Maitland & Kurri District Kennel Club (PM Show) (NSW)

Date of Show : 15-Nov-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Esther Joseph (VIC)

Best in Show & Open in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Hell On High Heels (Kylie Wright/ Dean Freshwater/ P & B Oliphant)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Bullmastiff
Aust Ch Gameguard touch of frost (Scott Cook)
Baby in Show: Lagotto Romagnolo
Aukero Maximum Overdrive (Keith Robinson)
Puppy in Show: Lhasa Apso
Sooquan Ol Bob Lu C At Jaron (M & L Foster/ K Peacock/ B Toomey)
Junior in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Christopher Moore (VIC)

Best in Group & Open in Group: King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Chacombe Red Louie (Imp UK) (C Rodrigues)
Runner Up in Group: Pug
Aust Ch Kabova Mr Incredible (J Williams)
Puppy in Group: Maltese
Aust Ch Marblanc Touched By Magic (Mrs M P Atkinson)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Lethal Weapon (Debra Cummings)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Zeltica San Cristobel (Jan Holcombe)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Potters Magic (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Bal Hannah H Two O (Mrs D Jacques)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pinefield Duty Calls (Mrs Tracey Lee Baker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Pinefield Rebel With A Cause (Mrs T & Mr D Baker)
Baby of Breed: Pinefield Sweeter Than Candy (Mrs T & Mr D Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zeltica San Cristobel (Jan Holcombe)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zeltica San Sebastian (Mrs J Holcombe)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Zeltica San Catalina (Mrs J Holcombe)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Balliol Gellert Grindlewald (Jannelle Tremenheere & Michelle Parker-Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Raweke Toffee Truffle (Shane Thomas)

Havanese
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Dirty Little Secret (Philip Williams)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Berizza Californication (Steve & Debbie Albert)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chacombe Red Louie (Imp UK) (C Rodrigues)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Marsward My Sweet Valentine (Imp USA) (C Rodrigues)
Baby of Breed: Wilsight Rumour Has It (C Rodrigues)

Maltese
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marblanc Touched By Magic (Mrs M P Atkinson)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Marblanc Touch The Stars (M P Atkinson)

Papillon
Res Bitch CC & Junior of Breed: Guilcroft Nobelessa Yolanda (Pamela and Garth Harding)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Mr Incredible (J Williams)
Junior of Breed: Aust Ch Kabova Lethal Weapon (Debra Cummings)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Banlan Cha Cha Cha (Miss A Goodall)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aztlon Shakira (Imp NZ) (A Goodall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Jacqui Weekes (VIC)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Hell On High Heels (Kylie Wright/ Dean Freshwater/ P & B Oliphant)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amstafican Return Of D Goddess (Adrian Martiniello)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Hotashell My Way Or D Highway (AI) (Hotashell Amstaffs & N Cullen)
Puppy in Group: Bull Terrier
Niallan DArtagnan (Mr K & Mrs M Frost)
Junior in Group: Border Terrier
Guilcroft Observe N Report (Pamela and Garth Harding)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Dual Ch & Neut Ch Ourgang Don't Stop Me Now FMX (A Wolf)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amstafican Return Of D Goddess (Adrian Martiniello)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ironklad Bark At The Moon (K Oseckas)
Baby of Breed: Hotashell My Way Or D Highway (AI) (Hotashell Amstaffs & N Cullen)
Puppy of Breed: Quatroniko The Matriarch (L & L Nikolovski)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rebelglen Blue Vagabond (Kevin Heald)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Spalpeen Missy Higgens (Karen Simpson)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)

Border Terrier
Res Dog CC & Junior of Breed: Guilcroft Observe N Report (Pamela and Garth Harding)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Niallan DArtagnan (Mr K & Mrs M Frost)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Bodalla Grande Finale (K D / K & M J Robinson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Niallan Wynonna (Kelvin & Margaret Frost)

Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)

Fox Terrier (Smooth)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Santop Whos That Girl (Scott & Sharon Norman)
Baby of Breed: Santop Lady Madonna (Scott & Sharon Norman)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Covejack The Duke (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Covejack Tyler Wright (Jayne Hawkins)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Olizure Hell On High Heels (Kylie Wright/ Dean Freshwater/ P & B Oliphant)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ardgaeithe Derrydale Dara (Dr N Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ardgaeithe Ballinbar Magnus (N Smith)
Res Dog CC & Minor of Breed: Ardgaeithe Derrydale Dexter (NSmith)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ourgang Bang On (AI) (A Wolf)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Dual Ch & Neut Ch Ourgang Don't Stop Me Now FMX (A Wolf)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gumhaven Super Spark (L Bennett)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Michael Camac (SA)

Best in Group & Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Group & Open in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)
Baby in Group: Lagotto Romagnolo
Aukero Maximum Overdrive (Keith Robinson)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Braycharm From The Heart (Mrs Amanda Bray)
Puppy in Group: Chesapeake Bay Retriever
Aust Ch Riverlands Billy The Kid (J Williams)
Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Hawksdale Lasting Impression (Gillian Holmes)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Fantango Playing the Game (AI) (Janelle Salvestrin & Paul Middleton)
Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Silverstream Affair T Remember (Cherilyne Blackman)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tobenlee Moves Like Jagger (Samantha Ibbott-Cordi)
Baby of Breed: Tobenlee Show N Tell (S Ibbott-Cordi)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Riverlands Billy The Kid (J Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Caledoniaau Susquehanna (J Williams)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clussexx Kangaroo Jack (Imp ITA) (P McIntyre & T Garvey)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Braycharm Top Gear (Mrs Amanda Bray)
Bitch CC & Puppy of Breed: Amamoor Alley Gator (Mrs Debbie Thomas)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Braycharm From The Heart (Mrs Amanda Bray)

English Springer Spaniel
Puppy of Breed: Springdax Saki Kiyoshi (Mrs Kate Callery)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Azucroft Dressed In Black (Robynne Woolcock)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fieldspan Gold Class (R J & Y T Lauder)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawksdale Lasting Impression (Gillian Holmes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Almanza High Heels On The Road (Imp SWE) (G L Holmes)
Res Bitch CC: Aust Ch Hawksdale Positive Whisper (Ms G L Holmes)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fantango Playing the Game (AI) (Janelle Salvestrin & Paul Middleton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fantango Stack the Deck (P Middleton & J Salvestrin)
Baby of Breed: Fetchnpoint Hook Line N Sinka (Ms B Gaywood/ Miss S Stephens & Ms T Platt)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waterboys Stormy Knight (P & P McIntyre / P Smith)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bonnsway Perfect Penny (Aliasa Labradors)
Res Bitch CC: Silverstream Honey Rose (Cherilyne Blackman)
Baby of Breed: Aliasa Against All Odds (Aliasa Labradors)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Silverstream Affair T Remember (Cherilyne Blackman)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)
Baby of Breed: Aukero Maximum Overdrive (Keith Robinson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarshona Cruise Control (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Anasadatar I Dreamed the Dream ET (Mrs K & Miss C Walker)
Puppy of Breed: Aust Ch Aprilraine Blitzen (Therese Kropman)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Greydove Summer Breeze (Peters/ Goold & King)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Michael Camac (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Double Identity (G & P Russell / R Davies)
Runner Up in Group & Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)
Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch / Neut Ch Ballahond Moola Breeze ET (Sandra Bell)

Afghan Hound
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Doyen Time To Harvest Appals (D Tidey)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sarangrave Smoke N Daggers (Imp NZ) (Robert J R Lucas)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fudeta Christmas Carol (Mr J Lanser / Mr L & Mrs H GIbson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo The Dark World (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Tischamingo Tahitian Black (AI) (J & F Walker)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wyredach American Ride (B Gale / J & F Walker)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rickaby Cruise (D Tidey)
Baby of Breed: Rickaby Extra Special (D Tidey)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou CCD RN ET (Sandra Bell)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Ballahond Moola Breeze ET (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pazada Double Identity (G & P Russell / R Davies)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goodwill Soul Sister (Steve & Debbie Albert)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Goodwill Dont touch My Duco (Steve & Debbie Albert)
Junior of Breed: Shenace Ya Wear It Well (Imp NZ) (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Esther Joseph (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Puli
Aust Ch Rustufarion Indelible Ink (C Spencer/ P Smith & R Valore)
Runner Up in Group & Open in Group: Collie (Rough)
Aust Gr Ch Cathkin Howzat (Gaye Jones)
Baby in Group: Collie (Rough)
Highclere Blue Becomes You (R Anderson)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aziah The Most Curious Thing (AI) (Mrs Liana Bettison)
Intermediate in Group: Border Collie
Tullacrest Call Me Maybe (P Smith & C Spencer)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Avonpark Just Cruizin (Sue Ford / K Fisher)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Queblue Redfan Celebration ET (Paul & Sue Pearson)
Res Dog CC: Aust Ch Welbeblue Running On Empty (S Nicholas)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble My Toyboy is Black (A & J Lamberton)
R/UP BOB & Bitch CC: Blueamble Racy Red Knickers (Ann & John Lamberton)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tullacrest Call Me Maybe (P Smith & C Spencer)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cathkin Howzat (Gaye Jones)
Baby of Breed: Highclere Blue Becomes You (R Anderson)

Puli
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rustufarion Indelible Ink (C Spencer/ P Smith & R Valore)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aziah The Most Curious Thing (AI) (Mrs Liana Bettison)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Jacqui Weekes (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Gameguard touch of frost (Scott Cook)
Baby in Group: Samoyed
Kchise Vision Of Love (Ms Sandii Mathers)
Puppy in Group: Samoyed
Bentara Royal Affair at Belaia (Imp NZ) (Belaia Kennels)

Alaskan Malamute
Puppy of Breed: Kotuko Llike A Sunrise (Miss P A Selden)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bocsavil Just As Enchanting (M & J Carey)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gameguard touch of frost (Scott Cook)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Indpac Spirit In The Sky (S & S Norman)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Modavam Irish Dream (S Gibbons)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Inizio Xcelence (AI) (Bruce Hutchison)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kchise Justice Is Sweet (AI) (Sandii Mathers)
Baby of Breed: Kchise Vision Of Love (Ms Sandii Mathers)
Baby (Dog) of Breed: Kchise Quest Of Love (Ms Sandii Mathers)
Puppy of Breed: Bentara Royal Affair at Belaia (Imp NZ) (Belaia Kennels)
Junior of Breed: Belaia An Affair To Remember (Belaia Kennels)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Montkhan Classic Calypso (K Burge)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Debra Howell (ACT)

Best in Group & Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)
Minor in Group: Great Dane
Rebelwood Skys the Limit (M & E Taggart)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Sooquan Ol Bob Lu C At Jaron (M & L Foster/ K Peacock/ B Toomey)
Open Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust & Neut Ch Bienaime Freyja (S & L Darling)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vonleenard A Class Act (Kathleen McGuinness)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Llancarfan Makes the Moves (Kathleen McGuinness)
Baby of Breed: Sabarka Echoes in the Mist (Leanne Knox)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rebelwood Skys the Limit (M & E Taggart)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sooquan I Bleve In Magic (M & L Foster / K Peacock & B Toomey)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Sooquan Jack Black (M & L Foster / K Peacock & B Toomey)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sooquan Ol Bob Lu C At Jaron (M & L Foster/ K Peacock/ B Toomey)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bienaime Glorfindel (S & L Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bienaime Galadriel (S & L Darling)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bienaime Freyja (S & L Darling)

Poodle (Standard)
Baby of Breed: Picardy Picture Perfect (Mrs S Bailey / Mr M & Mrs L Boyd)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wayatinah My Rene Of Gold (Mrs M D Batey)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wayatinah Mandrake (Mrs M D Batey)

Tibetan Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gengala Jerry Can Do It (Louise Hickie / G & P Russell)