Dogs NSW Northern Region (Coastal) Committee (NSW)

Date of Show : 27-Aug-2023 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sandra Patterson (NSW)   (Total Entry : 368)

Best in Show & Open in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Jettz American Flyer (Victoria Masterfield & Nicole Tipping)
Runner Up in Show: Papillon
Aust Sup Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen)
Baby in Show: Lhasa Apso
Zaland Call On Me (B Beves & N Estatheo)
Minor in Show: Pug
Aust Ch Kabova Viva La Vida (R & F Holtkamp)
Puppy in Show: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)
Junior in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Arataci Case In Question (Mr S Wraith & Ms L Walsh)
Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Ch Anmenta Instant Celebrity (Andrew & Melissa Smith)
Aust Bred in Show: Old English Sheepdog
Aust Ch Woolebull Up Country Girl CCD CD RN (P & S Evans/P Hartwell)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Gr Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Terri Davies)

Baby SweepStakes - 1st Place: Bernese Mountain Dog
Polishdream Black Label (A Wilkinson)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Staffordshire Bull Terrier
Kabere My Mate Mick (Mr A & Mrs D Major)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Lhasa Apso
Zaland Call On Me (B Beves & N Estatheo)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lynn Harrison (SA)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Sup Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Arataci Case In Question (Mr S Wraith & Ms L Walsh)
Minor in Group: Pug
Aust Ch Kabova Viva La Vida (R & F Holtkamp)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Piccino I Had A Dream (S Reeve & T Clift / J & S Cook)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J Faber)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karlyermai Ponda Rosa (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Takin Care O Bizness (Mrs D Jacques & Mr B Burrows)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arataci Case In Question (Mr S Wraith & Ms L Walsh)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Swinabie Smooth Operator (Gary & Lynne Heyden)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Swinabie Magic in Springtime (Donna Dickson)
Baby of Breed: Swinabie He Stole My Heart (Donna Dickson)
Baby (Bitch) of Breed: Swinabie Steals My Heart (Donna Dickson)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J Faber)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Grand Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Aust Ch Wachowa Rafaello (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Aust Ch Wachowa You Only Live Twice (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Workn For The Man (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wachowa Fifi Box (Mrs Jennifer Watt)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Piccino I Had A Dream (S Reeve & T Clift / J & S Cook)
Baby of Breed: Jayveeque Antonio At Davinci (K Holtkamp & J Hardwicke)
Baby (Bitch) of Breed: Jayveeque Gizelle At Davinci (K Holtkamp & J Hardwicke)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alwood Yori Tsuyoku (Alwood Kennels)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Marniechar Mitzythemagnificent (Mr J R Mitchell & Mr M P Thornton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Silverino Theme For A Dream (M Hay)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yaramanlodge Show No Mercy (AI) (Margaret Hay)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Silverino Poetic Rythm (M Hay)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Birikino Victory Dance (Ian Rasmussen)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zeigen The Eye Of The Tiger (Kim Haddon)

Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kabova Viva La Vida (R & F Holtkamp)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Hot Shot (AI) (J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Kerryn Harvey (SA)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kabere Rock Paper Scissors (Mr A & Mrs D Major)
Runner Up in Group & Junior in Group: Tenterfield Terrier
Dzahhli Storm of Swords (Matt & Nicole Bourke)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Kabere My Mate Mick (Mr A & Mrs D Major)
Minor in Group: Australian Terrier
Aust Ch Kalvalepark Dixie KissMyboots (Mrs Tarni Kimber)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Clayco The Genie at Weisact (Mr S Mills/Mr M Mills/Miss B Mills)
Intermediate in Group: Skye Terrier
Catch The Dream Of Morningsky (imp Deu) (S Phillips)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kalvalepark Dixie KissMyboots (Mrs Tarni Kimber)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Kalvalepark Queen of Thorns (Mrs T Kimber)
Open of Breed: Aust Ch Cliftop Rheia (Mrs Tarni Kimber)

Glen of Imaal Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalvalepark G Eli Moss (Mrs Tarni Kimber)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Whatajack King Fisher (Mr C & Mrs A Tulk/ Miss B Mills & Mr G J Butler)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Clayco The Genie at Weisact (Mr S Mills/Mr M Mills/Miss B Mills)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Upyrkilt King of the North (AI) (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Upyrkilt Go for Gold (Kym & James Shields / Stacy Kellie)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Catch The Dream Of Morningsky (imp Deu) (S Phillips)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabere Rock Paper Scissors (Mr A & Mrs D Major)
Baby of Breed: Kabere My Mate Mick (Mr A & Mrs D Major)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dzahhli Storm of Swords (Matt & Nicole Bourke)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Brian Harris (New Zealand)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Jettz American Flyer (Victoria Masterfield & Nicole Tipping)
Baby in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Alubyc O for Obsidian (Vowell/Kershaw/Morphet/Landy/Shield)
Puppy in Group: Weimaraner
Aust Ch Weisact Pick Your Poison (C & A Tulk)
Junior in Group: Labrador Retriever
Oldcastle Time To Shine (Paulene Andrews)
Intermediate in Group: Hungarian Vizsla
Aust Gr Ch Elettars Insurgent (M & A Richards / D Winch & P Johnson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Gr Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Terri Davies)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Brayroan Mischief N Mayhem (Julie Newbold)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Macdolly UDontSpellIt UFeelIt (Denise Burke)
Res Dog CC & Minor of Breed: TSparkle Excalibur (Terri Smith)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Macdolly Every Move You Make (Denise Burke)
Minor (Bitch) of Breed: TSparkle Silver Seafoam (Terri Smith)
Puppy of Breed: TSparkle God of the Sea (Terri Smith)
Intermediate of Breed: Tsparkle Silver Princess (Terri Smith)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Terri Davies)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch Tsparkle Onyx Prince (Terri Smith)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jettz American Flyer (Victoria Masterfield & Nicole Tipping)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Grand Ch Fraelighte From Here To Eternity (Mrs M & Miss T Whitfield)
Baby of Breed: Larona Man From Snowy River (S Phillips)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ozdezign Indulgence (Mrs M & Miss T Whitfield)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arangold Mon Petit Noir Chou at Alubyc (Imp NZ) (W & K Vowell)
Baby of Breed: Aust Ch Alubyc O for Obsidian (Vowell/Kershaw/Morphet/Landy/Shield)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dual Ch (TS) Gr Ch (TS) Tealpoint Game Set N Match (Dr A Boyd)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Tarlorise Match Point (AI) (Dr Ann-Marie Boyd)
Bitch CC & Junior of Breed: Tarlorise Lady of the Skye (AI) (Heather Reynolds)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Paterbetgold N Braewattie (T & P Kurtz)
Res Bitch CC & Open of Breed: Askaval Sea Change to Ayaimah (Karen Shield)
Junior of Breed: Autumnglo Electric Boots (AI) (Mrs Cheree & Miss Teagan Pattison)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Elettars Insurgent (M & A Richards / D Winch & P Johnson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Elettars As Time Goes By (D Winch & P Johnson)
Baby of Breed: Batorok Maybe It Was Magic (Ms K Kettleton)
Baby (Bitch) of Breed: Batorok Mayhem On My Mind (Ms K Kettleton)
Open of Breed: Aust Gr Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Eireannmada Peanut Butter Cup At Ruadhann (Lorraine Sanney)

Labrador Retriever
Dog CC & Aust Bred of Breed: Eraky Huckleberry Fynn (AI) (C Olive / K & E Charnock)
Res Dog CC & Junior of Breed: Oldcastle Time To Shine (Paulene Andrews)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Robwyn Just A Dream (Imp NZ) (K Holtkamp/ B & H Clarke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Inchara Whistlin Dixie (Miss C Fisher)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Zensu Watch This Space (K Holtkamp/ B & H Clarke)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Weisact Pick Your Poison (C & A Tulk)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Feldjaeger Outrageous Forever (LH) (Reagan Worling)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Esspree Maid Of Gold (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Megan Markotany (NSW) (Group Entry : 52)

Best in Group & Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Lunars Talk Like The Rain (J & R Cook)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Maclaomainn Dukeofedinburgh (AI) (Rona Moss & Karina Harrison)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Langtally Sister Sam (Ms Lisa Marsh)
Minor in Group: Beagle
Lunars Fantasia (J & R Cook)
Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Decadence (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)
Aust Bred in Group: Saluki
Aust Ch Skyzar Frozen In Time (AI) (Nicole Snerling)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Saluki
Aust Gr Ch & sFCh Skyzar Girl On Fire JC (Nicole Snerling)
Runner Up Neuter in Group: Borzoi
Aust Ch Russkimir Dancing Shadows (A Mulhearn)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Tianze Diamond Cascade With Doyen (Jacky Harnett & Jill Dunckley)
Dog CC & Junior of Breed: Tianze Shine OnU Crazy Diamond (Jacky Harnett)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lunars Talk Like The Rain (J & R Cook)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lunars Fantasia (J & R Cook)

Borzoi
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Russkimir Dancing Shadows (A Mulhearn)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Briarmist Decadence (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Briarmist Girl On Fire (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Splendak Melody ofth Myth (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Splendak Next Chapter in Bold (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Langtally Sister Sam (Ms Lisa Marsh)
Junior of Breed: Aust Ch Rustyplains One And Only (Ms Lisa Marsh)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maclaomainn Dukeofedinburgh (AI) (Rona Moss & Karina Harrison)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Usakose Do You Mind (Mrs S Taylor & Mrs S Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Valeighunter Rainbow Siege (Mrs D Mitchell & Mrs S Toy)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyzar Frozen In Time (AI) (Nicole Snerling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch & sFCh Skyzar Girl On Fire JC (Nicole Snerling)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Calahorra A Walk On The Moon (Nicole Snerling)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ridgesetter We Go Together (Ms J Jenkins)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jeulize Wranglers And Boots (Julie Jenkins)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Jeulize Youlookgoodinmyshirt (Julie Jenkins)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Lexwood Take A Chance On Me (Robert & Chloe Armatys)
Runner Up in Group & Open in Group: Swedish Vallhund
Aust Sup Ch Trendam Like Toy Soldiers (Mrs A J Smith & Miss S J Smith)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Tooshort A Lil French Kiss (Sheree Kilby)
Minor in Group: Australian Kelpie
Callicoma I Spy (Mandy Sansom)
Junior in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Highclere Turn Back Time (AI) (Ms C Kemp)
Aust Bred in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Woolebull Up Country Girl CCD CD RN (P & S Evans/P Hartwell)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Ch Neut Ch Peerielee Colours Of the Wind (Allison Begnell)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dewregal R D (Mrs D Kent & S Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Callicoma I Spy (Mandy Sansom)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Edensundown Moon Light Dancer (Paulene Andrews)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: GBZ Ch/Prt Jr Ch & Aust Sup Ch Seventy Seven Cherished Desire (IMP PRT) (Paulene Andrews)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Edensundown As Good As Gold (Paulene Andrews)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aravan Gerry Standing (Raechelle Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bossdrover Narollah TK S RN (Louise Wilson)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lexwood Take A Chance On Me (Robert & Chloe Armatys)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mazarelli Loved By a Cowboy (Ms M L Clarke)
Junior of Breed: Aust Ch Highclere Turn Back Time (AI) (Ms C Kemp)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woolebull Up Country Girl CCD CD RN (P & S Evans/P Hartwell)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust CH Sharndah Burn For U (Mrs A Begnell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Ch Neut Ch Peerielee Colours Of the Wind (Allison Begnell)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Trendam Like Toy Soldiers (Mrs A J Smith & Miss S J Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Osuno Feature Fokus (Imp NZ) (Mrs A J Smith & Miss S J Smith)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Trendam U Need To Calm Down (Mrs A J & Miss S J Smith)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Trendam Beautyskool Dropout (Mrs A J & Miss S J Smith)
Junior (Dog) of Breed: Miyggdrasil Celestial Eclipse (Heather Scofield)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aberlee Rollin In Sunshine (Gloria Woodward)
Baby of Breed: Tooshort A Lil French Kiss (Sheree Kilby)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kassreign A Song Of Ice N Fire (Miss C Fisher & Dr A Kasbarian)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Polishdream Devil Wears Prada (Andrea Wilkinson)
Runner Up in Group: Boxer
Aust Ch Hogwartz Star Fire (S Bryant)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Polishdream Black Label (A Wilkinson)
Minor in Group: Bernese Mountain Dog
Polishdream Night Train (Andrea Wilkinson)
Puppy in Group: St Bernard
Bernedale From A Gold Trip (Bernedale Kennels)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Anmenta Instant Celebrity (Andrew & Melissa Smith)
Open in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Gr & NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
Runner Up Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Neut Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Annakpok The Devilís Kiss (AI) (Narelle Adams)
Baby of Breed: Annakpok ThMemoryBurnsBright (Narelle Adams)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polishdream Devil Wears Prada (Andrea Wilkinson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr & NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Polishdream Leprechauns Gold (Andrea Wilkinson)
Baby of Breed: Polishdream Black Label (A Wilkinson)
Minor of Breed: Polishdream Night Train (Andrea Wilkinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)

Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hogwartz Star Fire (S Bryant)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hogwartz Rhinestone Cowboy (S Bryant)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anmenta Instant Celebrity (Andrew & Melissa Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anmenta Ace Kicker (Andrew & Melissa Smith)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wattavue Innocent Embrace (John & Maree Nesbitt)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bordogue Kenneth (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Bordogue Ines (Keith & Kylie Reid)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bernedale From A Gold Trip (Bernedale Kennels)
Baby of Breed: Accropolis Iím A Man WithA Plan at Bernedale (AI) (Frank & Lesley Newman)

Yakutian Laika
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Duff Diament Jakucji (imp Bgr) (Brandon Dodd)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Kerryn Harvey (SA)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Alice In Wonderland (R/ M & T Parker)
Runner Up in Group: Dalmatian
Aust Ch Zamashom Mackenzie (Mrs E Pickles)
Baby in Group: Lhasa Apso
Zaland Call On Me (B Beves & N Estatheo)
Minor in Group: French Bulldog
Moonglade Red Jacket (Paulene Andrews)
Puppy in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kypajuka Donít Dilly Dally (Mr P & Mrs J Walsh)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chelleason Mischief and Mayhem (Michelle Thomas)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zareba Hes Got Swagger (Mr P & Mrs J Walsh)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nanikoki The Bumblebee King (Kerrie White)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zamashom Mackenzie (Mrs E Pickles)

French Bulldog
Res Dog CC & Minor of Breed: Moonglade Red Jacket (Paulene Andrews)
Junior of Breed: Aust Ch Alangrove A Knights Tale (A Williams & M McFadzen)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sherayle Miracle Butterfly (S Heath/A Katon)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shanspitz Perfect Double Act (K & M Jones-Watson)
Baby of Breed: Shanspitz Pop Fizz Clink (K & M Jones-Watson)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rymiska Alice In Wonderland (R/ M & T Parker)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Ltu JCh Tai Fanza Quicksilver (Imp LTU) (B Beves & N Estatheo)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Noonameena Lucky Jim (Jerry Faber)
Baby of Breed: Zaland Call On Me (B Beves & N Estatheo)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Maronoir Fire Starter (Mr J Wakefield)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazky Go Ahead Make My Day (Tracy Evans)

Schipperke
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monterrez Match Made in Heaven (Jenny Moore)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amorenekid Stark Naked (Deborah Neumann & Toula Cameron)