Gosford City Canine Club (NSW)

Date of Show : 27-Jul-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr A Bennett (Canada)   (Total Entry : 762)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Runner Up in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (K Snerling & N Worth)
Baby in Show: Samoyed
Apolar Story Book Casanova (Julie Wales)
Puppy in Show: English Springer Spaniel
Tikimi Shaken Not Stirred (Miss T & Mrs K Perkiss)
Junior in Show: Jack Russell Terrier
Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
Aust Bred in Show: Boston Terrier
Aust Ch Zareba Murdochs Media (Mrs J Wheeler)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr T Omura (JPN)  (Group Entry : 139)

Runner Up in Group: Lowchen
Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)
Puppy in Group: Pomeranian
Delrunda Lord O The Manor (Mrs E Friedman)
Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Frawai Hear Me Roar (Marie Patten & Frances Wickens)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Karlyermai Rogue Trader (Karlyermai Kennels)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Grunane The Adventuress (M Stoppini)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistbreeze Move On Over (M Stoppini)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Cotterpin Limited Edition (Mr B Noakes & Miss T Perkiss)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Karakush Bit O Fluff Onth Side (L & H Gibson)

Havanese
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Jatakabi's Love To Play (Imp FIN) (S M Shellback)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Gr Ch Marchwind Stevia (Imp USA) (Reeve/Hardwicke/Carrol)
Dog CC: Aust Gr Ch Piccino Jitterbug (Mr G &Mrs B DeSanti / Mr M & Mrs S Reeve)
Baby of Breed: Piccino Taboo (Reeve/Hardwicke/Carroll)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Ichiban Iku (Mrs D Jacques/Mr B Burrows)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Triscadec Roar To Success (B G Riddell)
Baby of Breed: Triscadec Miss Finland (B G Riddell)

Maltese
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Marblanc Touched By Magic (Mrs M P Atkinson)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Marblanc Tearsinheaven (Mrs M P Atkinson)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Frawai Hear Me Roar (Marie Patten & Frances Wickens)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Delrunda Lord O The Manor (Mrs E Friedman)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Chimere The Real McCoy (Mrs E A Friedman)
Bitch CC: Aust Ch Fairytails Heavens To Betsy (Megan Weinert)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Gupalsziv CC Cherry Cherub (Jennifer Weber)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Amarena Flaming Star (Amanda Stapleton)
Junior of Breed: Wuhana Final Destination (Amanda Stapleton)
Aust Bred of Breed: Aus Ch Amarena Air Force One (Amanda Stapleton)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eljamamn Dragon In The Clouds (J Yee)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr A Bennett (Canada)  (Group Entry : 79)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (K Snerling & N Worth)
Minor in Group: Bedlington Terrier
Kayrs Touch Of Spice (K / M J & K D Robinson)
Puppy in Group: Bull Terrier
Bodalla Grande Finale (K D / K & M J Robinson)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Quatroniko The Matriarch (L & L Nikolovski)
Junior of Breed: Kutastaffs Im Cute N Cool (Cassie Caple)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kayrs Touch Of Spice (K / M J & K D Robinson)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bodalla Grande Finale (K D / K & M J Robinson)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bulrrush Gilbert of Putney (Penny Prott)

Fox Terrier (Smooth)
Intermediate of Breed: Aust Ch Riverlands Mr Brownstone (Kelly Hooper)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Joelleigh Hidden Treasure (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ozjack Edin (Bob Purss)

Parson Russell Terrier
Baby of Breed: Madalar Snowstorm (Ellem/ Trainor)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silktrader Neva A Dull Moment (Imp NZ) (Ms L A Davis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ozwheat It Had To Be U (Lori Ann Davis)
Junior of Breed: Ozwheat Heaven Sent (L A Davis)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (K Snerling & N Worth)
Junior of Breed: Strongstorm Kingdom Come (AI) (K Mobbs/ K Snerling & L Kavanagh)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Yu-Feng Zee (Taiwan)  (Group Entry : 94)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Moloscyg Brunelleschi (AI) (Dr C & Y Girling / J & R Mirto)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Moruada Hear Me Roar (S H Wright)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Tikimi Shaken Not Stirred (Miss T & Mrs K Perkiss)
Intermediate in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hubertus The Real Deal (AI) (M W & T E Blaik)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moloscyg Brunelleschi (AI) (Dr C & Y Girling / J & R Mirto)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Caledoniaau Susquehanna (J Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Riverlands Billy The Kid (J Williams)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Avalonsfirst I Am The One (Imp USA) (Victoria Masterfield & Bryon Santos)

English Springer Spaniel
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Azudance Little Lion Man (Miss M Lauder)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Margalit Im So Devine (Miss T Perkiss)
Puppy of Breed: Tikimi Shaken Not Stirred (Miss T & Mrs K Perkiss)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / Int & Aust Sup Ch Moruada Californication (Mrs S H Wright)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Klausnkesh Morgan Le Fey (Mrs L Mansfield & Ms C Walker)
Minor of Breed: Moruada Hear Me Roar (S H Wright)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Athalow Forever Cool (Ms Robyn Brown & Ms Jo Brown)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hubertus The Real Deal (AI) (M W & T E Blaik)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Metropolis Avant Centaurus (Robyn Hanney)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Metropolis Avant Tout (Robyn Hanney)
Junior of Breed: Aust Ch Metropolis Beaucoup Beaucoup (AI) (Ms R Hanney)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch HiPoint Alter Ego (J and R Mirto)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch HiPoint Under The Tuscan Sun (AI) (Hipoint Kennels)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Lukedom Star Of The Season (Studholme / Lawler / Grech)
Baby of Breed: Greydove Summer Breeze (Peters/ Goold & King)
Minor of Breed: Aust Ch Talfryn Colorado Dream (L J Butler)
Puppy (Dog) of Breed: Grauhund Rockafella (D Horner/ C Wright & S Marshall)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Antoan Hlebarov (Bulgaria) (Group Entry : 83)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Deerhound
Aust Ch Eilrig Galena (Sandra Waugh)
Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)

Afghan Hound
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Karakush Black Gold Texas Tea (L Kavanagh / L & H Gibson)
Puppy of Breed: Kalutara A Chill In The Air (Eather/Harbutt/Jones)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sarangrave Smoke N Daggers (Imp NZ) (Robert J R Lucas)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Fudeta Christmas Carol (Mr J Lanser / Mr L & Mrs H GIbson)
Junior of Breed: Casalbeau Casca Lyric (Carol A Boulton)
Intermediate of Breed: Aust Ch Lwillows Quintessential (Jordan Lanser)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Cwmdarhian Half Penny (Janice Sharp)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Eilrig Galena (Sandra Waugh)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Gr Ch Rokeena Man After Midnight (R J & Y T Lauder / R J & R J Wallis)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Addicted To Love (R J & Y T Lauder)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pharaoz Phoenician (A Mulady)

Saluki
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Padtheway Its Your Shout (C & G Arkell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms M S Yu-Sang (Taiwan)  (Group Entry : 112)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Puli
Aust Ch Rustufarion Indelible Ink (C Spencer/ P Smith & R Valore)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Freevale Gift Of The Gab (M & C Morris)
Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Syryne Burning Embers (Shiralee Fossey)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB: Aust Ch Itsozi Blue With A Dash (C & G Arkell)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Itsozi Forget Me Not (C & G Arkell)
Minor of Breed: Kombinalong Risin Super (S Sanders & Kombinalong Kennels)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blueamble My Toyboy is Black (A & J Lamberton)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Itsozi Coming Up Stumps (C & G Arkell)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Lincoln)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edinglen Till There Was You (Michele Lincoln)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tehya Destiny All Told (Tehya Kennels)
Minor of Breed: Dalheath Johnny Come Lately (A J Cowin / M Rockey)
Puppy of Breed: Aust Ch Syryne Burning Embers (Shiralee Fossey)

Collie (Rough)
Intermediate of Breed: Aust Ch Cathgarry MagicalMomentInTime (Kathy Drew)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Caleebra Armani Diamond (L Sundstrom & C Ward)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Freevale Peek A Boo (M & C Morris)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Arkon vom Altenberger-Land (Imp) (M & C Morris)
Baby of Breed: Freevale Gift Of The Gab (M & C Morris)

Puli
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rustufarion Indelible Ink (C Spencer/ P Smith & R Valore)
Minor of Breed: Rustufarion Cause For Applause (R Valore)

Tatra Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ravenzbear Andouille Blue (AI) (V Ross & N Roberts)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nireno Goldfinger (R H & V J Hutton)
Baby of Breed: Bojojamile Better Odds (R H & V J Hutton)
Minor of Breed: Aziah The Most Curious Thing (AI) (Mrs Liana Bettison)

White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Eishund Let Them Talk (Lucinda Rattray & Angela Sneddon)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr F Klindrup (Denmark)  (Group Entry : 120)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Chalariz Frozen In Time (AI) (C & J Chalkiotis)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
Baby in Group: Samoyed
Apolar Story Book Casanova (Julie Wales)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Love Me Like Money (AI) (Ying Chen)
Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Daykeyne Takin Names N Kickin Ass (Mr A Molan)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daykeyne Takin Names N Kickin Ass (Mr A Molan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Travistock Dark Velvet (Imp UK) (Shinano Akitas)
Minor of Breed: Desertraine Going For Gold (AI) (Monica A Vaughan)
Puppy of Breed: Aust Ch Shinano Strike A Pose (Julia Jones & G Freestone)

Alaskan Malamute
Minor of Breed: Kotuko Llike A Sunrise (Miss P A Selden)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Zanzebern Absolute Wipeout (L Carpenter / J Porter & N Lennon)

Bullmastiff
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fynobull Southern Starr (Mrs M and Mr A O'Callaghan)

Dobermann
Aust Bred of Breed: Aust Ch IndPac Knight Marshal (Shelley Beech)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Beaurumba Redrum (Angie Douglass)
Puppy of Breed: Beaurumba Some Like It Hot (A Douglass)
Junior of Breed: Beaurumba Hot Attitude (Angie Douglass)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Furrychild Fire Ant (S McDowell)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Furrychild the Spitfire (S McDowell)

Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mastdoch Big River Burning (Mr P Docherty)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Espinay Azun (S McDowell & T Bassett)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Treverhund Django (Deborah Thomas)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Hardrada Bugger Off (Imp NZ) (D G Wilton & F Hoffmann / I & S Geddes-Cook)
Baby of Breed: Rotteln Juzz B Cauze Bohic (Lee Fletcher)
Minor of Breed: Treverhund Revenge (Deborah Thomas)
Puppy of Breed: Treverhund Ruger I got this (Deborah Thomas)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Multi / Int & Aust Sup Ch Kalaska Aussie Idol (Helen (Ying) Chen)
Baby of Breed: Apolar Story Book Casanova (Julie Wales)
Puppy of Breed: Aust Ch Lunasea Love Me Like Money (AI) (Ying Chen)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chalariz Frozen In Time (AI) (C & J Chalkiotis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Baby of Breed: Chalariz Seeker's Gift (AI) (C & J Chalkiotis)
Minor of Breed: Aeukanmanuva Any Win Will Do (C Yate)
Junior of Breed: Chalariz Dark N Stormy (Mr A Peterson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs J Goldstein (USA)  (Group Entry : 135)

Runner Up in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Magic Shamrock Vasariana (Imp ITY) (Mrs Jennifer Mackenzie)
Puppy in Group: British Bulldog
Aust Ch Janayin Pantz On Fire(AI) (D Whillock)
Junior in Group: French Bulldog
Emorette Baby She's Got It (K McAndrew)
Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky Im Just Divine (Sue Plackett)
Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Ch Zareba Murdochs Media (Mrs J Wheeler)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zareba Murdochs Media (Mrs J Wheeler)
Baby of Breed: Drumsara Indecisive (Deby Norquay & Amy Corbett)
Minor of Breed: Bostonwood Judge N Jury (V Tyler & D S Duncan)

British Bulldog
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Janayin Party In Ya Pantz (D Whillock)
Baby of Breed: Headshot Rubenesque (Graham and Lisa Robinson)
Puppy of Breed: Aust Ch Janayin Pantz On Fire(AI) (D Whillock)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Emorette Baby She's Got It (K McAndrew)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Emorette Rolls Royce (K McAndrew)

Great Dane
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Amasa The Gavinator (AI) (Mr F & Mrs D Bennett)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)
R/UP BOB: Mannerking Midnight Memories (D A King)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mannerking New Groove (Amanda Huggins)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amesen All About Me (J Longmire / M Camac & I Glen)
Baby of Breed: Babanga JD On Ice (Paul & Kay York)
Minor of Breed: Amesen Little Bit Of GaGa (J Longmire/ M Camac & I Glen)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Magic Shamrock Vasariana (Imp ITY) (Mrs Jennifer Mackenzie)

Poodle (Toy)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Montaires Extra Extra (Mrs Jennifer Mackenzie)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rynkls Peiattention Inth Lodge (Lauren Pocklington)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Placky Im Just Divine (Sue Plackett)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Placky Just Got The Attitude (Sue Plackett)
Puppy of Breed: Aust Ch Placky American Girl (Sue Plackett)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Atisha's Cerise Noire of Euphoria (Imp USA) (Louise Hickie)