Southern Highlands Kennel & Obedience Club Inc (NSW)

Date of Show : 19-Oct-2012 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Emma Parker (SA)

Best in Show: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Topsy Turvey (Sue Huebner & Penny Kelly)
Runner Up in Show: Beagle
Aust Ch Langrigg Strawberry Cupcake (L & H Gibson)
Baby in Show: Boston Terrier
Hygamble Tell Me A Texan Tale (R Sheridan-McVicar and Buffalo Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Yvonne Smith (New Zealand)

Best in Group: Pomeranian
Can & Aust Gr Ch Chriscendo Can You Believe (Elizabeth Ann Friedman)
Puppy in Group: Pug
Gupalsziv Charlotte Cascade (AI) (Jennifer Weber)
Junior in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Rejoice Cows and Parti (Kerry Wyburd)

Australian Silky Terrier
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bedafareal River Song (Rosedale Kennels & Mrs N F Walker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Gr Ch Innesveil Classic Design (J McInnes)
Baby of Breed: Elcavel Royal Empress (Mrs Kerry A Rolfe)
Junior of Breed: Elcavel Masterpiece (Mrs K A Rolfe)

Chihuahua (Smooth Coat)
Junior of Breed: Kaliente Tour De Force (V Leonard)

Chinese Crested Dog
Puppy of Breed: Goolarabang Bedazzled (Deborah Neumann)

Griffon Bruxellois
BOB: Balliol Gellert Grindlewald (M Parker Brien & J Tremenheere)
Puppy of Breed: Cricklewood Night Of Magic In Paris (Imp NZ) (Ms M Parker-Brien)
Junior of Breed: Paris Starry Starry Night (Imp NZ) (J Wistuba & M A Parker Brien)

Havanese
BOB: Aust Ch Hashki Little Bear (Mr P Williams)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Rejoice Cows and Parti (Kerry Wyburd)
Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Xfiles (Philip Williams)

Italian Greyhound
BOB: Aust Ch Angelini April In Paris (Mrs B De Santi)
Dog CC: Aust Ch Piccino Jitterbug (G & B DeSanti / M & S Reeve)

Lowchen
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)
Bitch CC: Aust Ch Amrish Anya (R Chandler / Davis)

Papillon
BOB & Minor of Breed: Elenbah Ice On Fire (Carmel dowley)

Pekingese
BOB: Aust Sup Ch Frawai Whos The Boss (Julie R Wardell)

Pug
Bitch CC: Gupalsziv CC Calendar Girl (AI) (Jennifer Weber)
Puppy of Breed: Gupalsziv Charlotte Cascade (AI) (Jennifer Weber)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr John Stanton (New Zealand)

Best in Group: Fox Terrier (Wire)
Aust Ch Beagelee The King of Queens (L & C Duval)
Runner Up in Group & Junior in Group: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Serial Thriller (Gaela Whyte)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Riverlands Man Power (Mrs Ann E Knight)

American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Ch Quatroniko Black Ice (L & L Nikolovski)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amstafican Return Of D Goddess (Adrian Martiniello)

Australian Terrier
BOB: Shandez Blue Thunder (Mrs S M Massey)
Bitch CC: Shandez Storm Rising (S M Massey)

Border Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bohunt Serial Thriller (Gaela Whyte)

Bull Terrier (Miniature)
BOB & Puppy of Breed: Bullacktiv Spotted Owl (P Zullo)
Bitch CC: Aust Ch Bullacktiv Apache Teardrop (P Zullo)

Fox Terrier (Smooth)
Bitch CC: Emelpee Please Explain (Kelly Hooper)
Minor of Breed: Riverlands Mr Brownstone (Kelly Hooper)

Fox Terrier (Wire)
BOB: Aust Ch Beagelee The King of Queens (L & C Duval)

Jack Russell Terrier
BOB: Bekmar Ricki Lee Jones (Kelly Hooper)
Baby of Breed: Riverlands Man Power (Mrs Ann E Knight)
Junior of Breed: Ozjack No Regrets (Bob Purss)

Parson Russell Terrier
BOB & Junior of Breed: Beaconway Class Master (Christan Trainor)

Staffordshire Bull Terrier
BOB: Aust Ch Redlabal Star of Demi Beau (Jean Hockey)
Dog CC: Helstaff Galaxy Showoff (Karen Crawley)
Junior of Breed: Southstock Dressed For Success (Ms Cheryl Rea)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Marilyn Rose (QLD)

Best in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Aursauver Dux Of Miramar (Teresa Anderson)
Puppy in Group: Lagotto Romagnolo
Incavale Devil Wears Prada (Valerie Morse)
Junior in Group: Pointer
Aust Ch Tukeglen Tricks ov The Trade (Sharon Hannigan & Helen McCready)

Brittany
BOB: Aust Ch Magicbrit Isabelle (Peter Marsh)
Dog CC: Aust & Am Ch Magicbrit Tonan The Wizard of Auz (Imp USA) (Peter Marsh)

Chesapeake Bay Retriever
BOB: CaledoniaAU Susquehanna (Kelly Hooper)
Dog CC & Junior of Breed: Caledonia's Makers Mark (Imp USA) (Kelly Hooper/A Marvin/D Nimmons-Marvin)

Curly Coated Retriever
Junior of Breed: Miamba Koonawarra (K Belbin )

English Springer Spaniel
BOB: Aust Gr Ch Azudance On Broadway (Miss M Lauder)
Bitch CC: Aust Ch Azucroft Zafirah (Mrs J Meadows)
Puppy of Breed: Asudo Hello Delicious (Joanne Meadows)
Junior of Breed: Azudance On The Edge Of Glory (Miss M Lauder)

Flat Coated Retriever
BOB: Hawksdale Hot Gossip (Kelly Hooper)

German Shorthaired Pointer
BOB: Aust Ch Tealpoint RedCloud Chief (Susan Brown)
Minor of Breed: Tealpoint Duchess Of York (Mrs S M Brown)

Golden Retriever
BOB: Aust Sup Ch Aursauver Dux Of Miramar (Teresa Anderson)
Puppy of Breed: Giltedge Viva La Diva (T Anderson & K Handley)

Gordon Setter
BOB: Aust Gr Ch Clanset Hot Shot (M MacCormick)
Puppy of Breed: Clanset Stormin Norman (Ms M MacCormick)

Labrador Retriever
BOB: Aust Gr Ch Bradorla Black Ice (M D & A L Martin)
Minor of Breed: Riftintime Midnight Maple (Mr T & Mrs M Ament)
Puppy of Breed: Riftintime Special Maple (Mr T & Mrs M Ament)

Lagotto Romagnolo
BOB & Puppy of Breed: Incavale Devil Wears Prada (Valerie Morse)

Pointer
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Tukeglen Tricks ov The Trade (Sharon Hannigan & Helen McCready)

Weimaraner
Minor of Breed: Lukedom When Yr Hot Yr Hot (Melanie Tinker)

Weimaraner (Long-haired)
BOB: Aust Gr Ch Happylea Kings Silver (Dale Elliott / Deborah Neumann)
Bitch CC & Puppy of Breed: Happylea You Were Right (Deborah Neumann)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr G B Browne (VIC)

Best in Group: Beagle
Aust Ch Langrigg Strawberry Cupcake (L & H Gibson)
Runner Up in Group: Greyhound
Aust Sup Ch Jonz Mama Mia (AI) (John Palmer)
Baby in Group: Afghan Hound
Aboukir Suckit Up Buttercup AI (Day Sinclair)
Junior in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Wulfgar Bewitched DWDF.S (Ard Ri Irish Wolfhounds)

Afghan Hound
Baby of Breed: Aboukir Suckit Up Buttercup AI (Day Sinclair)

Beagle
BOB: Aust Ch Langrigg Strawberry Cupcake (L & H Gibson)
Minor of Breed: Casalbeau Caviar (Carol Boulton)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB: Aust Gr Ch Mitteldac Merlin The Magic Man (J Phillips)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB & Minor of Breed: Stardayne Royal Emperor (Janice Sharp)
Bitch CC: Aust Ch Dakley Lanie Grey (Janice Sharp)

Greyhound
Junior of Breed: Jonz heavenly Blue (John Palmer)

Irish Wolfhound
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Wulfgar Bewitched DWDF.S (Ard Ri Irish Wolfhounds)

Norwegian Elkhound
BOB: Aust Ch Kahuti Little Adele (P ? K & K McIntyre)

Petit Basset Griffon Vendeen
Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Man After Midnight (RJ & RJ Wallis)

Whippet
Dog CC: Aust Ch Benbridge Angel of Faith at Buffalo (Imp NZ) (Mike & Sandra Patterson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Geoff Whitfield (New Zealand)

Best in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Topsy Turvey (Sue Huebner & Penny Kelly)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Graywolf Hot N Sassy (B Katon/ K Webster)

Australian Cattle Dog
BOB: Cooroorah Cattle Girl (D & J Van Acquoy)
Junior of Breed: Littlefields All That Jazz (D & J Van Acquoy)

Australian Kelpie
BOB: Aust Ch Jevna Baralga (Megan Kain)
Bitch CC & Junior of Breed: Lorroy Classic Catch (J Hockey)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Owjedoo A Road Less Travelled (Ashley Bennet)
Puppy of Breed: Kinbrace Take Your Best Shot (Imp NZ) (S Betts)

Bearded Collie
BOB: Aust Ch Keiramyst Mi Wizard of Oz HT (Lynda Brandt)
Bitch CC & Junior of Breed: Bonibraes Mad About You (Beatriz Insausti)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB: Aust Ch Easy Feeling du Crepuscule des Loups (Imp FRA) (C A & J A Fynmore)
Dog CC: Aust Gr Ch Dionarah du Pre du Vieux Pont (Imp BEL) (C & J Fynmore)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Belengere Rebel Rebel (Rowenglen Kennels)

Border Collie
Minor of Breed: Langtry madam Hooch (Susan Morris)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Cathkin Katusha (Gaye Jones)
Junior of Breed: Cathkin Wunmore Beauty Queen (Mrs Gaye Jones)

Finnish Lapphund
BOB: Sibermoon Kaleui (Ms C Fitzgerald)
Bitch CC & Minor of Breed: Armahani Diamond Dansut (AI) (M Gurney & J Lincoln)

German Shepherd Dog
BOB: Aust Ch Babagna Frisco (Kieran Webster)
Bitch CC & Minor of Breed: Graywolf Hot N Sassy (B Katon/ K Webster)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB & Puppy of Breed: Graywolf Livin On A Prayer (A & B Katon / K Webster)

Old English Sheepdog
BOB: Aust Ch Hartwyn Royal Zulu CCD (Pauline A Hartwell)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Emma Parker (SA)

Runner Up in Group: Alaskan Malamute
Aust Gr Ch Snowsteeds Rustic Rising (Miss Beth McCombe & Ms E'vette Levett)
Baby in Group: Boxer
Alonot Mississippi Gambler (Margaret Aldous)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Colebrook Flip Of The Coin (R & N E Inglis)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullsrkool Gift From Above (AI) (Mrs A Pratt)

Alaskan Malamute
BOB: Aust Gr Ch Snowsteeds Rustic Rising (Miss Beth McCombe & Ms E'vette Levett)

Boxer
Baby of Breed: Alonot Mississippi Gambler (Margaret Aldous)

Bullmastiff
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bullsrkool Gift From Above (AI) (Mrs A Pratt)
Bitch CC: Aust Ch Bullsrkool Sweet Child O Mine (Mrs A Pratt)
Puppy of Breed: Bullsrkool Southern Son (AI) (A Pratt)

Schnauzer (Miniature)
BOB & Puppy of Breed: Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)
Bitch CC & Minor of Breed: Colebrook Flip Of The Coin (R & N E Inglis)

St Bernard
BOB: Aust Ch Lusanne Count Dooku (Imp NZ) (Judith Brunton)
Bitch CC: Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Peter Martin (SA)

Best in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Matthews / R & D Besoff & G Vernon)
Runner Up in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Amesen Parti till U Drop (J Longmire & M Camac)
Baby in Group: Boston Terrier
Hygamble Tell Me A Texan Tale (R Sheridan-McVicar and Buffalo Kennels)
Junior in Group: Japanese Spitz
Mannerking Breaking Dawn (Debbie King)

Boston Terrier
Baby of Breed: Hygamble Tell Me A Texan Tale (R Sheridan-McVicar and Buffalo Kennels)

British Bulldog
BOB: Aust Ch Janayin Who Wears Da Pantz (D Whillock)
Bitch CC: Aust Ch Bumbullb Muffn Top (D Whillock)
Puppy of Breed: Bumbullb Boo T Lishus (D Whillock)
Junior of Breed: Bumbullb Withya Pantz Down (D Whillock)

Dalmatian
BOB: Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Matthews / R & D Besoff & G Vernon)

French Bulldog
Bitch CC & Puppy of Breed: Lepride Lady Of Shalott (Gail Skinner)

German Spitz (Mittel)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Mediaevalage Champagne On Ice (G & B Katon)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mediaevalage Ozzie Dream (Katon & Webster)

Great Dane
BOB: Aust Ch Rithpen King of Kings (Brian Elsley)
Bitch CC: Aust Ch Kochak Omnipotent (Sharyn Wright)

Japanese Spitz
BOB: Mannerking Outrangeous Fortune (Debbie King)
Bitch CC & Junior of Breed: Mannerking Breaking Dawn (Debbie King)
Baby of Breed: Mannerking Read All About It (Debbie King)

Lhasa Apso
BOB: Aust Gr Ch Amesen Parti till U Drop (J Longmire & M Camac)
Minor of Breed: Amesen All Nite Parti (J Longmire & M Camac)
Puppy of Breed: Amesen Born Free (J Longmire & M B Camac)

Poodle (Miniature)
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Pudelicious Apri Coral (Susie Kearnes)