Kilmore A & P Society Inc (VIC)

Date of Show : 3-Dec-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Judy Horton (VIC)

Baby in Show: Cocker Spaniel (American)
Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
Minor in Show: Beagle
Sanmar Cherry Kola (Jill England & Sue Walker)
Puppy in Show: Australian Cattle Dog
Nerralee Kiss My Asset (AI) (W & L Greasley)
Aust Bred in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Triplefun Noble Vision (J & V Morriss / R Price)
Open in Show: Poodle (Miniature)
Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Whippet
Kanati Set Fire To The Rain (Ms Meagan Thomas & Ms Simone Dillon)
Runner Up Neuter in Show: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust & Neut Gr Ch Larnook Nellie Melba (Sarah Lowe)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Judith L Gard (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Maltese
Vahlia Masquerade (Lee Beckley)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Papco Pillow Talk (Ms Rosie Hawkins)
Minor in Group: Chihuahua (Long Coat)
El-toro kiwis billy the kid (Imp NZ) (Ms Glen Donnan)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Hollychi Black Magic (David Sempel)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daejilon Swarovski (Jill Eerden)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Daejilon Princess Aurora (Jill Eerden)
Baby of Breed: Daejilon Zharina (Jill Eerden)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Clarelly Lady In Black (Jan Kelly/Kay Andrews)
Intermediate (Bitch) of Breed: Clarelly Shine On Me (Jan Kelly)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: El-toro kiwis billy the kid (Imp NZ) (Ms Glen Donnan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kathran Talk About Me (David Sempel)
Baby of Breed: Southeastchi Yin (David Sempel)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hollychi Black Magic (David Sempel)
Baby of Breed: Bendonichi Scarlet Ohara (Ms Glen Donnan)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Caddarra Sheis Theone (Les & Hilary Cadan)

Italian Greyhound
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bindahlena Daydreams Come True (Leisl Wood)
Puppy of Breed: Aust Ch Bindahlena Dare To Dream (Leisl Wood)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Kiseki Tadashi (L McArthur & M A Barras)

King Charles Spaniel
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Cavildown Prince George RN (Penny Windlow)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Vahlia Masquerade (Lee Beckley)

Papillon
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Papco Pillow Talk (Ms Rosie Hawkins)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Seyoso Memphis Belle (Mr Ray Leech)
Res Dog CC: Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)
Baby of Breed: Seyoso Monarch Ofthe Glen (Ms Rosie Hawkins)
Junior of Breed: Papco Take The Lead (Rosie Hawkins)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sailoz Twilight Angel (Ms Rosie Hawkins)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ormalu Dragons Breath (H & J Obourne)

Pug
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Troycole Bringin The Heat (Mr K & Mrs K Cash / Mr R & Mrs J Dunn)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Triplefun Noble Vision (J & V Morriss / R Price)
Baby in Group: Airedale Terrier
Tjuringa Carmen jones (K & J Campbell)
Puppy in Group: Scottish Terrier
Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
Junior in Group: Border Terrier
Aust Ch Edenside Understudy (Mr J E & Mrs M A van Eggelen)
Intermediate in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dogct Sweet Serenade (Mr L Rodrigues / I Gillam)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust & Neut Gr Ch Larnook Nellie Melba (Sarah Lowe)

Airedale Terrier
Baby of Breed: Tjuringa Carmen jones (K & J Campbell)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am & Aust Ch Royal Courts Limited Edition (Imp USA) (D Heath/ R Moss & K Taylor)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amseraphs White Rock Royalty (AI) (Heath/Moss/Taylor)
Puppy of Breed: Icerainstafs Keona (AI) (Mrs & Mr Torney)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Edenside Understudy (Mr J E & Mrs M A van Eggelen)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fernbrook Lilly of the Valley (Mr J E & Mrs M A van Eggelen)
Baby of Breed: Stormvale Borda Knights Tail (Mr J E & Mrs M A van Eggelen)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Triplefun Noble Vision (J & V Morriss / R Price)
Res Bitch CC: Aust Ch Optimo On Wings of Sunrise (K & J Campbell)
Puppy of Breed: Ecirp Magnifique (R & K A Price)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Classicyds Get Smart (Ms K Azzopardi/ J/ N & M Attridge)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dogct Sweet Serenade (Mr L Rodrigues / I Gillam)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dogct Sweet Sonata (Mrs A Shevchenko)
Dog CC & Open of Breed: Dogct Ivory Banner (Mrs A Shevchenko)
Baby of Breed: Dogct Blazing Shadows (Mrs A Shevchenko)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Amfolk Drunkndisorderly (R Triffitt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amfolk Dominatrix (R Triffitt)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amfolk Call of the wild (Rebecca Triffitt)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kereen kind regards (Kereen Kennels)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Larnook Tea for Two (Sarah Lowe)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shaneca Bondi Puppy (Fiona McCallum)
Puppy of Breed: Saphyr Grand Affair (Margaret Gray)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Larnook Nellie Melba (Sarah Lowe)

Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lionsden Sir Lance A Lot (Mr A W Lyon and Mrs J Lyon)
Baby of Breed: Lionsden Litning Strikes Twice (Mr A W & Mrs J Lyon)
Baby (Dog) of Breed: Lionsden Royal Renegade (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Lionsden A Whole Lot Of Rosie (Mr A W Lyon and Mrs J Lyon)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sandra Mashford (VIC)

Runner Up in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks Only Girl In Th World (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)
Baby in Group: Cocker Spaniel (American)
Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra See For Ever More (M J & F L Park)
Junior in Group: Lagotto Romagnolo
ILNasosa Aroma Arancio (Ms J Ward & Ms C Ward-Jackson)
Aust Bred in Group: Flat Coated Retriever
Dual Ch (T) Injitali Intriguing Tale TSD (R Williams)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Neut Ch Prepelica Thunder Best (Mr Peter Allen)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Kalleo Hearts n Bones (Ms C McLennan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mistduke Lucy in the Sky (C McLennan)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Staryanks Only Girl In Th World (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sunfire Thunder Downunder (Glenn Gillan)
Baby of Breed: Staryanks Stole The Show (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Injitali Intriguing Tale TSD (R Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canawindra Ru Serious (Ms Raelene Trimble)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Canawindra Buck Shot (C & B Walter)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Canawindra See For Ever More (M J & F L Park)
Baby of Breed: Reload Hi Voltage (Mr P Cosaitis)
Intermediate of Breed: Aust Ch Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Prepelica Thunder Best (Mr Peter Allen)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kemsley Make A Wish (Miss Stephanie Govan & Mr Ricky Govan)

Labrador Retriever
Junior of Breed: Alexlab Moon Shadow (Janet Aldous)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: AmiciLeale Fantastico Zachary (Ms J Ward & Ms C Ward-Jackson)
Bitch CC & Junior of Breed: ILNasosa Aroma Arancio (Ms J Ward & Ms C Ward-Jackson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Scaraval Monte Carlo Baby RN DWDFS HTMS (Ms Raylene Laver)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Grauhund Just Dzina Jeans AI TD TDX (Imp NZ) (Grauhund Knls)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ricochez Gerwyn Gawain (AI) (Julie Lister)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Runner Up in Group & Minor in Group: Beagle
Sanmar Cherry Kola (Jill England & Sue Walker)
Junior in Group: Deerhound
Caberfei Eilean Eilaidh (Kenn and Els Airens)
Aust Bred in Group: Finnish Spitz
Aust Ch Vartija Uuno Son O Poe (B L & P R Vogt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Kanati Set Fire To The Rain (Ms Meagan Thomas & Ms Simone Dillon)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Yarramba Lets Get To It TDX (Faraldazar Kennels)

Beagle
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sanmar Cherry Kola (Jill England & Sue Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ariahgrove King Swagger (Miss E Triffitt)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Caberfei Eilean Eilaidh (Kenn and Els Airens)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Caberfei Endar Eishken (Mr & Mrs Kirkham)

Finnish Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vartija Uuno Son O Poe (B L & P R Vogt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Vartija Viia Ausday Girl (Barry & Pam Vogt)

Saluki
Junior of Breed: Aust Ch Elarabie Oasis Odyssey (S Green/ E Guthrie & A Green)

Whippet
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Kanati Set Fire To The Rain (Ms Meagan Thomas & Ms Simone Dillon)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sandra Mashford (VIC)

Runner Up in Group: Puli
Aust Gr Ch Rustufarion Outta Space (Barker/Hughes/Valore)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Nerralee Kiss My Asset (AI) (W & L Greasley)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Winter Soldier (Mr & Mrs C Moore / Mr J Moore)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelmanna Playing for Keeps (Mrs S Fox)
Runner Up Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust Gr Ch / Neut Ch Morkerbook Blazen Dare CCD RN (Mrs Jan Scholtz)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nerralee Kiss My Asset (AI) (W & L Greasley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nerralee Silver Sensation (W & L Greasley)

Australian Kelpie
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Morkerbook Blazen Dare CCD RN (Mrs Jan Scholtz)

Australian Shepherd
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Borderton Zenvo Ltd Edition (Borderton Kennels & Mrs N James)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Astabron Elles Hero (Ms B Durran)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Astabron Magic Marni (Bronwyn Durran)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Janoby Glitz and Glamour (Janoby Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taigakoira Elon Ilo (Huey Miin Lim)
Baby of Breed: Janoby im a rock star (Janoby Kennels)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allendell Once Upon A Dream (R L Ralphs)
Res Dog CC: Aust Ch Allendell Man In The Mask (L & Y Hornsey)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Andacht Torque Awhile (L & Y Hornsey)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: TS Gr / Dual Ch (T) Neut Ch Killara Volcanic Lava CDX RAE RM ET (U & T Rhyn)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Perfu Winter Soldier (Mr & Mrs C Moore / Mr J Moore)

Puli
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Rustufarion Outta Space (Barker/Hughes/Valore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Louanda Exclusive Style (Louanda Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelmanna Playing for Keeps (Mrs S Fox)

Welsh Corgi (Cardigan)
Baby of Breed: Bethwyn Breanna (Bethwyn Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Purdella Its Sensational (S & M Markham)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Andesyn In For A Penny (AI) RN ET (Jan Kelly)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Clarelly Russian Roulette (Jan Kelly)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Carryn Birch (VIC)

Runner Up in Group & Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Dabinette Game Changer (Denise Hocking)
Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Gr Ch Berneridge Its All About Me (Wendy Valencic)
Open in Group: Boxer
Aust Ch Milmac Lisa Ho (Macmillan & Lawson)
Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Gr Ch Stolzsein Candy Coated Kisses (S Bradley)

Alaskan Malamute
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Icepure Darq Southrn Express (B McCombe)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Berneridge Its All About Me (Wendy Valencic)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Berneridge Knight of Carawatha (AI) (U & T Rhyn)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Milmac Hugo Boss (Macmillan & Lawson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Milmac Lisa Ho (Macmillan & Lawson)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Walamara Tango in Parriss (Imp NZ) (Mrs B & Mr G Alexander / Ms M Wissmer)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Marksman Magic Melody (D Charters & J Pillinger)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Atsamanies Spellbound (AI) (Miss S Iveson)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Opalbay Guilty As Charged (Paddlepaws Knls)

Rottweiler
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Stolzsein Candy Coated Kisses (S Bradley)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dabinette Game Changer (Denise Hocking)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Carryn Birch (VIC)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Amesen I Want It All (J A Longmire/M B Camac & I K Glen)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)

Boston Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Baronrath Made To Measure (Ms L King)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Baronrath All In A Nutshell (Ms L King)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Avonmist Antoni Gaudi (Craigrossie Kennels)
Baby of Breed: Craigrossie Paspalle (Craigrossie Kennels)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Can & Aust Ch Klompen's Crown Royal (Imp CAN) (Brad Santas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kahnhond Visual Impact (D I & D J Wall)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Keez Que Sera Sera (D I & D J Wall)
Baby of Breed: Keezansur Touch ODutch (Anthony & Doreen Groves)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Amesen I Want It All (J A Longmire/M B Camac & I K Glen)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Capanash Darkest BeforeTheDawn (Miss C P Sharpe)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Garwey Tin Soldier (Garwey Kennels)