Maryborough Kennel Club (QLD)

Date of Show : 7-Jan-2017 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Graeme Missen (VIC)   (Total Entry : 411)

Best in Show & Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Runner Up in Show & State Bred in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Almarjo Elsa von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Minor in Show: Swedish Vallhund
Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
Puppy in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Wazky Myrcella (K Flouskos & M Mason)
Junior in Show: Golden Retriever
Aust Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Intermediate in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo/S Luchterhand)
Aust Bred in Show: Boxer
Aust Ch Meahic Whatz Da Hold Up (Andrew Morrow)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Tibetan Terrier
Aust & Neut Gr Ch Tsanggold Anyanka (Carol Bunkum)
Runner Up Neuter in Show: Dalmatian
Aust & Neut Ch Brewen Kandy Kar (Ms W Johns)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Australian Shepherd
Wajoma Ring of Fire (Helen Smith)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Shetland Sheepdog
Jaemist Lasting Tribute HT (J Rainey)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Walk All Over U (Liza Cassidy & Katrina Santas)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD)  (Group Entry : 53)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
Baby in Group: Pug
Aust Ch Burjoise Betty Boo (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Minor in Group: Pug
Kabova Zeus Warrior of Light (AI) (Mrs J M Williams)
State Bred in Group: Pekingese
Aust Ch Glenroyal Chasin A Fools Dream (Miss A L Moore)
Open in Group: Papillon
Aust Ch Goodvibes Blue By You (Mr B & Ms J Stewart-cook)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Ignatiusbell Constance (Mr R Davis & Ms C Shaw)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morganlea English Rose (Mrs C Ross)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlour Jumanji (Lyn Dunne)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Xarnego Orlando Furioso (Mrs G Letzer)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tunamara Wish You Love (Mr R Davis & Ms C Shaw)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Galig Slightly Sinful (Mrs G Letzer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Ignatiusbell Constance (Mr R Davis & Ms C Shaw)

Papillon
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes Dance To The Rhythm (W & J Stewart-Cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Goodvibes The Girls Got Rhythm (W & J Stewart-cook)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Goodvibes Blue By You (Mr B & Ms J Stewart-cook)
Baby of Breed: Roseswain Astro Star Gazer (Mrs J A Moy)

Pekingese
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Glenroyal Chasin A Fools Dream (Miss A L Moore)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Uno U Want Me (Penny Driver)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dreamforever Twist Of Toffee (Penny Driver)
Baby of Breed: DreamForever Undercover Parti (Penny Driver)

Pug
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pickapug Dark Warrior (Mrs T Ohl & Mrs B Sorensen)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kabova Zeus Warrior of Light (AI) (Mrs J M Williams)
Baby of Breed: Aust Ch Burjoise Betty Boo (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Junior of Breed: Aust Ch Kabova Deep In The Heart (J Williams & B Hurley)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shadowvale Moon Halo (AI) (P / C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
Baby in Group: Australian Terrier
Aust Ch Wanora La Im Callin Dibs (Lauren Lobegeiger)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Belleden Squareinside Thcircle (Belleden Staffords)
State Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Classicyds Keepn Up wth The Ks (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Open Neuter in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Maceltic Rowan Of The Myst (Ruth Waxman)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Wanora La Walkin On Sunshine (Lauren Lobegeiger)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Denim (Wanora Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Wanora La Im Callin Dibs (Lauren Lobegeiger)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pariben Devils Disguise (AI) (K & D Shelley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Satori Magic Mike (ROM) (T Matsen & R Balsillie)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Audacia La La Lakota (K & D Shelley)
Baby of Breed: Aust Ch Kupala Kookin Kapers (K & D Shelley)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Classicyds Keepn Up wth The Ks (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Minor of Breed: Aust Ch Mustangjax Queen Bee (D & K Fitzgerald)
Open of Breed: Aust Ch Mustangjax Pandamonium (D & K Fitzgerald)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Minor of Breed: Belleden Squareinside Thcircle (Belleden Staffords)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Kasalilly Shut Your Face (Kylie Rickard)

West Highland White Terrier
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
Minor of Breed: Maceltic Nyah Griffyns Gift (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Maceltic Rowan Of The Myst (Ruth Waxman)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Graeme Missen (VIC)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Driftway Special Mission (Mr Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
Minor in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)
Puppy in Group: Irish Water Spaniel
Waterboys Leroy brown (Penni Smith)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo/S Luchterhand)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Belcroft Crazy For You (Geoff Kill)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Belcroft Crazy For You (Geoff Kill)
Junior of Breed: Aust Ch Asuare Cant keep A Secret (K Hutt)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Azel Black Mail (Brooke's/Carter)
Baby of Breed: Azel Show Me The Money (Azel Kennels)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tealpoint Dances With Diamonds (Heather Reynolds)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tealpoint ExcaliburTheMagician (Heather Reynolds)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Am/Can & Aust Ch Edgecombe's Wysiwyg Chaos Bound For Botany Bay (Imp USA) (A Adamopoulos/D McAllister)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wysiwyg The Golden Snitch (A Adamopoulos)
Minor of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story (T Waters)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarramo Here I Am (T R & M Norton)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Waterboys Leroy brown (Penni Smith)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Driftway Special Mission (Mr Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo/S Luchterhand)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Firefrost Red Garnet (Julie Stockbridge)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tamard BusterOnth Ute (Mrs S McGrath)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daykeyne Come Out To Play (Mrs S McGrath)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC) (Group Entry : 54)

Best in Group & State Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Almarjo Elsa von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Twyborn Innocense (Imp SWE) (Ulla Greenwood)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Laura Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Minor in Group: Whippet
Piaffe Catcher in the Rye (AI) (Mrs Ulla Greenwood)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Harvey Von Schnitzel (Mark & Joanne Yardley)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Chipal The Summer Breeze (L Dorr/J Meharry)
Intermediate in Group: Peruvian Hairless Dog (Large)
Aust Ch Moche Huatuntupaq (Imp USA) (Mrs J C Lanham)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Chipal The Breeze in Motion (L Dorr / J Meharry)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tahkira Ruby Rose (AI) (J Brookes)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ammidan FYI Barnsley (Katlynn Bradder-Denning)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Orobay Desperado (R Telfer)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Orobay Poppy Field (R Telfer)
Baby of Breed: Johgra Full of Charm (R Telfer)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Meldham Don't stop Me Now (Mr S Bennett & Mr B Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sashayaway Valentine Del Rose (S Bennett & B Green)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chipal The Breeze in Motion (L Dorr / J Meharry)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chipal The Summer Breeze (L Dorr/J Meharry)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Splendak Mythical Lady (B K & Y J Shaw)
Minor of Breed: Aust Ch Kimscott Blak Majik (C Farley)
Puppy of Breed: Splendak Midsomer Secrets (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Almarjo Elsa von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Almarjo Ava Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Almarjo Harvey Von Schnitzel (Mark & Joanne Yardley)
Baby of Breed: Almarjo Laura Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Junior of Breed: Aust Ch Stardayne Royal Bouquet (Debbie Daly)
Open of Breed: Aust Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & Y J Shaw)

Foxhound
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Bellarell Newline Lacey Face (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxhunt Epitome (Mrs N O'Neill/ Mrs C/Miss B & Mr J Bryson)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moche Huatuntupaq (Imp USA) (Mrs J C Lanham)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Twyborn Innocense (Imp SWE) (Ulla Greenwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Piaffe Bertana (Mrs U Greenwood)
Minor of Breed: Piaffe Catcher in the Rye (AI) (Mrs Ulla Greenwood)
Puppy of Breed: Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Graeme Missen (VIC)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
Runner Up in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Pukawidgee Name Of The Wind (Ashlee Houlden & Jarrod Tyler)
Baby in Group: Border Collie
Trumagik Devil In Disguise (Noel & Maureen Kay)
Minor in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Jaemist Lasting Tribute HT (J Rainey)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas & Belinda West)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Look At Me (Noel & Maureen Kay)
State Bred in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Lynann Song Of My Angel (Toni Chandler)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shepherd Dog
Aust & Neut Ch Wolfonyx Freedom Fighter CCD CDX RE HT (Mrs Meredith Nelson)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kelprin Heez Just Grand (M Powell)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark & Glenys Armstrong)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oatland Look At Me (Noel & Maureen Kay)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
Puppy of Breed: Amakhosi Glance My Way (Noel & Maureen Kay)
Junior of Breed: Aust Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Ochaye I Am Prime (Tim Thomas & Belinda West)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Maisilva solar flare (AI) (Miss D Puttock & Mr G Braithwaite)
Baby of Breed: Wajoma Ring of Fire (Helen Smith)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Edinglen Starry Starry Night (AI) (Michele Lincoln & Julie Lyons)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edinglen Little Miss Sunshine (AI) (Michele Lincoln)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Keamaree Krakatoa (Mrs J F Armatys)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pukawidgee Name Of The Wind (Ashlee Houlden & Jarrod Tyler)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Khayoz The Kings Angel (Noel & Maureen Kay)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Trumagik A Scottish Fable (S J Hill)
Baby of Breed: Trumagik Devil In Disguise (Noel & Maureen Kay)
Minor of Breed: Trucharm All Around The World (S Hill & K Leslie)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Khayoz Locked Out Of Heaven (Noel & Maureen Kay / John & Kate Valk)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Yaxeka Kashima Shima (Mrs J F Armatys)
Intermediate of Breed: Aust Ch Keamaree Every Step You Take (J Armatys)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa ET (L C & R A Seare)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Theldaroy High Acclaim To Fame (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch LaGuardia Waltzing Matilda (Judith & Irene Hayton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wolfonyx Freedom Fighter CCD CDX RE HT (Mrs Meredith Nelson)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Avahlee Girls Keep Secrets CCD ET RN (Judith & Irene Hayton / Danni Mayne)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kaygarr Bend It Like Beckham (Judith & Irene Hayton)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ronashill Sweet Heart (Janet Rainey)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Jaemist Lasting Tribute HT (J Rainey)
Baby of Breed: Aust Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)
Minor of Breed: Donriver How Simple (Cathryn Murdoch)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trendam Gypsy Queen (Ms A J Smith)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)
Puppy of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Together (Miss S Morris)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lynann Song Of My Angel (Toni Chandler)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Silvana Tassan (QLD)  (Group Entry : 48)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Meahic Whatz Da Hold Up (Andrew Morrow)
Baby in Group: Boxer
Redbush Savanna Rose (Serena & Robert Carstens)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)
Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Bluemooska Lana (M Schelbach)
Open in Group: Akita
Aust Ch Kodo Vamp It Up (Imp NZ) (C & M Moffat)

Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kodo Vamp It Up (Imp NZ) (C & M Moffat)

Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Meahic Whatz Da Hold Up (Andrew Morrow)
Res Dog CC & Junior of Breed: Onlyskyhigh Feelin Cagey (Liza Mclaughlin)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Keljamar Heres The Vertict (Paul McArther)
Baby of Breed: Redbush Savanna Rose (Serena & Robert Carstens)
Puppy of Breed: Jaksamlee Blackops Psychosis (John & Maree Mahoney)
Junior (Bitch) of Breed: Redbush Indigo Skye (Ashlee Mahoney)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rangehaven Rhythm And Rhyme (Luba Tarver)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Khingsahl Flash Dance (John King & Ray Scells)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Khingsahl I Heard A Rumour (John King & Ray Scells)
Res Bitch CC: Aust Ch Rottgems Yasrah Epic (Elizabeth Keating)
Puppy of Breed: Kyrajack Truth And Justice (AI) (Mrs S M Bagarozza)
Open of Breed: Vandajet Codename Diesel (Tyson Miletic)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Kalaska Gold N Class Girl (Joan Webb)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bluemooska Lana (M Schelbach)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas / L Cassidy)
Runner Up in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Danrith Say My Name (Mr James Bennett)
Baby in Group: Shih Tzu
Liammars Greatest Love Of All (Mrs J Hellessey & Miss A L Moore)
Minor in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Wazky Myrcella (K Flouskos & M Mason)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Aldridge A Sky Full Of Stars (Philip & Michelle Hickey)
Intermediate in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Fyreburst Zeus God Of Thunda (Mrs Di Armstrong & Mr D Shannon)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Life Inth Fast Lane (Liza & Isabel Cassidy)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Terrier
Aust & Neut Gr Ch Tsanggold Anyanka (Carol Bunkum)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Brewen Kandy Kar (Ms W Johns)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Havfun Black Onyx (Mrs B Sorensen & Mrs K McConnell)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Beeman Magic Mike (A & L Bearne / K Todd / S Hurford)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Malaboo Oriental Emporor (J & T Cumner)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Malaboo Chinese Whispers (J & T Cumner)

Dalmatian
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Brewen Kandy Kar (Ms W Johns)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mcboxa Quarter Mile I Own U (Liza Mclaughlin)
Baby of Breed: Tranabby Lululemon (Mrs Tracy Ohl)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fyreburst Zeus God Of Thunda (Mrs Di Armstrong & Mr D Shannon)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lamorna Super Nova (Di Armstrong)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aldridge A Sky Full Of Stars (Philip & Michelle Hickey)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Shanspitz Flying Solo (AI) (Mrs R Stockham / Mr D & Mrs S Watherston)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill I See Diamonds (Barbara Winch)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas / L Cassidy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Life Inth Fast Lane (Liza & Isabel Cassidy)
Puppy of Breed: Aust Ch Hunkeedori Walk All Over U (Liza Cassidy & Katrina Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Danrith Say My Name (Mr James Bennett)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byanda Black Diamond (Shiralee Coombes)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wazky Myrcella (K Flouskos & M Mason)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tvorimir Desire Of Fire (K Flouskos & M Mason)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Laposh Silhouette in Ice (C A Collin)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Turkish Tequila (Carolyne A Collin)
Baby of Breed: Aust Ch Poodiful Light My Fire (Carolyne A Collin)
Open of Breed: Ringstinga Atomic Blast (Fran Tudhope)

Shih Tzu
Baby of Breed: Liammars Greatest Love Of All (Mrs J Hellessey & Miss A L Moore)

Tibetan Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Tsanggold Anyanka (Carol Bunkum)