Australian Cattle Dog Club of SA Inc (SA)

Date of Show : 9-Jan-2015 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Cheryl Currie (SA)

Best in Show 1st: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Darkknight Ysadore (B Mayne & J Phillis)
Best in Show 2nd: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Best in Show 3rd: Afghan Hound
Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Best in Show 4th: Siberian Husky
Aust Sup Ch Asryn Always Forever (K Bryant / L Fox & A Wittenberg)
Baby in Show: Bull Terrier
Maolmhin Sergeant At Arms (Diane Cuthbert)
Puppy in Show: Australian Cattle Dog
Landmaster Memphis Mafia (RB & CJ Redhead)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Nick Gouzos (SA)

Group 4th: Japanese Chin
Aust Sup Ch Krystalaine Khan (Chris & Elaine Burdett)
Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Carnwath Capt America (S J Baillie)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Glanore Perfect Storm (Christine Faint)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Glanore Storm Breaker (Christine Faint)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Carnwath Capt America (S J Baillie)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tunamara Devils Needle (C Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Tunamara Delta (Belinda McAlpine)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tunamara Mirror Image (C Scott)
Baby of Breed: Tunamara Lite That Shines (C Scott)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Krystalaine Khan (Chris & Elaine Burdett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Krystalaine Smudgeproof (Chris & Elaine Burdett)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Krystalaine Amber Rose (Chris & Elaine Burdett)

Lowchen
BOB & Bitch CC: Aust Ch Kristarz Fox in Sox (K Harding and M Bennet)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Rondaglen That's Entertainment (Miss Courtney Tulk)
Res Bitch CC: Aust Ch Rondaglen Moulinrougee (Miss Courtney Tulk)
Baby of Breed: Aust Ch Tilcha Under My Spell (Belinda McAlpine)
Puppy of Breed: Aust Ch Lowensque Dance With No Pants (Miss Courtney Tulk)

Maltese
BOB and Dog CC: Aust Ch Erintoi Caseys Magic Dream (Fran Rose)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Palana Cort Being Sassy (Palana Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Kerry King (SA)

Group 1st: Cairn Terrier
Aust Ch Natuska Shout At The Devil (Kerryn Pearson)
Group 2nd: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Imagine (Chanpema Kennels)
Group 3rd: Australian Terrier
Aust Ch Irrawang Uptown Girl (Regisvista Kennels)
Group 4th: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart Poetikool Justice (J Rasche & D Tomney)
Baby in Group: Bull Terrier
Maolmhin Sergeant At Arms (Diane Cuthbert)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Yeloman Just William (Suzanne Tennant & Megan McWaters)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Amstafomine Late Show (Mrs D Hughes)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Irrawang Uptown Girl (Regisvista Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Regisvista Brannigans Law (Regisvista Kennels)

Border Terrier
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Chanpema Imagine (Chanpema Kennels)

Bull Terrier
Baby of Breed: Maolmhin Sergeant At Arms (Diane Cuthbert)

Cairn Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Natuska Shout At The Devil (Kerryn Pearson)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Natuska Peppermint Twist SE (Kerryn Pearson)
Res Dog CC: Aust Gr Ch Natuska A Foreign Affair SE (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Natuska Love Her Madly (Kerryn Pearson)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yiriwyre Lets Get Ridiculous (J R & D M Collins)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Kanidor Eldar (G & S P Swalling)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Anvilhart Poetikool Justice (J Rasche & D Tomney)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Hot On Your Heels (J Rasche & D Tomney)
Junior (Bitch) of Breed: Mikinda Golden Embers (K Warren)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gumhaven Full Of Fire (Maureen Schutt)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Gumhaven Fire Fox (Maureen Schutt)
Res Bitch CC: Aust Ch Gumhaven Sand Piper (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kingsview Lady A At Aonais (Imp UK) (Fiona Mackness)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aonais Skys The Limit (Fiona Mackness)
Baby of Breed: Aust Ch Bobbinray La Uno (Cathy Kuchel)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Phil Thompson (SA)

Group 1st: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Kirkdell Dazzle N Delight TD (B Jones)
Group 2nd: English Springer Spaniel
Aust Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)
Group 3rd: Weimaraner
Aust Gr Ch Waldwieze Dirty Lil Secret (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)
Group 4th: Irish Setter
Aust Ch Martinridge Promises Promises (B Martin)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Ronevolon Queen Ovthe Desert (J Rasche & R Hartnett)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ronevolon Queen Ovthe Desert (J Rasche & R Hartnett)

Flat Coated Retriever
BOB and Dog CC: Aust Ch Poweron Gunnabe Trouble (Kirstin Gurner)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Skyehaven All About Me (Tina Corbell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Woodwych Dark Side Of The Moon (S/ R & L Schwerdt)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Woodwych Globetrotter (S / R & L Schwerdt)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Savaneta Hearts Desire (AI) (Paula Goodall & Sheila Rammell)
Baby of Breed: Savaneta Lights Of Vegas (AI) (Paula Goodall & Sheila Rammell)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tintookie The Whistling Gypsy (Mr J & Mrs S Nickholds / Tintookie Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Tintookie Red Is The Rose (Mr J & Mrs S Nickholds / Tintookie Kennels)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Martinridge Promises Promises (B Martin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Martinridge Flirting WTulane (B Martin)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Martinridge Heart And Soul (B Martin)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Martinridge My Secret Life (B Martin)

Irish Water Spaniel
BOB & Bitch CC: Aust Sup & Am Ch Whistlestop Mine To Keep At Tirriki (Imp USA) (C P / H R & B N van Haasteren)

Labrador Retriever
BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Kirkdell Dazzle N Delight TD (B Jones)

Large Munsterlander
BOB & Bitch CC: Aust Ch Mistypoint Send Me An Angel (T L Edwards)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Waldwieze Dirty Lil Secret (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Waldwieze Don't Ask Why (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Waldwiese Back In A Flash (Krystle Wells)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Alclare Ticket to ride (AI) (Mr P and Mrs L Griffiths)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Follydown Pygmalions Taylor (Mr J & Mrs S Nickholds)
Baby of Breed: Redhedz Gingers Bounder (AI) (Mr P and Mrs L Griffiths)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Margaret Bourn (SA)

Group 1st: Afghan Hound
Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Group 2nd: Harrier
Aust Ch Fellhunters On The Scent (P & F Danaher)
Group 3rd: Irish Wolfhound
Aust Ch Glenfels The Boy From Oz (AI) (Sarah Baker)
Group 4th: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Gr Ch Rokeena St Louis Blues (T Edwards/ R Wallis & S Marshall)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Boskahun Athena Etched In Gold (Sue Packer)
Puppy in Group: Afghan Hound
Aust Ch Lijolba The Up Rising (AI) (Gail Wood & Heidi McKay)

Afghan Hound
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Puppy of Breed: Aust Ch Lijolba The Up Rising (AI) (Gail Wood & Heidi McKay)

Beagle
BOB and Dog CC: Aust Ch Hilldamar Classical Jazz (D & M Hill)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Sligrachan Anotha Jeannie (D & M Hill)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Baby of Breed: Cwmdarhian One N Only (Mr C Moes & Mrs R Williams)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Stardayne Flight Command (Mrs V Tapp)
Bitch CC: Aust Ch Stardayne Lady Royale (Mrs V Tapp)
Baby of Breed: Stardayne Exceed The Limits (Mrs V Tapp)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Wattswires Very Bold (Linda Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wattswires Waltzing Matilda (Jill Thick and Linda Robinson)
Res Dog CC: Wattswires Old Man Platypus (Linda Robinson)

Dachshund (Smooth Haired)
Baby of Breed: Aust Ch Boskahun Athena Etched In Gold (Sue Packer)

Harrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Fellhunters On The Scent (P & F Danaher)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Fellhunters Scent of a Woman (P & F Danaher)

Irish Wolfhound
BOB and Dog CC: Aust Ch Glenfels The Boy From Oz (AI) (Sarah Baker)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Creena Miss Adelaide Rose (AI) (Jodie Michelmore)
Res Bitch CC: Aust Ch Greycroft Irish Storm (J & S Lewington)
Baby of Breed: Aust Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Rokeena St Louis Blues (T Edwards/ R Wallis & S Marshall)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Rokeena Xtravaganza (Adam Fraser & Tracie Edwards)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Mikozi Gracious Villain ET RN DWDF.S (V Macgill)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Inzara Bourne Supremacy (L Roberts & Inzara Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Cheryl Currie (SA)

Group 1st: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Darkknight Ysadore (B Mayne & J Phillis)
Group 2nd: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Vladimir Glam I Am (Cristel Leonard)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Alimanda Let's Get Ridiculous (Alimanda Kennels)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Landmaster Memphis Mafia (RB & CJ Redhead)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Landmaster Memphis Mafia (RB & CJ Redhead)
R/UP BOB & Res Dog CC: Landmaster Memphis Boys (RB & CJ Redhead)
Bitch CC: Landmaster Memphisbell (RB & CJ Redhead)

Australian Shepherd
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Sutter's Speechless (Imp NZ) (Mrs Sarah McInerney/ Miss Lindy Dawkins)

Bearded Collie
BOB & Bitch CC: Stylyn Kyna Keesa (Lynda Webb)

Collie (Rough)
BOB and Dog CC: Am & Aust Ch Overland City Lights (Imp USA) (Sharyn Ely & Val Wilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: AUST CH Kiriko's Special Report (Imp JPN) (Sharyn Ely & Val Wilson)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Darkknight Ysadore (B Mayne & J Phillis)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Regalshep Eclipse (Alimanda Kennels)
Baby of Breed: Alimanda Let's Get Ridiculous (Alimanda Kennels)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vladimir Glam I Am (Cristel Leonard)
Baby of Breed: Alimanda Kissed A Boy (Alimanda Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Damonte Devil In Disguize (Damonte Kennels)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Perfu Bridal Waltz (A & C Finlay / S Moore)

Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Shelsian Burn For You (I R & C E Spangler)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Shelsian Red Rosy (J Rainey)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Pemvale Picture Postcard (Mrs K Flynn)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Trehilyn Mystery Tour (P & K Flynn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)

Group 1st: Siberian Husky
Aust Sup Ch Asryn Always Forever (K Bryant / L Fox & A Wittenberg)
Group 2nd: Pyrenean Mountain Dog
Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)
Group 3rd: Samoyed
Aust Ch Eskydon League Of Shadows (Tahnee Dendy and Janet Dunbar)
Group 4th: Akita
Aust Sup Ch Shokuma Razzle Dazzle (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Shokuma Razzle Dazzle (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)
R/UP BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Shokuma Distinctive By Design (D Klingberg & W Osborn)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Kataku Mystical Guardian (AI) (L & A Martin / Kataku Knls)

Dobermann
BOB and Dog CC: Aust Ch Backbone Freddy Mercury (Imp ARG) (Kate Raymond)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Bravadobe Yes Its Time (Mr M & Mrs D Jackson)
Res Dog CC: Aust Ch Bravadobe Get Into The Groove (Mr M / Mrs D / Miss S Jackson and Bravadobe Dobermanns)
Baby of Breed: Aust Ch Bravadobe Feel The Moment (Imp NZ) (Mr M & Mrs D Jackson / Bravadobe Dobermanns)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Magnufi Maestro (AI) (Lorene Cantarella)

Portuguese Water Dog
Baby of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Legend (Barry Tyrrell)

Pyrenean Mountain Dog
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)

Rottweiler
BOB & Bitch CC: Alchemy Pussy Riot (AI) (Alchemy Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Alchemy Chumpy Pullin (AI) (Alchemy Kennels)
Baby of Breed: Ubersein Get The Party Started (Miss N K Hann & Mrs L Russell)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Eskydon League Of Shadows (Tahnee Dendy and Janet Dunbar)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Kimskova Sparkle and Shimmer (Janet Dunbar)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Treuliebe Kindred Spirit (S P & S K Foote)
Baby of Breed: Treuliebe Reign of Fire (AI) (S P & S K Foote)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Edelgeist Dare To Be Different (Coral Gray)
Dog CC & Puppy of Breed: Edelgeist Seize The Moment (Coral Gray)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Maharg Fuyu Yoshi (H Perret & K Martin)

Siberian Husky
BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Asryn Always Forever (K Bryant / L Fox & A Wittenberg)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Romeka Take That (David Harrop)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Suzanne Beinke (SA)

Group 1st: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Group 2nd: British Bulldog
Aust Sup Ch Bullyack Muskateller (M & B Ackland)
Group 3rd: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Little Blak Jedda (Lynette Niemann)
Group 4th: Keeshond
Aust Ch Nawtikees Riders On The Storm (Christine & Tahnee Spear)
Baby in Group: Shar Pei
Aust Ch Sharboop Living The Dream (Mr W & Mrs J Walloscheck)

Boston Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dimadal Divergent (Dimadal Knls)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bullyack Muskateller (M & B Ackland)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Bullyack Kssd Byn Angel (M & B Ackland)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Preciousbull UK My Dads A Pom (Cherie Terry)
Puppy of Breed: Preciousbull Move Over Baby (Cherie Terry)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pendragan X Factor (Ms A Cadd)
Baby of Breed: Kiangsi Showem The Karma (A Cadd)

Great Dane
R/UP BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Willitoft Fire and Ice (AI) (Miss Shontelle Davies)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Nawtikees Riders On The Storm (Christine & Tahnee Spear)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Calivale Look At Me (Mrs M Sawley)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Amesen Gold Class (J Longmire / M Camac & I Glen)

Poodle (Standard)
BOB & Bitch CC: Marlau Quinava (Quiniva Kennels)

Schipperke
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Beadale Little Blak Jedda (Lynette Niemann)

Shar Pei
Baby of Breed: Aust Ch Sharboop Living The Dream (Mr W & Mrs J Walloscheck)
Open Neuter of Breed: Aust Ch Miniatura Plays the Game (Mr W & Mrs J Walloscheck)