Brisbane Valley Kennel Club (QLD)

Date of Show : 13-May-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Ken Hammond AFSM (NSW)   (Total Entry : 433)

Best in Show & Intermediate in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Dapsen Flying First Class with Aryed (Denise Petersen)
Runner Up in Show & Junior in Show: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Baby in Show: Havanese
Karyme Cruise Control (Tracey Lamb)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Fayrewyre Sgian Dhu (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
Puppy in Show: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Let Me Show U How (A Adamopoulos)
Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Open in Show: Siberian Husky
Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt / S Briggs & K Jacobson)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Gr & Neut Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)
Runner Up Neuter in Show: Pug
Aust Neut Ch Calbar Black Diamond (K Lewis)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 97)

Best in Group & Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Dapsen Flying First Class with Aryed (Denise Petersen)
Runner Up in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Am Ch Rosewood Last Rebellion (Imp USA) (Ronda Allen)
Baby in Group: Havanese
Karyme Cruise Control (Tracey Lamb)
Minor in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Junior in Group: Pug
Anyang Dicey Riley (Anyang Pugs)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Open in Group: Italian Greyhound
Aust Sup Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Calbar Black Diamond (K Lewis)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dapsen Flying First Class with Aryed (Denise Petersen)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Wachowa Queen Of The Desert (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Dazzle I Do (Mrs J Watt)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Rosewood Last Rebellion (Imp USA) (Ronda Allen)
Baby of Breed: Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)

Havanese
Baby of Breed: Karyme Cruise Control (Tracey Lamb)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)
Res Dog CC & Minor of Breed: Merikaez Elegant Eli (Alicia Keast)
Baby (Dog) of Breed: Tunamara Shenanigan (Ms F Forbes)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Vuitton (Ms F E L Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)
Minor of Breed: Roseswain Princess Jazzi (Katrina Hall)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Octaviae The Sweetest Gift (Korine Lewis)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Assassins Apprentice (Julie Peters)
Res Dog CC: Aust Ch Anyang Guiseppe (Korine Lewis)
Junior of Breed: Anyang Dicey Riley (Anyang Pugs)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calbar Black Diamond (K Lewis)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Robert Lucas (NSW)  (Group Entry : 72)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Runner Up in Group: Scottish Terrier
Aust Sup CIB Gr /Arg Chil/Lat Ch HWW15 Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Dzahhli Cool The Engines (M & N Bourke)
Minor in Group: Kerry Blue Terrier
Olizure Lieca Pink Flirtini (Mrs F Auld)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Barney Rubble (B Duncan)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Chaswyck Dare To Dream (IID ITA) (Mr R & Mrs L Bond)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Swanky Black Panther (Mr S Avery/ Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Mystreebox Carlos De Belmonte (Lester Flood)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Gr Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Aronaw Passion Pop (Lauren Lobegeiger)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aronaw Drops of Jupiter (Lauren Lobegeiger)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tenaz cool daddy (Heath Clarke & Amanda O'Brien)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Deroyale Executioner (Mr R & Mrs G Crowther)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Deroyale My Little Show Pony (Mr R & Mrs G Crowther)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Firezan Barney Rubble (B Duncan)
Bitch CC: Aust Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Priorswood Bobcat (Lester & Supranee Flood)
Minor of Breed: Clayco Bones Luna Bell (Robyn Scott)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Mystreebox Carlos De Belmonte (Lester Flood)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chaswyck Dare To Dream (IID ITA) (Mr R & Mrs L Bond)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Money Gram Di Sutri (Imp ITY) (Mr Ron Bond)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Torum's Sonador (Imp UK) (T & K Ninnes)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Olizure Silhouetto Of A Man (AI) (B & P Oliphant)
Minor of Breed: Olizure Lieca Pink Flirtini (Mrs F Auld)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup CIB Gr /Arg Chil/Lat Ch HWW15 Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Upyrkilt Elektra (Stacy Kellie)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Swanky Black Panther (Mr S Avery/ Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nudimah Viscount In Vogue (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nudimah Victorias in Vogue (David & Mary Holt)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Dzahhli Fashion N Fame (M & N Bourke)
Baby of Breed: Dzahhli Cool The Engines (M & N Bourke)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hindsight Skywalker (Kathy Mankey)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Peter McNamara (QLD)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pointer
Aust Sup Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)
Runner Up in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
Baby in Group: Weimaraner
Feldjaeger Believe in the Dream (Judy & Tony Glover)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Brayroan Rhythm N Soul (D Penman & J Newbold)
Puppy in Group: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Let Me Show U How (A Adamopoulos)
Junior in Group: Pointer
Calberick Hang On To Your Hats (Patrik & Sharon Berger)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ashmere All Too Sweet (Julie Burbridge)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Spezia Touched By An Angel (Jennifer Robb)
Baby of Breed: Myshalair Style In Motion (Hilare Yeates)
Minor of Breed: Brayroan Rhythm N Soul (D Penman & J Newbold)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Ashmere What Ever It Takes (Jennifer Robb)

German Wirehaired Pointer
Baby of Breed: Aust Ch Kobnko Waltz Of The Flowers (Patricia Bond-Beckett)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wysiwyg Let Me Show U How (A Adamopoulos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wispan Hidden Dragon (AI) (Robynne Flynn)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wispan Heart Stealer (AI) (Robynne Flynn)

Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Calberick Hang On To Your Hats (Patrik & Sharon Berger)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Besko Colls Many Spirits (AI) (Bromhund Kennels)
Res Dog CC: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
Baby of Breed: Feldjaeger Believe in the Dream (Judy & Tony Glover)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Silberweis Espresso Martini (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD) (Group Entry : 43)

Best in Group & Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Jelany Red Nikaya For Chilolo (Imp RUS) (Rosemary Green)
Runner Up in Group: Afghan Hound
Aust Ch White Infinity's Diablo (IMP) (Ms P A Smith)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Chilolo CHN Cool Samara (Julie David)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Fayrewyre Sgian Dhu (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Valgarden Victorious (Val Bowden)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch White Infinity's Diablo (IMP) (Ms P A Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Calahorra Ava Gardner (Jacky Harnett)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Remwin Coolrunnings (Mrs C Benson)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Valgarden Victorious (Val Bowden)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Shasdin Royal Legend (V Bowden)
Baby of Breed: Valgarden Huckleberry (Miss V Bowden)
Minor of Breed: Aust Ch Maharlikah Tru Succesor (B K & Y J Shaw)
Junior of Breed: Valgarden Folk Lore (V Bowden)
Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Stardayne Tiny Bubbles (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Splendak Hans Solo (Yvonne Shaw)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Fayrewyre Sgian Dhu (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fayrewyre Celtic Warrior (Dr M Davidson & Ms L Dunn)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adbesare Phirst and Foremost (Anne Ifield)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Agenor Dare Tobe Bare (Mrs J Lanham)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jelany Red Nikaya For Chilolo (Imp RUS) (Rosemary Green)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jomeja Sugar Moon (J Burchell)
Baby of Breed: Chilolo CHN Cool Samara (Julie David)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Tringham (QLD)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Cuuchin Heez So Fine at Antudor (Debbie Neilson/Joyce Wheeler)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Ottaba Onli Ewe (Mrs J Ashen)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr & Neut Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)
Runner Up Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CCD CDX RM (Mr A & Mrs L Kettleton)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kinjarra Rusty Joe Of Fire (S & K Whyatt)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Puppy of Breed: Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CCD CDX RM (Mr A & Mrs L Kettleton)

Australian Shepherd
Res Dog CC & Junior of Breed: Wlkabout Dazzling Blu Eyes (Ms A Lally)
Baby of Breed: Kytui Warrior Princess (A Lally)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Weedram Black Benny HT (Matthew O'Reilly)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirribandi Luxem ET (Matthew O'Reilly)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Quinora Play It Kool (Royalborda Kennels)

Collie (Rough)
Puppy of Breed: Aust Ch Cathkin My Eyes Adore You (Karen Lapworth)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kiehtova Amour Artur (B Bowles & R McGill)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ausvarg Iina (B Bowles & R McGill)
Baby of Breed: Caleebra Captain America (AI) (S Chouffot)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lawine Red Baron (Mrs C A McKenzie)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Abbotsmoor Molly (IID) (Geraldine Myers)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ottaba Onli Ewe (Mrs J Ashen)
Baby of Breed: Ottaba Gotta Getya Into Milife (Stuart Crichton & Peter Gleeson)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lynann Song Of My Angel HT RN (Toni Chandler)
Baby of Breed: Kelprin Singing Da Blues (Toni Chandler)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Cuuchin Heez So Fine at Antudor (Debbie Neilson/Joyce Wheeler)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Tringham (QLD)  (Group Entry : 54)

Runner Up in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt / S Briggs & K Jacobson)
Minor in Group: Dobermann
Wattavue You Had Me At Hello (Danielle Hall)
Junior in Group: Rottweiler
Hammersmark Champs Legacy (I & D McLean /R Andrews)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Poldara Running With The Wind (Mrs S Wilson)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Guccio Gucci Von Romanshof (Imp) (Andrea Wilkinson)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Stennaroo Thunda Down Unda (Mr B & Mrs M Stennings)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Stennaroo Fearless Angel (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wattavue You Had Me At Hello (Danielle Hall)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Willemstadt Park Me In First (Deborah Rodgers)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hammersmark Champs Legacy (I & D McLean /R Andrews)
Baby of Breed: Aust Ch Meinrad Miss Fluffy Pants (Debbie Rodgers)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snerzok God Of Thunder (D & J Wilders)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Hun Jr & Aust Ch Silver Senator Kaoma Night (Imp HUNG) (Yvonne Hopf)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Megaztar Smarty Pants (Eloise Head)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt / S Briggs & K Jacobson)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Allsaint Indiana Floyd Jones (AI) (Mrs B Gorring)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Robert Lucas (NSW)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Keez Keep Em Talking (Michelle/ Phil & Elliott Hickey / Rob Stewart)
Baby in Group: British Bulldog
Modavam Robin Hood (David & Amanda O'Hara)
Puppy in Group: British Bulldog
Stonebridge Mr Mack Titan (Mrs D Morrison Teirney)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)
Intermediate in Group: French Bulldog
Gundrift Oh What A Flute (Sam Byrnes)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stonebridge Mr NicNac Paddywac (AI) (Mrs D Morrison-Teirney)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Highperelle Queen of Joy (Mrs J Lanham)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Stonebridge Mr Mack Titan (Mrs D Morrison Teirney)
Baby of Breed: Modavam Robin Hood (David & Amanda O'Hara)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Just Havin Fun (Fran Darling)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kiangsi Smooth Operator (Michelle Byrnes & A Cadd)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Gundrift Oh What A Flute (Sam Byrnes)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belzbentley Yabba Dabba Doo (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Keez Keep Em Talking (Michelle/ Phil & Elliott Hickey / Rob Stewart)

Poodle (Standard)
Minor of Breed: Aust Ch Rivierra Stand and Deliver (Jane Boehm)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Laposh Silhouette in Ice (C A Collin)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Bargchain Royal Duke on Time (Miss M M Lines)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rynkls Hrsnround Inth Sunshine (Darcy Stratford)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ayzsa Relight My Fire (Darcy Stratford)
Baby of Breed: Ayzsa Queens Golden Girl (Darcy Stratford)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)