Macalister All Breeds Kennel & Obedience Club Inc (VIC)

Date of Show : 24-Aug-2012 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr F Rodrigues (Portugal)

Best in Show: Maltese
Am Gr Ch / Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)
Puppy in Show: Dobermann
Copperdobe Keep Em Guessing (Imp NZ) (J Hovell)
Junior in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Melloway Adrenaline Rush (J Egan / J & J Weekes)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs M Poggesi (Italy)

Best in Group: Maltese
Am Gr Ch / Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Melloway Adrenaline Rush (J Egan / J & J Weekes)

Affenpinscher
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Strongfort Que Será Será (Kerry McKinnon)

Australian Silky Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Balkana Anastasia Talking (Mr J W Camac)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Melloway Adrenaline Rush (J Egan / J & J Weekes)
Puppy of Breed: Miniatura Makos Perfect Amber (Rodney Connelly)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Puppy of Breed: Triscadec Royal Wish (Karen McCabe)

Chinese Crested Dog
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mohawk Thefame Monster (Miss V Bridle)
Puppy of Breed: Blackheath Above The Law (Mr M Hayes)

Griffon Bruxellois
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Alwood Counterfeit (Alwood Kennels)

Havanese
BOB: Carnwath Pasqale (L J Bolden)
Bitch CC & Minor of Breed: Auskrest Cocoberry (L J Bolden)
Junior of Breed: Carnwath Juliette (L J Bolden)

Italian Greyhound
Junior of Breed: Belloiggy Tonio Terzo (Fiona Gilbert)

Japanese Chin
BOB & Puppy of Breed: Kiseki Kinzakura (Alwood Kennels)

Lowchen
BOB: NZ Ch Jonjas Dita Von Teese (Imp NZ) (D & C White)

Maltese
BOB: Am Gr Ch / Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)

Miniature Pinscher
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Supacharm Hell Hath No Fury (Mrs Lisa Prior)
Dog CC: Supacharm To Hell N Back (Mrs Lisa Prior)

Papillon
Bitch CC: Aust Ch Szzan Cotillon Belle (Suzanne Goodchild)

Pug
BOB: Am & Aust Ch Caper's Snap To It (Imp USA) (Esther Joseph)
Bitch CC: Aust Gr Ch Birsay Pocket Rocket (Mrs S Langford /Mr G Mrs E McRae)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr D Windsor (Canada)

Best in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Kamagh Pretty Boy Smirk (Imp NZ) (Terry & Gail Buckley)
Baby in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Shaneca Sunday Rose (Sarah Lowe)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Whitebriar Jerseyboy (Imp NZ) (Ms Greta Willenberg & Mrs Sue Stewart)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Iona In Vogue (Ms K Azzopardi & Mr N Luke)
Junior in Group: Manchester Terrier
Mansiya's Yurrugar By Design (Imp UK) (Mr M / Mrs J and Ms P Saunders)

Airedale Terrier
BOB & Puppy of Breed: Belairedales Michaelangelo (AI) (Mrs S & Mr C Duff)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Airewood No Greater Love (Mrs S & Mr C Duff)

Australian Terrier
BOB: Aust Ch Taufield Short N Sweet (Mrs Leanne Bywater)
Dog CC: Aust Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)

Border Terrier
BOB: T Ch Glenbogle Poetry In Motion (Sue Mewse)
Dog CC & Puppy of Breed: Mossrose Cap't Jack Sparrow At Glenbogle (Imp NZ) (Sue Mewse)

Fox Terrier (Smooth)
BOB: Aust Ch Ecirp Sabre (R and K A Price)
Bitch CC: Aust Gr Ch Ecirp Enchanted (R & K A Price)
Junior of Breed: Aust Ch Ecirp Keepers Image (R & K A Price)

Jack Russell Terrier
BOB: Aust Gr Ch Baylock Master Brew (Miss Kimberley Azzopardi)
Dog CC & Puppy of Breed: Darraye Kewl Kustomer (June Ellis)

Kerry Blue Terrier
BOB: Aust Ch Kamagh Pretty Boy Smirk (Imp NZ) (Terry & Gail Buckley)

Manchester Terrier
BOB & Junior of Breed: Mansiya's Yurrugar By Design (Imp UK) (Mr M / Mrs J and Ms P Saunders)

Norwich Terrier
Baby of Breed: Chesney Forever Design (AI) (Chesney Kennels)

Parson Russell Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Jacklands Dallas (Dalsue Kennels)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB: Aust Ch Larnook Nellie Melba (Sarah Lowe)
Baby of Breed: Shaneca Sunday Rose (Sarah Lowe)

Staffordshire Bull Terrier
BOB: Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K, Marsh)
Puppy of Breed: Wyowna Choccywoccydohdah (Wyowna Kennels)

Tenterfield Terrier
BOB: Aust Ch Madusty Jersey Girl (Paula Stirzaker)
Dog CC: Aust Ch Atenta Tigers New Terror (Paula Stirzaker)
Baby of Breed: Terrelle Terrors Might Enpower (Paula Stirzaker)

Welsh Terrier
BOB & Junior of Breed: Airewood Challenger Downunder (Mrs S & Mr C Duff)
Puppy of Breed: Airewood Montgomery Rogue (Mrs S & Mr Duff)

West Highland White Terrier
BOB: Whitebriar Jerseyboy (Imp NZ) (Ms Greta Willenberg & Mrs Sue Stewart)
Minor of Breed: Whitebriar Jerseyboy (Imp NZ) (Ms Greta Willenberg & Mrs Sue Stewart)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr F Rodrigues (Portugal)

Runner Up in Group: Gordon Setter
Aust Ch Triseter Celtic Jai (Triseter Kennels)
Baby in Group: Cocker Spaniel (American)
Jettz Rhinestone Cowboy (V Masterfield)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Kelindebar Aussie Dream (Mrs Linda Adams)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Cardhu Tainted Love (Jan Waite)

Cocker Spaniel (American)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Sunfire Miss Class In Brass (Pauline Grutzner)
Dog CC: Aust Ch Fielgar Time Traveller (Imp UK) (Pauline Grutzner)
Baby of Breed: Jettz Rhinestone Cowboy (V Masterfield)

English Springer Spaniel
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Cardhu Tainted Love (Jan Waite)

Field Spaniel
Minor of Breed: Aust Ch Silverbirch Kosiuszko (Dr Gillian Robinson)

Flat Coated Retriever
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Injitali Intriguing Secret (R Williams)

German Shorthaired Pointer
Dog CC: Aust Ch Kobidan Grand Inquisitor (J Cattell & S Nichols)
Minor of Breed: Kobidan Hot to Handle (Mrs S Nichols & Mrs J Cattell)
Puppy of Breed: Mianoka Bound For Glory (Lorraine Brennan)
Junior of Breed: Pointsure Jump For Joy (P Allen)

German Wirehaired Pointer
BOB: Aust Gr / T Ch Huntwyre Tribulation CDX NRA RN ET (Mr P & Mrs S Meekings)

Golden Retriever
Baby of Breed: Beaucroft The Adventures Begun (AI) (Mrs D & Miss A Alexander)

Gordon Setter
BOB: Aust Ch Triseter Celtic Jai (Triseter Kennels)

Labrador Retriever
BOB & Puppy of Breed: Kelindebar Aussie Dream (Mrs Linda Adams)
Dog CC: Simballoch Mystic Black (G & V Jones)

Pointer
Baby of Breed: Aspyre Spoonful of Sugar (J & A Lumsden)

Sussex Spaniel
BOB: Aust Gr Ch Sunfire Swamp Monster (Ms P Grutzner)

Weimaraner
BOB: Aust Ch Bromhund Madison Avenue (AI) (Bromhund Kennels)
Dog CC: Graysville Avante Garde At Amarige (Imp NZ) (Ingrid Albion)
Baby of Breed: Bromhund Back N Time (AI) (Bromhund Kennels)
Puppy of Breed: Bromhund Xclusive Vintage (AI) (Bromhund Kennels & S Sabbatini)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr D Windsor (Canada)

Runner Up in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
NZ Gr & Aust Ch Rokeena Garcon Reveur (R J & R J Wallis / R Hay & S Marshall)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Cusworth Red Empress (Mrs C Irvin)
Puppy in Group: Basset Fauve de Bretagne
Aust Ch Arendt Danish Design (A Reid & K Wishart)
Junior in Group: Borzoi
Georwitch Bullet Proof (Barclay / Felsbourg & Heley)

Afghan Hound
Minor of Breed: Alaqadar Figaro (AI) (Geire Heaton-New)

Basenji
Bitch CC & Puppy of Breed: Unomee Sweetly Smug (S Egan & M Lindsay)
Baby of Breed: Karamo Mikolo (A & C Curnick)

Basset Fauve de Bretagne
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arendt Danish Design (A Reid & K Wishart)

Basset Hound
Dog CC: Aust Gr Ch Glenfern Elite Force (Joan & Michael Bannister)

Beagle
BOB: Aust Ch Treeview Nitro Charger (Karen Mangan)

Borzoi
BOB & Junior of Breed: Georwitch Bullet Proof (Barclay / Felsbourg & Heley)
Bitch CC: Georwitch Breaking the Rules (Mandy Felsbourg)
Minor of Breed: Marakhoff Paspaaley (Marakhoff Kennels)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB: Aust Ch Stardayne Bright Signe (Pamila Sinclair)
Bitch CC & Minor of Breed: Cusworth Red Empress (Mrs C Irvin)

Irish Wolfhound
Dog CC: Dileann Aroon Cashel (Dileann Kennels)
Junior of Breed: Dileann Aroon Milish (Dileann Kennels)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB: NZ Gr & Aust Ch Rokeena Garcon Reveur (R J & R J Wallis / R Hay & S Marshall)

Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Ch Kimbisha Making Magic (Ms Sally Miles)
Bitch CC: Kimbisha Toucha Heaven (Ms Sally Miles)

Saluki
BOB: Aust Gr Ch Pazada Someone To Talkabout (Talkabout Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Balmain Del Borghino (Imp ITA) (Talkabout Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr M Beech (Canada)

Runner Up in Group: Old English Sheepdog
Aust Gr Ch Perfu Dancing Queen (Mr & Mrs C Moore)
Puppy in Group: Border Collie
Luuaca Double Delight (Lyn McMaster)

Australian Shepherd
BOB: Aust Sup Ch Ellagant Rhythm N Blue PT (Ellagant Kennels)
Bitch CC: Aust Gr Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Minor of Breed: Dykinta Take A Flirt (Ellagant Kennels)
Puppy of Breed: Ellagant Legally Blonde (Ellagant Kennels)

Border Collie
BOB: Aust Sup Ch Borderfame King Ohearts (Khayoz & Borderfame Kls)
Bitch CC: Aust Ch Khayoz Queen OHarts (Khayoz Kls)
Puppy of Breed: Luuaca Double Delight (Lyn McMaster)

Old English Sheepdog
BOB: Aust Gr Ch Perfu Dancing Queen (Mr & Mrs C Moore)
Dog CC: Aust Sup Ch Brinkley Song 'N' Dance Man at Perfu (Imp UK) (Chris and Sue Moore)
Puppy of Breed: Aust Ch Perfu Moon Dance (Chris Sue and Jason Moore)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs J Beech (Canada)

Best in Group: Akita
Aust Ch Shinano Courage Under Fire (Shinano Akitas)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust Gr Dual Ch T Ubersein Prince Of Tides (Khayoz Kennels)
Minor in Group: Alaskan Malamute
Hamalek Cruze Control (AI) (H & R French-Davis / S Turner)
Puppy in Group: Dobermann
Copperdobe Keep Em Guessing (Imp NZ) (J Hovell)
Junior in Group: Samoyed
Airebis Czars Dream (Vanessa Martin)

Akita
BOB: Aust Ch Shinano Courage Under Fire (Shinano Akitas)
Bitch CC: Aust Gr Ch Travistock Dark Velvet (Imp UK) (Shinano Akitas)

Alaskan Malamute
Minor of Breed: Hamalek Cruze Control (AI) (H & R French-Davis / S Turner)

Boxer
BOB: Aust Ch Chizack In The Endo (Mr A and Mrs W Hobday)
Baby of Breed: Chizack Hot Jam (Mr A & Mrs W Hobday)
Junior of Breed: Bomark Sizzle N Hot (Mr W & Mrs S Anderson)

Dobermann
BOB: Aust Gr Ch Coppertop Designer Image ET (J Hovell)
Puppy of Breed: Copperdobe Keep Em Guessing (Imp NZ) (J Hovell)

Dogue de Bordeaux
Bitch CC & Junior of Breed: Bordogue Beatrix (Amoureux and Bordogue Kennels)
Puppy of Breed: Amoureux Sateda (Georgia Vollemaere)

Newfoundland
Bitch CC: Capebass Walk the cat walk (Mr L & Mrs J Leeder)

Portuguese Water Dog
BOB: Aust Ch Ryzylva Make A Decision (Mrs R & Miss S Beaman)
Bitch CC: Aust Ch Uptrend Black Velvet (Mrs R A & Miss S Beaman)
Baby of Breed: Aust Ch Uptrend Tip Of The Waves (Rosie and Sarah Beaman)
Junior of Breed: Aust Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)

Rottweiler
BOB: Aust Gr Dual Ch T Ubersein Prince Of Tides (Khayoz Kennels)

Samoyed
BOB: Aust Ch Aldonza Espirit De McCoy (Fay Tucker)
Puppy of Breed: Aldonza Madly In Love (Fay Tucker)
Junior of Breed: Airebis Czars Dream (Vanessa Martin)

Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Bilazz High Chaparral (D Edgington & D Hocking)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr M Beech (Canada)

Minor in Group: Dalmatian
Dimadal Journey to the Stars (Cecilia Langton-Bunker)
Junior in Group: Dalmatian
Paceaway Revenge (Caroche Kennels)

British Bulldog
BOB: Aust Ch Karazma All In The Game (Karazma Knl)
Bitch CC & Puppy of Breed: Bumbullb Hoochie Momma (Karazma Knl)
Minor of Breed: Hallaby Logical Reason (Melissa Blandamer)
Junior of Breed: Boombulloom Harley Fatboy (Rae Rizzo)

Dalmatian
BOB & Junior of Breed: Paceaway Revenge (Caroche Kennels)
Minor of Breed: Dimadal Journey to the Stars (Cecilia Langton-Bunker)

French Bulldog
BOB: Aust Gr Ch Carrski Rumour Haz It (R & N Wilson)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Carrski Step N Out N Style (Carrski Knls)
Baby of Breed: Carrski Rumour Does It (Mr & Mrs R & N Wilson)

Great Dane
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Stormalong Luvmy Songndance Man (Mrs Sue Burrows)
Bitch CC: Aust Ch Danefred Anna Who (Frieda Clifton)
Minor of Breed: Annador Dash Of This (Mrs D & Miss A Alexander)

Lhasa Apso
BOB: Aust Ch Zaland Tell It Like It Is (Mrs Doreen Morgan)
Bitch CC & Minor of Breed: Myikyi Norbu Nakpo (Mrs V Gladstone)
Baby of Breed: Rimpoche Tullock (R & Mrs V Bennetts)
Junior of Breed: Amesen Portia (Vickie Gladstone)

Poodle (Standard)
BOB & Junior of Breed: Zarzou Creme Della Creme (L Cook)
Dog CC: Ahornstreets Valimont (Imp GER) (C Sharpe)

Schipperke
Bitch CC: Heart-Throbs Diamond InThe Ruff At Scheepshond (Imp USA) (Ron & Elizabeth Chapman)

Shih Tzu
BOB: Aust & Can Ch Winterholme Lanakila Affinage (Imp CAN) (Yoel & Micky Morag)

Tibetan Terrier
Junior of Breed: Aust Ch Rogspa Man Of The Moment (R & Mrs V Bennetts)