Bunyip Agricultural Society Inc (VIC)

Date of Show : 31-Mar-2012 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Cathy Camac (VIC)

Runner Up in Show: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Tristar (Talkabout Knls / Mr G P & Mrs P L Russell)
Baby in Show: Bernese Mountain Dog
Zollikon Foreign Exchange (Mrs E M Sankey)
Minor in Show: Border Collie
Khayoz Infinity N Beyond (Khayoz Kennels)
Puppy in Show: Portuguese Water Dog
Aust Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Junior in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Hahndorf Crystal Lily (Barb Skepper)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Jill R McDonald (VIC)

Best in Group: Pug
Aust Ch Birsay Block Buster (Mrs S Langford / Mr G M & Mrs E M McRae)
Runner Up in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Whispera (Mrs F E L Mathews)
Baby in Group: Italian Greyhound
Piccino Heartbeat (Mrs H Sheedy / Mr M & Mrs S Reeve)
Minor in Group: Papillon
Basilika Hot Gossip (L & C John)

Affenpinscher
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Strongfort Que Será Será (Kerry McKinnon)
Baby of Breed: Strongfort Romance Dance (Kerry McKinnon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Ch Dapsen The Winning Look (Ms V R McLaughlin)
Bitch CC: Aust Ch Dapsen Eye Catcher (Ms V R McLaughlin)

Chihuahua (Long Coat)
BOB: Aust Gr Ch Wachowa Chase The Ace (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC: Dearchi Kellyanne Washington (Karen McCabe)
Puppy of Breed: Hollychi Lord Orlando Jones (Karen McCabe)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB & Minor of Breed: Triscadec Royal Wish (Karen McCabe)
Bitch CC: Hollychi White Diamond (Karen McCabe)
Baby of Breed: Wachowa Kirra Knightly (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Blackheath Above The Law (Mr M Hayes)

Griffon Bruxellois
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Alwood Counterfeit (Alwood Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Alwood Suduction (Alwood Kennels)

Havanese
BOB: Aust Ch Rhumderry Walk Of Fame (Rhumderry Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kalville Kandi Queen (Mrs C Henderson)

Italian Greyhound
Baby of Breed: Piccino Heartbeat (Mrs H Sheedy / Mr M & Mrs S Reeve)

Japanese Chin
BOB: Aust Ch Blizzard Best Kept Secret (Blizzard Kennels)

Lowchen
BOB: Aust Ch Paceaway Whispera (Mrs F E L Mathews)
Baby of Breed: Paceaway Onya Broomstik (Dinoambre Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Tilcha Just Imagine (Colleen Cott)

Miniature Pinscher
BOB: Aust Ch Supacharm The Exorcist (Mrs Lisa Prior)
Dog CC: Aust Ch Wilooka We Like To Party (Mr M Hayes)
Baby of Breed: Whiteice Run With The Wind (Mr M Hayes)
Minor of Breed: Aust Ch Supacharm Hell Hath No Fury (Mrs Lisa Prior)
Puppy of Breed: Supacharm To Hell N Back (Mrs Lisa Prior)
Junior of Breed: Aust Ch Happyecho Gota Dash Off (D & C White)

Papillon
BOB: Aust Ch Papco Nottingham Lad (Ms Rosie Hawkins)
Baby of Breed: Papco Intoeverything (Ms Rosie Hawkins)
Minor of Breed: Basilika Hot Gossip (L & C John)
Puppy of Breed: Basilika Magic Poppy (L & C John)

Pekingese
BOB: Aust Gr Ch Frawai Man About Town (Kinderscout Kennels)
Puppy of Breed: La Pasada All Eyes On Me (Imp NZ) (Shane Dickson)

Pug
BOB: Aust Ch Birsay Block Buster (Mrs S Langford / Mr G M & Mrs E M McRae)
Bitch CC: Aust Gr Ch Birsay Pocket Rocket (Mrs S Langford /Mr G Mrs E McRae)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K, Marsh)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Iona In Vogue (Ms K Azzopardi & Mr N Luke)
Minor in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Secret Whispers (Cathy Scotton)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Foxdynasty Traveller (Ken & Jan Campbell)
Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Speiread Sweet Sunshine (Samantha Moile)

Airedale Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Airewood No Greater Love (Mrs S & Mr C Duff)

Australian Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Coppahed Cleopatra (M Snelders)
Dog CC: Coppahed Casanova (Mrs M Snelders)
Baby of Breed: Coppahed Candycane (M Snelders)

Bull Terrier (Miniature)
BOB: Aust Ch Speiread Sweet Sunshine (Samantha Moile)
Baby of Breed: Speiread Thin Lizzy (Samantha Moile)
Junior of Breed: Aust Ch Speiread Sweet Sunshine (Samantha Moile)

Cairn Terrier
BOB: Aust Sup Ch Joymont The Spy Who Loved Me (Cathy Scotton)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Joymont Star Saphire (Cathy Scotton)
Minor of Breed: Aust Ch Joymont Secret Whispers (Cathy Scotton)

Fox Terrier (Smooth)
BOB: NZ Ch Pinnacle Kiwi Made (Imp NZ) (K & J Campbell / S & A Evans)
Bitch CC: Aust Ch Sashgar Sunrise Dreams (AI) (Ken and Jan Campbell)
Baby of Breed: Lilyfox Black Opal (Ian Henley)
Puppy of Breed: Foxdynasty Traveller (Ken & Jan Campbell)

Jack Russell Terrier
BOB: Weisnjac Shoot To Thrill (Weisnjac Kennels)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Baylock Heart Of Fire (Miss K Azzopardi & Mr N Luke)
Baby of Breed: Iona In Vogue (Ms K Azzopardi & Mr N Luke)

Manchester Terrier
BOB & Puppy of Breed: Mansiya's Yurrugar By Design (Imp UK) (Mr M / Mrs J and Ms P Saunders)

Parson Russell Terrier
BOB: Aust Ch Jacklands Dallas (Dalsue Kennels)
Bitch CC & Minor of Breed: Beaconway Touch O Class (Christan Trainor)
Puppy of Breed: Aust Ch Jacklands Dallas (Dalsue Kennels)

Skye Terrier
BOB: Aust Ch Glorfindel Spring Promise (Imp UK) (David & Julie Cartledge)

Staffordshire Bull Terrier
BOB: Aust Sup Ch Neworder Never Miss a Beat (Mrs B & Miss K, Marsh)
Bitch CC: Aust Ch Neworder Hot Gossip (Mrs B & Miss K Marsh)
Junior of Breed: Bronyayr Fies Choice (Bronyayr Kennels)

Tenterfield Terrier
BOB: Aust Ch Atenta Tigers New Terror (Paula Stirzaker)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Romehana Mirabella (Mr & Mrs R A Harvey)

Welsh Terrier
BOB & Junior of Breed: Airewood Challenger Downunder (Mrs S & Mr C Duff)

West Highland White Terrier
Bitch CC & Junior of Breed: Westmor Into Everything (Mrs S Stewart & Mrs M O'Reilly)
Puppy of Breed: Glemand High Society (D Goldsmith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Kay Sneath (VIC)

Best in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Belcroft Diamond Dayz (David & Merryn Bellamy)
Runner Up in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hubertus Rodeo Drive (AI) (A Pali)
Baby in Group: Cocker Spaniel (American)
Sharnbrae Blak Solitaire (Helen Pereyra)
Minor in Group: Hungarian Vizsla
Hubertus I Did It My Way (AI) (Agnes Pali)
Puppy in Group: Weimaraner
Aust Ch Grauhund Just Dzina Jeans AI (Imp NZ) (Grauhund Knls)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Mistymoor Man Of Mystery At Santamaria (Imp NZ) (Ms Dianne Lee)

Cocker Spaniel
BOB: Aust Ch Belcroft Diamond Dayz (David & Merryn Bellamy)
Dog CC & Puppy of Breed: Belcroft Mad About You (D & M Bellamy)

Cocker Spaniel (American)
Baby of Breed: Sharnbrae Blak Solitaire (Helen Pereyra)

Flat Coated Retriever
BOB: Aust Sup Ch Explicit Heaven's On Fire (Imp SWD) (Bushman Kennels)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bushman Bush Chipper (Bushman Kennels)
Baby of Breed: Bushman Smoke And Mirrors (Bushman Kennels)

German Shorthaired Pointer
BOB & Junior of Breed: Pointsure Jump For Joy (P Allen)
Dog CC: Aust Ch Arkasam Buster (Mr P Allen)
Baby of Breed: Mianoka Bound For Glory (Lorraine Brennan)

Golden Retriever
BOB: Aust Gr Ch Perrecca Unprecedented (Jean and Doug Patterson)
Bitch CC: Aust Ch Santamaria Long Kiss Goodnite (Ms D Lee)
Baby of Breed: Sisteam Spice Of Life (A & D Crowley)
Junior of Breed: Aust Ch Mistymoor Man Of Mystery At Santamaria (Imp NZ) (Ms Dianne Lee)

Hungarian Vizsla
BOB: Aust Ch Hubertus Rodeo Drive (AI) (A Pali)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hubertus Haute Couture (Agnes Pali)
Minor of Breed: Hubertus I Did It My Way (AI) (Agnes Pali)

Irish Setter
Junior of Breed: Aust Ch Pendoric Red N Smokin (LG & AM Hearn)

Irish Water Spaniel
BOB: Dual Ch (T) Tirriki Emotion Explosion TSDX (P Gelme / H & B van Haasteren)

Labrador Retriever
Dog CC: Simballoch Mystic Black (G & V Jones)
Baby of Breed: Kelindebar Aussie Dream (Mrs Linda Adams)
Puppy of Breed: Kelindebar Magic Charm (Mrs Linda Adams)

Pointer
Bitch CC & Puppy of Breed: Marinapoint Harmony (Yvonne Studer)

Weimaraner
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Grauhund Just Dzina Jeans AI (Imp NZ) (Grauhund Knls)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grauhund Just a Miracle AI (Imp NZ) (Grauhund Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Elizabeth Smith (VIC)

Best in Group: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Tristar (Talkabout Knls / Mr G P & Mrs P L Russell)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Hahndorf Crystal Lily (Barb Skepper)

Basset Hound
BOB: Aust Gr Ch Glenfern Elite Force (Joan & Michael Bannister)

Borzoi
BOB: Aust Gr Ch Borscana Ultima Thule (Imp SWD) (Clovelly Kennels)
Bitch CC: Ahsroff Isadorable (Ahsroff Kennels)
Junior of Breed: Ahsatan Kennedy (Ahsatan Kennels)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB & Junior of Breed: Hahndorf Crystal Lily (Barb Skepper)
Dog CC: Aust Ch Boarbadger Bela Lugosi (Barb Skepper)

Deerhound
BOB: Aust Ch Clachtoll Tayvallich (Ahsatan Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Jacobite Rosyn (Mrs P Moffitt)

Irish Wolfhound
Dog CC & Junior of Breed: Dileann Aroon Cashel (Dileann Kennels)
Puppy of Breed: Dileann Aroon Milish (Dileann Kennels)

Rhodesian Ridgeback
BOB & Puppy of Breed: Ingwe Final Countdown (Lyn King)
Dog CC: Aust Ch Ingwe Mountain High (AI) (Ingwe Kennels)
Minor of Breed: Mikozi Make My Day (Lyn King)

Saluki
BOB: Aust Sup Ch Pazada Tristar (Talkabout Knls / Mr G P & Mrs P L Russell)
Bitch CC: Aust Gr Ch Pazada Someone To Talkabout (Talkabout Kennels)

Whippet
Baby of Breed: Byerley Carnaby Street (Lyn King)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)

Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust / Am & Can Ch Winslow Good To Go (Imp USA) (Geoff and Debra Hill)
Baby in Group: Old English Sheepdog
Perfu Queen Of The Knight (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Minor in Group: Border Collie
Khayoz Infinity N Beyond (Khayoz Kennels)
Junior in Group: Australian Shepherd
Owjedoo Rugged Ranger (Ellagant Kennels)

Australian Cattle Dog
Puppy of Breed: Landmaster Tell Me Why (Jean Purcell)

Australian Shepherd
BOB: Aust Gr Ch Ellagant Delta Blues (Ellagant Kennels)
Dog CC: Aust Ch Ellagant Memphis Blues HIC (Ana Richardson & Kylie Leslie)
Baby of Breed: Ellagant Legally Blonde (Ellagant Kennels)
Junior of Breed: Owjedoo Rugged Ranger (Ellagant Kennels)

Bearded Collie
BOB: Aust Ch Brigadoon Harry's Son (Brigadoon Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Brigadoon Harry's Gift (Brigadoon Kennels)
Junior of Breed: Brigadoon Miros Traveller (Brigadoon Kennels)

Belgian Shepherd Dog (Laekenois)
BOB: Aust Ch Belgenbeau RagsTo Riches (Lesley Longmuir)

Border Collie
Dog CC: Steadfast DeJa Vu In Blu (Ms Gaye McKiernan)
Minor of Breed: Khayoz Infinity N Beyond (Khayoz Kennels)

Collie (Rough)
Bitch CC: Aust Ch Coltie Heaven Sent (Alan & Jo-Ann Wallace)

Old English Sheepdog
BOB: Aust Gr Ch Perfu Dancing Queen (Mr & Mrs C Moore)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Perfu Moon Dance (Chris Sue and Jason Moore)
Baby of Breed: Perfu Queen Of The Knight (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB: Aust / Am & Can Ch Winslow Good To Go (Imp USA) (Geoff and Debra Hill)
Baby of Breed: Sharndah Livin On Th Edge (Sharndah Knls)
Puppy of Breed: Louanda Create A Dream (Louanda knls)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Shelley Turner (VIC)

Best in Group & Puppy in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Runner Up in Group: Boxer
Aust Ch Targeted By Newlaithe (Imp UK) (David and S Faye Crooks)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Zollikon Foreign Exchange (Mrs E M Sankey)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nightquest Rose Of England (Mrs M Edwards)

Alaskan Malamute
BOB: Aust Ch Tanome King Of The Mountain ET (Ms Sharen McPhan)
Bitch CC & Puppy of Breed: Siarnak Zelkie Aileana (Mr J Ganson)
Baby of Breed: Tanome Legend Of The Knight (AI) (Ms Sharen McPhan)

Bernese Mountain Dog
Baby of Breed: Zollikon Foreign Exchange (Mrs E M Sankey)

Boxer
BOB: Aust Ch Targeted By Newlaithe (Imp UK) (David and S Faye Crooks)
Junior of Breed: Bomark Hot Onya Heels (Mr W & Mrs S Anderson)

Bullmastiff
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Nightquest Rose Of England (Mrs M Edwards)
Puppy of Breed: Volane Izova Hesket (Volane Kennels)

Cane Corso
BOB: Aust Ch Itacor la principessa blue (Wright / Bartuccio)

Dobermann
BOB: Aust & NZ Ch Ikons Born To B A Star (AI) (Imp NZ) (Daniel Filipovic)

Dogue de Bordeaux
BOB: Aust Ch Chienparadis Ciel (J Wright)
Baby of Breed: Amoureux Phanes (Doguesgold kennels / Amoureux kennels)

German Pinscher
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Ravenred Supa Star (L Prior)

Portuguese Water Dog
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Uptrend Somebody Like You (Mrs R & S Beaman)

St Bernard
BOB: Aust Gr Ch Bernegardens Prison Guard (Imp NWY) (Ms J Wilkinson & Mr M NG)
Baby of Breed: Lusanne Spittin Image (Imp NZ) (Ms J Wilkinson & Mr M NG)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Geoff J Beckett (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Shar Pei
Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)
Runner Up in Group: Dalmatian
Aust Ch Jendally Smooth Criminal (Caroche Kennels)
Baby in Group: Great Dane
Aust Ch Stormalong Luvmy Songndance Man (Mrs Sue Burrows)
Minor in Group: Dalmatian
Paceaway Revenge (Caroche Kennels)

British Bulldog
BOB: Aust Sup Ch Robocky Chicago Whitesox (Karazma Knl)
Minor of Breed: Boombulloom Harley Fatboy (Rae Rizzo)
Junior of Breed: Bullmania Memphis Raines (Sam & Jane Wigley)

Dalmatian
BOB: Aust Ch Jendally Smooth Criminal (Caroche Kennels)
Bitch CC: Aust Gr Ch Trudals Sweet Georgia Brown (J Clark-Pearman)
Minor of Breed: Paceaway Revenge (Caroche Kennels)

French Bulldog
BOB: Aust Gr Ch Carrski Rumour Haz It (R & N Wilson)
Bitch CC: Silkston Catcha Risin Starr (S White)
Minor of Breed: Aust Ch Carrski Step N Out N Style (Carrski Knls)
Puppy of Breed: Jordajake Judgement Day (S White)

Great Dane
Baby of Breed: Aust Ch Stormalong Luvmy Songndance Man (Mrs Sue Burrows)

Lhasa Apso
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Myikyi Kyi Ra Ba (Vickie Gladstone)
Bitch CC & Puppy of Breed: Amesen Portia (Vickie Gladstone)
Minor of Breed: Elshamara Bazzinga (R Shearer)

Poodle (Toy)
BOB: Aust Sup Ch Garwey Scallywag (Garwey Kennels)

Schipperke
BOB & Junior of Breed: Ophnbark E Boots (Ophnbark Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Beadale Gold Nuget (Ophnbark Kennels)

Shar Pei
BOB & Junior of Breed: Am Ch Shine's Gift Wrapped For Silkston (Imp USA) (S White)