Amenities Committee of Dogs Queensland (QLD)

Date of Show : 30-Nov-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Mario Divanni (Chile)   (Total Entry : 767)

Best in Show & Open in Show: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Runner Up in Show: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner / Penny Kelly / Jackie Beaudoin)
Minor in Show: Great Dane
Willitoft Foxy Lady (AI) (Jools Ruddle)
Intermediate in Show: Jack Russell Terrier
Aust & NZ Ch Hollybrook Bobby Dazzler (Imp NZ) (J & N Attridge)
Aust Bred in Show: St Bernard
Aust Sup Ch Casperscove Franklin (J & T Clapham)
Open Neuter in Show: Afghan Hound
Neut Ch Tianze Grace Of Valar (Mrs K Dorr)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs F Browning-Cristina (SAF)  (Group Entry : 156)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Lowchen
Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)
Baby in Group: Pekingese
Ormalu Cristobal Balenciaga (Patricia Smith)
Minor in Group: Pomeranian
Zeigen Jewel In The Crown (Kim Haddon)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Davra Gotta B Dreamin (Michelle White)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Marcavan Pretty Little Liar (Amanda Dunne)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Davra Moonlite Dream (Michelle White)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kahleyvale Day Dreaming (Bronwen Gordon)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Junior of Breed: Wachowa Thomas James (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Lisa Marie (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Ima Cheeky Chi (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Poochiekoo Putting On The Ritz (Amanda Thompson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Rogue Trader (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Modern Millie (Mrs Jennifer Watt)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Cubet The Sheik ov Araby (Susan L Cronshaw)
Baby of Breed: Shellbears International Bliss (Pam Sleep)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)

Maltese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Soyeux Beautiful Mia (B Beeves/Cristina Goodman)

Papillon
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mychrysalis Cream On Top (C J Scott)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Irish Cream II De Pompadour (Imp SVK) (C J Scott)

Pekingese
Baby of Breed: Ormalu Cristobal Balenciaga (Patricia Smith)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Fame N Fortune (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Ch & Can Gr Ch Lilangelz Lady Of Dreams (Kim Haddon)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Zeigen Jewel In The Crown (Kim Haddon)
Aust Bred of Breed: Zeigen Got It On The Grapevine (Kim Haddon)

Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Troycole Just a little guess (AI) (R & J Dunn)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karojenbe Go Smooth Operator (M R & L C Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Karojenbe Tequila Sunrise (M R & L C Shaw)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Peter Martin (SA)  (Group Entry : 98)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Chaduna Blu Hell Raizer (Avery / Ross / Lee)
Runner Up in Group: Kerry Blue Terrier
Eng / Irish Ch Torum's Calico Jack at Irisblu (Imp IRE) (J & C LeCourt / K Brown & R Gray)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Weelochleven Daddies Design (T Boughen)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Strongstorm Kingdom Come (AI) (K Mobbs/ K Snerling & L Kavanagh)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust & NZ Ch Hollybrook Bobby Dazzler (Imp NZ) (J & N Attridge)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Xanthorrhoea With Baronia (Ann J Davies)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Jakupa Bush Poet (Veronica Micallef)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tainquest Ima Stunna (Ms Veronica Micallef)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Natuska Humphrey Bogart (George Ioannidis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Dressed To Thrill (George & Amanda Ioannidis)
Baby of Breed: Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & NZ Ch Hollybrook Bobby Dazzler (Imp NZ) (J & N Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Classicyds Im Sexy N I Know It (Jason & Nadia Attridge)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chaduna Blu Hell Raizer (Avery / Ross / Lee)
R/UP BOB & Res Dog CC: Eng / Irish Ch Torum's Calico Jack at Irisblu (Imp IRE) (J & C LeCourt / K Brown & R Gray)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Upyrkilt Shes Got Style (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: J Ch Gr It Rsm Buchefalus Taurus Nero (Imp ITY) (Stacy Kellie)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
Minor of Breed: Swanky Scots Wha Hae (Mr J/ Mrs V & Ms T Ross)
Junior of Breed: Strongstorm Kingdom Come (AI) (K Mobbs/ K Snerling & L Kavanagh)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Charbon Chase The Ace (C E & J F Chambers)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Tappakai Hidden Fantasy (Mr J & C Bourke)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Charbon Super Zina (C E & J F Chambers)

West Highland White Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Weelochleven Daddies Design (T Boughen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Gutenberg Soares (Brazil)  (Group Entry : 147)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Totenkopf Dutch Courage JW Sh CM (Imp UK) (Terri Davies & Denise Burke)
Baby in Group: Labrador Retriever
Terracarol Black Pepper (Mrs C Wardle)
Minor in Group: Golden Retriever
Ikentrieve El Amor Sophia (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Cambewarra Spending Spree (A Spanswick S Luchterhand)
Junior in Group: Golden Retriever
Wysiwyg One Night In Paris (A Adamopoulos)
Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust & Neut Ch Lamorna Black Pearl (Jennifer Robb)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stormbay Pacific Privateer (Imp NZ) (Margaret Wedgwood)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Appintiki He's A Dozer (AI) (G M & K J Bishop / M F Durrington)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sylvan I Wanna Talk About Me (AI) (G M Bishop & M F Durrington)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Totenkopf Dutch Courage JW Sh CM (Imp UK) (Terri Davies & Denise Burke)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Manunga Musketeer (A Ugrinic)
Baby of Breed: Macdolly Secret Liaison (Terri A Davies)
Minor of Breed: Spezia Lady Plays the Fool (Jennifer Robb)
Intermediate of Breed: Ravensnite Happy Snap (Alecia Ugrinic)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Macdolly G L A M O R O U S (Terri Davies)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lamorna Black Pearl (Jennifer Robb)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Manunga No Truff To Tuff (Manunga Kennels)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tealpoint Cabaret Dancer (Heather Reynolds)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Whistlewire Fire And Lace (Leanne Pooley)
Aust Bred of Breed: Whistlewire Gypsy Fire (Leanne Pooley)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wysiwyg Livn The American Dream (A Adamopoulos)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Wysiwyg One Night In Paris (A Adamopoulos)
Minor of Breed: Ikentrieve El Amor Sophia (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Charnnnah Catching The Action (G & C Smith / K Gay)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Deveron Catch The Winter Sun (G & C Smith)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Asuare Eternal Flame (Heath Thomson)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarramo Red River Man (AI) (Tony & Marg Norton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brodruggan Sirius Stargazer (Gary Ward & Jacque Pollitt)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yarramo Estee Lauder (Tony & Marg Norton)
Baby of Breed: Martinridge Diamonds and Gold (T R & M Norotn)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Driftway Special Mission (Mr Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Copperkee Northern Lights (Mrs D & Miss J Creagh)
Bitch CC & Puppy of Breed: Cambewarra Spending Spree (A Spanswick S Luchterhand)
Baby of Breed: Terracarol Black Pepper (Mrs C Wardle)
Minor of Breed: Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)
Junior of Breed: Croftsway Flor De La Belleza (Imp NZ) (Jamie-Lee Creagh)
Intermediate of Breed: Nygambi True Grit (AI) (Ms Margaret Wedgwood)

Weimaraner
Res Dog CC & Junior of Breed: Greyghost All About Me (J Thorne)
Baby of Breed: Ashlaren Rock A Guy Baby (Bev Quinlan)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silberweis Harvey Wallbanger (Ann Masjakin & John Robinson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Cheryl Currie (SA) (Group Entry : 92)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Borzoi
Aust Ch Marakhoff Plaashenko (Mrs U Greenwood and Ms K Sneath)
Open in Group: Beagle
UK & Aust Sup Ch Orobay Graceful Triumph (Mrs J Millar & Miss R Telfer)
Open Neuter in Group: Afghan Hound
Neut Ch Tianze Grace Of Valar (Mrs K Dorr)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tianze Mystify Me (Jacky Harnett)
Res Bitch CC: Lijolba Raise Your Glass (AI) (Heidi McKay)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Tianze Grace Of Valar (Mrs K Dorr)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: UK & Aust Sup Ch Orobay Graceful Triumph (Mrs J Millar & Miss R Telfer)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Marakhoff Plaashenko (Mrs U Greenwood and Ms K Sneath)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Kool Paris (V Bowden)
Res Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Rabows Peck Of Pickled Peppers (Imp USA) (Val Bowden)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Shasdin Royal Legend (V Bowden)
Puppy of Breed: Splendak Daddy Kool (B K & Y J SHAW)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dakley Cagney (Daryl Cross)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Dakley Charlie Brown (D Cross)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Splendak Dancin inth Dark (B and Y Shaw)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bondestin Right On The Kisser (A Cooney & C West)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pazada Rebel Rouser (P & R Bazzocco / G & P Russell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Mario Divanni (Chile)  (Group Entry : 97)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner / Penny Kelly / Jackie Beaudoin)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Tiakina Tilyabluintheface (Philip / Michelle & Bianca Hickey)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Tiakina Thats For Me To Know (Phil / Michelle & Bianca Hickey)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)
Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Electro Formal Attire (R G Ray)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dewregal Red G (Mark and Glenys Armstrong)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Kelprin Grand Entry (Corinne Chandler)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Dewregal E N (Mark and Glenys Armstrong)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Callicoma River Runs Red (Sue Thomson)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)
Minor of Breed: Dykinta Twist and Shout (Debby Raaen)
Puppy of Breed: Tuscamada Ive Got The Magic (Chelsea Brown)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mirribandi Juliette (Mrs J Hafey)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Mirribandi Narellan (Kathryn Winton)
Junior of Breed: Lumineux Twilight of the Wolf (Mrs J Hafey)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mirribandi Merveilleux (Kathryn Winton)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner / Penny Kelly / Jackie Beaudoin)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tiakina Tilyabluintheface (Philip / Michelle & Bianca Hickey)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tiakina Thats For Me To Know (Phil / Michelle & Bianca Hickey)
Res Dog CC: Electro Special Attraction (Mr T N & Mrs R G Ray)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Electro Formal Attire (R G Ray)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vallarity Fox N Sox (Amanda Smith)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlee Take It To The Limit (Gloria Woodward)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aberlee Head over Heels (Gloria Woodward)
Minor of Breed: Aberlee Taking it Easy (Gloria Woodward)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Dr Christian Molina Galvez (Bolivia)  (Group Entry : 84)

Best in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Bluemooska Whos Ya Daddy (M Schelbach)
Baby in Group: Samoyed
Kalaska Gold N Class Girl (Joan Webb and Denise Klaaysen)
Puppy in Group: Akita
Kodo Royal Emblem (AI) (Imp NZ) (C & M Moffat)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Casperscove Franklin (J & T Clapham)
Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Zeigen Rumour Has it (AI) (Mrs J Wilson)

Akita
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kodo Royal Emblem (AI) (Imp NZ) (C & M Moffat)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Nahimana Kishkimo Nikki (Narelle Adams)
Baby of Breed: Icepure Enchanted Princess (Narelle Adams)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Honidakota Da Boss (Narelle Adams)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Zeigen Pride and Predudice (Annette Harder/Kim Haddon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Zeigen Edelweiss (Annette Harder)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Zeigen Rumour Has it (AI) (Mrs J Wilson)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Alexandria (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Bordogue Ethan (Keith & Kylie Reid)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Bordogue Korey (Keith & Kylie Reid)
Puppy of Breed: Crimsoncharm Schmidt Happens (K & M Josefski)

Samoyed
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aspenbeauty Willow Royale (Lynd Campbell)
Baby of Breed: Kalaska Gold N Class Girl (Joan Webb and Denise Klaaysen)

Schnauzer
Baby of Breed: Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)

Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Nellabah Cashed Up Legacy's (J Goodwin)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bluemooska Whos Ya Daddy (M Schelbach)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (J & T Clapham)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Neofytou Erodotos (Cyprus)  (Group Entry : 93)

Best in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan Merrily Makn Waves (Sharon & Breanne Lancey)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Bellissima Chantillylace (Mrs J Craig)
Minor in Group: Great Dane
Willitoft Foxy Lady (AI) (Jools Ruddle)
Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Neut Ch Tanzapaw Lucky First (Tania McAlister)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Drumsara Special Legal (Mrs M J Stewart)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Exaltare Writteninthestars (Mr A J Phelan & Miss J M Young)

Dalmatian
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Varewell Crystal Bloom (Dr Julie Beeby)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lykatyga Wyld Streak (Miss A Forrest)

French Bulldog
Minor of Breed: Daccord San Rafael Rose (P A & A K Watson)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Willitoft Foxy Lady (AI) (Jools Ruddle)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Riesenhaft The Time Traveller (AI) (Phil and Michelle Hickey)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)
Baby of Breed: Hawkesmill I See Diamonds (Barbara Winch)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keez Keep Em Talking (P & M Hickey / E Hickey & R Stewart)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bellissima Chantillylace (Mrs J Craig)
Res Dog CC: Aust Ch Ziada Sultan of Jazz (Ms D M Craig)
Baby of Breed: Silkyelk Rodriguez (D Randall)
Baby (Bitch) of Breed: Silkyelk Turkish tequila (D Randall)
Minor of Breed: Silkyelk little miss I am (D Randall)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tanzapaw First Edition (Tania McAlister)
Bitch CC: Aust Gr Ch Pandec Ice Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pandec Miss Importance (P & D Comrie)
Baby of Breed: Pandec Ice Fire (Mr P & Mrs D Comrie)
Puppy of Breed: Tanzapaw My Girl Lolly Pop (Mrs Tania McAlister)
Junior of Breed: Tanzapaw Licorice Twist (Tammy Mobley)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Tanzapaw Lucky First (Tania McAlister)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sesukan Merrily Makn Waves (Sharon & Breanne Lancey)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Delaware Ebony Rose (Imp NZ) (Sharon & Breanne Lancey)