Dorrigo & District Kennel Club Inc (PM Show) (NSW)

Date of Show : 19-Feb-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Margaret Joyce (VIC)   (Total Entry : 421)

Puppy in Show: Boxer
Hogwartz The Gingerbred Man (S Bryant)
Junior in Show: Newfoundland
Baywatch Christmas Eve (Kim Bell)
Intermediate in Show: Irish Terrier
Aust Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)
Aust Bred in Show: Samoyed
Aust Ch Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales & Louisa Abranich)
Runner Up Neuter in Show: Tenterfield Terrier
Aust Ch Atenta Band Of Light (Kimberley Kennedy)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Simon Mills (NSW)  (Group Entry : 43)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
Invalhalla Romancing The Dead (A & P Schultze)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Innesveil River Boat Gambler (AI) (J Faber)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cavalierlove Proudly Luscious (Sue Donahue)
Intermediate in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Pacorro Hidden Ace (Jessica Myers)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Cavalierlove Cool Splendour (Sue Donahue)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Swinabie You Had Me At Hello (Donna Dickson)
Baby of Breed: Konavan All Bets On Pride (Sue Donahue)
Minor of Breed: Innesveil River Boat Gambler (AI) (J Faber)
Puppy of Breed: Cavalierlove Proudly Luscious (Sue Donahue)
Junior of Breed: Noonameena Madam Butterfly (J Faber)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Swinabie Magic in Springtime (Donna Dickson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Meglitzy Queen Cleopatra (Jessica Myers)
Baby of Breed: Invalhalla Romancing The Dead (A & P Schultze)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pacorro Hidden Ace (Jessica Myers)
Baby of Breed: Jendrika Summer Envy (Jessica Myers)

Chinese Crested Dog
Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beljala Game Set And Match (James & Alanna Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala Jumpstart My Heart (James & Alanna Bell)

Italian Greyhound
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Piccino Next Level (Mr M &Mrs S Reeves / Ms Hardwicke)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Thomwood Mister Ashby (Robert Wooding)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Thomwood Mister Athelhampton (Robert Wooding)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Marniechar Marty McFly (Mrs K J Copeland)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Silverino Ziggy Stardust (Margaret Hay)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Barrajy Miss Prissy Pants (Mrs C Olive)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Westntib Sundae Fizz (Mrs J M Barnett & Miss S M Barnett)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ausilk Charles (Mrs Shayne Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Menakada Amazing Grace (Mrs Shayne Scott)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Julie Keenan (VIC)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Firezan Two Stroke (Annette Bowe)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)
Baby in Group: Australian Terrier
Cliftop Reddy Set Go (Mrs S Gilkison)
Minor in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Ayladee Pepper Potts (Mrs Donna Robinson)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Rhaegal Lickety Split (Samantha King)
Intermediate in Group: Irish Terrier
Aust Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Atenta Band Of Light (Kimberley Kennedy)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cliftop Mystery Man (Mrs S Gilkison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Cliftop Pallas (Mrs S Gilkison)
Baby of Breed: Cliftop Reddy Set Go (Mrs S Gilkison)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pickwick-JR Robert The Bruce (Natalie Flintoff)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Boambeefalls OliviaNjohn (Natalie Flintoff)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton & Donna Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ayladee Pepper Potts (Mrs Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Firezan Two Stroke (Annette Bowe)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rhaegal Lickety Split (Samantha King)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Balkanablu Cold As Ice (S Ross/ J Camac/ R Watt/ P Schultze/ A Schultze)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Minor of Breed: Rostafelius Ellie Twinklestar (T Conelius)

Tenterfield Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Atenta Band Of Light (Kimberley Kennedy)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)  (Group Entry : 78)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Alubyc The Artful Dodger (Marilynn Morphet)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Myshalair Betya Like My Style (Hilare Yeates)
Minor in Group: Spanish Water Dog
Solykke Toledo Real (Natalie Rose)
Junior in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Airai the golden ticket (Julie Robinson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showfield Snow King (AI) (S & S Strang)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield White as Snow (AI) (S & S Strang)

Cocker Spaniel
Res Dog CC & Junior of Breed: Myshalair Betya Gunna Look (Ms H J Yeates)
Baby of Breed: Myshalair Betya Like My Style (Hilare Yeates)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Showfield Royalty has Arrived (S & S Strang)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alubyc The Artful Dodger (Marilynn Morphet)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Germanicus Rogue Trader (AI) (Lara Haynes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)

Golden Retriever
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Dobro Supernova In The Sky (Mrs C Olive)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)
Baby of Breed: Kapoint Nothings Gonna Stop Us Now (AI) (Mrs Kay Hutt)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Edensundown Fair Play (Paulene Andrews)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Dancourt Mystic Jade (Mrs C Olive)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Airai the golden ticket (Julie Robinson)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zensu Incantation (AI) (Miss K Holtkamp/ Mr B & Mrs H Clarke)
Baby of Breed: Aust Ch Zensu Make It Rain (K Holtkamp/ B & H Clarke)
Baby (Bitch) of Breed: Zensu Overpass Grafitti (Mr B & Mrs H Clarke)

Spanish Water Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Int Junior Ch Zorrazo Pure Poetry (Imp HRV) (J Cameron)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Solykke Toledo Real (Natalie Rose)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Greywei X Examine at Bromhund (Bromhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartset Edge ofthe Galaxy (Jenny Hampton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC) (Group Entry : 91)

Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo The Last Cab (AI) (J & F Walker)
Runner Up Neuter in Group: Saluki
Aust Ch Neut Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar ET JC (Nicole Snerling)

Afghan Hound
Res Bitch CC & Junior of Breed: Karakush Snowy Ygritte (AI) (N Snerling / L & H Gibson)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Xalmes Dont Bleveme Just Watch (M Darr)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arendt Feel Good (Ms K Wishart & Ms C Fowler-Lock)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Arendt The Game is A Foot (Ms K Wishart)

Beagle
Baby (Dog) of Breed: Ceugant Lightning Strike (Michele Hurcum)
Puppy of Breed: Cliftop Tales Of Fantasia (Mrs S Gilkison)
Junior of Breed: Besmagic Let There Be Light (Tracy Coop)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Austbritz Jack Of Hearts (Mrs K L Glanford)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Rucrazy Eyes (Rosemary Privett)
Baby of Breed: Kajmytt Miss Molly (Cheryl Farley)
Minor of Breed: Kajmytt Larrikin Lad (Cheryl Farley)
Junior of Breed: Midaka Sweet As Cherry (Mrs K L Glanford)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aasheerdac Unser Zelda (Mrs A D Johnson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aasheerdac Unser Zander (Mrs A D Johnson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo The Last Cab (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Tischamingo Heluva Time (J & F Walker)

Harrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fellhunters Riot (P F & R Danaher)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Fellhunters Khaos (P F & R Danaher)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pennhari Forever In A Day (Ms J Inglis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pressage Novavax (AI) (Joanne Inglis)
Minor of Breed: Pressage Moderna (AI) (Joanne Inglis)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Skyzar Frozen In Time (AI) (Nicole Snerling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar ET JC (Nicole Snerling)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Simon Mills (NSW)  (Group Entry : 65)

Minor in Group: Bearded Collie
Aust Ch Famewynn Never Been Kissed (Mrs A Smith)
Puppy in Group: Bearded Collie
Aust Ch Famewynn Stuck On You (Mrs A Smith)
Runner Up Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Gr Ch Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)

Australian Cattle Dog
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Nuwarra Pure Magic (Sue & Ian Ford)
Baby of Breed: Heelersridge The Power Of One (Heelersridge Kennels)
Minor of Breed: Nuwarra Pretti Amazinglee (Sue & Ian Ford)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Callicoma Trailblazer (Mandy Sansom)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aekae Tallulah (Mandy Sansom)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Callicoma Indian Scout (Mandy Sansom)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Callicoma Midnight Special JDX JDO JDM AD SPDX GDX SD (Graeme & Mechalle Anderson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Edensundown Mastermind (Paulene Andrews)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aravan Gerry Standing (Raechelle Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Cumbydene Lady Veronica (Robynne Metcalfe)
Res Bitch CC: Cumbydene Cantfighthemoonlight (Mrs C Buckley & Ms R Miller)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Famewynn Stuck On You (Mrs A Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Famewynn Never Been Kissed (Mrs A Smith)

Border Collie
Minor of Breed: Borderstrand Whipn it Bronze (Sheree Heath)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Furballs Salla Lumienkeli (C Anderson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Furballs Jupiter (C Anderson)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woolebull Wollemi At Snodragon (S & M Sanger / P & S Hinks)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Yvonne & La Raine)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dwyfor Blue Mystique (R & F Holtkamp)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dwyfor Lady In Red (AI) (R & F Holtkamp)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Diamondswiss Hunt For Stardom (Caitlin Crosby)
Baby of Breed: Silversuisse Benjamin (AI) (Harris/Scott)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Eishund Spirit Hunter RN ET TK.s (Rachel Devenish-Meares)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Keenan (VIC)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales & Louisa Abranich)
Runner Up in Group & Open in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Wishes N Dreams (M & S Lilley)
Minor in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Ship Ship Hooray (M & S Lilley)
Puppy in Group: Boxer
Hogwartz The Gingerbred Man (S Bryant)
Junior in Group: Newfoundland
Baywatch Christmas Eve (Kim Bell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Iglignaq King of the Swing (C Fowler-Lock)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chimo Whatever Will Be Will Be (Ms Syme/ Ms T Goodwin/ Mr M Frigo & Ms E Levett)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Iglignaq King of the Swing (C Fowler-Lock)

Boxer
Puppy of Breed: Hogwartz The Gingerbred Man (S Bryant)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Desyred Smoke On The Water (Jan Frederickson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Desyred Leader Of The Pack (J Frederickson)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) WAC (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermann)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Coco Lyon (P & R Gibson)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Baywatch Christmas Eve (Kim Bell)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ryzylva Wishes N Dreams (M & S Lilley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust & RO Ch Ryzylva Three Wishes CCD CD RAE TKN (M & S Lilley)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Ryzylva Take No Ship (M & S Lilley)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ryzylva Ship Ship Hooray (M & S Lilley)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Samayah Hallelujah Moonstar (Julie Wales & Louisa Abranich)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Orienta The Avatar (Mrs D / Miss V Bexton & Miss R Cook)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW)  (Group Entry : 52)

Runner Up in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)
Baby in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar Romancing The Stone (Ms Amanda J Huggins)
Junior in Group: Boston Terrier
Aust Ch Tralaur Storm Ina Shotglass (Ms T Hobson)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Varewell Black Orchid JC (Dr Julie Beeby)
Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Jonhah Les Darcy (D Chant & Ms S Ledger)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tralaur Storm Ina Shotglass (Ms T Hobson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tralaur Kiss Me Ifya Dare (Ms T Hobson)

Chow Chow
Baby of Breed: Majestueux Shaolin Zen Emei (Tricia Cumner)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Varewell Black Orchid JC (Dr Julie Beeby)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Krystaway Going On Safari (S Schrumpf)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jonhah Les Darcy (D Chant & Ms S Ledger)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Daesdaemar PS I Love You (Amanda Huggins)
Baby of Breed: Daesdaemar Romancing The Stone (Ms Amanda J Huggins)

Poodle (Standard)
Baby of Breed: Voila Raising The Stakes (Mr L Wright & Mr J Bennett)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pandec Magic Fire Bear (Jenny Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Monterrez Match Made in Heaven (Jenny Moore)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mc’roc Xochime (Imp MEX) (Deborah Neumann & Liz Grewel)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Mc'roc De Oro Azteca Mex fci (Imp MEX) (Deborah Neumann & Liz Grewel)