Waterloo Bay Kennel Club (QLD)

Date of Show : 15-Oct-2017 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Anna Lane (VIC)   (Total Entry : 545)

Runner Up in Show: Brittany
Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
Baby in Show: Kerry Blue Terrier
Shado-Lans The Notorious (Imp NZ) (Mr Shane Avery & Miss Tiffany Ross)
Minor in Show: English Springer Spaniel
Larona Wings of Courage (S Phillips)
Puppy in Show: Staffordshire Bull Terrier
Swanky Black Panther (Mr S Avery/ Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)
Junior in Show: French Bulldog
Aust Ch Meralla Prima Donna (Bill & Denise Smith)
Intermediate in Show: Siberian Husky
Aust Ch Bluemooska Sometin Special (M Schelbach)
Aust Bred in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Laura Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Gr & Neut Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)
Runner Up Neuter in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Wendy Baker (SA)  (Group Entry : 90)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Papillon
Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
Aust Bred in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Karojenbe Shaken Not Stirred (M R & L C Shaw)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Gr & Neut Ch Delco Dress In Black (Mrs E Colbert)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Calbar Black Diamond (K Lewis)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marcavan To The Moon And Back (M Silvester)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Thomas James (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Wachowa Queen Of The Desert (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Leroy Brown (Mrs J Watt)
Puppy of Breed: Wachowa Kate Leigh (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Gwen Stefani (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Eye of the Beholder (Mr Grahame Neave)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Elegance (Jill Marks)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Oakway Jubilation (Jill Marks)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Delco Dress In Black (Mrs E Colbert)

Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Mychrysalis Unfold The Monarch (C J Scott)

Pug
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Octaviae The Sweetest Gift (Korine Lewis)
Junior (Bitch) of Breed: Anyang Uptown Girl (Anyany Pugs)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Calbar Black Diamond (K Lewis)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shadowvale Moon Halo (AI) (P / C & R Stringfellow)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karojenbe Shaken Not Stirred (M R & L C Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Karojenbe The Actress (M R & L C Shaw)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Debra Howell (NSW)  (Group Entry : 78)

Best in Group & Intermediate in Group: Border Terrier
Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)
Runner Up in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Baby in Group: Kerry Blue Terrier
Shado-Lans The Notorious (Imp NZ) (Mr Shane Avery & Miss Tiffany Ross)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Swanky Black Panther (Mr S Avery/ Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Mustangjax Queen Bee (D & K Fitzgerald)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Witchend Wee Link (Mrs S Roberts)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Witchend wee Solar Flair (Mrs S Roberts)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Waitapu It is All About Me (Jane Cantlon)
Res Dog CC & Junior of Breed: Triplefun Axel (C E & J F Chambers)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mustangjax Queen Bee (D & K Fitzgerald)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Money Gram Di Sutri (Imp ITY) (Mr Ron Bond)
Res Dog CC: Aust Ch Mustangjax Pandamonium (D & K Fitzgerald)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mustangjax Showgirl (D & K Fitzgerald)

Kerry Blue Terrier
Baby of Breed: Shado-Lans The Notorious (Imp NZ) (Mr Shane Avery & Miss Tiffany Ross)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Swanky Heavily Armed (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mazali Yo Da One (Ms A Litfin & Miss J Bligh)
Minor (Dog) of Breed: Mazali Black Dog (A Litfin & J Bligh)
Puppy of Breed: Swanky Black Panther (Mr S Avery/ Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Charbon Duelling Banjos (C E & J F Chambers)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nudimah Tiara In Vogue (C E & J F Chambers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

West Highland White Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
Bitch CC & Puppy of Breed: Westland Edina Monsoon (Mr G & Mrs C Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Adam Druce (VIC)  (Group Entry : 78)

Best in Group & Open in Group: Brittany
Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
Runner Up in Group: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Larona Wings of Courage (S Phillips)
Puppy in Group: Brittany
Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Brayroan Soul Choice Edition (J Newbold)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Pinewaite Untold Story (R W & D M Duffield)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)

Brittany
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wameika Ozzi Chocolat Fudge (Ward)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wameika Rumour Has It (Tiena Palin)

Clumber Spaniel
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch KeltonHill Bear Essentials (AI) (B & M Lennon / M Durrington)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pinewaite Can Anybody Hear Me (R W & D M Duffield)
Res Dog CC & Junior of Breed: Brayroan Soul Choice Edition (J Newbold)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pinewaite Untold Story (R W & D M Duffield)
Baby of Breed: Pinewaite Cut To The Chase (R W & D M Duffield)

English Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nundialla Indecentobsession (Sonica van Zyl)
Baby of Breed: Sunskadi Lagertha (Sonica Van zyl)

English Springer Spaniel
Res Dog CC & Minor of Breed: Larona Wings of Courage (S Phillips)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tealpoint Young Blood ET JC (Ann-Marie Boyd)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Terracarol Black Pepper (Mrs Catherina Wardle)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)
Res Dog CC & Junior of Breed: Copperkee Zippity Doodah (Dean & Kylie Wilson)
Res Bitch CC: Croftsway Flor De La Belleza (Imp NZ) (Jamie-Lee Creagh)
Baby of Breed: Copperkee Tale As Old As Time (Ms D & Miss J Creagh)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bromhund U Can Buy Me Diamonds (Lynelle Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silberweis Walking On Sunshine (Ann Masjakin & John Robinson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silberweis Espresso Martini (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Silberweis Harvey Wallbanger (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Peter Martin (SA) (Group Entry : 85)

Baby in Group: Azawakh
Grantulla Yufitri (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
Minor in Group: Harrier
Fellhunters Master Piece (M Schelbach & P&F Danaher)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Agwyr A Lot Like Krismas (Mrs D G Hoyle)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Laura Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch FCH Tianze Mystify Me (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Calahorra Ava Gardner (Jacky Harnett)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch / sFCH Grantulla Taziri JC (C Parratt)
Baby of Breed: Grantulla Yufitri (Sandy Adsett & Chantal Parratt)

Beagle
Minor of Breed: Tamballa Top Of The Class (Jenny Gray)
Puppy of Breed: Tamballa Toby Lee (Claire Shanahan)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Marakhoff Plaashenko (Mrs U Greenwood & Ms K Sneath)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Russkimir Dancing Shadows (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Shasdin Royal Legend (V Bowden)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Valgarden Victorious (Val Bowden)
Baby of Breed: Maralya Black Knight (M Keen)
Minor of Breed: Valgarden Folk Lore (V Bowden)
Open of Breed: Aust Gr Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Almarjo Laura Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ygeia Need You Know (Imp SWE) (Mr M Yardley & Mrs J Yardley)
Res Dog CC: Aust Ch Dakley Franz Joseph (D Cross)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Almarjo Ava Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Puppy of Breed: Stardayne Tiny Bubbles (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Agwyr A Lot Like Krismas (Mrs D G Hoyle)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Adbesare Linclaire Mahtava (Anne Ifield)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adbesare Phirst and Foremost (Anne Ifield)

Harrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fellhunters Master Piece (M Schelbach & P&F Danaher)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Seablueridge Bear (D Mitchell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Starridge Per Volar Sunata (Denise Mitchell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piaffe Bertana (Mrs U Greenwood)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Piaffe Christopher Robin (AI) (Mrs U Greenwood & Dr S Percy)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)  (Group Entry : 68)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Cuuchin My Lady Love (Grace Iskandar & Williem Suryadi)
Baby in Group: Australian Kelpie
Dewregal R D (D & G Armstrong)
Minor in Group: Collie (Rough)
Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Findlay)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Fairenvy Fudge Im Precious (Angela Findlay)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr & Neut Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Kinjarra Rusty Joe Of Fire (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Dewregal R D (D & G Armstrong)

Australian Shepherd
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Maisilva rising empire (D Puttock & G Braithwaite)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Weedram Black Benny HT (Matthew O'Reilly)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirribandi Luxem ET (Matthew O'Reilly)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Khayoz Lock Up Ya Sons (D Duckworth / K & J Valk)
Baby of Breed: Quinora Play It Kool (Royalborda Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Findlay)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fairenvy Fudge Im Precious (Angela Findlay)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Castastar Gemeka (Mandy Doyle)
Baby of Breed: Karham VaVa VaVa Voom (Karham German Shepherds)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beautrae Xtreme Envy (AI) (Karham German Shepherds)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Gavend Simply Reminiscing (Brigitte McCann)
Puppy of Breed: Gavend C My Illusion (Robyn Carroll)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trendam Magic Man (Ms A J Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Trendam Love The Way You Lie (Mrs A J Smith & Miss S J Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Maroki Highfield Arche (Imp NZ) (A E Proudfoot)
Baby of Breed: Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A E Proudfoot & P Dowle)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trehilyn Front and Finish (David & Tania Brady)
Baby of Breed: Kardibroke Arctic Winter (David & Tania Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cuuchin My Lady Love (Grace Iskandar & Williem Suryadi)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Anna Lane (VIC)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Bluemooska Sometin Special (M Schelbach)
Runner Up in Group & Junior in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey , John Best)
Minor in Group: Bullmastiff
Stennaroo Thunda Down Unda (Mr B & Mrs M Stennings / Mr S & Mrs J Bailey)
Puppy in Group: Samoyed
Kalaska Soda Licious (Klaaysen / Beard / O'Reily)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Bluemooska Whos Ya Daddy (M Schelbach)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trivale Shining Stella (M Smith & G Keown)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Bullmastiff
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Stennaroo Thunda Down Unda (Mr B & Mrs M Stennings / Mr S & Mrs J Bailey)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
Res Bitch CC: Vansitar Suspicious Minds (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey , John Best)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kalaska Soda Licious (Klaaysen / Beard / O'Reily)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kalaska Gold N Class Girl (Joan Webb)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bluemooska Sometin Special (M Schelbach)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bluemooska Whos Ya Daddy (M Schelbach)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Icepower Ring Master (M Schelbach)
Minor of Breed: Icepower Checkmate (D L Byles)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)  (Group Entry : 82)

Best in Group & Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Meralla Prima Donna (Bill & Denise Smith)
Runner Up in Group & Open in Group: Dalmatian
Krystaway Polka Dot Bikini (R & D Harbin)
Baby in Group: Boston Terrier
Bostonwood Mscongeniality (Mrs V A Tyler)
Minor in Group: Dalmatian
Firebrook Ebony At Lotzadotz (Mrs T Bale)
Intermediate in Group: Boston Terrier
Aust Ch Bostonwood Walkn Th Wildside (L J & D N Blumel)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust & Neut Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bostonwood Walkn Th Wildside (L J & D N Blumel)
Baby of Breed: Bostonwood Mscongeniality (Mrs V A Tyler)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mattbridge The Ruthless (Imp NZ) (Tricia Cumner)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Krystaway Polka Dot Bikini (R & D Harbin)
Dog CC: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) JC (Michelle Little)
Minor of Breed: Firebrook Ebony At Lotzadotz (Mrs T Bale)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Meralla Prima Donna (Bill & Denise Smith)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alariqus Atomic Lelu Poika (AI) (A & S Bruce)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Divadanes Made You Look (V Lansbury)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: OnyxDanes Allshamps N Gossip (AI) (Victoria Lansbury)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Can Ch Klompen's Dancing Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jeabo Licorice Twist (D Hodgetts)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Loana You Know Nothing (AI) (Monique Finch)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Silkyelk Turkish Tequila (Carolyne A Collin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Laposh Silhouette in Ice (C A Collin)
Junior of Breed: Aust Ch Poodiful Light My Fire (Carolyne A Collin)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby of Breed: Tanzapaw Magic In Motion (Mrs Tania McAlister)