Bairnsdale & District Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 4-Sep-2016 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lianne Rowles (NSW)   (Total Entry : 438)

Best in Show & Open in Show: Irish Setter
Aust/NZ/Can & Am Ch Northwinds Clash of the Titans (Imp USA/NZ) (A Reid / A Eales / L Gordon)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Dachshund (Long Haired)
Am Ch / Aust Ch Koradox Pramada's Dyn-O-Mite SL (Imp USA) (Jim & Lyndall Black)
Baby in Show: Scottish Terrier
Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
Minor in Show: Poodle (Standard)
Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Tom Mangan)
Junior in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Optimo On Wings of Sunrise (K & J Campbell)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Portuguese Water Dog
Uptrend Thbest From Claircreek (AI) (R & S Beaman)

Veteran SweepStakes - 1st Place: German Shorthaired Pointer
Aust Gr Ch Pointsure Thunder Zed (Mr P Allen)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: German Shorthaired Pointer
Neut Ch Prepelica Thunder Best (Mr Peter Allen)
Veteran SweepStakes - 3rd Place: Miniature Pinscher
Aust Ch Wilooka We Like To Party (Mr M Hayes)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr John Rowles (NSW)  (Group Entry : 82)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Affenpinscher
Aust Ch Swayd Reign On Your Parade (Kerry McKinnon)
Baby in Group: Pug
Sweetress Ice Trucker (Mrs L Trotter & Ms K DeFretis)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Dapsen Flying High (Denise Petersen)
Open in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Chinacrest IWannaTalkAboutMe (B & C Slavin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lowchen
Aust Ch Sivaro Strike A Pose (L Howlett-Trahar)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Belloiggy Tonio Terzo (Stella Heley)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Swayd Reign On Your Parade (Kerry McKinnon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dapsen Flying High (Denise Petersen)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cheekychi Sweet Talker (Emma-Lee Slavin & Tracey Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kathran Talk About Me (David Sempel)
Baby of Breed: Cheekychi Sweet Lips (T Wright)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hollychi Black Magic (David Sempel)
Baby of Breed: Cheekychi Talk The Talk (T Wright)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chinacrest IWannaTalkAboutMe (B & C Slavin)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Crest'd Label Dressed N Pressed (Imp DMK) (Sally Slavin-Foote)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yurrugar Dream Come True (Ms P Saunders & Mr G Munro)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Auskrest Musicale (L J Bolden)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vickma Surprise Surprise (Miss F Gilbert)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Belloiggy Dragon Dancer (Ms S Heley & Miss F Gilbert)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Belloiggy Callisto Uno (Miss F Gilbert)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Belloiggy Rosabella (Miss Fiona Gilbert)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Belloiggy Tonio Terzo (Stella Heley)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wyntervale Rhymenocerous ET (L Howlett-Trahar)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sivaro Strike A Pose (L Howlett-Trahar)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dual Ch (T) TS Gr Ch Yiyanda Torenv Turk (Miss Jamie Pendle)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Palana Delilah After Dark (Miss Jamie Pendle)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Majicjewl Dark Knight (Mr M Hayes)

Papillon
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wanfae Juanita Carina (Ms M Robbins)

Pug
R/UP BOB & Bitch CC: Suart Princess Eleanor (Mrs S Phillips)
Baby of Breed: Sweetress Ice Trucker (Mrs L Trotter & Ms K DeFretis)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Intermediate in Group: Scottish Terrier
Aust Sup Ch Argowan The Sassenach (Stacey Sullivan & Lynne Harwood)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Neworder Thundaboltn Lightning (Mrs B & Miss K Marsh)
Baby in Group: Scottish Terrier
Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
Minor in Group: Welsh Terrier
Aust Ch Airewood Warrior Princess (Mrs S & Mr C Duff)
Puppy in Group: Welsh Terrier
Aust Ch Airewood Sorceres Apprentice (Mrs S & Mr C Duff)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Optimo On Wings of Sunrise (K & J Campbell)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Optimo Our Sunrise Memories (K & J Campbell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Scottish Terrier
Aust Neut Ch Conconal General Pattern (Karen Dinn)
Runner Up Neuter in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust & Neut Gr Ch Larnook Nellie Melba (Sarah Lowe)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Airewood Arms Of An Angel (Mrs S & Mr C Duff)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amseraphs White Rock Royalty (AI) (Heath/Moss/Taylor)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rebelglen Ink Master (John Davidson)

Border Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Glenbogle Fallen Through Time (Sue Mewse)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Glenbogle The Reckoning (Sue Mewse)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Proicutta White Knight (AI) (Mr G & Mrs C Moran)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Optimo Once Ina Blue Moon (K & J Campbell)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Optimo Our Sunrise Memories (K & J Campbell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Optimo On Wings of Sunrise (K & J Campbell)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Weisnjac Lets Get Rocked (Weisnjac Kennels)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Argowan The Sassenach (Stacey Sullivan & Lynne Harwood)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
Baby of Breed: Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Conconal General Pattern (Karen Dinn)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Larnook Diamond Cut (Dr Monica O'Kelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Larnook Bea Tricks (Dr Monica O'Kelly)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Larnook Nellie Melba (Sarah Lowe)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Neworder Thundaboltn Lightning (Mrs B & Miss K Marsh)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Neworder Beat My Drum (Mrs B & Miss K Marsh)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Atenta Rising Fast (Paula Stirzaker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Madusty Shoot To Thrill (Paula Stirzaker)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Ch Terrelle Terrors Might Enpower (Paula Stirzaker)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Airewood Sorceres Apprentice (Mrs S & Mr C Duff)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Airewood Warrior Princess (Mrs S & Mr C Duff)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust/NZ/Can & Am Ch Northwinds Clash of the Titans (Imp USA/NZ) (A Reid / A Eales / L Gordon)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Cardhu Deal Or No Deal (Lyn Ayres)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Pointsure Look Who's Talking (AI) (Peter Allen)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra See Ther Way Forward (M J & F L Park)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Neut Ch Kinsheran Bagavad Gita (Mrs L Brown)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Neut Ch Prepelica Thunder Best (Mr Peter Allen)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ltrend You R Black Magic (Tanya Smith)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cardhu Deal Or No Deal (Lyn Ayres)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Reibey Thrilla in Manila (Mrs Anita Stewart)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rosherville Thrilled by Escape (AI) (Mrs L Brown)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kinsheran Bagavad Gita (Mrs L Brown)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pointsure Thunder Zed (Mr P Allen)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Canawindra See Ther Way Forward (M J & F L Park)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Pointsure Storm Chaser (Ms Raelene Trimble)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canawindra Ru Serious (Ms Raelene Trimble)
Baby of Breed: Pointsure Look Who's Talking (AI) (Peter Allen)
Puppy of Breed: Canawindra Storm Brewing (Ms Raelene Trimble)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Prepelica Thunder Best (Mr Peter Allen)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gamecall Tayke Another Breath (AI) (John & Sian Hine)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/NZ/Can & Am Ch Northwinds Clash of the Titans (Imp USA/NZ) (A Reid / A Eales / L Gordon)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kelindebar Aussie Dream (Mrs Linda Adams)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenmave Lucan (John Chapman & Peter Holdaway)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abtei Right By Your Side (Mr R & Mrs K J Winters)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abtei Its Alright (Mr R & Mrs K J Winters)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ricochez Gerwyn Gawain (AI) (Julie Lister)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT) (Group Entry : 53)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Long Haired)
Am Ch / Aust Ch Koradox Pramada's Dyn-O-Mite SL (Imp USA) (Jim & Lyndall Black)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Vicshlein Dianethus (Miss K V Flower)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Berghutte Burnt Bridges (Mrs C Irvin)
Puppy in Group: Whippet
Ingwe Summer Of Sixtynine (Lyn King)
Junior in Group: Basenji
Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)
Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Millewa Rosie Lass (Mrs C Irvin)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Ozrhode Celtic Sands (Mrs S Sempel)
Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Cusworth Floyed (Angela Libimoff)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch / Aust Ch Koradox Pramada's Dyn-O-Mite SL (Imp USA) (Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vicshlein Dianethus (Miss K V Flower)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Kyleah Dressed For Success (Mrs L & Mr P Flower)
Res Bitch CC: Kyleah Time To Party (Mrs L & Mr P Flower)
Intermediate (Bitch) of Breed: Kyleah Sweet Smell Of Success (Mrs L & Mr P Flower)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Casbas Sallys Bowser (Sylvano Cassingena)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Millewa Miss Molly Brown (Sylvano Cassingena)
Baby of Breed: Berghutte Burnt Bridges (Mrs C Irvin)
Open of Breed: Millewa Rosie Lass (Mrs C Irvin)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Cusworth Floyed (Angela Libimoff)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kyleah In The Pink (Mrs L & Mr P Flower)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rokeena Pause for Applause (R & R Wallis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rokeena Queen of Hearts (R & R Wallis)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ingwe When Irish Eyes R Smilin (Lyn King)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ingwe Summer Of Sixtynine (Lyn King)
Res Bitch CC & Open of Breed: Krigare Celtic Mystry Lady (S Sempel)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Ozrhode Celtic Sands (Mrs S Sempel)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Louanda Exclusive Style (Louanda Knls)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Armahani Jade Jalokivi (S Hollis & J Lincoln)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Magpielane Morning Song CCD RE JDX SD SPD FMCh ET JC (N Boyd)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mainstreet The Colour Of Money (Mrs G and Miss B Knowles)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Mainstreet Original Sin (Mrs G and Miss B Knowles)
Baby of Breed: Mainstreet Man Of The Hour (Gayle Knowles)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)
R/UP BOB & Junior of Breed: Kerrybrent NZ Sven At Deitmahr (imp NZ) (Deitmahr Kennels)
Bitch CC: Kerrybrent NZ Purple Haise At Deitmahr (Imp NZ) (Detmahr Kennels)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Armahani Heliodorr Halu (AI) (J L Lincoln)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am & Aust Ch Calaban's Dirty Dancing (Imp USA) (J L Lincoln)
Baby of Breed: Armahani Jade Jalokivi (S Hollis & J Lincoln)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Magpielane Morning Song CCD RE JDX SD SPD FMCh ET JC (N Boyd)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Kuirau Aurora ET (Mrs Jen Eaton)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ambala Arragon Prince (Mrs J Eaton)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ubiqque Bluebells Desire (Mrs J Eaton)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Glenbala Universal Design (M Macdonald)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Louanda Exclusive Style (Louanda Knls)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Purdella Its Sensational (S & M Markham)
Baby of Breed: Markorgi A Whispering Jack (S & M Markham)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Birindi Takin Care Of Bizness (M & J Boase)
Baby in Group: Akita
Shinano Im All Show (Julia Jones & Gary Freestone)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Dabinette Game Changer (Denise Hocking)
Junior in Group: St Bernard
Versoix Bad Moon Rising (Julie Wilkinson & Michael NG)
Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Portuguese Water Dog
Uptrend Thbest From Claircreek (AI) (R & S Beaman)

Akita
Baby of Breed: Shinano Im All Show (Julia Jones & Gary Freestone)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Berneridge Its All About Me (Wendy Valencic)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Sm/Bul Jr/Aze Jr/Md Jr/Bul Jr Gr/Phil Ch Givenchy Von Romanshof (Imp POL) (Mrs W Valencic)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tyeanbo Turn Back Time (Ms Sharon Mead)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Waterlea Thunda Frm Downunda (Imp NZ) (Miss Jamie Pendle & Mrs Vicki Mills)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Linlea Indi Rose (D Emery)
Baby of Breed: Moloscyg Calais (AI) (D Emery)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Skyewood Fearless Flame By Leonz (Imp NZ) (G J & L E Clarke)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Seadale The Code Master (Loren Munro)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Capebass Harts Desire (AI) (G J & L E Clarke)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Uptrend Thbest From Claircreek (AI) (R & S Beaman)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Czarkym Dont Stop Believing (A & T Soifer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stolzsein Livin On The Edge (Samantha Bradley)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eclipsen Gold Dust Woman (J l & S P Bristow)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Stolzsein Candy Coated Kisses (S Bradley)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Yarrawon Prinz (Joanna Starling)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Medvezhya Staya Ekaterina Velikaya (Imp RUS) (Joanna Starling)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dabinette Game Changer (Denise Hocking)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dengorst Uptown Girl (Mrs J Hulcombe)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dabinette Undercover Agent (J Reeves/J Hulcombe/B Willshire)
Baby of Breed: Dabinette Madam Secretary (Jan Reeves)

Shiba Inu
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yukan Go Kotomitsuki San (Anna-Lee Forsberg)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Birindi Takin Care Of Bizness (M & J Boase)

St Bernard
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Khedives On Parole (Imp UK) (Julie Wilkinson and Michael Ng)
Res Dog CC & Junior of Breed: Versoix Bad Moon Rising (Julie Wilkinson & Michael NG)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lyn Watson (VIC)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Minor in Group: Poodle (Standard)
Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Tom Mangan)
Runner Up in Group & Open in Group: Boston Terrier
Aust Ch Dentrese Stoplookin Imhere (Rod & Carole Kirby)
Baby in Group: Dalmatian
Edelevlek First Lady of Hope (Alisha Van Vliet)
Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Artizan Standing Ovation (Kylie Tatti & J C Ainsworth)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dentrese Stoplookin Imhere (Rod & Carole Kirby)

Dalmatian
Baby of Breed: Edelevlek First Lady of Hope (Alisha Van Vliet)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Frustyle Penelopa (Imp RUS) (Mr Q La & Mr G Shao)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rimpoche Golden Sage (R & Mrs V Bennetts)
Bitch CC: Aust Ch Rimpoche Well So Su Me (R & Mrs V Bennetts)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Poodelle The Boy From Oz (Jenny Head/Tom Mangan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Capanash Darkest BeforeTheDawn (Miss C P Sharpe)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Artizan Standing Ovation (Kylie Tatti & J C Ainsworth)
Baby of Breed: Kysan Flaming Black Mercedes (Kylie Tatti)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Amorenekid Bald Juan (T Cameron)