Dogs NSW Northern Region (Coastal) Committee (NSW)

Date of Show : 2-May-2015 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Maureen Hanley (NSW)   (Total Entry : 528)

Best in Show & Intermediate in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Show & Open in Show: Pomeranian
Aust & Can Ch Shallany's Rebel With A Cause (Imp CAN) (Denise Leo)
Baby in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Sandicam Tommy Hilfiger (Cam Cavallo & Penni Smith)
Minor in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Love Is An Open Door (Jade Norman)
Puppy in Show: Akita
Aust Ch Shinano Custom Design (J Jones & G Freestone)
Aust Bred in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Open Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Whistlewire Hot Stuff (Leanne Pooley)

Veteran SweepStakes - 2nd Place: Schipperke
Aust Gr Ch Pandec Idol Spirit (Tania Mcalister)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)  (Group Entry : 119)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust & Can Ch Shallany's Rebel With A Cause (Imp CAN) (Denise Leo)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Maxemil Petit Pointe (V & J Elsley)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Shigriff Sexy And I Know It (M Gurney and C Elder)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Maxemil Made Your Pointe (Vic & Jenny Elsley)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Unico Waiting In Ore (Mr A & Mrs K Yardley)
Open Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Yarrowfell Lone Pine RN (Lt Col / Mrs & Mr T / Miss P Hurst)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maxemil Petit Pointe (V & J Elsley)
Minor of Breed: Maxemil Made Your Pointe (Vic & Jenny Elsley)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Lisa Marie (AI) (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Poochiekoo Long Awaited (Amanda Thompson)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Peregrine JP Stand N Deliver (Imp JPN) (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Wachowa Legally Brown (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Aust Ch Poochiekoo Putting On The Ritz (Amanda Thompson)
Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Minor of Breed: Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Kimi Finster (Mrs Jennifer Watt)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cricklewood Night Of Magic In Paris (Imp NZ) (Miss A Barber & Ms M Parker-Brien)
Baby of Breed: Shigriff Sexy And I Know It (M Gurney and C Elder)

Havanese
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rhumderry White Diamond (David Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Auskrest Elusive Effect (Philip Williams)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Life in the Fast Lane (Philip Williams)
Baby of Breed: Hashki Reality Bites (Philip Williams)
Junior of Breed: Aust Gr Ch Hashki Dirty Little Secret (Philip Williams)
Intermediate of Breed: Aust Ch Hashki A Little Bit Dangerous (James and Alanna Bell)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki Just Go With It (Philip Williams)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Unico Waiting In Ore (Mr A & Mrs K Yardley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Unico Lady Sambuca (Mr A & Mrs K Yardley)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Papunique Tigers Wildchild (Janine Moy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Roseswain Dream Valentine (Mrs J A Moy)
Baby of Breed: Roseswain Maximus The General (Mrs J A Moy)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Can Ch Shallany's Rebel With A Cause (Imp CAN) (Denise Leo)

Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Kabova Single N Lovin It (J Williams & B Sorensen)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Yarrowfell Lone Pine RN (Lt Col / Mrs & Mr T / Miss P Hurst)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Maureen Hanley (NSW)  (Group Entry : 53)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Fox Terrier (Wire)
Aust Ch Graebrook Smoke On Water (Graebrook Kennels)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Bellawest Man In Black (Miss Leisa Hodder)
Puppy in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Macprain Mindyourmanners (Ms S Campbell)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: Bellawest Man In Black (Miss Leisa Hodder)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Enomis Bobby Boy (Kim Burey / S Nicholson)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bulrrush Hard As A Rock (Matthew Steward)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aasheerbull Our Gladys (Mrs A D Johnson)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graebrook Smoke On Water (Graebrook Kennels)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ouwitllemate Lion Heart (Kirsten Gowen)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Macprain Mindyourmanners (Ms S Campbell)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ardgaeithe Ballinbar Magnus (N Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Ardgaeithe Derrydale Dexter (NSmith)
Bitch CC & Junior of Breed: Ardgaeithe Caeli Annatina (N Smith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sandra Mashford (VIC)  (Group Entry : 97)

Best in Group & Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Sandicam The Look Of Love (Cam Cavallo)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Sandicam Tommy Hilfiger (Cam Cavallo & Penni Smith)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Love Is An Open Door (Jade Norman)
Puppy in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Showfield Snow White(AI) (S & S Strang)
Junior in Group: Irish Setter
Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Aursauver Dux Of Miramar (Teresa Anderson)
Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)

Brittany
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (K & K M Ward)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wameika Ozzi Chocolat Fudge (K & K M Ward)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wameika Nvee Apache Spirit (AI) (K & K M Ward)
Baby of Breed: Aust Ch Wameika Quickhitch (Ward)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Riverlands Billy The Kid (J Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Caledoniaau Susquehanna (J Williams)

Clumber Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Showfield Snow White(AI) (S & S Strang)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Showfield Snow Angel (AI) (S & S Strang)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Acijay Nobodys Business (Louise Bygraves)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Watersmeet Cruisin Ahead (Ms H J Yeates)
Baby of Breed: Myshalair Ice Maiden (Hilare Yeates)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Sandicam The Look Of Love (Cam Cavallo)
Baby of Breed: Aust Ch Sandicam Tommy Hilfiger (Cam Cavallo & Penni Smith)

German Shorthaired Pointer
Minor of Breed: Aust Ch Edelhof Love Is An Open Door (Jade Norman)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whistlewire Fire And Lace (Leanne Pooley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ouwitllemate Lockandload (Kirsten Gowen)
Baby of Breed: Kobnko Fox River (P Bond-Beckett)
Minor of Breed: Aust Ch Whistlewire Hot Stuff (Leanne Pooley)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aursauver Dux Of Miramar (Teresa Anderson)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Russetglen The Archer (AI) (L J Bleasdale Adkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Agasvari Ruby From Tiffany (Kathleen Eory)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Agasvari Gold Beauty (Kathleen Eory)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hipoint Mysterious Liaison (P & S Berger / J & R Mirto)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)

Weimaraner
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Feldjaeger Ace of Hearts (Judy Glover)
Minor of Breed: Feldjaeger Precocious Miss (Judy & Tony Glover)
Puppy of Breed: Feldjaeger New Beginnings (Judy & Tony Glover)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Silberweis Harvey Wallbanger (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sandra Mashford (VIC) (Group Entry : 49)

Best in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Fayrewyre Fly With the Angels (J Goodwin)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Splendak Daddy Kool (B K & Y J Shaw)
Open in Group: Borzoi
NZ Ch Wayleggo Princess Narnia (Imp NZ) (Kristie Bates)
Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Splendak Dancin inth Dark (B and Y Shaw)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Wayleggo Princess Narnia (Imp NZ) (Kristie Bates)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Graedon Timefsuccess (Mrs J Ireland)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Splendak Daddy Kool (B K & Y J Shaw)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Rhone Fourzeroeight (Mrs R Privett)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Splendak Aint No Saint (B K & Y J Shaw)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Splendak Dancin inth Dark (B and Y Shaw)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chorley A Song For Jakamo (Elke Moser)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chorley Esta La Boheme (Elke Moser)
Baby of Breed: Fayrewyre Fly With the Angels (J Goodwin)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chorley Hansie Hinterseer (Elke Moser)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Diesel N Rust (Mr Garry Privett)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldtreve Reymundo (Beryl & Jo Hession)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Deirdre Crofts (NSW)  (Group Entry : 77)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Heelersridge WildColonialBoy (Heelersridge Kennels)
Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble Racy Red Knickers (Ann & John Lamberton)
Open Neuter in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Vedamea A Lil Sinsation (V & D Morris)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Heelersridge WildColonialBoy (Heelersridge Kennels)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dewregal E N (Mark and Glenys Armstrong)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aolani's Maisilva Sonic Boom (Imp USA) (Donna Puttock)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Racy Red Knickers (Ann & John Lamberton)
Minor of Breed: Aolani's Maisilva Defender of the Lords (Imp USA) (Donna Puttock)
Junior of Breed: Dykinta Twist and Shout (Debby Raaen)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN ET (Imp NZ) (Stephanie Betts)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Aravan Misterfyde (Mr B & Mrs M Eichmann)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hamlets Heart Alias Dakota (Imp LTH) (M Spencer)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: High Honor Alias Dakota (Imp LIT) (M Spencer)

Collie (Rough)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Vedamea A Lil Sinsation (V & D Morris)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Maureen Hanley (NSW)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobe Witches Promise (W & D Smith)
Minor in Group: Dobermann
Montkristef Burn for you (Montrkistef Kennels)
Puppy in Group: Akita
Aust Ch Shinano Custom Design (J Jones & G Freestone)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Apolar Story Book Casanova (Julie Wales)

Akita
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shinano Custom Design (J Jones & G Freestone)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shinano Strike A Pose (Julia Jones & G Freestone)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kadence luv It At Kirravindee (AI) (Imp NZ) (Brad & Dee Lawson)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Kirravindee Diamonds R Forever (Brad & Dee Lawson)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ebondobe Witches Promise (W & D Smith)
Minor of Breed: Montkristef Burn for you (Montrkistef Kennels)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Modavam Magnum Force (Robert &Trudi Bienke)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Apolar Story Book Casanova (Julie Wales)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Apolar Flirtn Satn Skirt (Julie Wales & Tennille Akkouche)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Munchener Nardoo von Wotan (B Frewen-Lord & Y Hopf)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Nellabah Cashed Up Legacy's (J Goodwin)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Heisspur Glitter In The Air (AI) (Kim Burey)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Dog Otho's Don Champignon (Imp) (Kim Burey)
Baby of Breed: Aust Ch Niedleich Goodnight Irene (M A Edwards/J Goodwin)

Siberian Husky
Baby of Breed: Annajak Wrecking Ball (AI) (Melissa Starkey)

Tibetan Mastiff
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jangbu De Cuihua (Kristie Bates)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Deirdre Crofts (NSW)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)
Minor in Group: French Bulldog
Aus Ch Swifdelight U S Forces (David Swift)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Toylyn Talk Of The Town (Caroline Pawlak)
Intermediate in Group: Chow Chow
Aust Ch Malaboo Jackpot Fever (Mr K & Mrs K Blanch)
Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Neut Ch Tanzapaw Lucky First (Tania McAlister)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Malaboo Jackpot Fever (Mr K & Mrs K Blanch)
Baby of Breed: Aust Ch Malaboo Sweet Talkin Kougar (AI) (Mr K & Mrs K Blanch)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aus Ch Swifdelight U S Forces (David Swift)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Swifdelight Play Me A Symphony (David Swift)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Opalguard Baby Im A Firework (Innes / Kenwrick)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Opalguard Whispering Hope (Innes/Kenwrick)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Borndownunda Dfendaothuniverse (G Folli)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Borndownunda Dfenda Oth Faith (G Folli)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amesen Magic Man (J Longmire/ M Camac & I Glen)
Baby of Breed: Noonameema Race The Wind (Y Faber)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jenuin Black Fantasia (Darelle Krueger)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jenuin Ticket To Ride (Mrs D Krueger & Mrs J Sculac)

Poodle (Standard)
Bitch CC & Minor of Breed: Wazky White Caviar (K Ritter)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zstartoys Lil Dark Fantasy (Caroline Pawlak)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Toylyn Talk Of The Town (Caroline Pawlak)
Baby of Breed: Mistykent Lady Kirra (Pat Kentwell)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Moncherie Pepe La Blu (Yvonne Faber)

Schipperke
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tanzapaw My Girl Lolly Pop (Mrs Tania McAlister)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Tanzapaw Lucky First (Tania McAlister)