Ladies Kennel Association of NSW (NSW)

Date of Show : 7-Dec-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Pauline Suhr (NSW)   (Total Entry : 536)

Best in Show & Open in Show: Pekingese
Aust Ch Frawai Hear Me Roar (Marie Patten & Frances Wickens)
Runner Up in Show & Junior in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)
Minor in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta Twist and Turn (Wendy Atkins)
Puppy in Show: Labrador Retriever
Driftway Time N Again (Guy Spagnolo)
Intermediate in Show: Rottweiler
Aust Ch Ubersein Mirror Image (AI) (G Sparham / B Turner / L Russell)
Aust Bred in Show: Golden Retriever
Aust Ch Fantango Playing the Game (AI) (Janelle Salvestrin & Paul Middleton)

Baby SweepStakes - 1st Place: Golden Retriever
Goldtreve Causin A Storm Atlnr ( LK & R G Williams)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Staffordshire Bull Terrier
Strongstorm Swayze (K Snerling & L Kavanagh)
Baby SweepStakes - 3rd Place: German Shepherd Dog
Freevale Crazy Oohla Pink (M & C Morris)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Japanese Spitz
Daesdaemar Call Me Queen Bee (Amanda Huggins)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Tenterfield Terrier
Aust Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Rottweiler
Emerey Captain America (D Borg & M Krueger)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sandra Reeve (NSW)  (Group Entry : 85)

Best in Group & Open in Group: Pekingese
Aust Ch Frawai Hear Me Roar (Marie Patten & Frances Wickens)
Minor in Group: Bichon Frise
Aust Ch Kelzarki Comeon Kiss Me (Mr L B Bradney & Mr T Tancred)
Intermediate in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Sasndash Jack O Diamonds (J C and SJ Wills, L Rattray and W Burton)
Aust Bred in Group: Lowchen
Aust Ch Triscadec Roar To Success (B G Riddell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rosedale Aussie Legend (Mrs L Mineif)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bedafareal River Song (Mrs L Mineif)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kelzarki Comeon Kiss Me (Mr L B Bradney & Mr T Tancred)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kelzarki Kissing Bandit (Mr L Bradney / Miss P Page & Mr T Tancred)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chartruese Celtic Thunder (Rosemary Duffy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Caperway Media Circus (Rosemary Duffy)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sasndash Jack O Diamonds (J C and SJ Wills, L Rattray and W Burton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sasndash Artemis (Mr J and Mrs S Wills / Mrs L Rattray)

Griffon Bruxellois
Baby of Breed: Nagpuni Hashtag Harry (Terri Odell)
Intermediate of Breed: Aust Ch Nagpuni Midnight Mischief (Terri Odell)

King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wilsight Rumour Has It (C Rodrigues)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Marsward Move On Up (Imp USA) (C Rodrigues)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wilsight Red Dash (C Rodrigues)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Triscadec Roar To Success (B G Riddell)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Frawai Hear Me Roar (Marie Patten & Frances Wickens)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Delrunda Hot To Trot (L Bradney & E Friedman)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Delrunda Perfect Chance (Mrs E A Friedman)
Junior of Breed: Delrunda Lord O The Manor (Mrs E Friedman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lyn Brand (NSW)  (Group Entry : 72)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (K Snerling & N Worth)
Runner Up in Group & Junior in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Macbraedly Idilizedan Vilified (Mrs L K Brown)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Lizneb Light My Fire (Liz Nelson)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Quatroniko The Matriarch (L & L Nikolovski)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Clayco Walk On By (S McMahon / S Mills & A Knight)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Clayco Knight Walker (Mrs A Knight & Mr S Mills)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Serb/ Ukr/ Cy/ Md/ Phil/ Bg/ Aze/ Mtn & Aust Ch Orion Red Mist King Of Rings (Imp SRB) (J Martiniello)
Baby of Breed: Hotashell My Way Or D Highway (AI) (Hotashell Amstaffs & N Cullen)
Puppy of Breed: Quatroniko The Matriarch (L & L Nikolovski)
Junior of Breed: Portizon The Ban Dido (Rachel Harrison)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kayrs Touch Of Spice (K / M J & K D Robinson)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bodalla Grande Finale (K D / K & M J Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Selwor Sneak Peek (Mr J S Rowles)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clayco Knight Walker (Mrs A Knight & Mr S Mills)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Clayco Walk On By (S McMahon / S Mills & A Knight)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Toucansto Rocknroll Bandit (L Burt & G Butler)
Baby of Breed: Lizneb Light My Fire (Liz Nelson)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (K Snerling & N Worth)
Bitch CC: Aust Ch Pepstaff Poker Face (Hunt/Horley/Osborne)
Baby of Breed: Strongstorm Swayze (K Snerling & L Kavanagh)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Macbraedly Idilizedan Vilified (Mrs L K Brown)
Baby of Breed: Macbraedly White Heather (Mrs L K Brown)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Toni Dennis (NSW)  (Group Entry : 100)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup & Am Gr Ch Pikes Peak Rocky Mountain High (Imp USA) (L Butler / S Norbury / L Novosad)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Fantango Playing the Game (AI) (Janelle Salvestrin & Paul Middleton)
Baby in Group: Lagotto Romagnolo
Aukero Maximum Overdrive (Keith Robinson)
Minor in Group: Golden Retriever
Fantango Carry On Dancing (S Kain/ P Middleton & J Salvestrin)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Driftway Time N Again (Guy Spagnolo)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Royoni Never Say Never (Royoni Kennels)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tobenlee Moves Like Jagger (Samantha Ibbott-Cordi)
Baby of Breed: Tobenlee Show N Tell (S Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Showfield Snow Angel (AI) (S & S Strang)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Showfield Snow White(AI) (S & S Strang)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Royoni Never Say Never (Royoni Kennels)

English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Aldersett Fields of Gold (Lesley Shirley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Orwin Jolene Jooleen (Lesley Shirley)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Silvaspring Wish Upon A Star (E / M & A Borg)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fieldspan Gold Class (R J & Y T Lauder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Heiderst Moves Like Jagger (Deb Moran)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Heiderst Good King Wenceslas (T Deacon & S Worsley)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fantango Playing the Game (AI) (Janelle Salvestrin & Paul Middleton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Bitch CC & Minor of Breed: Fantango Carry On Dancing (S Kain/ P Middleton & J Salvestrin)
Baby of Breed: Goldtreve Causin A Storm Atlnr ( LK & R G Williams)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Driftway Time N Again (Guy Spagnolo)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)
Baby of Breed: Aukero Maximum Overdrive (Keith Robinson)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Gr Ch Pikes Peak Rocky Mountain High (Imp USA) (L Butler / S Norbury / L Novosad)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kadma Kikin it up A Notch (Deborah Neumann)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Jo Allitt (NSW) (Group Entry : 64)

Best in Group & Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)
Runner Up in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust/Dan/Swd/Dut/Ger/ Vdh Ger & Dwzrv Int Ch Karakush The Meow Factor (AI) (L Kavanagh/ L & H Gibson)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/Dan/Swd/Dut/Ger/ Vdh Ger & Dwzrv Int Ch Karakush The Meow Factor (AI) (L Kavanagh/ L & H Gibson)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dowjac Ello Poppet (AI) (S J Dowell & J A Vandenberg)

Norwegian Elkhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kahuti Little Adele (P / K & K McIntyre)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Addicted To Love (R J & Y T Lauder)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Padtheway Its Your Shout (C & G Arkell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 99)

Best in Group & Aust Bred in Group: Puli
Aust Ch Rustufarion Outta Star (AI) (Mr R Valore)
Runner Up in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali Yor Majyk (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Freevale Crazy Oohla Pink (M & C Morris)
Minor in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta Twist and Turn (Wendy Atkins)
Junior in Group: Puli
Rustufarion Foreign Agent (Mr R Valore)
Intermediate in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Beljekali Hendrix (C & J Fynmore)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Itsozi Blue With A Dash (C & G Arkell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)

Australian Shepherd
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Dykinta Twist and Turn (Wendy Atkins)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sugargum ArtofConspiracy (Ros Fraser)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Itsozi Coming Up Stumps (C & G Arkell)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Keiramyst Mi Wizard of Oz PT (Lynda Brandt)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beljekali Hendrix (C & J Fynmore)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Open of Breed: Aust Sup Ch Beljekali Yor Majyk (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Bordalace Flash N Dash PT (Alison J Cowin)
Res Bitch CC: Aust Ch Dalheath A Flash In Time (Alison J Cowin & Margaret Rockey)

German Shepherd Dog
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Freevale State Of The Heart (M & C Morris)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Freevale Kiss My Art (M & C Morris)
Baby of Breed: Freevale Crazy Oohla Pink (M & C Morris)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Freevale Double The love (Debbie Martin)

Old English Sheepdog
Baby of Breed: Hartwyn Solo Performance (Pauline Hartwell)

Puli
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rustufarion Outta Star (AI) (Mr R Valore)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rustufarion Foreign Agent (Mr R Valore)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Eishund Let Them Talk (Lucinda Rattray & Angela Sneddon)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Carolyn Butler (NSW)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust & NZ Ch Alyeshka Tickled Pink (Imp NZ) (B Turner / G Sparham / C Karam / T Letele / S Halliday)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Gr Ch Zalapa Son Of A Gun (Donna Borg & Mathew Krueger)
Puppy in Group: Rottweiler
Hardrada Chasing The Wind (imp NZ) (Louise Vangestel)
Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Ubersein Mirror Image (AI) (G Sparham / B Turner / L Russell)

Akita
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daykeyne Takin Names N Kickin Ass (Mr A Molan)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nukabiitka Truly Sweet Georgia (Dean Gibbons)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tribocie Stir It Up (E & A Esad / C Bantoft)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullsrkool Red Devils Star (E & A Esad)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fynobull Southern Starr (Mrs M and Mr A O'Callaghan)

Dobermann
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch IndPac Knight Marshal (Shelley Beech)

Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mastdoch Big River Burning (Mr P Docherty)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Magnufi Helenabolle (Ms J Williams & Mr D Noordermeer)
Baby of Breed: Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zalapa Son Of A Gun (Donna Borg & Mathew Krueger)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Emerey Elektra (D Borg & M Krueger)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ubersein Mirror Image (AI) (G Sparham / B Turner / L Russell)
Minor of Breed: Emerey Captain America (D Borg & M Krueger)
Puppy of Breed: Hardrada Chasing The Wind (imp NZ) (Louise Vangestel)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Nrca Ch & Aust Ch Leistunghund Tarrazzle ET (Barry Denson & Lee Fletcher)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Apolar Flirtn Satn Skirt (Julie Wales)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Apolar Story Book Casanova (Julie Wales)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kyushu Play Havoc (C Kelly & K Grigg)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Alyeshka Tickled Pink (Imp NZ) (B Turner / G Sparham / C Karam / T Letele / S Halliday)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss R Milner (NSW)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Ch Zareba Murdochs Media (Mrs J Wheeler)
Runner Up in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Ryfrost Pollyanna (E & R Ryan)
Minor in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar Call Me Queen Bee (Amanda Huggins)
Open in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)
Open Neuter in Group: Boston Terrier
Aust & Neut Ch Zareba The Enchanted Angel (Deby Norquay & Amy Corbett)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zareba Murdochs Media (Mrs J Wheeler)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Drumsara Indecisive (Deby Norquay & Amy Corbett)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zareba The Enchanted Angel (Deby Norquay & Amy Corbett)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)
Dog CC: Starswept Fletcher (Kari Lyne)
Puppy of Breed: Thunderspot Mistletoe Kisses (Hayley Stubberfield)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Starswept Siriusly On Fire (Michelle Bower)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Coastdal Princess Lilly Rose (Melissa O'brien)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Emorette Danish Prince (AI) (Glenda Clifford)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ryfrost Pollyanna (E & R Ryan)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Llancarfan Walks The Wild Side (Llancarfan Kennels / A Collins)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daesdaemar Call Me Queen Bee (Amanda Huggins)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ryfrost Sniff Ya Later (E & R Ryan)
Baby of Breed: Ryfrost Wotzittoya (E & R Ryan)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amesen Creme Puzzle (Trudi Counsell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zaland Let Your Hair Hang Down (Belinda Beves / Nina Estatheo)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rynkls Peiattention Inth Lodge (Lauren Pocklington)

Shih Tzu
Baby of Breed: Beltzu Once Upon A Tyme (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)