Gold Coast Show Society Inc (QLD)

Date of Show : 31-Aug-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Susan Hewinson (QLD)   (Total Entry : 353)

Best in Show & Open in Show: Samoyed
Aust Ch Modeysa Legend Of Awesomeness (N Tindale)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Golden Retriever
Aust Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Baby in Show: Pointer
Zensu Do What U Want (C Kroll/ D Finlay/ B & H Clarke)
Junior in Show: Poodle (Standard)
Can & Aust Ch Tees Me Mystro (Imp CAN) (Krystal Flouskos)
Intermediate in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Japanese Spitz
Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)
Runner Up Neuter in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Stockaway Blue Eve (Simon Lawrence)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Carol Gunn (QLD)  (Group Entry : 54)

Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor La Stupenda (AI) (Morse & Henderson/Wilshier)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Poochiekoo Giorgio Armani (Amanda Thompson)
Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Poochiekoo Obi One Kenobi (Amanda Thompson)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Matmor La Stupenda (AI) (Morse & Henderson/Wilshier)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Poochiekoo Obi One Kenobi (Amanda Thompson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Moldavia Winning My Way To You (H E J Bright)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Toyopet Kotaro Choco Bramvers (H E J Bright)
Baby of Breed: Poochiekoo Giorgio Armani (Amanda Thompson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yurrugar Shine Like Itdoes (Rachel Whiteman)

Havanese
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox & Meghan Boole)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tacozajo light Up The Sky (Ms C Shaw)
Dog CC & Minor of Breed: Tacozajo Primitive Man (Ms F Forbes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Red Arrow (Mrs D A Jacques)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D A Jacques)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Faibel The Showman (Mrs K Jennings)
Baby of Breed: Faibel Dennins The Menis (Miss K Jennings)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Roseswain AslanTheLion (Madison Hall)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Roseswain Princess Jazzi (Katrina Hall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Roseswain Blacksails Vane (Katrina Hall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Carol Gunn (QLD)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Juscot Major Tom (Imp NZ) (Stacy Kellie)
Baby in Group: Airedale Terrier
Driesdale A Touch Of Paradise (A Dopking)
Minor in Group: Skye Terrier
Aust Ch Grawen This Iswhat Youcame For (Sharyn Phillips)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Burfield Big Bang (Miss A Dopking)
Baby of Breed: Driesdale A Touch Of Paradise (A Dopking)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Casmara/JR Magnum (Fran Kinnear)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Casmara/JR Yindileigh Kiri (Fran Kinnear)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Juscot Major Tom (Imp NZ) (Stacy Kellie)

Sealyham Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Preseli Pistol Packin Mama (Mrs C Calcutt)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Grawen This Iswhat Youcame For (Sharyn Phillips)

Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Bxact Walk On The Wild Side (K Roebig)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nudimah Viscount In Vogue (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nudimah Im A Prima Donna (David & Mary Holt)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Caspersz Champagne Charlie (A Tohill / C Bowers / D LeBrun)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrafern Jazz Is My Style (P & A Tohill)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Susan Hewinson (QLD)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Baby in Group: Pointer
Zensu Do What U Want (C Kroll/ D Finlay/ B & H Clarke)
Minor in Group: Bracco Italiano
Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kokopups A Timeless Classic (Wayne Sheppard)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Larona Skyping From A Distance (Rachael Arnott)

German Shorthaired Pointer
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tealpoint Flamenco Dancer (Heather Reynolds)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)

Pointer
Baby of Breed: Zensu Do What U Want (C Kroll/ D Finlay/ B & H Clarke)

Weimaraner
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ashbolt High Class (AI) TD (Amanda Williamson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bromhund Epic (Craig & Angela Tulk)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Susan Hewinson (QLD) (Group Entry : 33)

Minor in Group: Beagle
Lunars Hello T R O U B L E (Le & Helen Gibson / Ruth & Jeremy Cook)
Puppy in Group: Beagle
Lunars WhenU Wish Upon A Star (Ruth & Jeremy Cook)
Intermediate in Group: Whippet
Chakrata Polly Wheresya Dolly (Mrs A E E Curran & Ms J Hall)
Aust Bred in Group: Basenji
Lomar Two Up (L Marsden)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Chilolo WBI Bikwa ET (Julie David)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch & Neuter Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & Y J Shaw)

Basenji
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lomar Two Up (L Marsden)

Beagle
Minor of Breed: Lunars Hello T R O U B L E (Le & Helen Gibson / Ruth & Jeremy Cook)
Puppy of Breed: Lunars WhenU Wish Upon A Star (Ruth & Jeremy Cook)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Designs JC (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maharlikah Tru Succesor (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neuter Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Adbesare Firecracker (Sarah Wheatley)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Chilolo CHN Cool Samara (Julie David)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Chilolo WBI Bikwa ET (Julie David)

Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Chakrata Polly Wheresya Dolly (Mrs A E E Curran & Ms J Hall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Lisa Carpenter (QLD)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Ch Allclarity California Sparkle (Reegan Bevan)
Runner Up in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Welcornel Victoria's Secret (E & M Tyler)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Cuuchin A Splasha Fable (AI) (Joyce Wheeler)
Minor in Group: Border Collie
Trucharm State of The Union AI (Stuart and Kylie Leslie)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Ochrehills Aladdins Cave (Mr S Pryor)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Blucalypt Quintessence (Greg & Sharon Pinsent)
Aust Bred in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Stockaway Blue Eve (Simon Lawrence)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pureheel Royal Turbo ET (Simon Lawrence)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cloverdowns Sounds O Australia (AI) (Mr A Ziebell)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blucalypt Gold As Ice (AI) (Greg & Sharon Pinsent)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Blucalypt Quintessence (Greg & Sharon Pinsent)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Stockaway Blue Eve (Simon Lawrence)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dewregal R D (Mrs D Kent & S Smith)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Justpuremac Blue Pepper (Mr C Webb / Mr A Ziebell)
Baby of Breed: Justpuremac Its A Gobstopper (Mr A Ziebell)
Baby (Bitch) of Breed: Sunswift Joys of Jupiter (M Warren)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tarraray Tilly Devine (J Glenn)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Allclarity California Sparkle (Reegan Bevan)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Trucharm State of The Union AI (Stuart and Kylie Leslie)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fairenvy Boss N Hug Connection (Angela Sime)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Garsova Kiri (Garsova Kennels)

Old English Sheepdog
Res Dog CC & Puppy of Breed: Tootone Anything But Ordinary (Nicole Jardine)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tootone Out Of The Ordinary (R W & K L Nelligan)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A Crouch)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Trehilyn Front and Finish (David & Tania Brady)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ochrehills Aladdins Cave (Mr S Pryor)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Welcornel Victoria's Secret (E & M Tyler)
Baby of Breed: Cuuchin A Splasha Fable (AI) (Joyce Wheeler)
Puppy of Breed: Aust Ch Cuuchin Midnight Serenade (Joyce Wheeler)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Coolwhite Blue Diamond Moon (Jacqui Upson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Dr Lesley Cameron (NSW)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Modeysa Legend Of Awesomeness (N Tindale)
Minor in Group: Rottweiler
Mondallin Girls Do Do It Better (Dallinger/Moore)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polishdream Purple Rain (Andrea Wilkinson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Imagin Tequilia Sunrise (Imp NZ) (A Wilkinson & R Gadsdon)
Baby of Breed: Polishdream Devine Diavel (Andrea Wilkinson)

Boxer
Res Dog CC & Puppy of Breed: Redbush Mr Beau Jangles (R & S Carstens)
Junior (Dog) of Breed: Keljamar I Did It My Way (Ms J & Mr K Howarth)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mondallin Four X On Me (D Dallinger & M Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mondallin Girls Do Do It Better (Dallinger/Moore)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Modeysa Legend Of Awesomeness (N Tindale)

Shiba Inu
Baby of Breed: Wolfworx Geisha Girl (A R Craze & J M Wheeler)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Lisa Carpenter (QLD)  (Group Entry : 75)

Best in Group & Open in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
Junior in Group: Poodle (Standard)
Can & Aust Ch Tees Me Mystro (Imp CAN) (Krystal Flouskos)
Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Ch Exaltare Go Your Own Way (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr & Neut Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Exaltare Go Your Own Way (Mr A J Phelan & Miss J M Young)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Theano Billie (Mrs A Watson)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath/ J & M Fields)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Okelani Twisted Siren (AI) (Sarah Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Okelani Black Be It (Sarah Jones)
Baby of Breed: Danefred Kaotic Memories (Olivia Vansleve)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shanspitz My Signature Blend (AI) (D & S Watherston)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shanspitz My New Beginning (AI) (D & S Watherston)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bienaime Glorfindel CCD RA (S & L Darling)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Jeabo Ta Da All About Archie (Jeanette Thompson)
Baby of Breed: Bienaime Ohmy Duchess (S & L Darling)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Can & Aust Ch Tees Me Mystro (Imp CAN) (Krystal Flouskos)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adithe Cilla Black (Miss J A McRobie)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rixown Runningbear (Helen Rixon)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Rixown Riches Skip Away (Helen Rixon)
Puppy of Breed: Pandec Magic Fire Bear (Mr P & Mrs D Comrie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tubeez Shining Universal Star (Rodney & Kim Abell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Knightshar Bringing Sexy Back (L M Neale)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Baby of Breed: Tzutique Ask N Ye Shal Receive (Robyn Hawke)