Soul Sister (Steve & Debbie Albert)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Goodwill Dont touch My Duco (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Victor Jones (QLD)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Beauideal Starr Attraction (J L Docksey)
Baby in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Barcoo Mississippi Moon (Ms B E Hales)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Willowpark Denim & Lace (R & S Stapley)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr / Aust Gr Ch Warrukadli Rebellion (Prof Bill Ballard)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tyronelea Moonglow (Belinda Hales)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyronelea Gonewith Thewind (Belinda Hales)
Baby of Breed: Aust Ch Barcoo Mississippi Moon (Ms B E Hales)
Puppy of Breed: Swinbrad Secret Agent (Morris/Peterson/Peterson)
Junior of Breed: Petemarg Spirted Siren (Peterson / Peterson)

German Shepherd Dog
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Kadama Touch Of Class (D & A Aldridge)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pamakay Georgia (Mr T & L Gehrke)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Babanga Mr Anderson (P & K York)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Ottaba Peeka Bewe (Robert Schnaars & Ann Cassidy)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Beauideal Starr Attraction (J L Docksey)

Tatra Shepherd Dog
Baby of Breed: Ravenzbear Andouille Blue (AI) (V Ross & N Roberts)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aberlee All Thats Gold (Mrs S Luchterhand)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Wendy Baker (SA)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Junior in Group: Boxer
Aust Ch Chizack Catweazle (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Anatolian Shepherd Dog
Aust Ch Tribocie Cooking Up A Storm (E & A Esad / C Norton & E Low)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Kotuko Llike A Sunrise (Miss P A Selden)
Minor in Group: Dobermann
Aust Ch Indpac Spirit In The Sky (S & S Norman)
Puppy in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullsrkool Red Devils Star (E & A Esad)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Valda Born Wild N Barefoot (Imp NZ) RN CD (Borealis Kennels)
Open in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Gr Ch Colebrook Heads Or Tails (R & N E Inglis)

Alaskan Malamute
Baby of Breed: Kotuko Llike A Sunrise (Miss P A Selden)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tribocie Cooking Up A Storm (E & A Esad / C Norton & E Low)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tribocie Spice Things Up (E & A Esad/ F Alac)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Von Der Bernessehof Amadeus (Imp CZE) (Michael Eslick)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chizack Catweazle (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bullsrkool Red Devils Star (E & A Esad)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bullsrkool Bringin T Music Home (Mrs A Pratt)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Valda Born Wild N Barefoot (Imp NZ) RN CD (Borealis Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Borealis High Sierra CD (Borealis Kennels)
Minor of Breed: Aust Ch Indpac Spirit In The Sky (S & S Norman)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Guardian CelticGoddessOfHarmony (Guardian Kennels)

Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mastdoch Big River Burning (Mr P Docherty)

Neapolitan Mastiff
Baby of Breed: Inizio Xcelence (AI) (Bruce Hutchison)

Newfoundland
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfcastle U Always had the power (Robyn Nagle/Helen Durell)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Colebrook Heads Or Tails (R & N E Inglis)
Junior of Breed: Aust Ch Colebrook Penny Lane (R & N E Inglis)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wolfworx Kaizoku Misaki De (Shanyn Dunn)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Iris Glynn (SA)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)
Runner Up in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Minor in Group: British Bulldog
Aust Ch Janayin Pantz On Fire(AI) (D Whillock)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen All About Me (J Longmire / M Camac & I Glen)
Junior in Group: Dalmatian
Starswept Sapphire N Diamonds (Mr P Davies / Mr J & Mrs D Wright)
Intermediate in Group: Dalmatian
Coastdal Take A Chance On Me (R / M & P Young)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Dazzledot Black Is Back (K Marr)

Boston Terrier
Baby of Breed: Bostonwood Judge N Jury (V Tyler & D S Duncan)

British Bulldog
Minor of Breed: Aust Ch Janayin Pantz On Fire(AI) (D Whillock)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Coastdal Take A Chance On Me (R / M & P Young)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dazzledot Black Is Back (K Marr)
Puppy of Breed: Coastdal Reminiscing (R / M & P Young)
Junior of Breed: Starswept Sapphire N Diamonds (Mr P Davies / Mr J & Mrs D Wright)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Starswept Siriusly On Fire (Michelle Bower)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Llancarfan Ladyhawke (Kathleen McGuinness)

Great Dane
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Stordansk Davincis Aria (AI) (Mrs Julie Hyde)
Baby of Breed: Aust Ch Riesenhaft Times Square (AI) (Mark Bradburn & Debbie Selden)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Baby of Breed: Hunkeedori Life Inth Fast Lane (Katrina Santas & Brett Thompson)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Babanga Solitary Man (Paul & Kay York)
Baby of Breed: Amesen Little Bit Of GaGa (J Longmire/ M Camac & I Glen)
Puppy of Breed: Aust Ch Amesen All About Me (J Longmire / M Camac & I Glen)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Picardy Australian Idol (AI) (Susan Bailey)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Erintoi Heavenly Dreams (Mrs C Mill)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Silkowrd Follow Me Pearls (Ms Diane Milne)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Araki Oops I've Done It Again (Imp UK) (Miss L M Hickie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gengala Rox On A Roll (Miss L Hickie)