Dogs ACT Amenities Show (AM) (ACT)

Date of Show : 4-Sep-2016 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Mathew Morse (VIC)   (Total Entry : 346)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Picardy PS I Love You (Boyd/Foulds)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Whippet
Aust Ch Taejaan Walking On Air (Sonia Turay / N J Rule-Steele)
Baby in Show: Basenji
Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Millissa Fox)
Minor in Show: Whippet
Beauroi Worth a Pretty Penny (T & J McNeill)
Puppy in Show: Airedale Terrier
Oldiron You Only Live Once (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Junior in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Triplefun Noble Vision (J & V Morriss / R Price)
Intermediate in Show: Portuguese Water Dog
Aust Ch Uptrend Dark Passenger (R & S Beaman)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Arithon Seeing Red (Jane Gregor)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Aust Bred in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Troubadour Pricklepants (Stewart/Norman)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Baby in Group: Pomeranian
Ferona Won Chasing Dreams (Yvette Rolfe)
Minor in Group: Tibetan Spaniel
Uwish Paddington Bear (A & V Bourne)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Tupishka Reddy To Toast (Mrs Pat Cassidy)
Open in Group: Pug
Aust Ch Kabova Mad Max (Wilson &Smith)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust Neut & Aust Gr Ch Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ceellen Toy Boy (L Hutchcraft & L Hennessy)
Baby of Breed: Chartruese Royal Legacy (Margaret Chalmers)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Troubadour Pricklepants (Stewart/Norman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Mills & Norman)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Tzani Zena Moonstruk (Diana Norman, Tim Mills & Kerry Bell)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karyme Just a Little Magic (M & P Hurst)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Karyme Magellan Centaurus (Tracy Stewart)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xarnego Canzonetta (G Sporne & M Ashton-Sporne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Oakway Royal Performance (Mrs Maureen Friend)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xarnego Tophat N Tails (G Sporne & M Ashton-Sporne)
Res Dog CC & Junior of Breed: Giocattolo Moschettiere (G Sporne & M Ashton-Sporne)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tupishka Reddy To Toast (Mrs Pat Cassidy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tupishka Totally Toasted (Mrs Pat Cassidy)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Ferona Won To Envy At Renoir (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona Won Chasing Dreams (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Mad Max (Wilson &Smith)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut & Aust Gr Ch Yarrowfell Million Dollar Baby (Yarrowfell Kennels)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Uwish Paddington Bear (A & V Bourne)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Peter Miller (ACT)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Triplefun Noble Vision (J & V Morriss / R Price)
Runner Up in Group & Open in Group: Airedale Terrier
Ua & Md Ch Est Etium Ore Uno (Imp UKR) (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Nuyaram Miss Adventure (Cheryl Thuillier)
Puppy in Group: Airedale Terrier
Oldiron You Only Live Once (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Intermediate in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)
Aust Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Chaylotte Charming (Damiano and Katarina Manna)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ua & Md Ch Est Etium Ore Uno (Imp UKR) (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Bitch CC & Puppy of Breed: Oldiron You Only Live Once (Mr R & Mrs A Sorraghan)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dinamyte Havn A Blast (G Howley & J McKay)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Irrawang Kiss My Fancy Pants (A & L Boote)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Irrawang Blaze and Glory (A & L Boote)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piperdene Weave a Dream (Eileen Clarke)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chaylotte Charming (Damiano and Katarina Manna)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Triplefun Noble Vision (J & V Morriss / R Price)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ecirp Fantastique (R & K A Price)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Frenchpark Lady Eithne at Dalriada (Imp USA) (J Killeen & Robyn Price-Killeen)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ashjay Sargeant Major (Dianne Brennan)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nuyaram Miss Adventure (Cheryl Thuillier)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rangeaire Handsome Harvey (Cheryl Thuillier)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Parkavon Coco-Wears-Chanel (Imp NZ) (Mrs M Hanley)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hubertus Dream Deal (Mrs A Pali / Mr M W & Mrs T E Blaik)
Junior in Group: English Setter
Aust Ch Eireannmada Hetty Wainthropp (Mrs D A Jones & Mr G B Browne)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Arithon Awsten (Jane Gregor)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Arithon Seeing Red (Jane Gregor)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bellebriar Time Share (Kingston/Hatherly/O'Keefe)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kingsway Turn Me Free (Marcia Kingston & Debbie Clarkson)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Parkavon Coco-Wears-Chanel (Imp NZ) (Mrs M Hanley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Staryanks Only Girl In Th World (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)

English Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eireannmada Hetty Wainthropp (Mrs D A Jones & Mr G B Browne)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fireplay Live Long and Prosper (K Britten & M Morrissey / N Schryver)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Martygold Bollinger (Mrs Coleen Stirton)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hubertus Dream Deal (Mrs A Pali / Mr M W & Mrs T E Blaik)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hubertus The Real Deal (AI) (Mrs A Pali / Mr M W & Mrs T E Blaik)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Daykeyne Spareme TheDetails (Dionne Arnold)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Greywei Kiwi in a Stetson (Greywei Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Carnmellis Brooklyn at Greywei (Imp NZ) (Greywei Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arithon Awsten (Jane Gregor)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Featherdale Knights Kiss (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arithon Seeing Red (Jane Gregor)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC) (Group Entry : 62)

Best in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Taejaan Walking On Air (Sonia Turay / N J Rule-Steele)
Runner Up in Group & Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)
Baby in Group: Basenji
Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Millissa Fox)
Minor in Group: Whippet
Beauroi Worth a Pretty Penny (T & J McNeill)
Junior in Group: Beagle
Brialey Cloud Dancer (Brian & Lesley Childs)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Deerhound
Aust Gr Ch Nelungaloo Rhys (J M Kernot)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Double Malt Over Ice (G Donoso/ T Gardiner/ L&H Gibson)

Basenji
Baby of Breed: Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Millissa Fox)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Canoui Inspector Gadget (Imp NZ) (John Bink)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Brialey Famous By Name (Andrea Coss)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Sligrachan Jeannies Billiards (Paul Orman)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bayhound Touch And Smudge (Paul Orman)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Brialey Cloud Dancer (Brian & Lesley Childs)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)
Res Dog CC & Minor of Breed: Charlmagne Bells Are Ringin (S L Bennett)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Charlmagne Blue Belle (S L Bennett)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fyrth Herding Cats (Ms M Buckley)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Nelungaloo Rhys (J M Kernot)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Whirlaway Angel Trix (AI) (Denni Maxwell)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wulfgar Fly Me to the Moon (AI) (Dianne Brennan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Anmchara Queen of Darkness (AI) (Dianne Brennan)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Man After Midnight (R J & Y T Lauder / R J & R J Wallis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Lionslea Thunder Rising (P J Batten)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lionslea Blue Thunder (P J Batten/K Harden)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lionslea From Heart To Eternity (P J Batten)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Crisnick Creme De La Cocoa (Mr A L Chato)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Alshira Iolanthe (AI) (Ms B Mitchell & Ms A Langford)
Baby of Breed: Crisnick Midnight Madness (Mr C & Mrs N Lawton)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taejaan Walking On Air (Sonia Turay / N J Rule-Steele)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Beauroi Worth a Pretty Penny (T & J McNeill)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Beauroi Blame It Onth Reign (T & J McNeill)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Brian Daley (NSW)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Collie (Rough)
Mc Leod's Kryptonite (Imp CHE) (Mrs S Fancote / Ms B Hales / Mrs S Wildman)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Shelbrae So Its Armani For Me (Shelbrae Kennels)
Puppy in Group: Bouvier des Flandres
Estrik Tuff Tiddies (Estrik Kennels & Adam Horsley)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
Aust Bred in Group: Puli
Aust Ch Rustufarion If You Dont Mind (Valore/Barker/Hughes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Gr Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)
Baby of Breed: Wazwallaby Brumby Jack (Glen & Julie Hogan)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dykinta Sea Patrol (Ros Fraser)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Weedram The Swedish Bear (F Philp)

Bouvier des Flandres
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Estrik Tuff Tiddies (Estrik Kennels & Adam Horsley)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mc Leod's Kryptonite (Imp CHE) (Mrs S Fancote / Ms B Hales / Mrs S Wildman)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nauglamir Steward O Clan Ionna (Ms J M Kernot)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Caleebra Elixir of Love (AI) (J Johnson/ S Chouffot & G Brassington)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mirriyuula Heffalump n Woozels (A Hicking)

Puli
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rustufarion If You Dont Mind (Valore/Barker/Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Rustufarion Outta Space (Barker/Hughes/Valore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Shelbrae So Its Armani For Me (Shelbrae Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Robrych Packed Full O Cheek (Belinda Hales)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eishund Cease Fire (J Cummings / Gail Ingersoll & Angela Sneddon)
Baby of Breed: Silversuisse Dragons Quest (AI) (Silversuisse Kennel)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Saffioraire Charming Mr Brit (A Norman)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Leah Ryan (NSW)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Newflabel Native Son (Janelle Wallace)
Runner Up in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
Baby in Group: Shiba Inu
Kortmar Divine Miss M (Lyne Browning)
Minor in Group: Akita
Aust Ch Blaqaviar Thought Umightlikeit (Linda Buckley & Dionne Arnold)
Puppy in Group: Akita
Blaqaviar Wild At Heart (Linda Buckley)
Junior in Group: Shiba Inu
Aust Ch Kortmar Jessica Rabbit (Lyne Browning)
Intermediate in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Uptrend Dark Passenger (R & S Beaman)
Open in Group: Dobermann
Aust & NZ Ch Tornadobe Duke Of Earl (Imp NZ) (D & H Bourne/ C Matheson/ R Williamson)
Open Neuter in Group: Shiba Inu
Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)

Akita
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Blaqaviar Thought Umightlikeit (Linda Buckley & Dionne Arnold)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Blaqaviar Wild At Heart (Linda Buckley)

Bullmastiff
Baby of Breed: Bullsrkool Viva Las Vegas (Alicia Pratt)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Thoreoz I'm sexy and I know it (O J & A J Holland)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Thoreoz lets get ridiculous (O J & A J Holland)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Thoreoz Lagertha (O J & A J Holland / P Frenchi)
Baby of Breed: Lamastino Ruthless Royalty (Mr O J & Mrs A J Holland)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ultimatedobe Inferno (S Morrison)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Tornadobe Duke Of Earl (Imp NZ) (D & H Bourne/ C Matheson/ R Williamson)
Baby of Breed: Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Newflabel Native Son (Janelle Wallace)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Uptrend Dark Passenger (R & S Beaman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Uptrend Kiss In The Mist (Mrs R A & Miss S Beaman)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N E Inglis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Colebrook Enchanter (R & N Inglis)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kortmar Jessica Rabbit (Lyne Browning)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Risingsuns Revaux (Lyne Browning)
Baby of Breed: Kortmar Divine Miss M (Lyne Browning)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Glenda Cook (VIC)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Picardy PS I Love You (Boyd/Foulds)
Minor in Group: German Spitz (Mittel)
Sabarka Gotcha Gossiping (Leanne Knox)
Puppy in Group: German Spitz (Mittel)
Sabarka Goody Two Shoes (Leanne Knox)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Paceaway Winter Chill (Mrs P & Ms L Dyer)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Standard)
Aust Neut Ch Kellyvix Only With Concent (A Porombka)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Paceaway Winter Chill (Mrs P & Ms L Dyer)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lukius Solar Flare RN ET (Ms R Woiwade)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Trudals Black Harley ET (S & B Barr)
Res Dog CC & Junior of Breed: Adstaff Schaibles Legacy (AI) (Miss Rebecca Woiwade)
Baby of Breed: Icspots Under My Umbrella (K Britten & M Morrissey)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (AF) Lukius Beam Meup ET (Miss Rebecca Woiwade)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Maplewood The Nutty Professor (Kristy Cassidy)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sabarka Gotcha Gossiping (Leanne Knox)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sabarka Goody Two Shoes (Leanne Knox)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sabarka Been Sneaky in Luv (Leanne Knox)
Baby of Breed: Ryfrost Jack Be Quick (E & R Ryan)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Flyin High (S & B Barr / B Thompson)
Baby of Breed: Hunkeedori Kant Get Uoutamyhed (S & B Barr / K Santas)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Nederhund Polaris CCD RN (S & B Barr)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sooquan Ol Bobs Rose Tattoo (D Pezzella)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jenuin Queen Ofthrones RN (Anne Copeland)
Baby of Breed: Rokshani Oops I Did It Again (Anne Copeland)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Picardy PS I Love You (Boyd/Foulds)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kellyvix Only With Concent (A Porombka)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rynkls Sir Boofy (Mr S Kosse & Ms K Dack)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rynkls Ojo Suki (Kelly Dack & Simon Kosse)