Bairnsdale & District Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 5-Sep-2015 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Deirdre Crofts (NSW)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Am Ch & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Runner Up in Show: Brittany
Aust & Am Ch Dogwood Hollow C I Can Dance (Imp USA) (Fiona Brown-Elkner & Tony Alfieri)
Baby in Show: Foxhound
Foxgully Patchwork Pansy (K J & K E Austin)
Minor in Show: Bichon Frise
Monjoie Georgia On My Mind (John & Wendy Hutchison)
Junior in Show: Border Collie
Aust Ch Khayoz The King And I (Khayoz Kennels)
Intermediate in Show: Dobermann
Aust Ch Cabochon Thors Hammer (Mrs C Irvin)
Aust Bred in Show: Border Collie
Aust Sup Ch Khayoz All The Kings Men CDX (John & Kate Valk)
Open Neuter in Show: Border Collie
Aust & Neut Ch Luuaca Divine Miss M (Lyn McMaster)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Best in Group & Open in Group: Bichon Frise
Aust Ch Monjoie Giorgio Armani (John & Wendy Hutchison)
Minor in Group: Bichon Frise
Monjoie Georgia On My Mind (John & Wendy Hutchison)
Intermediate in Group: Bichon Frise
Aust Ch Monjoie Eugenie Bear (John & Wendy Hutchison)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Monjoie Giorgio Armani (John & Wendy Hutchison)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Monjoie Eugenie Bear (John & Wendy Hutchison)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Monjoie Georgia On My Mind (John & Wendy Hutchison)

Cavalier King Charles Spaniel
Open Neuter (Dog) of Breed: Daventri Soldier Windlow CCD RE JD (Penny Windlow)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hollychi Black Magic (David Sempel)
Bitch CC & Minor of Breed: Southeastchi Padme Amidala (David Sempel)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Chinacrest Black Attack (Meken Kennels)
Baby of Breed: Meken Gypsy Rose (Meken Kennels)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yurrugar Dream Come True (Ms P Saunders And Mr G Munro)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yurrugar Lone Star Conquest (Ms P Saunders And Mr G Munro)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ananda Hearts on fire (Anne Lay)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust ch Tunamara Tres Chic (Leisl Wood)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Belloiggy Dragon Dancer (Ms S Heley and Miss F Gilbert)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tunamara Mahina (Leisl Wood)
Junior of Breed: Belloiggy Callisto Uno (Miss F Gilbert)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Belloiggy Tonio Terzo (Stella Heley)

Lowchen
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Quishu The Game Is Up (Quishu Kennels)
Junior of Breed: Rondaglen Gypsy Rose (Chris Strange)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dual Ch (T) TS Gr Ch Yiyanda Torenv Turk (Miss Jamie Pendle)
Bitch CC & Junior of Breed: Palana Delilah After Dark (Miss Jamie Pendle)
Minor of Breed: Fireshon Paso Double (Leisl Wood)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Watermill Seņor Pablo (J French)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Wanfae Juanita Carina (Ms M Robbins)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hytib Master Riley (Meken Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Michael Derbyshire (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Welsh Terrier
Aust Ch Airewood Universal Soldier (Mrs S & Mr C Duff)
Minor in Group: Airedale Terrier
Yeloman Nancy Dance (Suzanne Tennant)
Intermediate in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Atenta Rising Fast (Paula Stirzaker)
Open in Group: Scottish Terrier
Aust / Can & Am Gr Ch McVans Signed Sealed, Delivered (Imp USA) (Stacey Sullivan & Lynne Harwood)
Open Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust & Neut Ch Terrelle Terrors Might Enpower (Paula Stirzaker)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yeloman Nancy Dance (Suzanne Tennant)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yeloman Fergus Of Carrick (Suzanne Tennant)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mossrose Cap't Jack Sparrow At Glenbogle (Imp NZ) (Sue Mewse)

Bull Terrier
Baby of Breed: Proicutta White Knight (AI) (Mr G & Mrs C Moran)

Bull Terrier (Miniature)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Speiread Sweet Sunshine (Samantha Moile)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ecirp Sabre (R & K A Price)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ecirp Heaven Sent (R Price & N Newett)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Weisnjac Lets Get Rocked (Weisnjac Kennels)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Weisnjac Shoot To Thrill (Weisnjac Kennels)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust / Can & Am Gr Ch McVans Signed Sealed, Delivered (Imp USA) (Stacey Sullivan & Lynne Harwood)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Argowan The Sassenach (Stacey Sullivan & Lynne Harwood)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Larnook Victorian Secret (Dr N Rowley & Dr M O'Kelly)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wyowna Choccywoccydohdah (Wyowna Kennels)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Borstaff Granvill Bennet (Mr Richard Laurier)
Minor of Breed: Wyowna Do You See What I See (Wyowna Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Truhart Velvet Night (Mr Richard Laurier)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Atenta Rising Fast (Paula Stirzaker)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Terrelle Terrors Might Enpower (Paula Stirzaker)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Airewood Universal Soldier (Mrs S & Mr C Duff)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Airewood Star Ov Montgomery (Mrs S & Mr C Duff)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Megan Markotany (NSW)

Best in Group & Open in Group: Brittany
Aust & Am Ch Dogwood Hollow C I Can Dance (Imp USA) (Fiona Brown-Elkner & Tony Alfieri)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Britebay Winning Witch (AI) (M & L Brodie)
Baby in Group: Labrador Retriever
Kelindebar Marks man (Linda Adams)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Rosherville Fiery Lady (AI) (Mrs L Brown)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Thrilla in Manila (Mrs Anita Stewart)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Kelindebar Power of Magic (Linda Adams)
Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Kobidan Faustus (Mrs S Nichols & Mrs S Wills)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Dogwood Hollow C I Can Dance (Imp USA) (Fiona Brown-Elkner & Tony Alfieri)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Taniwha Robin Hood AI (Imp NZ) (Mrs C J Ryan)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Britebay Winning Witch (AI) (M & L Brodie)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Highgatte Dark Knight (Pauline Grutzner)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bridgewood Mile High (P Harper / D Bowey / B Watt)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Taniwha Hinemoa (Imp NZ) (Mrs C J Ryan)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rowemaris Remember the Time (AI) (R & W Stobbie / C Stobbie)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Reibey Thrilla in Manila (Mrs Anita Stewart)
Minor of Breed: Rosherville Fiery Lady (AI) (Mrs L Brown)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kinsheran Bagavad Gita (Mrs L Brown)
Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & NZ Ch Taniwha Tuhua (Imp NZ) (Mrs C J Ryan)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kellick All I Ever Need Is You (D & S Wilkie)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pointsure Thunder Zed (Mr P Allen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pointsure Jump For Joy (P Allen)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Pointsure Storm Chaser (Ms Raelene Trimble)
Baby of Breed: Pointsure Rebel WitoutA Scotch (Peter Allen)
Junior of Breed: Aust Ch Kobidan Justice Reigns (AI) (Mrs S Nichols & Mrs J Cattell)
Intermediate of Breed: Aust Ch Canawindra Ru Serious (Ms Raelene Trimble)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Kobidan Faustus (Mrs S Nichols & Mrs S Wills)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Acacian Diamonds Are Forever (Ms Carol Hobbelen)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nazneen Thunder In The Night (D & J Bishop)
Puppy of Breed: Acacian Tommy Gun (AI) (Ms Carol Hobbelen)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Triseter Celtic Playboy (AI) (Jason Moore & Esther Joseph)

Italian Spinone
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Dual CH (T) Donna Liberata`s Jet Voyager TSD (Imp SWE) (Mrs N A Dobbs)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelindebar Power of Magic (Linda Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taikuri Understudy (Sharon Mulgrew)
Baby of Breed: Kelindebar Marks man (Linda Adams)
Baby (Bitch) of Breed: Skyerose Punakaiki Coast (Sharon Mulgrew)
Puppy of Breed: Skyerose Purple Rain (Sharon Mulgrew)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Erinisle Black Harmony (Sharon Mulgrew)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenmave Lucan (John Chapman and Peter Holdaway)

Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Abtei Shining Light (Peter Holdaway and John Chapman)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Talfryn Toast Of The Town (Lee Petering)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sharlani Fudgie Bear ET TD (Verity Adams)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Khayoz Me Myself And I (John & Kate Valk)
Baby in Group: Foxhound
Foxgully Patchwork Pansy (K J & K E Austin)
Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Krigare Silver Sensation (S Sempel)

Afghan Hound
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Alaqadar Wellington (Carolyn Mibus)
Baby of Breed: Tahkira Blaze in Blu (Geire Heaton-New)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Berghutte Red Red Wine (Mrs C Irvin)

Deerhound
Junior of Breed: Luvadeer A Beautiful Mirrahcle (Aisha Bierman)

Foxhound
Baby of Breed: Foxgully Patchwork Pansy (K J & K E Austin)

Harrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Balihai Wagtail (Balihai Kennels)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khayoz Me Myself And I (John & Kate Valk)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Peperone Original Sin CD RAE ET (S Sempel & E Mooney)
Baby of Breed: Nabihah Bloodseeker (Krystal Lewis)
Baby (Bitch) of Breed: Ibiza Earls Valkyrie Maiden (Mrs S Sempel)
Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Krigare Silver Sensation (S Sempel)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Deirdre Crofts (NSW)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Am Ch & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Khayoz All The Kings Men CDX (John & Kate Valk)
Baby in Group: Bouvier des Flandres
Estrik Rogue N Ready (Estrik Kennels)
Puppy in Group: Border Collie
Khayoz Locked Out Of Heaven (Khayoz Kennels)
Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Khayoz The King And I (Khayoz Kennels)
Open Neuter in Group: Border Collie
Aust & Neut Ch Luuaca Divine Miss M (Lyn McMaster)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Ellagant Great Expectations CD RE (Ross Carlson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Eliteview Dream To Succeed (Mr Ross Carlson)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Eliteview Dream Design (Ross Carlson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Eliteview Dreams Come True TDX (Ross Carlson)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Khayoz All The Kings Men CDX (John & Kate Valk)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Khayoz Jewel Inthe Crown (Lyn McMaster)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Khayoz The King And I (Khayoz Kennels)
Baby of Breed: Tullacrest Capricorn Dancer (Khayoz Kennels)
Puppy of Breed: Khayoz Locked Out Of Heaven (Khayoz Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Luuaca Divine Miss M (Lyn McMaster)

Bouvier des Flandres
Baby of Breed: Estrik Rogue N Ready (Estrik Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Dual Ch (T) Ellerran Rioja Blue Distinctn (Bryan and Sandra Crowley)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Articmal Golden Duke (AI) (C Sia & V Brotto)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Louanda Exclusive Style (Louanda Knls)
Res Bitch CC: Aust Ch Korbrae Summer Sunrise (Kathy Blair)
Puppy of Breed: Hilmamay Luv In the Spring (Kathy Blair)
Junior of Breed: Louanda Time To Dream (Louanda knls)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Macvale Jack Daniels (S & M Markham)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Macvale Burn For You (S & M Markham)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Michael Derbyshire (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Cabochon Thors Hammer (Mrs C Irvin)
Baby in Group: Rottweiler
Czarkym Billis Genes (A & T Soifer)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Branbern Dark Hunter (Mr C Phillips & Miss K Oakley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cabochon Thors Hammer (Mrs C Irvin)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Linlea Indi Rose (D Emery)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Uptrend Dark Passenger (R & S Beaman)

Rottweiler
Baby of Breed: Czarkym Billis Genes (A & T Soifer)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dabinette Special Agent Gibbs (Denise Hocking)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dengorst Rising Star (Mrs B Willshire)
Baby of Breed: Dabinette Undercover Agent (J Reeves/J Hulcombe/B Willshire)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Ch Leifhond Focus on Bjourn (Miss L Wyhoon)
Runner Up in Group & Junior in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Back To Bug You (Miss Louise Hickie)
Baby in Group: Lhasa Apso
Rimpohe Golden Sage (R & Mrs V Bennetts)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Bovais Tuppence (R & Mrs V Bennetts)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Underane American Gold (AI) (Alisha Watson)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Louveteau Cosmik Strike (Mrs K Ewing)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Louveteau Diamond Of Destiny (Karen Ewing)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Louveteau Strike N Gold (Karen Ewing)

Dalmatian
Res Bitch CC: Trudals Perdita (M Kiel)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cheran DaydreamBeliever (Tracey Coyle)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Underane American Gold (AI) (Alisha Watson)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Leifhond Focus on Bjourn (Miss L Wyhoon)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dynabull Jasper (Mrs V Bennetts & Mr P Vella)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Bovais Tuppence (R & Mrs V Bennetts)
Baby of Breed: Rimpohe Golden Sage (R & Mrs V Bennetts)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ahornstreets Vallimont (Imp GER) (C Sharpe)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Capanash Darkest BeforeTheDawn (Miss C P Sharpe)

Schipperke
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gengala Back To Bug You (Miss Louise Hickie)